Aktualności
Klasy "O" na wycieczce
Czy lubicie słodycze? Pewnie większość z Was odpowie, że tak. Przedszkolaki z grupy 0A i OB nie tylko lubią, ale też wiedzą , jak one powstają. 08.11.2022r. pod opieką wychowawców: p. Anety Gawlik, p. Bożeny Mojeckiej i p. Anny Zapały odbyły wycieczkę do Manufaktury Słodyczy w Kielcach, gdzie wzięły udział w warsztatach ,,Magia Karmelu. W czasie zajęć poznały sposób wytwarzania przepysznych cukierków o naturalnym składzie, a następnie każdy przedszkolak wykonał swojego własnego lizaka. Ale to nie był koniec atrakcji. Następnie wszyscy udaliśmy się do Muzeum Zabawek i Zabawy. Tam, z zaciekawieniem podziwialiśmy zabawki, którymi bawiły się nasze babcie i dziadkowie, oglądaliśmy lalki, które grały w bajkach dla dzieci. To był ,,słodki dzień pełen wrażeń.
104. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości
11 listopada to wspólne święto wszystkich Polaków. Ten radosny dzień, który powinien łączyć, a nie dzielić, obchodzony jest uroczyście w całej Polsce. Na stałe wpisał się również do kalendarza imprez Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie.
10 listopada, aby uczcić 104. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości, wszyscy uczniowie i nauczyciele sukowskiej szkoły byli odświętnie ubrani, a ich stroje zdobiły biało-czerwone kokardy narodowe. Podobnie jak w ubiegłych latach społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, by o symbolicznej godzinie 11:11 zaśpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”, przyłączając się tym samym do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła do hymnu”.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Szkoła Podstawowa im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie bierze udział w programie rządowym „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”
„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” to kontynuacja programu rządowego (z lat 2016-2020), którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw. W ramach tego programu organ prowadzący szkołę, otrzymał od państwa wsparcie finansowe o wartości 3125 zł, dzięki któremu dla oddziałów przedszkolnych zostały zakupione książki będące nowościami wydawniczymi dla dzieci w wieku 3-6 lat, a także podjęte zostaną działania promujące czytelnictwo.
IV miejsce w XIV Edycji Powiatowego Turnieju „Bezpieczeństwo Na Piątkę”.
Drużyna naszej szkoły uczestnicząca w XIV Edycji Powiatowego Turnieju „Bezpieczeństwo Na Piątkę”, która reprezentowana była przez Zuzannę Skrzeczynę z klasy V „b”, Karola Króla z klasy V „b” oraz Józefa Banasika z klasy V „a” uplasowała się na IV miejscu, tuż za podium, w gronie szesnastu reprezentacji szkolnych z powiatu kieleckiego. Turniej miał na celu popularyzowanie wiedzy z zakresu ogólnego bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz przygotowanie dzieci do bezpiecznego spędzania czasu w szkole oraz w trakcie zimowego i letniego wypoczynku. Jednym z wymogów uczestnictwa w zmaganiach było przygotowanie pracy plastycznej dowolnie wybraną techniką nt. ”Bezpieczna droga do szkoły - 85 lat Policji Drogowej”, ponadto uczestnicy pisali test sprawdzający poziom wiedzy z dziedziny przepisów ruchu drogowego oraz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Kolejnym zmaganiem był rowerowy tor p
"Cudze chwalicie, swego nie znacie..."
W myśl cytatu Stanisława Jachowicza "cudze chwalicie, swego nie znacie", klasy II a oraz IV naszej szkoły pod opieką p. Marzeny Ludwickiej, p. Marianny Piątek, p. Anny Kędzierskisj oraz p. Marcina Pawlika postanowiły spędzić jeden z zapewne ostatnich ciepłych, listopadowych dni ... pod ziemią, a dokładnie pod wzgórzem Malik, czyli w Jaskini Raj. Dzieciaki poznały bogatą, różnorodną szatę naciekową tej unikatowej jaskini krasowej. Nietoperzy nie spotkały, za to próbowały z bezpiecznej odległości zaprzyjaźnić się z sieciarzem jaskiniowym, jednym z kilku jadowitych gatunków pająków występujących w Polsce. Po wyjściu na powierzchnię, nasi uczniowie doskonale bawili się w Centrum Neandertalczyka, w którym - krocząc po śladach pierwotnych ludzi i wsłuchując się w nowoczesne multimedia - poznały ich historię, bogatą kulturę, styl życia, polowania i metody przetrwania tych "barbarzyńców" w warun
II Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka
Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w naszej szkole, pod opieką wychowawcy - pani Anety Gawlik wzięły udział w II Świętokrzyskiej Olimpiadzie Przedszkolaka, która odbywała się w hali sportowej w Daleszycach.
Dzieciaki zmierzyły się z takimi rywalizacjami jak: bieg z pałeczką sztafetową na dystansie 15m, rzut woreczkiem do koła hula hop oddalonego o 3m, skok w dal z miejsca oraz tor przeszkód.
#SzkołaPamięta
Koniec października i pierwsze dni listopada od lat kojarzą nam się ze sprzątaniem grobów, miejsc pamięci narodowej, odwiedzinami cmentarzy i zapalaniem zniczy. Jest to czas na wspomnienie tych, którzy odeszli na zawsze. Jak każdego roku, także i w tym, uczniowie naszej szkoły pokazali, że pamiętają o zmarłych. W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę tematyczną. Przedstawicielki Samorządu Uczniowskiegi oraz zuchy pod opieką p.Katarzyny Bandury i p. Marzeny Ludwickiej odwiedzili Pomnik Ofiar Egzekucji 1942-1944 r. w Sukowie Papierni. Uczniowie na znak pamięci uporządkowali groby, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Dla wszystkich była to lekcja, kształtowania postaw prospołecznych, a także uwrażliwiania się na szacunek do zmarłych.
#BeActive
Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcać do aktywnego trybu życia nie tylko w ciągu obchodów Tygodnia, ale też przez cały rok. W ramach ETS w szkołach funkcjonujących w naszej gminie, powiecie, województwie, czy całej Polsce i Europie przeprowadzono szereg inicjatyw promujących aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. My również przyłączyliśmy się do akcji. Uczniowie z klas 4-8 w swoich kategoriach wiekowych rywalizowali w szkolnym trójboju lekkoatletycznym, na który składały się: bieg długi- 600m, bieg krótki- 50m oraz skok w dal. Wszyscy uczestnicy trójboju stosowali zasady fair play, dlatego zawody przebiegły bezpiecznie i bez kontuzji. Uczniowie podeszli do trójboju z dużym zaangażowaniem i sportowym zacięciem. W czwartek 27 października
Jesienne zwiedzanie klasy IIb i III
25 października uczniowie klasy IIb oraz III wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę, której pomysłodawcą była Rada Rodziców klasy III.
Program wycieczki obejmował aż trzy punkty. Uczniowie odwiedzili Dworek Laszczyków, w którym zwiedzali wystawę lalek z Teatrzyku Kubuś. Byli również w Instytucie Dizajnu na zajęciach warsztatowych z projektowania w grupach, a na koniec spacerowali alejkami Ogrodu Miejskiego w Kielcach, gdzie karmili kaczki i łabędzie.
22. Dzień Papieski
Z okazji 22. Dnia Papieskiego przypadającego w dn. 16 października br. pod hasłem „Blask prawdy” (Veritatis Splendor) oraz 44 rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny, a także konkurs wiedzy o Janie Pawle II.
W konkursie plastycznym zorganizowanym przez panią Marzenę Ludwicką nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie biorący w nim udział: Marysia Banasik kl.IIa, Sandra Kot kl.IIa, Nina Pawlik kl.IIb, Marysia Dargiel kl.III i Filip Siudak kl.III.
Profilaktyki nigdy dość
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach przeprowadzili w naszej szkole zajęcia na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz nienawiści w sieci. Podczas spotkania najmłodsi uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, jak prawidłowo przechodzić przez przejście dla pieszych zarówno to z sygnalizacją świetlną jak i bez oraz którą stroną jezdni należy się poruszać jeśli nie mamy chodnika. W trakcie przeprowadzonych zajęć przypomniano numery alarmowe, pod które należy dzwonić żeby szybko
W Parku Wodnym w Krakowie
W miniony piątek grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką pana Grzegorza Skowerskiego, pani Celiny Wsół i pani Marianny Piątek miała okazję skorzystać z atrakcji największego Parku Wodnego w Polsce. Krakowski Agua Park, bo o nim mowa, utrzymuje się w czołówce tego typu obiektów w naszym kraju, dostarczając wszystkim swoim gościom mnóstwa atrakcji. Bez względu na wiek można popływać, poszaleć na zjeżdżalniach, oddać się przyjemności gry w siatkówkę, koszykówkę, w piłkę ręczną, zakosztować hydromasaży, czy poskromić „rwącą rzekę” . Dobry wypoczynek gwarantowany! Pobyt naszych uczniów na terenie Parku Wodnego miał na celu przede wszystkim super zabawę, wzmocnienie organizmów przed zimnymi miesiącami, nabranie sił witalnych, oraz odpoczynek. Miejsce tego typu można polecić wszystkim miłośnikom wodnych atrakcji. Pobyt w Krakowie, rodzinnym mieście smoka wawelskiego, zakończyła wizyta w McDona
Zajęcia profilaktyczne w straży pożarnej
Uczniowie klas VIII „a”; VIII „b” oraz IV pod opieką wychowawców uczestniczyli w czwartkowe przedpołudnie w zajęciach edukacyjnych dotyczących profilaktyki przeciwpożarowej oraz pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia poprowadzili druhowie ze strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sukowie. Tematyką warsztatów były zagadnienia związane m. in. z zagrożeniami pożarowymi, przyczynami pożarów, zasadami postępowania podczas pożarów, podręcznym sprzętem gaśniczym wykorzystywanym do gaszenia zarzewi ognia oraz podstawowymi zasadami pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy zajęć zostali podzieleni na dwie grupy. Z grupą młodszą zajęcia z podstaw pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzili druhowie w formie zajęć praktycznych, podczas których, dzieci mogły przekonać się na czym polega resuscytacja-krążeniowo oddechowa, w jaki sposób ją wykonujemy, obsługi aparatu AED służącemu resuscytacji z
Nietypowa lekcja - sąd nad bohaterem lektury "Ten Obcy"
20 października jedna z sal lekcyjnych naszej szkoły zamieniła się w prawdziwy sąd. Pani Wioleta Smelcerz - nauczycielka języka polskiego zaproponowała uczniom klasy VI przeprowadzenie lekcji w nieco inny sposób niż zwykle. Mianowicie odbył się sąd nad zachowaniem bohatera książki Ireny Jurgielewiczowej pt. „Ten obcy”. Uczniowie wcześniej zostali przydzieleni do poszczególnych ról, tak, by mogli się właściwie ucharakteryzować. Również klasa została odpowiednio przygotowana i rzeczywiście przypominała salę sądową. Wszyscy bardzo zaangażowali się w odgrywane role. Oskarżenie przygotowało mocny materiał dowodowy, mający posłużyć skazaniu Zenka, który sądzony był o czyny karalne: kradzież jabłek i pieniędzy, pobicie Władka i Wiktora, a także ucieczkę z domu.
Wycieczka do Warszawy
Wyjazd na wycieczkę w czasie roku szkolnego to nie tylko odpoczynek od tradycyjnych zajęć w szkolnych ławkach. Wspólne podróże mają wiele zalet, to m.in. świetny sposób na integrację z rówieśnikami, możliwość poznania nowych miejsc, a także spora dawka wiedzy, której często młodzież nie jest w stanie doświadczyć w szkole.
"Pola nadziei" - Sadzenie cebulek żonkili
Nasza szkoła po raz pierwszy włączyła się do akcji Pola Nadziei. Jest to międzynarodowy program, którego zadaniem jest pozyskiwanie środków na funkcjonowanie hospicjum, ale także szerzenie idei hospicyjnej, propagowanie bezinteresownej pomocy dla bliźniego w potrzebie, zwiększanie świadomości społecznej dotyczącej potrzeb fizycznych, psychicznych i duchowych osób chorych i cierpiących.
"Laboratoria przyszłości"
Zakupione w ramach programu "Laboratoria przyszłości" wyposażenie jest wykorzystywane do realizacji podstawy programowej nie tylko w klasach starszych, ale również w klasach I-III. Nowoczesne pomoce dydaktyczne służą budowaniu u uczniów kompetencji przyszłości w dziedzinach związanych z szeroko pojętą nauką, technologią, inżynierią, sztuką oraz matematyką. Korzystanie z wyposażenia zakupionego w ramach projektu sprzyja budowaniu kreatywności i umiejętności technicznych wśród uczniów oraz podnosi atrakcyjność zajęć i pozwala na praktyczne zdobywanie wiedzy w sposób innowacyjny i interdyscyplinarny.
"Laboratoria przyszłości"
Uczniowie naszej szkoły korzystają już ze sprzętów zakupionych w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.
Do realizacji podstawy programowej dotyczącej tkanek roślinnych na lekcji biologii w klasie V wykorzystano mikroskopy cyfrowe i okularowe oraz zestawy preparatów zakupione w ramach programu. Doposażenie szkoły w nowy sprzęt i pomoce dydaktyczne pozwoli na uatrakcyjnienie dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy oraz praktycznych umiejętności przez uczniów.
Wysyłamy kartki w ramach międzynarodowego projektu eTwinning
W ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków, który przypada na 26 września, uczniowie klasy 8b wraz z p. Anią Mięsikowską pisali i adresowali kartki pocztowe w ramach projektu eTwinning. eTwinning to nazwa jednego z programów Unii Europejskiej, którego celem jest umożliwienie zdalnego – czyli po prostu internetowego – kontaktu między szkołami i przedszkolami z wielu państw europejskich (także spoza UE), aby nauczyciele i uczniowie realizowali międzynarodowe i wewnątrzkrajowe projekty międzyszkolne. Uczniowie zaprojektowali własne kartki, które następnie zostały wysłane do krajów europejskich m.in. Niemiec, Francji, Włoch, Turcji i Słowenii.
Ognisko integracyjne
Za oknem piękna, słoneczna jesień. Warto więc jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu i „ładować akumulatory” przed zbliżającymi się chłodniejszymi miesiącami. Z tej okazji, klasa VI i VII postanowiły zorganizować ognisko integracyjne połączone z zabawami ruchowymi i wspólną biesiadą. Przy ognisku wypiekano pyszne kiełbaski i pianki. Nie obyło się także bez pieczonych ziemniaków. To był świetny czas, wszyscy uczniowie w wyśmienitych humorach wrócili do szkoły.
Godziny dzwonków
Piątek 11.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych