Aktualności
PEPPA ZAPRASZA DO PARKU DINOZAURÓW, CZYTA: DAGMARA WIĘCKOWSKA
Rezolutna Świnka Peppa i jej przyjaciele podbili już niejedno dziecięce serce. Z pozoru lekka i przyjemna bajka, w rzeczywistości nie tylko bawi, ale i uczy. Dlatego uwielbiają ją nie tylko najmłodsi, ale i ich rodzice. Dziś zapraszamy wraz z miłośniczką skakania w błotnych kałużach do Parku Dinozaurów. Zajrzeć tu warto. W serii animacji i książek o Peppie podkreślane są podstawowe wartości: przyjaźń, miłość, ważna rola rodziców i nauczyciela oraz całej rodziny. Uczy tolerancji, ochrony przyrody, konieczności pomocy potrzebującym, pokazuje jak zachować się na wycieczce... Co dziś szczególnie ważne przygody Świnki Peppy promują wspólne spędzanie czasu (również w domu). Na bajkę zaprasza wychowawczyni "Wesołych Żabek" - Dagmara Więckowska.
KOLEJNY TYDZIEŃ ZDALNEJ PRACY ZALICZONY NA MEDAL
89Od poniedziałku, 16 marca wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Dyrektorzy placówek edukacyjnych, rząd i kuratoria podkreślają jednak, że nie jest to czas wolny dla uczniów. Szkoły organizują zdalną naukę i lekcje online. Wspaniale ze swoich obowiązków wywiązują się uczniowie uczęszczający do grup przedszkolnych "Wesołe Żabki" i "Leśne Skrzaty" oraz "zerówki". Dowód? Rodzice, bez których proces zdalnego nauczania nie miałby sensu, gdyż to oni stoją na straży edukacji swoich pociech, stale przysyłają nam zdjęcia. Buzi dzieci są uśmiechnięte, a owoce ich działań - imponujące. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii. Można tu znaleźć niejedną inspirację.
ŚWIETLICA SZKOLNA ZAPRASZA DO WSPÓLNEJ NAUKI I ZABAWY
Kolejny tydzień nauki na odległość przed nami. W tej formule działa również nasza świetlica, która tradycyjnie zaprasza do wspólnej pracy i zabawy oraz do dzielenia się ich efektami w postaci przesyłanych fotografii. Co tym razem przygotowali wychowawcy świetlicy? Kolejna odsłona retro gier bez prądu, a na niepogodę konstruowanie zabawek z ogólnie dostępnych przedmiotów. W troskę o rozwijanie talentów podopiecznych zapraszamy również do sprawdzania wiedzy w formie quizów np. matematycznych czy przyrodniczych. Zajrzymy również na taśmy produkcyjne wielkich fabryk i dowiemy się, jak powstają samochody czy klocki lego. Nie można również zapomnieć o ważnych datach w kalendarzu. Dlatego na zajęciach plastycznych królować będą biało-czerwone barwy. Zapraszamy.
"LEŚNE SKRZATY" RUSZAJĄ ŚLADAMI WIELKICH ODKRYWCÓW
Młodzi marzyciele, poszukiwacze wrażeń i miłośnicy przygód dziś będą czuli się jak ryba w wodzie. Wszak poznawanie świata może być niezwykłym doświadczeniem. Uczniowie z grupy "Leśne Skrzaty" pójdą śladem słynnych podróżników oraz poznają historie największych odkryć geograficznych. Przybliża sylwetkę m.in. Krzysztofa Kolumba, a będąc myślami daleko od domu, przypomną sobie zwyczaje dzikich zwierząt. Pamiętajcie, każde dziecko to mały odkrywca, który poznaje świat poprzez zabawę, w której niepodważalnie jest mistrzem. Ważne też, żeby zabawa była pouczająca. U nas takiej nie zabraknie.
"WESOŁE ŻABKI": CO POWINNY ROBIĆ DZIECI, BY NIE ROSŁA GÓRA ŚMIECI?
Podczas spacerów i wycieczek dzieci mają możliwość obserwacji najbliższego środowiska przyrodniczego: zwierząt, ptaków, owadów i różnorodnej roślinności. Widzą też - niestety - śmieci, które sa wszechobecne. Co powinny robić dzieci, by nie rosła góra śmieci? Czy dzieci w ogóle mają wpływ na to, jak wygląda otaczający nas świat? Świadome maluchy potrafią dokonywać cudów. Muszą jedynie wiedzieć, co mogą zrobić, by poprawić sytuację. Na przykład: nie śmiecić i segregować odpady, co jakiś czas sprzątać swój świat, czyli najbliższe otoczenie, pomagać w sadzeniu drzewek i kwiatów oraz chronić te rosnące. Dzieci z "Wesołych Żabek" dziś dowiedzą się wiele na temat ekologii. Nauczą się też kreatywnie wykorzystywać odpady. Zatem do dzieła...
"ZERÓWKA" Z WIZYTĄ W KRAKOWIE - DAWNEJ STOLICY POLSKI
Co o Krakowie powinno wiedzieć każde dziecko? Miasto może pochwalić się ponad 1000-letnią tradycją, w przeszłości było stolicą Polski, a do dzisiaj, każdego dnia z wieży Kościoła Mariackiego punktualnie w południe rozbrzmiewa symboliczny hejnał. Dlaczego? O tym przekonają się uczniowie "zerówki". Znajdzie się także czas na odwiedzenie Smoczej Jamy na Wawelu i naukę języka angielskiego. Jego znajomość w Krakowie może się naprawdę przydać. Wystarczy wspomnieć, że od lat dawna stolica Polski to bardzo atrakcyjny kierunek turystyczny. Do Małopolski przyjeżdżają nie tylko rodzimi wielbiciele przepięknej architektury i historii, ale także sympatycy z zagranicy.
KONKURS DLA NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW: "MAM SPOSÓB NA KWARANTANNĘ!"
Gdy dziecko ma 3 lub 4 lata swoje kroki kieruje do przedszkola. Naturalna kolej rzeczy. Tu spędza czas wśród dzieci, zdobywając nowe umiejętności i usamodzielniając się. Tempa nabiera jego rozwój psychiczny, fizyczny i emocjonalny. Co robić, gdy przedszkola są zamknięte i trzeba zostać w domu? Wieje nudą? Niekoniecznie. Wystarczy znaleźć odpowiedni sposób, aby w czasie narodowej kwarantanny kreatywnie i owocnie spędzać czas. Podziel się nim i weź udział w konkursie. Zwycięzcą będzie każdy, kto podzieli się swoim antydotum na prozę codzienności w czasie pandemii.
NASZ AUDIOBOOK: "JAŚ I MAŁGOSIA", CZYTA MAMA NELI
Po raz kolejny zapraszamy do wysłuchania historii należącej do klasyki literatury dziecięcej. Oto rodzeństwo Jaś i Małgosia, pyszny domek, okrutna i zła Baba Jaga oraz niezwykła przygoda. Spokojnie... Baśnie kończą się happy endem. Z czasem rozbrykane rodzeństwo przekona się przecież, że zuchwałe zachowanie nie popłaca, podobnie zresztą jak beztroskie zabawy i łakomstwo. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego naszego audiobooka. "Jasia i Małgosię" dla naszych maluchów czyta mama Neli z grupy przedszkolnej "Wesołe Żabki".
KOLEJNY MIESIĄC ZDALNEJ NAUKI. CO Z EGZAMINAMI 8-KLASISTY?
W związku z epidemią koronawirusa 16 marca zostały zamknięte wszystkie szkoły i przedszkola. 9 dni później wprowadzono obowiązkowo nauczanie zdalne. Teraz już wiemy, że czeka nas kolejny miesiąc edukacji na odległość. Do klas wrócimy nie wcześniej niż 25 maja. Początkowo zamknięcie szkół miało trwać do 15 kwietnia. Potem przedłużono je do 26 kwietnia. Minister edukacji - Dariusz Piontkowski podkreśla, że podejmowane decyzje są zależne od sytuacji epidemicznej i rekomendacji ministra zdrowia. Co z egzaminami 8-klasisty? Na piątkowej konferencji prasowej rządu zostały podane konkretne terminy.
"ROBOT ROB NA BUDOWIE" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA MAMA OLIWIERA
Roboty coraz śmielej wkraczają w nasze codzienne życie. Miniony tydzien w grupie "Leśne Skrzaty" upłynął właśnie w tym klimacie. Również dzisiaj, przy okazji prezentacji kolejnego audiobooka, pozostajemy w tym kręgu tematycznym. Sympatyczny Rob to ktoś, na kim zawsze można polegać. Wspomniany robot ma jeszcze wiele zalet. To prawdziwa złota rączka. "Robot Rob na budowie" Krzysztofa Kiełbasińskiego, którą przeczyta wszystkim maluchom mama Oliwiera z "Leśnych Skrzatów", to wesoła historia opowiadająca o mocy przyjaźni i współpracy. Zapraszamy na kolejnego audiobooka i do naszej biblioteki audiobooków.
GRUNT TO ŚNIADANIE...
To nie kolejny banał. Śniadanie rzeczywiście jesta najważniejszym posiłkiem wciągu dnia. Powód? Daje siłę na cały dzień oraz reguluje układ trawienny, a także chronni przed poważnymi chorobami, np. cukrzycą, co więcej poprawia humor - wskazują badania naukowe. Eksperci przekonują również, że dzieci, które regularnie jedzą dobrze skomponowane śniadania, są radosne, lepiej się uczą i rzadko chorują. 24 kwietnia, w Europejski Dzień Śniadania świetlica szkolna podpowiada, co zrobić, aby codzienne śniadania nie były nudną rutyną.
CZERWONY KAPTUREK PRZYWĘDROWAŁ DO "ZACZYTANEJ KWARANTANNY", CZYTAJĄ: RODZICE HANI Z "WESOŁYCH ŻABEK"
„Ma warkoczyk, modre oczy, buzię ma jak mak...”, lubi się śmiać, śpiewać i bardzo kocha swoją Babcię. A że miewa także pstro w głowie, to przytrafiają jej się dziwne przygody i czasem trzeba ratować ją z opresji. Historię Czerwonego Kapturka znamy wszyscy w przeróżnych wersjach. Opowieść o dziewczynce w czerwonej czapeczce i wilku znana już była w średniowieczu, niemniej jednak wciąż cieszy się dużą popularnością. Dowód? Hania z grupy przedszkolnej "Wesołe Żabki" namówiła swoich rodziców do przeczytania tej bajki. Co najbardziej podoba się młodym odbiorcom? To, co najważniejsze - szczęśliwe (nie dla wilka!) zakończenie. Posłuchajcie sami.
PASTELOWA WIOSNA POD LUPĄ "ZERÓWKI"
Przyroda w wiosennym deszczu ma swój czar. Wszędobylskie aromaty, barwy kwiatów i liści mieszające sie ze sobą i tworzące wspaniały kolaż. "Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce zakwitnie". Do tego deszcz tańczący w słońcu, który zaprasza tęczę na błękit nieba. W takim klimacie przyjdzie pracować uczniom "zerówki". Ważnym tematem będzie również konieczność ochrony wód. W związku z tym przyjrzymy się z bliska zwierzętom, które zamieszkują zbiorniki wodne oraz ich okolice.
"LEŚNE SKRZATY": ZABAWY BEZ PRĄDU ORAZ WODA I JEJ URODA
Jako jedyna substancja na Ziemi występuje w naturze w trzech stanach skupienia. Woda, bo o niej mowa, ma szczególne właściwości chemiczne i fizyczne. Wydaje się nam, że wiemy o niej wszystko. W rzeczywistości wiele jej zagadek wciąż czeka na odkrycie. Fascynujące jest to, że żadna żywa struktura nie może istnieć bez wody. Aby bliżej poznać bohatera dzisiejszego spotkania, zapraszamy do wykonania eksperymentów. Na "Leśne Skrzaty" czeka też inny ciekawy temat: Co robić, gdy w domu nie ma prądu? Czy zabawy bez elektronicznych gadżetów mogą być ciekawsze niż filmy animowane? W odpowiedzi na te pytania pomoże analiza opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. "Bajka".
"WESOŁE ŻABKI" I MISZMASZ Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA
Bliskość lasu, bogactwo kwiatów, świerszcze, dawno niesłyszane kukułki i pianie koguta zamiast budzika. Zgiełk miasta daleko w tyle. Co się dzieje na wiejskim podwórku? - zapytają przedszkolaki z grupy "Wesołe Żabki". Jak zwykle gospodarstwo tętni życiem. I to jest znakomity pretekst do zabawy i działań twórczych. Spróbujcie naśladować sprytnego kota, który przemyka niepostrzeżenie między drzewami. Albo z kolorowych kółek stworzyć kaczkę. Albo odszukać dzieci poszczególnych mieszkańców zagrody. Zatem do pracy, przygoda czeka.
DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO, KSIĄŻKI NA WYCIĄGNIĘCIE... MYSZKI
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który w 1995 roku został ustanowiony przez UNESCO. Wybór tej daty nie jest dziełem przypadku. To rocznica śmierci takich geniuszy literatury jak Miguel de Cervantes (autor "Don Kichota") i William Szekspir (autor "Romeo i Julii"). Dzięki obcowaniu ze słowem pisanym mamy możliwość rozwijać wyobraźnię, wzbogacać słownictwo, stawać się mądrzejszymi oraz po prostu przyjemnie spędzać czas. W dobie Internetu uczniowie często zapominali o książce - „najlepszym przyjacielu” tych, co poszukują wiedzy. Dziś w czasie walki z pandemią koronawirusa biblioteki są zamknięte, a działalność wielu instytucji przeniosła się do wirtualnej sieci. Podpowiadamy, jak mądrze z niej korzystać, aby nasza miłość do książek rozkwitała.
SPOTKANIE Z "PSIM PATROLEM" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA MAMA FRANKA
"Patrol nasz! Radę da! Już jadą nam z pomocą...” – piosenka ta, podobnie jak bajka o dzielnych pieskach, cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Dziś jedną z przygód 10-letniego chłopca Rydera i jego czworonożnych przyjaciół przeczyta nam mama Franka. Tym razem Marshall, Rubble, Chase, Rocky, Zuma i Skye ruszą na ratunek pingwinom. Dla tej załogi wybawianie z opresji to chleb powszedni. Tym samym każde spotkanie z "Psim patrolem" to wartościowa lekcja ucząca młodych odbiorców współpracy i empatii oraz poczucia humoru. Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego audiobooka.
MÓWIĆ PO HISZPAŃSKU KAŻDY MOŻE...
23 kwietnia to święto wszystkich fanów słowa pisanego oraz miłośników języka hiszpańskiego. W tym dniu wypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO. To także Dzień Języka Hiszpańskiego. Dlaczego te dwa święta mają jedno miejsce w kalendarzu? "Winien" tego jest słynny pisarz tworzący w języku hiszpańskim - Miguel de Cervantes, który powołał do literackiego życia Don Kichota. 23 kwietnia jest rocznicą jego śmierci. Dziś przypominamy, że mówić po hiszpańsku naprawdę warto. Powód? Mało kto wie, że to drugi najpowszechniej używany język na naszej planecie. Dzień Języka Hiszpańskiego ma na celu podkreślić jego globalne znaczenie i, oczywiście, zachęcić do nauki. Namawia do tego również świetlica szkolna.
TUPCIO CHRUPCIO ZAWITAŁ DO "ZACZYTANEJ KWARANTANNY", CZYTA MAMA IZABELI
Kto jeszcze nie zna Tupcia Chrupcia - sympatycznej, ciekawej świata myszki, powinien szybko nadrobić zaległości. Właśnie nadarza się sposobność, gdyż Izabela z grupy "Wesołe Żabki" namówiła swoją mamę do przeczytania jednej z jego przygód. "Przedszkolak na medal" to historia, która pokazuje, że nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy chcieli, że warto przezwyciężyć własne lęki, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, że nieznane nie musi być groźne. Każda książka z Tupciem Chrupciem ma wartościowe przesłanie, które składnia dzieci do refleksji. To bardzo mądre pozycje dla przedszkolaków, które polecamy z ręką na sercu. Posłuchajcie naszego audiobooka.
MAGICZNA MOC WODY POD LUPĄ "ZERÓWKI"
Jest ona niezbędna do życia człowiekowi, zwierzętom i roślinom. Korzystamy z niej codziennie. Ma magiczne właściwości - gdy jest zimno, potrafi się zmienić w lód i śnieg, a gdy jest gorąco – jest niewidzialna. O czym mowa? Oczywiście o wodzie. Rośliny, aby rosnąć i rozwijać się, potrzebują wody. Zatem pierwsze wiosenne pąki, liście i kwiaty to zasługa tej najważniejszej substancji na Ziemi. Jaki z tego wniosek? Woda równa się życiu. O tej mocy wody porozmawiają uczniowie naszej "zerówki". Do tego zadbają o inne sprawności, m.in. językowe i plastyczne.
Godziny dzwonków
Piątek 22.11.2024Galeria zdjęć
brak danych