Aktualności
8-KLASIŚCI OFICJALNIE PRZETESTOWANI, PISALI EGZAMINY PRÓBNE Z CKE
Uczniowie klas ósmych wielu szkół podstawowych w całym kraju znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań. Jak do tego doszło? 17, 18 i 19 marca 2021 roku przystąpili do próbnego egzaminu przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną według nowych wytycznych obowiązujących jednorazowo, bo tylko w roku szkolnym 2020/2021. Pod lupą znalazła się wiedza z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Swoją aktualną formę w tym zakresie testowali również nasi wychowankowie. Chociaż teraz zdania na temat tego, jak "poszło", były podzielone, to wierzymy, że w maju wszyscy jednym głosem powiedzą, że: "bardzo dobrze".
JAKĄ DROGĄ DALEJ? ZOBACZ, CO OFERUJĄ NASZE LICEA
To może być kluczowa decyzja w życiu każdego młodego człowieka. Z pewnością jest jedną z najtrudniejszych na dotychczasowej ścieżce edukacyjnej. Wybór szkoły! Liceum a może technikum? Jaki profil - humanistyczny czy matematyczny? A może postawić na naukę języków obcych? Co na to szkoły ponadpodstawowe? Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom 8-klasistów i zapraszają na zdalne poznanie szkoły i jej oferty. Zachęcamy do zapoznania się z informatorem, który - być może - niejednemu uczniowie rozjaśni w głowie i pomoże znaleźć coś dla siebie. Dziś prezentujemy kieleckie licea.
NAJMŁODSI UCZNIOWIE WRACAJĄ DO NAUKI ZDALNEJ
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności na Covid-19 w Polsce, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Tym samym do uczniów klas 4-8 ponownie dołączają ci, którzy uczęszczają do klas 1-3. Jedynie oddziały wychowania przedszkolnego i punkty przedszkolne nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Dyrektorzy szkół, mimo obostrzeń, mogą wciąż organizować uczniom klas ósmych konsultacje przygotowujące do majowego egzaminu.
ZŁAPALI "BYKI" ZA ROGI, POZNAJCIE SZKOLNYCH MISTRZÓW ORTOGRAFII
4Polszczyzna jest jednym z najbardziej skomplikowanych języków europejskich. Jej zawiłości sprawiają, że z prawidłowym zapisaniem tekstu niejeden miał nie lada problem. W gąszczu najeżonym trudnościami ortograficznymi, gramatycznymi i składniowymi łatwo się pogubić. Są jednak tacy, którzy z zawiłościami tego typu radzą sobie bohatersko, mimo że są jeszcze bardzo młodymi adeptami języka ojczystego. Poznajcie szkolnym mistrzów ortografii w kategorii klas I-III. To Jan Baran z klasy III "a" oraz Krystian Pogłódek z klasy III "b". Obaj chłopcy oraz Maja Szyba i Lena Zielińska (III „a”) - laureatki drugiego miejsca - będą reprezentować naszą szkołę w XXV Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym tradycyjnie w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka.
ŚWIETLICA ZAPRASZA: STWÓRZ WIOSENNY KWIAT, WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE!
Pierwsze kolory po zimowej monotonii to właśnie ich zasługa. Wiosenne kwiaty, bo o nich mowa, stały się motywem przewodnim niejednego działa sztuki. Zachwycali się nimi malarze, wśród nich natchnienia szukali poeci, o nich powstawały pełne entuzjazmu piosenki... Również i uczniowie naszej szkoły mogą poczuć ten wyjątkowy klimat, przygotowując pracę na świetlicowy konkurs zatytułowany "Wiosenne kwiaty". Co należy zrobić? Zadanie polega na stworzeniu techniką przestrzenną kwiatu, który kojarzy się z początkowymi akcentami wiosny. Wychowawcy świetlicy na prace czekają do 25 marca. Chociaż konkurs jest dedykowany w szczególności uczniom klas 1-3, wychowawcy świetlicy do udziału w nich zapraszają wszystkich chętnych.
ZDALNIE I STACJONARNIE - O BEZPIECZEŃSTWIE ZAWSZE WARTO ROZMAWIAĆ
12O bezpieczeństwie nigdy nie można zapominać. W czasach koronawirusa, kiedy wiele osób przejawia zmęczenie, szczególnie ważne wydaje się przypominanie o tym, co teoretycznie każdy wiedzieć powinien. 3 i 4 maja 2021 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach poprowadzili zajęcia w formie zdalnej z uczniami klas IV – VIII naszej szkoły. Przedszkolaki z kolei mogli wziąć udział w takich warsztatach na żywo. Tematem spotkań było szeroko rozumiane bezpieczeństwo pieszych - najsłabszych uczestników w ruchu drogowym.
OSTATNIA PROSTA PRZYGOTOWAŃ DO EGZAMINU, KONSULTACJE DLA 8-KLASISTÓW
Uwaga 8-klasiści! Z zachowaniem reżimu sanitarnego, z uwzględnieniem przepisów dotyczących ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających ze stanu epidemii koronawirusa oraz - oczywiście - w trosce o jak najlepsze wyniki na majowych egzaminach sprawdzających wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Nasza szkoła organizuje konsultacje z przedmiotów objętych egzaminem na zakończenie szkoły podstawowej. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury.
KOBIETA NIEJEDNO MA IMIĘ, NIEZWYKŁA GALERIA NA DZIEŃ KOBIET
24Od początku ludzkiej pracy twórczej honorowe miejsce w sztuce zajmował motyw kobiety. Ewoluował on w poszczególnych okresach, raz eksponując naturalne piękno, innym razem podkreślając subtelność kobiecej natury. Również malarstwo współczesne, podobnie zresztą jak cała historia sztuki, składa hołd kobiecości, jako trudnemu do pojęcia, tajemniczemu i zawsze fascynującemu zjawisku. Czego można dowiedzieć się, patrząc na poszczególne reprodukcje? Zapraszamy do obejrzenia niezwykłej galerii fotografii, w której to uczennice klas 4-8 wcieliły się w niewiasty uwiecznione przez mistrzów pędzla.
Z ŻYCIA ŚWIETLICY: W OCZEKIWANIU NA WIOSNĘ
14Chociaż za oknem pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, a zima nie daję za wygraną, od czasu do czasu przypominając o sobie, mrożąc nasze nosy, wychowankowie świetlicy nie mogą narzekać na nudę. Wspólne odrabianie lekcji, kształtowanie postawy wzajemnej pomocy, tropienie nadchodzącej wielkimi krokami wiosny, rozwijanie talentów artystycznych, dekorowanie świetlicowych pomieszczeń samodzielnie wykonanymi pracami oraz dbanie o sprawność fizyczną - to tylko niektóre wydarzenia z życia świetlicy w minionym tygodniu.
ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KOBIET. UCZENNICE Z KORONĄ POD OCHRONĄ
Średnio wymawiają 16 tysięcy słów dziennie i spędzają rok ze swojego życia przed szafą z ubraniami, rozważając, jaką kreację tym razem założyć. Te naukowe wyliczenia mówią oczywiście o kobietach, których święto przypada na 8 marca. Dlaczego? Jak tłumaczy jeden z popularnych memów, ponieważ są... ósmym cudem świata. W tym wyjątkowym dniu panowie - i co młodsi, i ci mający nieco więcej wiosen na karku - nie mogą zapomnieć o paniach, którym - wszystkim bez wyjątku - składają najserdeczniejsze życzenia. Dla naszych uczennic Samorząd Uczniowski przygotował ciekawą propozycję, dzięki której każda będzie mogła poczuć się jak królowa. "Z koroną będziesz pod ochroną" - zachęcają organizatorzy.
NOWOCZESNE LEKCJE Z KODOWANIEM W ROLI GŁÓWNEJ
26Naukę programowania powinno się rozpocząć już od lat przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Wówczas dziecko, obdarzone naturalną dociekliwością, spragnione jest odkrywania tajemnic świata. W minionym tygodniu najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w niecodziennych lekcjach, podczas których mogli się poczuć jak początkujący naukowcy. W roli głównej, oprócz oczywiście dzieci, wystąpiły nowoczesne technologie, zdalnie sterowane roboty i plansze do kodowania. A jak wiadomo - najlepsza nauka i zabawa często idą w parze.
KU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH!
Dla nas - bohaterowie, którzy niezłomnie bronili ojczystej ziemi. Dla komunistów - wrogowie, wyklęci żołnierze, ponieważ nie godzili się na oddanie Polski w ręce ZSRR. 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypomina o bohaterach polskiego podziemia antykomunistycznego z lat 1944-63. W całej Polsce, w różnych miejscach, oddajemy im cześć. Również nasza szkoła zawsze pamięta o tych, których przez lata marginalizowano, przedstawiając ich życie w jak najgorszym świetle. Wszakże każdy, kto Polskę nosi w sercu, powinien wiedzieć, kim byli Danuta Siedzikówna "Inka", Feliks Selmanowicz "Zagończyk", Major Zygmunt Szendzielarz "Łupaszko", Rotmistrz Witold Pilecki "Witold", czy Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój".
ŚWIETLICA SZKOLNA: SEZON WIOSENNY ZACZĄĆ CZAS!
1Na ten moment wielu uczniów czekało z utęsknieniem. Zmęczeni zimowymi temperaturami oraz przeplatającymi się opadami deszczu i śniegu odetchnęli z ulgą. Wszak przyszła znacznie wcześniej niż zwykle, ale akurat tego gościa nikt nie będzie wypraszał. Mowa oczywiście o wiośnie. Co na to świetlica naszej szkoły? Oczywiście, sezon zabaw i aktywności na świeżym powietrzu oficjalnie został rozpoczęty. Pierwsza grupa już w piątek, 26 lutego, ruszyła, aby pograć w piłkę na boisku "ORLIK". Zabawa była przednia, a wysoka temperatura i intensywnie świecące słońce pozwalały zapomnieć o tym, że to dopiero... luty.
W MARCU PRÓBNE EGZAMINY Z CKE
Można śmiało powiedzieć, że przygotowania do majowych egzaminów 8-klasisty wkraczają w decydującą fazę. Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, Dyrekcja naszej szkoły postanowiła przeprowadzić kolejny test. W dniach 17-19 marca odbędą się próbne egzaminy 8-klasisty organizowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. To niezwykle ważna próba, gdyż będzie szansa na zmierzenie się z arkuszami przygotowanymi według nowych wytycznych. Eksperci opracują zadania w oparciu o obniżone wymagania egzaminacyjne (będą one obowiązywać jednorazowo, w bieżącym roku, w związku ze zdalną nauką). Uszczupleniu – w stosunku do egzaminów w latach 2019–2020 – ulegnie również liczba punktów, jaką można uzyskać za rozwiązanie zadań w danym arkuszu egzaminacyjnym. To także znakomita okazja do zapoznania zdających z obowiązującymi podczas egzaminów procedurami.
KTO PYTA, TEN WIE! PROFESOR PYTALSKI PONOWNIE W NASZEJ SZKOLE
23Kto pyta, nie błądzi - to znana szerokiemu gronu sentencja, która uświadamia nam, że zawsze warto być dociekliwym, by dzięki temu uczyć się, stale się rozwijać i stawać się lepszym człowiekiem. Ciekawość świata to naturalna cecha dzieci, która właściwie pobudzana, może stać się znakomitym kapitałem na przyszłość. Mając to na uwadze, Szkoła Podstawowa w Sukowie zorganizowała dla najmłodszych uczniów warsztaty z Profesorem Pytalskim. Przedszkolaki z Punktu Przedszkolnego i Oddziałów Przedszkolnych "A" i "0" wzięły udział w projekcie edukacyjnym zatytułowanym "Od Przedszkolaka do Profesora", a uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych z cyklu "Fizyka dla Smyka". Tym razem tematem spotkania było to, co niewidoczne goły okiem: podczerwień i nadfiolet.
SĄ WALENTYNKI, JEST POCZTA WALENTYNKOWA
14 lutego to dobra okazja, aby sprawić komuś przyjemność. Jak to zrobić? Wystarczyło przygotować tradycyjną walentynkę będącą wyznaniem miłości, sympatii lub po prostu podkreśleniem przyjaźni. Z tej okazji, jak co roku, ruszyła poczta walentynkowa. I chociaż tylko najmłodsi uczniowie naszej szkoły mogli z niej skorzystać, to i tak cieszyła się dużym zainteresowaniem. Gdy nastał długo wyczekiwany moment, a okolicznościowa skrzynka pękała w szwach, walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom. Radość obdarowanych - bezcenna!
MIŁOŚĆ NIEJEDNO MA IMIĘ, UCZNIOWIE NA TROPIE "ZAKOCHANYCH" BOHATERÓW LITERACKICH
7Różne są porywy serca. Dlatego trudno jednoznacznie zdefiniować pojęcie miłości. Jedno jest pewne. Nie da się bez niej żyć, jest jak tlen i może przybierać wiele wcieleń, niekoniecznie ludzkich. Kochać można Ojczyznę, Boga, drugiego człowieka, wolność, władzę... Miłość potrafi wynieść czlowieka na szczyt, obdarzyć pełnią szczęścia, ale może także rzucić w najgłębszą przepaść. Jest siłą budującą i niszczącą zarazem. Co na to literatura? To jeden z najpopularniejszych motywów. Na kartach lektur aż roi się od bohaterów, dla których miłość - dobrze lub źle pojęta - stała się sensem życia. W ich ślady ruszyli chętni uczniowie z klas VII A i VIII A, którzy w ramach lekcji języka polskiego uwiecznili na fotografiach "zakochanych" bohaterów literackich. Zapraszamy do odwiedzenia galerii.
W TROSCE O BEZPIECZEŃSTWO NAJMŁODSZYCH, SPOTKANIE Z POLICJANTAMI
15W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z prawidłowymi zachowaniami dzieci w różnych sytuacjach. 12 lutego grupy uczniów z klas „0” - III wraz ze swoimi wychowawcami wzięły udział w zajęciach profilaktycznych przygotowanych przez pracowników Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach - Małgorzatę Pędzik i Tomasza Klimczewskiego. Celem spotkania było utrwalenie u dzieci umiejętności właściwego poruszania się na drodze i w jej okolicy, a także pobudzenie ich czujności oraz zaprezentowanie pozytywnych wzorców zachowań, tak potrzebnych najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego.
32 PRYMUSÓW NA PÓŁMETKU!
Epidemia koronawirusa i zamknięcie szkół wymusiło na nauczycielach i uczniach przeniesienie się do przestrzeni wirtualnej. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i w nowych realiach radzą sobie bardzo dobrze. Dowód? Na półmetku nauki w roku szkolnym 2020/2021 w klasach 4-8 mamy aż 32 prymusów. Na miano to zapracował sobie ten, kto osiągnął średnią ocen co najmniej 5,0. Są jednak i tacy, którym niewiele zabrakło, aby uzyskać komplet ocen celujących! Dyrekcja szkoły zapewnia, że najlepsi zostaną nagrodzeni. W jaki sposób? Niech to pozostanie niespodzianką.
ROZPOCZYNAMY REKRUTACJĘ, POBIERZ WNIOSKI
Szanowni Rodzice! Rozpoczyna się rekrutacja na rok szkolny 2021/2022. Informujemy, że przyjmowanie wniosków o przyjęcie dziecka do Punktu Przedszkolnego, Oddziałów Przedszkolnych oraz klasy I w Szkole Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie odbywać się będzie w dniach 8 – 19 lutego. Sekretariat szkoły czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-14:30. Zapraszamy do pobrania stosownych dokumentów.
Godziny dzwonków
Piątek 22.11.2024Galeria zdjęć
brak danych