Aktualności
"LEŚNE SKRZATY": TAJEMNICE RÓŻNYCH ZAWODÓW
Czy osoba mająca lęk wysokości poradzi sobie w roli pilota samolotu? Czy ktoś, kto boi się zwierząt, będzie dobrym weterynarzem? Czy bez odwagi można być strażakiem? Każdy człowiek charakteryzuje się innymi zdolnościami i umiejętnościami. Wrodzone talenty przydają się również w pracy. Fachowo nazywają się predyspozycjami. Dziś "Leśne Skrzaty" poruszą ten ważny temat, kontynuując przygodę z przedstawicielami różnych zawodów w roli głównej. A Ty kim będziesz w przyszłości? Jakie cechy masz, żeby spełnić swoje marzenie?
DZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW, WARTO BYĆ DOBRYM, NIE TYLKO OD ŚWIĘTA
Czy potrzebne jest święto, aby czynić dobro? Oczywiście, że nie. Pomagać innym, być dla nich życzliwym, czynić gesty przyjaźni powinno się na co dzień. Dlaczego o tym wspominamy? 19 maja obchodzimy Dzień Dobrych Uczynków. Pomysłodawcą tej akcji jest Fundacja Ekologiczna "Arka", która zachęca do pozytywnych działań na rzecz ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego. Można się zastanawiać, czym jest dobry uczynek, jaki gest wykonać lub kogo nim obdarzyć. Ale pamiętajcie, że lepszy jest jeden mały dobry uczynek niż tysiąc obietnic...
RODZICE W GRONIE SUPERBOHATERÓW, UCZNIOWIE DZIĘKUJĄ IM ZA POMOC W NAUCE
7Nadzwyczajna sytuacja w systemie oświaty spowodowana zagrożeniem epidemicznym oraz związana z zawieszeniem działalności dydaktycznej, opiekuńczej i wychowawczej szkół stała się wyzwaniem dla nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców. Wszyscy musieliśmy się odnaleźć w tej trudnej rzeczywistości. Zdalne nauczanie nakłada na rodziców nowe obowiązki związane z przebiegiem procesu edukacyjnego. Zapewnienie odpowiednich warunków do nauki, dopilnowaniu tego, żeby dziecko w odpowiednim momencie usiadło przed komputerem, zapanowanie nad dyscypliną pracy dziecka i udzielanie nauczycielom informacji zwrotnych o przebiegu nauczania - to tylko niektóre z kwestii, które rodzice, dbając o swoje pociechy, dźwigają na swoich barkach. Co więcej, często po prostu pomagają w zrozumieniu materiału - tłumaczą, objaśniają, ilustrują przykładami. Bez „domowych superbohaterów” nauczanie na odległość nie spełniało
"LEŚNE SKRZATY" W ŚWIECIE ZAWODÓW
„Znajdź swoja pasję i rób to co kochasz”, „Zamień swoją prace na pasję”, „Rob to, co kochasz” - takie rady znajdziemy zapewne w wielu poradnikach. Lekarzem, policjantem, strażakiem, a może piosenkarką, aktorem, nauczycielem albo górnikiem? Kto nie pamięta pierwszych przemyśleń na temat dorosłego świata i swoich dziecięcych deklaracji na temat wymarzonego zawodu? Dziś "Leśne Skrzaty" przyjrzą się wielu profesjom i zastanowią się, jakie cechy trzeba posiadać, aby dobrze wykonywać powierzane im zadania.
"WESOŁE ŻABKI" NA WIOSENNEJ ŁĄCE
"Miły jest poranek na zielonej łące, gdy w kropelkach rosy kąpią się zające. Mrówki zaczynają biegi pośród trawy, a biedronka żuczka prosi do zabawy". "Wesołe Żabki" przeniosą się myślami na wiosenną łąkę, ale oprócz zabawy, czeka na nie także nauka. O czym? Dziś przedszkolaki odświeżą sobie nazwy roślin zdobiących majowe trawy, a także zwierząt, dla których łąka jest ukochanym domem. To niejedyne atrakcje przygotowane na dziś. Będzie dużo ruchu, a na koniec praca plastyczna. Co powiecie na motyla z jednorazowego kubeczka? A może żabcia-kłapcia?
"ZERÓWKA": ŁĄKA - KRÓLESTWO OWADÓW
"Są motyle fruwające, są i mrówki biegające, jest też żuk bardzo powolny i skaczący konik polny". O jakim miejscu mówi refren znanej piosenki dziecięcej? Oczywiście o łące. Kiedy tętni tam życie? Wiosną. Jak każdy wie, ta długo wyczekiwana przez wszystkich pora roku to czas dynamicznego rozwoju i wzrostu, podczas którego zmiany w przyrodzie widać gołym okiem. Przyjrzą się im dzielni uczniowie "zerówki", dla których cuda natury i każde, nawet najmniejsze istnienie, stanie się pretekstem do nauki.
100 LAT TEMU "WSZYSTKO SIĘ ZACZĘŁO", POLSKA ŚWIĘTUJE URODZINY JANA PAWŁA II, PAPIEŻA-POLAKA, ŚWIĘTEGO KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO
Dziś, 18 maja 2020 roku, mija 100 lat od narodzin Jana Pawła II. Papież-Polak, już Święty, zapisał się nie tylko w historii Kościoła Katolickiego i dialogu międzywyznanowiego, ale przede wszystkich w sercach ludzi na całym świecie. Za co pokochały go tłumy? Nawet żartując, najczęściej z samego siebie, potrafił wskazywać nam to, co w życiu jest najważniejsze. Potrafił okazać miłość każdemu człowiekowi. Potrafił iść pod prąd. Potrafił pochylić się nad problemami najsłabszego z bliźnich. Potrafił wybaczać. Gdyby nie pandemia koronawirusa, obchody 100. urodzin Jana Pawła II byłyby huczne. Inicjatyw było tak wiele. Pozostało nam jednak duchowe wyciszenie i zaduma nad tym, co dla nas uczynił.
KLASYKA Z MORAŁEM, BAJKĘ "ZAJĄC I ŻÓŁW" CZYTA: ANETA GAWLIK
W czasach starożytnej Grecji spisał ją sam Ezop. Przez wieki doczekała się wielu wersji. Współcześnie wciąż jest znana i niezmiennie przemawia do wyobraźni. Z bajką pt. "Zając i żółw" poznamy tajniki rywalizacji, dążenia do wygranej i znoszenia porażki. To doskonałe narzędzie dla rodziców małych malkontentów, dla których najlepszą wymówką jest: "nie umiem". Bajka - bez względu na wersję - sprawdza się w motywowaniu dziecka do robienia rzeczy, które wydają mu się nieosiągalne i wręcz niemożliwe do wykonania. Najważniejsze jest, aby próbować i konsekwentnie dążyć do celu. Tekst jest także przestrogą, aby nie zadzierać nosa i nie popadać w samozachwyt. Zapraszamy do wysłuchania naszego audiobooka. Tym razem na "wirtualny dywan" zaprasza nas Aneta Gawlik.
TAK BYŁO W "ZERÓWCE", W KRĘGU WAŻNYCH PYTAŃ I WIELKICH SŁÓW
33W minionym tygodniu ważnych tematów w "zerówce" nie brakowało. Rozważania oscylujące wokół: odwagi, kłamstwa, uczciwości czy prawdy nie tylko zmuszały do autoanalizy, ale także zaowocowały wieloma ciekawymi i oryginalnymi pracami. Dowodem jest utworzona galeria zdjęć, na których widać, jak dzieci angażują się w wykonywanie zadań i przykładają wszelkich starań, aby efekty nauki na odległość były jak najlepsze. To kapitał na przyszłość, a w ramach uczciwości mieści się także rzetelne wykonywanie powierzonych obowiązków. Wie to już każdy uczeń naszej "zerówki".
TYDZIEŃ U "WESOŁYCH ŻABEK" Z KSIĄŻKĄ W TLE
24"Czytanie jest podróżą po cudzych umysłach, podróżą nieraz ciekawszą i bardziej pouczającą od zwiedzania obcych krajów" - mówi jeden z aforyzmów. W taką niezwykła "wyprawę" wyruszyły w minionym tygodniu przedszkolaki z grupy "Wesołe Żabki". Wszystko za sprawą tematu przewodniego zajęć, który związany był z czytaniem i ulubionymi postaciami literackimi. Efekty pracy przedszkolaków - jak treści publikowane w książkach - są godne uwiecznienia. Dlatego zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ukazujących efekty pracy małych uczniów oraz ukazujących ich wzorową postawę cechującą się zaangażowaniem i determinacją.
OJCZYZNA BEZ TAJEMNIC, CZYLI TYDZIEŃ U "LEŚNYCH SKRZATÓW"
23Tydzień u "Leśnych Skrzatów" upłynął pod znakiem patriotyzmu. Do zadań przedszkolaków z tej grupy należało m.in. zapozananie się z legendą o początkach Państwa Polskiego. Tak udało się dotrzeć do Gniezna, a potem przyszło ruszyć w Polskę - do miejsc szczególnych w naszych dziejach i do miast, które są aktualnie wizytówką naszej Ojczyzny. Maluchom przy okazji każdego spotkania towarzyszyła duma z tego, że wychowujemy się w kraju nad Wisłą. Widać to nie tylko w efektach ich wytężonej pracy, ale także w widocznych na zdjęciach zapale i ambicji. Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii.
CO W TRAWIE PISZCZY? WIOSENNA ŁĄKA POD LUPĄ "ZERÓWKI"
Wiosenna łąka jest pełna rozmaitych kwiatów, których zapach nęci i wabi rozaite owady. Koniki polne, pszczoły, trzmiele, motyle dostarczają wrażeń artystycznych, czarują tańcem. Łąka, szczególnie majem, to miejsce, które warto wziąć pod lupę. Tak dziś uczynią uczniowie naszej "zerówki". Wśród traw, kwiatów i ziół tętni życie i to ono stanie się przedmiotem obserwacji. Jeden wniosek możemy wyciągnąć już teraz - przyroda jest cudem, przemyślanym w najdrobniejszym szczególe. Kto je dostrzega, ten cieszy się pełnią życia.
"LEŚNE SKRZATY" NA TROPIE TALENTÓW
Co potrafisz robić naprawdę dobrze? Czy można to nazwać talentem? Czym w ogóle jest talent i czy każdy z nas go posiada? Takie pytania zadadzą sobie dzisiaj uczniowie z grupy "Leśne Skrzaty". Wbrew pozorom odpowiedzi nasuwają się same. Każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny i każdy ma coś do zaoferowania innym ludziom. Talenty nie są ukryte w trudno osiągalnych zakamarkach naszej osobowości, często są łatwe do odkrycia, wystarczy trochę starań, a nawet czysty przypadek. Talenty, oprócz tego, że są pomocne w życiu, dają ogromne poczucie zadowolenia. Czynność, do której mamy smykałkę, sprawia, że reagujemy na nią z entuzjazmem. Warto ten skarb odkryć jak najszybciej, żeby wykorzystać to na drodze do zdobywania wiedzy.
ŁĄKA, ACH TO TY! "WESOŁE ŻABKI" I CUDA WIOSENNEJ NATURY
„Ziemia śmieje się kwiatami” – pisał jeden z amerykańskich poetów. Z tymi słowami zgodzą się wszyscy, którzy widzieli wiosenną łąkę. Kiedy zima odpuszcza, a zbudzona promieniami słońca ziemia zrzuca lodowe szaty, natura celebruje zbliżające się lato, puszczając kwiaty i liście. Przyroda tak dobrze nam służy na co dzień: spacerowanie po zielonych terenach, oddychanie świeżym powietrzem i obserwowanie cudów natury. "Wesołe Żabki" przyjrzą się z bliska mieszkańcom łąki. Wszakże przedszkolaki z tej grupy już wiedzą, że wiele można nauczyć się nawet od... mrówki.
WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE, PLAKATY PEŁNE OPTYMIZMU
9Everythink will be OK! We can survive it! Takie pełne pozytywnego przekazu hasła znalazły się na plakatach przygotowanych przez naszych "pierwszaków". Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Sukowie podzielili się z nami nie tylko znajomością języka angielskiego i optymizmem, ale także wizerunkami swoich zwierzaków. Jedni zaprezentowali czworonożnych przyjaciół, bez których czas przymusowej kwarantanny byłby jeszcze trudniejszy. Inni przedstawili w formie plastycznej, o jakim pupilu marzą. Do tego typu aktywniści zachęciła ich Anna Kędzierska - nauczycielka języka angielskiego.
NASZ BURMISTRZ W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE"! DLA WSZYSTKICH MAŁYCH USZU - "KOT W BUTACH"
Kot, który mówi ludzkim głosem i rozum ma nie od parady. A do tego nosi buty... To doprawdy niezwykłe zjawisko. Każdy chciałby takiego zobaczyć. Bajka pt. "Kot w Butach" jest znana od pokoleń, a główny bohater stał się ikoną popkultury. Dziś historia ta nabiera nowego wymiaru. Specjalnie dla najmłodszych słuchaczy w ramach akcji "Zaczytana kwarantanna" przeczyta ją Dariusz Meresiński - Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce. Czego uczy nas ta historia? Każdy powinien starać się samemu zapracować na swoje szczęście. Co w jego osiągnięciu może pomóc? Spryt i przyjaźń, która może przyjść z zupełnie nieoczekiwanej strony. Zapraszamy do wysłuchania naszego audiobooka.
CZY ZNACIE "SZEWCZYKA DRATEWKĘ"? CZYTA: ANNA KOSMALA - RADNA RADY POWIATU KIELECKIEGO
Szewczyk Dratewka znany jest z tego, że nikogo nie zostawi w potrzebie. Nie dość, że zawsze służy pomocą przy naprawie butów, to jeszcze stara się wybawić każdego, kto wpadnie w kłopoty – nawet mrówki, którym ktoś zniszczył mrowisko albo pszczoły, które straciły swoją barć. Jest więc jasne, że obok wieści o złej wiedźmie i pięknej królewnie nie mógł przejść obojętnie. Czy uda mu się przeciwstawić czarownicy i wykonać kolejne wymyślone przez nią zadania? Dowiecie się tego z bajki "Szewczyk Dratewka", którą dla Was przeczyta Anna Kosmala - Radna Rady Powiatu Kieleckiego. Życzymy miłego słuchania.
RODZINA TO PODSTAWA, NIE TYLKO OD ŚWIĘTA, 15 MAJA MIĘDZYNARODOWYM DNIEM RODZIN
Zanim zaczniemy świętować Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca, warto zaznaczyć w kalendarzu inną datę: 15 maja. Dlaczego? Wtedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. Lew Tołstoj mawiał, że „szczęśliwe rodziny są do siebie podobne”. Jaki jest zatem przepis na szczęśliwą rodzinę? Miłość. Ale nie taka, o jakiej się śpiewa, nie taka, jaką widzimy na filmach. Miłość to codzinny, bezinteresowny dar z siebie samego. Szczęśliwa rodzina to taka, w której wszyscy czują się dobrze, bezpiecznie, cieszą się sobą, potrafią spędzać ze sobą czas i w której wspólnie stawia się czoła przeciwnościom losu. Dzisiaj nadarza się dobra okazja, żeby podziękować za to, że ktoś po prostu jest.
"LEŚNE SKRZATY": OD MORZA AŻ DO TATR - POLSKA ZACHWYCA
Od Bałtyku aż do Tatr, jak Polska długa i szeroka, rozciągają się malownicze, godne odwiedzenia miejsca. Różnorodność rodzimych krajobrazów po prostu zachwyca. Znajdą tutaj coś dla siebie miłośnicy gór, morza i jezior, a nawet puszczy. Dziś "Leśne Skrzaty" odbędą ekspresową "podróż" po największych polskich miastach. Wszystko po to, aby sprawdzić zasadność powiedzenia: "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie". A że o każde miejsce trzeba dbać i zawsze, nawet niewielkim gestem, można pokazać, że nosi się Polskę w sercu, przedszkolaki sformułują "Kodeks młodego patrioty".
"ZERÓWKA": MAŁE KŁAMSTWA, DUŻY PROBLEM
Zbyt daleko nie ucieknie, bo podobno ma krótkie nogi. Nawet małe staje się wielkim problemem. O co chodzi? Oczywiście, o kłamstwo. Dzieci najczęściej nie mówią prawdy ze strachu lub z poczucia wstydu. Sygnalizują w ten sposób, że sobie z czymś nie radzą. Mogą mieć też mylne wyobrażenie, że kłamanie przynosi korzyści. To kolejny ważny i trudny temat w tygodniowym planie naszych "zerówkowiczów". Do tego na dzielnych uczniów czeka powtórka tego, co z pewnością się przyda - adresowanie listu, nazywanie dni tygodnia, czy rozpoznawanie kształtów. Na koniec trzeba będzie się wykazać kreatywnością, gdyż zadaniem będzie zaprojektowanie znaczka pocztowego.
Godziny dzwonków
Piątek 22.11.2024Galeria zdjęć
brak danych