Aktualności
Moja duża i mała ojczyzna w obiektywie
9 listopada w naszej szkole odbyło się uroczyste wręczenie nagród w organizowanym przez świetlicę szkolną konkursie fotograficznym pt. „Moja duża i mała ojczyzna w obiektywie”. Łącznie na konkurs wpłynęło 22 prace złożone przez 10 uczniów. Wszystkie zdjęcia zostały wyeksponowane na szkolnym korytarzu. Jury, biorąc pod uwagę różne czynniki, postanowiło docenić i nagrodzić wszystkich uczestników konkursu. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe.
Świętokrzyskie nie hejtuje!
Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w akcji #ŚwiętokrzyskieNieHejtuje, która zainicjowana została przez wojewodę świętokrzyskiego - Zbigniewa Koniusza.
Uczniowie wszystkich klas na lekcjach wychowawczych oglądali spoty dotyczące hejtowania, po czym dyskutowali na temat uczuć i emocji, jakie im towarzyszyły podczas oglądania.
Festiwal Żywej Pamięci
Są takie wydarzenia, które jest ciężko ubrać w słowa i opisać w kilku linijkach tekstu. I takim właśnie wydarzeniem był Festiwal Żywej Pamięci, który miał miejsce 29 października w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach, pod honorowym patronatem Pana Dariusza Meresińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce. Na Festiwalu zgromadzili się uczniowie i ich opiekunowie ze szkół podstawowych z Daleszyc, Niestachowa, Mójczy oraz Sukowa, by podsumować działania w ramach Szkoły Żywej Pamięci, zaprezentować swoje prace projektowe, rywalizować w konkursie wiedzy historycznej czy pieśni patriotycznej. Festiwal na kilka chwil przed południem otworzyli: Pan Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Pani Anna Kosmala, Radna Rady Powiatu, którzy towarzyszyli Panu Mariuszowi Marciniakowi, inicjatorowi Szkoły Żywej Pamięci, dobrej duszy Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. A p
Listopad miesiącem pamięci
Koniec października i pierwsze dni listopada od lat kojarzą nam się ze sprzątaniem grobów, miejsc pamięci narodowej, odwiedzinami cmentarzy i zapalaniem zniczy. Jest to czas na wspomnienie tych, którzy odeszli na zawsze. Jak każdego roku, także i w tym, uczniowie naszej szkoły pokazali, że pamiętają o zmarłych. W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę tematyczną. Młodsi uczniowie oraz zuchy z wychowawcami odwiedzili Pomnik Ofiar Egzekucji 1942-1944 r. w Sukowie Papierni, a starsi wybrali się na pobliski cmentarz. Uczniowie na znak pamięci uporządkowali groby, złożyli kwiaty i zapalili znicze. Dla wszystkich była to lekcja, kształtowania postaw prospołecznych, a także uwrażliwiania się na szacunek do zmarłych.
Zajęcia z edukacji komunikacyjnej
W dniach 19-20 października 2021 roku na terenie naszej szkoły zostały przeprowadzone zajęcia z edukacji komunikacyjnej wśród dzieci i młodzieży z klas „0” – VIII. Poprowadzili je Pani Małgorzata Pędzik oraz Pan Tomasz Klimczewski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Tematem spotkań było:
Na podium w gminnym turnieju tenisa stołowego
23 października 2021 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Daleszycach odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego z udziałem uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Został on przygotowany i przeprowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Daleszyckiej, które wspiera pomysły kulturalne i sportowe młodzieży.
Wędrówka po daleszyckich lasach
Czy wiecie co to jest ,,galasówka”? Jak często owocuje buk? Jak nazywają się jego nasiona? My to wszystko już wiemy, ponieważ 20.10. 2021r. byliśmy na wycieczce w Nadleśnictwie Daleszyce, gdzie w czasie wędrówki po lasach cisowskich dowiedzieliśmy się wiele ciekawych rzeczy. Cieszyliśmy się piękną pogodą oraz jesienią, która pomalowała las różnymi kolorami i swoim towarzystwem. Po wędrówce rozpaliliśmy ognisko. Pieczone na ogniu kiełbaski smakowały wybornie. A jak się bawiliśmy? - zobaczcie sami na zdjęciach.
Pokaz Karate Kyokushin Chikara
W piątek 22 października odbył się w naszej szkole pokaz karate. Swoje umiejętności zaprezentowali karatecy z zaprzyjaźnionego z naszą szkołą Klubu Karate Kyokushin Chikara z panem Ernestem Miszczykiem na czele. Pokaz wzbudził wielkie emocje, a jego uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Wielu młodych widzów zadeklarowało chęć uczestnictwa w zajęciach karate. Treningi, na które zapraszamy wszystkich chętnych, odbywają się w sali gimnastycznej naszej szkoły we wtorki i czwartki o godzinie 13.10, a prowadzi je absolwentka naszej szkoły - Gabriela Kurczyńska.
Próbna ewakuacja
Sygnał dźwiękowy i hasło POŻAR usłyszeli nauczyciele, uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły w środę 20 października. Wszyscy zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły i udali się na boisko w bezpiecznej odległości od miejsca zagrożenia. Tam nauczyciele sprawdzili obecność uczniów znajdujących się pod ich opieką. Ewakuacji przyglądali się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sukowie, którzy pozytywnie ocenili przeprowadzoną ewakuację. Celem ćwiczeń było przypomnienie planu ewakuacji szkoły i wypracowanie właściwych zachowań podczas ewentualnych zagrożeń.
Ze Szkołą Żywej Pamięci w Warszawie
Jak mówią słowa piosenki "Warszawa da się lubić". Tak też zgodnie twierdzą uczestnicy Szkoły Żywej Pamięci z klas 8a i 8b naszej szkoły oraz klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Niestachowie. W środę, 20 października wybrali się oni do stolicy pod przewodnictwem Pana Mariusza Marciniaka, Pana Mateusza Zycha, Pani Martyny oraz pod opieką Pani Małgorzaty Bieleckiej, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Sukowie, Pani Elżbiety Kasperek, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Niestachowie oraz nauczycielek - Pani Celiny Wsół i Pani Anny Kędzierskiej.
Nagrodzeni w konkursie "Otwarte krajobrazy"
Niezmiernie miło jest nam poinformować, iż dwoje z naszych uczniów - Marysia Banasik z klasy Ia oraz Filip Siudak z klasy II, znalazło się wśród dziesięciu laureatów konkursu plastycznego pn. „Otwarte Krajobrazy” organizowanego przez Świętokrzyskie i Nadnidziańskie Parki Krajobrazowe z okazji obchodzonego 20 października 2021 r. Dnia Krajobrazu. Na konkurs napłynęły 32 prace. Zostały one wybrane spośród 299 prac, które dzieci wykonały w pierwszym etapie konkursu, w swoich placówkach oświatowych. Ze względu na wysoki, porównywalny poziom, komisja konkursowa postanowiła wyłonić 10 finalistów i przyznać im 10 równorzędnych nagród bez ustalania kolejności miejsc. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym!
Przedszkolaki na wycieczce
5.10.2021r. dzieci z Oddziałów Przedszkolnych „A” i „0” pod opieką p. Agaty Karlińskiej, p. Anety Gawlik i p. Anny Zapały wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa Eko – agroturystycznego „Stokrotka” w Kapkazach. Tego dnia czekało na dzieci mnóstwo atrakcji i ciekawych zajęć edukacyjnych, które miały przybliżyć pracę w gospodarstwie oraz ukazać uroki życia na wsi. Dzieci samodzielnie wyrabiały drożdżowe bułki oraz obejrzały ekspozycję „Wiejskiego warsztatu tkackiego”. Miały możliwość obejrzeć kolekcję obrusów koronkowych i haftowanych ręcznie, obrazów ze sznurka, ozdób sporządzonych metodą origami oraz tkanych ubrań lnianych. Dużą radość sprawiło dzieciom przebranie się w tradycyjne ludowe stroje – lniane koszule, chusty i świętokrzyskie zapaski. Przedszkolaki w gospodarstwie mogły zobaczyć: bażanty, gołębie, pawie, króliki, owce oraz żółwia. Wielu emocji dostarczyła dzieciom przejażdżka
Klasowe integracje
Miniony rok szkolny upłynął pod znakiem pandemii. Koronawirus pokrzyżował wiele planów, a uczniowie uczący się zdalnie wręcz nie mogli doczekać się powrotu do szkolnych ławek i bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami. Na szczęście we wrześniu wróciło nauczanie stacjonarne i wiele przywilejów z tym związanych. Aby zadbać o prawidłowe relacje w zespołach klasowych po okresie izolacji, każda z klas miała możliwość integracji w wybrany przez siebie sposób. W pierwszym miesiącu nauki odbyły się więc wycieczki, rajdy, ogniska, czy wyjścia na pizzę. Wszystko to odbyło się po to, by scalić ze sobą uczniów poszczególnych klas i zadbać o jak najlepszą atmosferę w grupie. Poniżej relacja fotograficzna z wyjść niektórych klas.
Dzień Papieski
"Nie lękajcie się!" To hasło XXI Dnia Papieskiego, który w tym roku odbył się w niedzielę 10 października i stał się okazją do wsparcia zdolnej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości. Jak co roku, również i w tym, społeczność naszej szkoły przyłączyła się do obchodów tego dnia. Z tej okazji w dniach 11-13 października na terenie naszej szkoły odbywała się zbiórka datków do puszek, zorganizowany został konkurs plastyczny, a także konkurs wiedzy o Janie Pawle II. W konkursie plastycznym zorganizowanym przez panią Marzenę Ludwicką nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie biorący w nim udział. Do konkursu wiedzy o Janie Pawle II organizowanego przez ks. Krystiana Rowińskiego zgłosiło się 22 uczestników. Poniżej prezentujemy wyniki:
Warsztaty profilaktyczne
Na przełomie września i października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach profilaktycznych z udziałem socjoterapeuty - p. Łukasza Niewczasa ze Świętokrzyskiego Centrum Profilaktyki i Edukacji w Kielcach. W najbliższym czasie w wyżej wymienionych zajęciach wezmą udział uczniowie klas młodszych - czwartych i piątej. Celem powyższych zajęć jest podniesienie wiedzy uczniów na temat skutków zdrowotnych eksperymentowania i zażywania substancji psychoaktywnych, konsekwencji spożywania alkoholu i palenia papierosów. W trakcie zajęć dzieci zostały również zapoznane z formami wsparcia jakie mogą otrzymać w sytuacjach kryzysowych w miejscu swojego zamieszkania.
IV dzień ZIELONEJ SZKOŁY
Ostatni dzień w Widełkach rozpoczęło kolektywne ziewanie przeplatane gromkim śmiechem - nie z powodu nudy, ale niewyspania, ponieważ nasi uczniowie próbowali zrobić wszystko, by dotrzymać tradycji zielonej nocy. Po śniadaniu zajęliśmy się generalnym sprzątaniem pokoi, a następnie uczestniczyliśmy w zajęciach podsumowujących projekt. W ramach niespodzianki, Pan Mariusz przygotował dla nas warsztaty jedyne w swoim rodzaju. A mianowicie, nasi uczniowie wcielili się w Dziadziusia Tadeusza oraz Babcię Zofię - schorowanych seniorów, którzy mają na dziś wyznaczoną wizytę lekarską. Tadeusz i Zosia muszą wykonać z pozoru banalne czynności: spakować dokumenty na wizytę lekarską, podnieść z podłogi upuszczony przedmiot, zasunąć zamek błyskawiczny w torbie, założyć i zasznurować buty, złożyć swój podpis na dokumencie, włączyć czajnik elektryczny, nalać herbatę do kubka. Dla nastolatka czynności tryw
III dzień ZIELONEJ SZKOŁY
Poranna gimnastyka w dniu trzecim Szkoły Żywej Pamięci nie była dla nikogo zaskoczeniem. Za to jej forma już tak. Nasz ulubiony Góral, żołnierz WOT, Mateusz Zych, zorganizował prawdziwą żołnierską gimnastykę... przy dźwiękach muzyki pop. Toaleta poranna przebiegła wyjątkowo sprawnie. Nad wszystkimi nadzór sprawowała modliszka, która wpadła do ośrodka z krótką wizytą.
II dzień ZIELONEJ SZKOŁY
Dzień drugi na zielonej szkole zapoczątkował malowniczy wschód słońca, a chwilę po nim odbyła się poranna gimnastyka. Bo obfitym śniadaniu i porządkach w pokojach, wyruszyliśmy do Kielc. W Niestachowie dołączyli do nas uczniowie klasy 7 i 8 lokalnej szkoły, pod opieką Pani Dyrektor Elżbiety Kasperek. Pierwszym punktem naszej wspólnej wycieczki był OMPiO oraz więzienie kieleckie. Nasi uczniowie poznali historię więzienia oraz osób tu przetrzymywanych i straconych, a następnie uczestniczyli w warsztatach poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Z ulicy Zamkowej spacerem dotarliśmy do siedziby Instytutu Pamięci Narodowej, Delegatura w Kielcach, na kolejne warsztaty- tym razem poświęcone wybuchowi II wojny światowej oraz kampanii wrześniowej. Nasi uczniowie wykazali się szeroką wiedzą w tym temacie, co zostało zauważone przez prowadzącą warsztaty.
I dzień ZIELONEJ SZKOŁY
5 października grupa uczniów z klas 8 naszej szkoły pod opieką p. Celiny Wsół oraz p. Anny Kędzierskiej rozpoczęła swoją przygodę ze Szkołą Żywej Pamięci, zorganizowaną w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach, a realizowaną w ramach Funduszu Patriotycznego ze środków Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
Dziś w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych i jest to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście - Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce p. Dariusz Meresiński oraz rodzice pierwszaków.
Godziny dzwonków
Piątek 22.11.2024Galeria zdjęć
brak danych