Aktualności
"WESOŁE ŻABKI" BEZPIECZNE NE DRODZE
Dzieci powinny być wyczulone na zasady zachowania bezpieczeństwa na drogach i w ich okolicach. Sprawa jest bardzo poważna, ale środkiem do celu może być zabawa. Takie rozwiązanie wdrożą dziś "Wesołe Żabki". Przechodzenie na zielonym świetle, rozglądanie się przez wejściem na jezdnię, noszenie elementów odblaskowych i niewybieganie na drogę. To tylko wybrane zasady, które powinien znać każdy maluch. Do nauki warto wykorzystywać wszelkie możliwe sytuacje: gdy sami jesteśmy uczestnikami ruchu lub gdy podobna scena ma miejsce w książce lub bajce. Ważna jest też znajomość znaków drogowych. Już przedszkolak powinien pamiętać o podstawowych zasadach zachowania bezpieczeństwa na drodze.
6-KLASIŚCI: CO SYMBOLIZUJĄ KWITNĄCE WIŚNIE I CZERWONE MAKI?
156-klasiści podczas zajęć plastycznych wzięli na warsztat dwa symbole - drzewo kwitnącej wiśni i czerwone maki. Z czym one się kojarzą? O Japonii nie bez przyczyny mówi się, że to Kraj Kwitnącej Wiśni. W Polsce, chociaż klimat mamy podobny i tych drzew owocowych nie brakuje, sakura – bo tak nazywa się symbol azjatyckiego kraju - nie jest tak rozpowszechniony. A czerwone maki? Choć funkcjonują w tradycji innych państw - np. Wielkiej Brytanii i upamiętniają ważne wydarzenia historyczne, to nam i tak kojarzą się z Monte Casino i bohaterską walką Rodaków do ostatniej kropli krwi. Warto również wiedzieć, że kwiaty te są symbolem polskich weteranów wojennych, a ich święto przypada na 29 maja.
CO NOWEGO W "ZERÓWCE"?
61Relacje rodzinne są najważniejsze i dlatego chcemy o nie dbać. Dobrym sposobem na scalanie familii są wspólnie spędzane chwile. Przecież w rodzinie wszyscy bawią się znakomicie, dzieci i rodzice, obojętnie od tego, jakiej aktywności się podejmujemy. Uczniowie "zerówki" miniony tydzień spędzili na intensywnej pracy, poznając nie tylko przepis na szczęśliwą rodzinę, ale także zagłębiając się w informacje dotyczące konkretnych zawodów. Zapraszamy do śledzenia poczynań naszych młodych uczniów i zapoznania się z fotografiami uwieczniających ich pracę. Efekty naprawdę robią wrażenie.
RODZINNY TYDZIEŃ U NASZYCH "ŻABEK"
34W rodzinach kiełkuje, kwitnie i owocuje życie ludzkie. Tu kształci i rozwija się dziecko. Domy rodzinne są pierwszą szkołą, a rodzice najważniejszymi nauczycielami. Rodzina to ogród, którego opiekunami są mama i tata, a drzewkami pielęgnowanymi przez nich jest potomstwo. Nie mogło być inaczej. Również "Wesołe Żabki" tydzień spędziły w przyjaźni z familijnymi tematami. Były albumy rodzinne, próby stworzenia drzewa genealogicznego, a na koniec wędrówka do krainy muzyki. Nie była to jednak daleka wyprawa. Wszak dźwięki są wszechobecne, a cisza jest jedynie ich dopełnieniem. Dzieci pracowały aż miło. Widać to na zdjęciach, które dostaliśmy dzięki uprzejmości Rodziców.
TAK PRACOWAŁY "LEŚNE SKRZATY"...
3Mama i Tata to słowa, które są synonimem miłości, dobra, cierpliwości, zaufania i szczęścia. Rodzice to najważniejsze osoby w życiu każdego z nas, należy więc o nich dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Schyłek maja to czas, w którym szczególnie myślimy o wszystkich Mamach, ale też o rodzinie. W takiej właśnie atmosferze upłynął tydzień pracy u "Leśnych Skrzatów". Ale wspólny dom to nie tylko przyjemności, to także obowiązki. Jednym z nich dla przedszkolaków jest nauka. Z niej nasze "Skrzaty" wywiązują się bez zarzutu. Dowód? Wystarczy odwiedzić naszą galerię zdjęć. Zapraszamy.
MAMY BOHATERKAMI KOMIKSÓW
DZIEŃ MATKI, święto TYCH KOBIET, które są pod wieloma względami wyjątkowe i jedyne na świecie. Wychowują nas, troszczą się o nasze zdrowie, bezpieczeństwo, uczą, jak żyć i przede wszystkim - bezinteresownie kochają. Chętni uczniowie z klasy VI "a", pod okiem polonistki - Wiolety Smelcerz, postanowili uczynić swoje Mamy bohaterkami komiksów. Oto efekty ich pracy.
"ZERÓWKA": RODZINNE ZAJĘCIA I ZABAWY
Najbliższym otoczeniem malucha jest dom, autorytetem rodzice, a pierwsze zabawy wynikają z obserwacji bliskich. Zabawa w "dom" to klasyka dziecięcej aktywności. Bystry obserwator przygotowywanie posiłków uważa za bardzo ważne zajęcie, a sprzęt gospodarstwa domowego za wręcz “magiczny”. Dlaczego o tym piszemy? Dziś uczniowie "zerówki", którzy już mają swoje domowe obowiązki, zastanowią się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na tych, którzy niewłaściwie korzystają ze sprzętu znajdującego się w domu. Jak wiemy, pomaganie rodzicom jest niezwykle ważne, ale najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo. Co ciekawe, bohaterem dnia w "zerówce" będzie robot. Zapraszamy do wspólnej pracy.
"LEŚNE SKRZATY" I RODZINNE OBOWIĄZKI
Kiedy należy włączyć dziecko w domowe obowiązki? Jak najszybciej - nie bez przyczyny przekonują eksperci. Maluch wiele potrafi i ma szczerą chęć pomagania. Im szybciej wyrobi w sobie przekonanie, że jest w stanie zrobić coś na rzecz całej rodziny, tym lepiej. A i satysfakcja z działania nie jest bez znaczenia. Dziś "Leśne Skrzaty", pozostając w kręgu zagadnień rodzinnych, zastanowią się, jak mogą pomóc mamie i tacie i co sprawiłoby im wielką radość. A może wspólna wyprawa na wiosenną łąkę? Pomysł godny rozważenia, prawda?
"WESOŁE ŻABKI": MUZYKA JEST WSZĘDZIE
Muzyka odgrywa ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dziecka, a wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z nią w roli głównej. "Muzyka jest jak powietrze, jest wszędzie: i w Tobie, i we mnie, i w zbożach na wietrze". "Wesołe Żabki", nadstawcie uszu, czy ją teraz słyszycie? Muzyka pełni wiele funkcji - pomaga wyrażać siebie, wyciszyć kipiące emocje, pobudzać wyobraźnię, lepiej rozumieć innych i zapamiętywać istotne chwile naszego życia. Obcowanie z nią jest po prostu przyjemne. A czy muzykę można namalować niczym pejzaż? Dla "Wesołych Żabek" próba uwiecznienia melodii w formie plastycznej może być niesamowitą przygodą.
"ZERÓWKA": MÓJ DOM, MOI NAJBLIŻSI, NASZ WSPÓLNY CZAS
Nikt tak nie doceni domu jak dzieci. Bez względu na to, jak długo w nim pozostaną, przez całe życie będą niosły wyobrażenie domu na wzór tego, który rodzice stworzyli dla nich. Warto, aby fundamentem było poczucie bezpieczeństwa i miłość oraz wzajemne zrozumienie, zaufanie i cierpliwość. A jak swoje domy widzą uczniowie "zerówki"? Co zauważają w jego otoczeniu? Co sprawia, że stawiają własne rodziny na pierwszym miejscu? Pytania mnożą się same, a odpowiedź może być prostsza niż się wydaje. Bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.
"WESOŁE ŻABKI" W KRAINIE MUZYKI
Żyjemy w świecie pełnym dźwięków. Kształtowanie wrażliwości na bogactwo, różnorodność i piękno otaczającej nas rzeczywistości, w którym cisza stanowi tylko dopełnienie, konieczna przerwę, chwilę odpoczynku i „tło” dla muzyki i słowa, jest niezwykle ważne. Dziś "Wesołe Żabki" wsłuchają się w dźwięki wydawane przez niektóre instrumenty i zastanowią się, czym dla przedszkolaków jest muzyka i z czym ona się kojarzy. A czy mówi Wam coś hasło: muzyczka z patyczka? Przekonajcie się, że to także jest możliwe.
"LEŚNE SKRZATY" I RODZINNE PRZYGODY
Nie ma nic lepszego niż przygody na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Wspólne rodzinne wyjścia, które sprawią, że dorośli i mali odkrywcy będą równie szczęśliwi. Dni pełne przygód, najróżniejszych aktywności i zabawy oraz czas dla siebie, by nabrać energii. Brzmi kusząco? Dziś "Leśne Skrzaty" pomyślą nie tylko o tym, co można robić z mamą i tatą w zaciszu domowym, ale także o tym, jak zamienić aktywność w gronie ukochanych osób w prawdziwą przygodę. Do osiągnięcia poczucia szczęścia naprawdę nie trzeba wiele.
UCZNIOWIE KLASY II"B" Z ŻYCZENIAMI DLA SWOICH MAM
9Dzień Matki obchodzony jest w Polsce 26 maja, a historia tego święta sięga w naszym kraju lat przedwojennych. W tym szczególnym dniu mamy obdarowywane są kwiatami, słodkościami i własnoręcznie wykonanymi laurkami. Najważniejsze są jednak dobre słowo i sama pamięć, które są dowodem miłości i szacunku. Z ust dzieci, tych młodszych, ale i starszych, a nawet tych od dawna dorosłych, płyną pod adresem mam serdeczne życzenia i podziękowania za gorące serce, opiekę oraz trud włożony w wychowanie. A jak ten dzień wyglądał w domach uczniów klasy II”b”? Mamy możliwość się przekonać. Zapraszamy do "zwiedzenia" galerii zdjęć.
"ZERÓWKA": ZAWODY NASZYCH BLISKICH
Rodzice, oprócz tego, że wychowują swoje dzieci, często też pracują zawodowo. Przy tym starają się znaleźć czas na realizowanie swoich pasji. Już sam ten fakt budzi podziw synów i córek. I słusznie. Dziś tematem dnia w "zerówce" będą zawody wykonywane przez najbliższych. To także okazja, by udowodnić, że praca każdego człowieka zasługuje na szacunek i wdzięczność. Choćby za czas, który ktoś poświęcił, by nauczyć dziecko czytać czy za energię, którą ktoś inny włożył, byśmy mieli świeży chleb co rano. Przykładów można mnożyć. Wniosek? Każda praca jest ważna, bo ma ona wpływ na życie tak wielu ludzi.
"LEŚNE SKRZATY": RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA!
"Kiedy rodzina jest w komplecie, jest tak radośnie, jest tak bezpiecznie. Bo kto rodzinę fajną ma, ten jest szczęśliwy tak jak ja" - mówi zwrotka znanego wiersza dotyczącego rodziny. Dziś "Leśne Skrzaty" staną przed wyzwaniem, aby nauczyć się go na pamięć. W nostalgiczny klimat wprowadzi dzieci przeglądanie albumów rodzinnych. Niemal każde zdjęcie, które tu się znalazło, ma ogromną wartość sentymentalną, historyczną, niekiedy artystyczną. Tym większą, im jest starsze. Tym większą, im ważniejsza chwila uwieczniona. Warto, by maluchy wiedziały jak najwięcej o swojej familii.
"WESOŁE ŻABKI": RODZINA W AKCJI
Zapewne każdy z nas widział drzewo genealogiczne dynastii królewskich czy rodów arystokratycznych. A dlaczego nie utrwalić historii własnej rodziny? Warto poznać swoje korzenie i wiedzieć, skąd się wywodzimy, skąd pochodzili nasi przodkowie oraz czym się oni zajmowali. Dziś próbę stworzenia takiego niezwykłego drzewa podejmą przedszkolaki z grupy "Wesołe Żabki". Pomocne w tej misji zapewne będą rodzinne zdjęcia. A na deser zadania z języka angielskiego. Zgadniecie, jaki temat będzie królował tym razem? Oczywiście - my family.
WSPOMNIEŃ CZAR, TAK RODZINNIE BYŁO W STYCZNIU...
Przed laty rodziny wielopokoleniowe stanowiły normę. Nestorzy rodu spędzali jesień życia przy swoich dzieciach, pomagając w utrzymaniu domu i opiekując się najmłodszym pokoleniem. Ich doświadczenie po dziś dzień jest skarbem wykorzystywanym w procesie wychowania dzieci. Przy okazji świętowania razem ze wszystkimi mamami wspominamy styczniowe spotkanie. Było ono wyjątkowe, gdyż przy okazji celebrowania, jak ważni są Babcia i Dziadek, cieszyliśmy się z całej rodziny. Duża, silna familia, w której każdy czuje, że jest na swoim miejscu, bo każdy jest potrzebny, to jest prawdziwa wartość bez względu na czasy. Zapraszamy na podróż wehikułem czasu i odświeżenie sobie występu naszych "trzecioklasistów", którzy pod batutą wychowawczyni Joanny Śliwy i przy współpracy nauczyciela wspomagającego Katarzyny Bandury stworzyli coś niezwykłego. Przedstawienie, które połączyło wszystkie pokolenia - od naj
"PRZEPRASZAM, SMOKU", CZYLI O MOCY KULTURY OSOBISTEJ W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE". CZYTA: DAGMARA WIĘCKOWSKA
Wraca "Zaczytana kwarantanna". Dziś gościmy w niej rycerza, którego orężem była kultura osobista i smoka, dla którego od zwyczajowego dla jego gatunku siania postrachu ważniejsze były dobre maniery. Ten nietypowy, bo łamiący stereotypy duet jest bohaterem znanego od pokoleń wiersza Wiery Badalskiej pt. "Przepraszam, smoku". Jaką moc mają "magiczne słowa": proszę, przepraszam, dziękuję? Co możemy zdziałać, nie zapominając o nich w codziennych kontaktach? Posłuchajmy bajki i wyciągnijmy wnioski. Czyta dla nas Dagmara Więckowska.
JAK UCZNIOWIE "ZERÓWKI" NASŁUCHIWALI, CO W TRAWIE PISZCZY
35Przyroda to niesłychanie zróżnicowany, skomplikowany i precyzyjny "mechanizm". Mamy ją na wyciągnięcie ręki, ale często nie dostrzegamy jej walorów i nie rozumiemy jej istoty. Jak to zmienić? Wystarczy wybrać się na pobliską łąkę, kucnąć i posłuchać, co w trawie piszczy. Docenić piękno rozmaitych przejawów życia to pierwszy krok do refleksji, jak można je ocalić. Takie klimaty panowały w naszej "zerówce" w minionym tygodniu. Uczniowie - jak widać na prezentowanych zdjęciach - nie marnowali czasu, a ich zaangażowanie i skrupulatność przyniosły wspaniały plon. Pełna barw i rozmaitych wymiarów wiosenna łąka to skarbnica wiedzy. Warto korzystać z tego dobrodziejstwa. Fascynujący świat jest tak blisko.
TYDZIEŃ "WESOŁYCH ŻABEK" NA WIOSENNEJ ŁĄCE
37Jak fascynująca i pobudzająca zmysły jest wiosenna łąka, wie chyba każdy. Przyroda, która przespała całą zimę, budzi się do życia, a po chwili eksploduje paletą barw i zapachów. Łąka była też "areną" zmagań "Wesołych Żabek". Przedszkolaki z tej grupy przyglądały się z bliska wszelkim żyjątkom budującym swoje mieszkania pośród traw, kwiatów i ziół. Szczególną uwagą otaczały te, od których - mimo że takie małe - można nauczyć się tak wiele. Nie przez przypadek mówi się przecież, że ktoś jest pracowity jak pszczoła albo mrówka. Tą cechą legitymują się także nasze "Żabki". Dowód? Zapraszamy do odwiedzenia galerii. Na zdjęciach widać efekty wytężonej pracy i oczywiście zadowolone z nich dzieci. Brawo.
Godziny dzwonków
Piątek 22.11.2024Galeria zdjęć
brak danych