Aktualności
Konkurs językowy
Nauczyciele języka angielskiego - p. Anna Kędzierska i p. Anna Mięsikowska oraz nauczyciel języka niemieckiego - p. Martyna Gaworek zapraszają uczniów klas IV - VIII do wzięcia udziału w konkursie międzygminnym "Mój pierwszy lapbook - My first lapbook/ Mein Erstes Lapbook". Z racji faktu, że nauczyciel języka niemieckiego pracuje w szkołach gminy Daleszyce oraz gminy Pierzchnica, konkurs swoim zasięgiem obejmuje wszystkie szkoły podstawowe z obu gmin. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, który znajduje się poniżej:
Pasowanie na czytelnika
Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, czyli uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników jest tradycją naszej szkoły. Przy okazji pasowania uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy związane z książką, biblioteką i bajkami. Złożyli także uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło pasowanie na czytelnika. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i obiecali, że będą często odwiedzać bibliotekę.
VI Gminny Turniej Warcabowy
Nie od dziś wiadomo, że gra w warcaby uczy dzieci jak podejmować słuszne decyzje, jak logicznie myśleć i planować strategie. Warcaby wspaniale wpływają na rozwój intelektu, kształcenie pamięci, koncentracji, uczą obserwacji, uważności i umiejętności radzenia sobie z problemami. Uczniowie naszej placówki chętnie rywalizują w tej popularnej grze. 9 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu odbył się VI Gminny Turniej Warcabowy. Naszą szkołę reprezentowali tam wyłonieni podczas eliminacji wewnątrzszkolnych: Antoni Wróblewski, Emanuel Fatyga z klasy III, Hanna Banasik z klasy V, Wiktor Prędotka z klasy VI, Mikołaj Polak z klasy VIIa i Urszula Kowalska z klasy VIIIa. Podczas tegorocznego turnieju sukces odniosła Urszula Kowalska zajmując trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Mikołaj Polak otrzymał wyróżnienie.
Eliminacje do XXVI Gminnego Konkursu Ortograficznego
Organizatorem XXVI edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas II-III o tytuł "Mistrza Ortografii" jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Daleszycach. Konkurs odbywa się w ramach XXX Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Motywem przewodnim jest w tym roku hasło: "Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie". Konkurs ma na celu podniesienie kompetencji ortograficznych uczniów oraz rozwijanie zainteresowań polonistycznych, a także integrowanie środowiska gminnego.
Dwujęzyczne Przedszkolaki
Dzieciaki z Punktu Przedszkolnego od trzech tygodni realizują program „Dwujęzyczne Przedszkolaki”, który jest elementem Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne dzieci/Bilingual Future”.
Prowadzone codziennie zajęcia zawierające piosenki, aktywności ruchowe i prace plastyczne zapewniają wspaniałą zabawę z językiem angielskim. Specjalnie przygotowana seria edukacyjna „Baby Beetles” wprowadza rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując je do typowych dla dziecka w tym wieku możliwości i zainteresowań. Dzięki temu język angielski nie jest traktowany przez dzieci jako język obcy. Nauka tym systemem pozwala poznać język przez zabawę, w możliwie jak najbardziej efektywny sposób.
Na stoku w Krajnie
Piękne słońce za oknem, wiosna za pasem, ale... są też miejsca gdzie śniegu jest na tyle dużo, by móc uprawiać sporty zimowe. Takim miejscem jest stok narciarski w Krajnie, który w czwartkowe przedpołudnie odwiedzili uczniowie naszej szkoły z opiekunami - panią Katarzyną Bandurą i panem Grzegorzem Skowerskim. Uczestnicy wyjazdu mogli szlifować swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe. Wśród obecnych nie zabrakło także tych, którzy po raz pierwszy przypięli narty. Zapewniamy - jak na pierwszy raz, szło im naprawdę świetnie. Większość początkujących odważyła się nawet skorzystać z dużego wyciągu orczykowego. Warunki na stoku były idealne. Po powrocie do szkoły wszyscy jednogłośnie stwierdzili "szkoda, że zima się już kończy".
Warsztaty w CK Technik
W minionym tygodniu uczniowie klas ósmych naszej szkoły, pod opieką pani Małgorzaty Ogrodnik oraz pana Janusza Syski, wybrali się do Centrum Kształcenia Zawodowego CK Technik, gdzie uczestniczyli w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego.
CK Technik to nowoczesny i kluczowy ośrodek budowania kompetencji i kwalifikacji zawodowych dla młodzieży i dorosłych. Swoją działalność opiera na ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami z branży informatycznej oraz przemysłu metalowo-odlewniczego, które stanowią inteligentne specjalizacje województwa świętokrzyskiego. Zajęcia były niezwykle inspirujące. Być może dzięki nim, przyszli absolwenci naszej szkoły obiorą właśnie techniczną drogę kariery zawodowej... Kto wie?
NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
„Nie opłakała ich Elektra
nie pogrzebała Antygona
i będą tak przez całą wieczność
w głębokim śniegu wiecznie konać”
- Zbigniew Herbert - fragment wiersza pt. „Wilki”
1 marca - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.
Dzień Dinozaura
Tyranozaur, diplodok, stegosaurus, triceratops… najmłodsi uczniowie naszej szkoły dokonale znają te pojęcia i wręcz uwielbiają wszystko co związane z dinozaurami. Dlatego 26 lutego - kiedy obchodzony jest Dzień Dinozaura - w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć dinozaurowych zabaw. "Paleontolodzy" z przedszkoli i zerówki przeżyli ciekawą przygodę w trakcie odkrywania i badania historii najdawniejszych, prehistorycznych zwierząt. Był to interesujący dzień dla wszystkich małych miłośników tych wielkich gadów.
Pomagamy Ukrainie!
Losy ofiar toczącej się na Ukrainie wojny nie są nam obojętne!
Od poniedziałku lutego, który ogłosiliśmy "Dniem Solidarności z Ukrainą" przyłączamy się do akcji pomocowej organizowanej przez Punkt informacyjny dla Cudzoziemców w Kielcach (https://www.facebook.com/inteuro) i rozpoczynamy w naszej szkole zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy dla przybywających do naszego kraju uchodźców z Ukrainy. Zbiórka będzie trwała przez cały tydzień - do marca.
Trudny temat - WOJNA...
Odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę, wszyscy mówimy głównie o wojnie. Strach, złość, smutek i inne emocje, jakie przeżywają dorośli, udzielają się także dzieciom. Jak z nimi rozmawiać na temat bieżących wydarzeń, by nie wywołać stresu i niepotrzebnych lęków?Zachęcamy nauczycieli, pedagogów, opiekunów i rodziców do udziału w internetowym szkoleniu o tym, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie.
Zajęcia specjalistyczne
W związku ze stanem epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 oraz długim okresem nauczania zdalnego, który wpłynął na pogorszenie kondycji psychofizycznej uczniów, w naszej szkole odbywać się będą dodatkowe, proponowane przez Rząd zajęcia:
- korekcyjno-kompensacyjne
- logopedyczne
- rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne
Solidarni z Ukrainą
W związku z działaniami zbrojnymi prowadzonym przez Rosję na Ukrainie, nasza szkoła solidaryzuje się z zaatakowanym państwem.
Samorząd Uczniowski przygotował gazetkę ścienną, a najbliższy poniedziałek ogłasza "Dniem Solidarności z Ukrainą". Zachęcamy, aby w tym dniu swoim wizerunkiem wyrazić symboliczne wsparcie - można ubrać się w niebiesko-żółte barwy lub przypiąć do stroju własnoręcznie wykonaną, małą flagę Ukrainy.
Zapraszamy do Naszego Przedszkola!
Zapraszamy Wszystkich do zapoznania się z ofertą naszego Przedszkola, którego priorytetem jest szczęśliwe dziecko. Zachęcamy również do obejrzenia krótkiego filmu relacjonującego działania Przedszkolaków:
https://www.youtube.com/watch?v=p5ePCfAmmZc
W Przedszkolu zapewniamy:
- wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, profesjonalną opiekę w godzinach 8.00-13.00, a także świetlicę przedszkolną, która działa niezależnie od świetlicy szkolnej
Światowy Dzień Kota
Są puszyste, mięciutkie, mruczą, miauczą, łaszą się. Są rasowe, salonowe, dachowe, bywają też bezdomne. O kim mowa? Oczywiście o kotach. 17 lutego Przedszkolaki oraz uczniowie klasy "0" obchodzili nietypowe święto – Światowy Dzień Kota. Dzieciaki z zainteresowaniem oglądały ilustracje różnych kotów, rozwiązywały zagadki, słuchały opowiadań i wierszy, uczyły się piosenek, wykonywały prace plastyczne, a także aktywnie uczestniczyły we wszystkich zabawach proponowanych przez wychowawców. Bardzo ciekawą atrakcją okazała się "Fotościanka z kotem". Patrząc na uśmiechnięte buźki dzieciaków wniosek jest jeden - to był naprawdę udany dzień.
Lekcje w trybie stacjonarnym
Decyzją MEiN oraz MZ od poniedziałku 21 lutego wszyscy uczniowie wracają do nauki stacjonarnej. Informujemy, że zajęcia będą odbywały się w reżimie sanitarnym.
Dla Babci i Dziadziusia
W tym roku, ze względu na pandemię oraz ferie, które pokryły się z Dniem Babci i Dziadka, nie mogliśmy zaprosić ukochanych Babć i Dziadziusiów do szkoły, ale to nie znaczy, że o nich nie pamiętamy. Wszyscy uczniowie doskonale wiedzą, że zarówno Dziadek, jak i Babcia w życiu każdego wnuka znaczą bardzo, bardzo wiele. Przede wszystkim to niezmierzone pokłady miłości i wyrozumiałość, niezwykła cierpliwość, ulubione smakołyki, wspólne gry i zabawy, a także pocieszanie i przytulanie.
Walentynki!
Poniedziałek 14 lutego upłynął w naszej szkole w kolorach czerwieni, atmosferze miłości i przyjaźni. A wszystko to z okazji Walentynek. Jak co roku, także i tym razem została zorganizowana Poczta Walentynkowa. Uczniowie przygotowali kartki walentynkowe i wrzucali je do specjalnie przygotowanego pudełka, wyrażając w ten sposób swoje sympatie. Następnie walentynkowe Amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Walentynkowo było również w grupach przedszkolnych. Zapraszamy na facebooka szkoły, gdzie w galerii zdjęć zobaczycie jak świetnie bawili się tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły .
Projekt profilaktyczny
W pierwszym semestrze bieżącego roku szkolnego nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do projektu "Profilaktyczne badania słuchu i mowy wśród dzieci klas pierwszych SP w województwie świętokrzyskim". Uczniowie klas Ia i Ib zostali przebadani pod względem wad słuchu i mowy. Zakwalifikowana grupa dzieci, rozpocznie bezpłatną terapię logopedyczną na terenie szkoły. Uczniowie będą uczestniczyli w cyklu dwunastu indywidualnych zajęć z logopedą.
80. rocznica powstania AK
Dla naszej szkoły, której imię brzmi "Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej" 14 lutego jest szczególnie ważnym dniem. Mianowicie, dokładnie 80 lat temu -14 lutego 1942 r. - Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski powołał Armię Krajową (AK). Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski (SZP) i Związku Walki Zbrojnej (ZWZ). Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”. Aby upamiętnić wydarzenia tamtego dnia przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły przygotowali gazetkę tematyczną, a w historycznym kąciku pamięci zapalili symboliczny znicz i złożyli kwiaty, aby uczcić pamięć o żołnierzach Armii Krajowej.
Godziny dzwonków
Poniedziałek 25.11.2024Galeria zdjęć
brak danych