Strona główna
Aktualności
NIETUZINKOWE SPOSOBY NA NUDĘ, KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY, ZWYCIĘŻYLI... WSZYSCY!
W sytuacji, gdy placówki edukacyjne nie prowadzą zajęć, instytucje kulturalne są zamknięte, a władze apelują o pozostanie w domach, trzeba było organizować atrakcje na własną rękę. Jak to zrobić, gdy ograniczeni zostaliśmy do czterech ścian swego domu? Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Sukowie mają jednak wiele pomysłów na kwarantannę. Postanowili się nimi podzielić w ramach szkolnego konkursu. Tym razem zwycięzcami są wszyscy, którzy zamiast narzekać na nudę, postanowili z nią walczyć. Biwak w pokoju? Nowy karmnik dla ptaków? Aktywność na świeżym powietrzu? Szlifowanie talentu kulinarnego? Obserwowanie ptaków? Proszę bardzo! Wszyscy uczestnicy konkursu "Mój sposób na kwarantannę" zasłużyli na brawa. W dowód uznania organizatorzy akcji przygotowali dla nich pamiątkowe dyplomy... za zajęcie pierwszego miejsca! Pamiątką będzie także album, który powstał z prac uczniów. Zapraszam do
POSŁUCHAJCIE "PYSIOWEGO SPOSOBU NA ZŁOŚĆ", CZYTA: EWELINA STRAŻ
Kim jest dr Lidia Ippoldt? To wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu. Jest też autorką bajek, które mają za zadanie pomóc dzieciom zrozumieć własne emocje. Świat wewnętrzny jest tak skomplikowany, że gubią się w nim nawet dorośli. Bajkoterapia pozwala na odkrywanie własnych problemów i uczuć, może wzmocnić wiarę w siebie, a także pozwala zauważyć w sobie coś, o czym nie miało się dotychczas wiedzy. To także dobry punkt wyjścia do budowania mostu łączącego świat rodziców i świat potomstwa. Dziś poznamy wspólnie z czytającą dla nas Eweliną Straż "Pysiowy sposób na złość" i docenimy fakt, że są lepsze sposoby wyrażania emocji niż tupanie nogą i krzyk. Zapraszamy do wysłuchania naszego audiobooka.
EKOLOGICZNY TYDZIEŃ W "ZERÓWCE"
50Wszyscy powinni mieć świadomość, że ochrona i kształtowanie środowiska, w którym żyjemy, jest koniecznością i podstawowym obowiązkiem każdego człowieka, nawet tego, dla którego dopiero rozpoczęła się przygoda z edukacją. Gwałtowne przyśpieszenie degradacji środowiska, jakie nastąpiło w naszym stuleciu i związane z nią alarmujące doniesienia ekspertów sprawiły, że problematyka ekologiczna znalazła się w centrum uwagi. Tak też było w minionym tygodniu w naszej "zerówce". Naszym uczniom udało się określić, co szkodzi przyrodzie, popracować z surowcami wtórnymi i sformułować kodeks ekologa. Brawo. Na uwagę zasługują też prace małych artystów. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć przysłanych przez ich rodziców.
OD DINOZAURA DO BIEDRONKI. TAK TAJNIKI ŚWIATA PRZYRODY POZNAWAŁY "WESOŁE ŻABKI"
56Od mrówki, biedronki, ważki czy ślimaka po prehistorycznego dinozaura. Po drodze sowy, borsuki czy nietoperze. A co w tym zwierzęcym gronie robią strażacy? Jak widać tematyka zajęć w minionym tygodniu u "Wesołych Żabek" była różnorodna. Jedno jest niezmienne - czy przedszkolakom przyszło się przyglądać najmniejszym żyjątkom prosto z łaki, czy olbrzymom z zamierzchłej przeszłości, czy ratującym życie dzielnym strażakom, swoje zadania wykonywali z pasją i zaangażowaniem. Aż miło popatrzeć na efekty ich prac. Zapraszamy do odwiedzenia naszej galerii.
TYDZIEŃ U "LEŚNYCH SKRZATÓW" POD ZNAKIEM KSIĄŻKI I BAJKOWYCH BOHATERÓW
14Jak się mają "Leśne Skrzaty"? Kolejny tydzien pracy zdalnej za nami. W roli głównej książka i bohaterowie bajek. Praca była i ciekawa, i owocna. Dowód? Galeria zdjęć tworzona na bieżąco. Faktem jest, że dzieci ze wszystkich grup wysyłają swoim opiekunkom fotografie, które następnie "lądują" na stronie internetowej. Dzięki temu wszyscy mogą zobaczyć, jak inni radzą sobie w czasach pandemii. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ pomaga to dzieciakom, bo mogą sprawdzić, co słychać u ich przyjaciół, ale jest też czymś miłym dla pracowników przedszkoli, którzy dotąd opiekowali się nimi na co dzień i stawali się dla nich przyjaciółmi. Patrząc na owoce prac dzieci, wierzymy, że i książka stanie się ich przyjacielem na długie lata.
ZERÓWKA: STRACH I JEGO WIELKIE OCZY
Ze strachu otwieramy szeroko oczy. To jeden z podstawowych odruchów człowieka, nawet noworodka. To zjawisko znajduje również odzwierciedlenie w języku codziennym. Strach ma wielkie oczy - to popularne przysłowie mówi nam, że to czego się boimy, w rzeczywistości nie jest takie straszne, jak nam się początkowo wydawało. Dziś uczniowie "zerówki" udowodnią, że to, co budzi lęk, nie musi wcale wiązać się z negatywnymi odczuciami. Wystarczy szczypta dobrego humoru i garść dystansu do świata i samych siebie. Do dzieła!
"LEŚNE SKRZATY" WŚRÓD STRAŻAKÓW
Chociaż oficjalnie Dzień Strażaka przypada 4 maja, to właśnie dzisiaj przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty" przyjrzą się bliżej tej trudnej profesji. Święto jest okazją do wyrażenia wdzięczności strażakom za ich trud i poświęcenie mające na celu ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Czym oprócz gaszenia pożarów zajmują się strażacy? Jak wygląda ich ekwipunek? Kiedy należy wezwać na pomoc straż pożarną? Jak to zrobić? Tak ważne jest przecież uczenie najmłodszych dbałości o własne bezpieczeństwo. Każde dziecko powinno wiedzieć, pod jaki numer zadzwonić, kiedy dzieje się coś złego oraz jak zareagować, gdy w niebezpieczeństwie jest ktoś inny. Zapraszamy na dzisiejsze zajęcia. Będzie gorąco.
"WESOŁE ŻABKI" WKRACZAJĄ W ŚWIAT KSIĄŻEK
Powstawanie książki to długi i wieloetapowy proces. Zadaniem pisarza jest wymyślenie ciekawej historii. Może być ona wytworem jego wyobraźni lub stanowić efekt obserwacji realnego świata i odtworzeniem prawdziwych wydarzeń. Przeniesienie obrazów z wyobraźni na papier wymaga niebagatelnych umiejętności, dlatego nie każdy może zostać pisarzem. Książki są różne i każdy, kto tylko chce, może znaleźć coś dla siebie. Jesteście chętni? "Wesołe Żabki" ruszają w kolejną podróż - tym razem do świata książek. Wizyta ta nie jest przypadkowa. Trwa Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Promujmy czytelnictwo.
75 LAT OD ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ. "NIGDY WIĘCEJ WOJNY"!
Dzień Zwycięstwa to ważne święto nie tylko dla Polaków. Obchodzone jest w całej Europie, chociaż przyobleka się w różne nazwy i przypada nie tylko na 8. maja. Tym razem z powodu pandemii koronawirusa nie będzie, jak to zwykle bywało, oficjalnych uroczystości, pocztów sztandarowych, przemarszów. Tak czy inaczej to dzień wyjątkowy, skłaniający do przemyśleń. Wykorzystajmy go jak najlepiej. Dziś mija 75 lat od zakończenia II wojny światowej w Europie. W związku z tym nasza świetlica szkolna przygotowała dla uczniów ciekawą propozycję. "Nigdy więcej wojny"!
RUSZA TYDZIEŃ BIBLIOTEK: "ZASMAKUJ W BIBLIOTECE", EFEKT TOKARCZUK I KORONAWIRUSA URATUJE CZYTELNICTWO?
Coś drgnęło. Od lat eksperci biją na alarm: z czytelnictwem w Polsce nie jest dobrze. Teraz - jak podkreślają - jest światełko w tunelu. Poziom czytelnictwa uległ stabilizacji, a w ostatnim czasie notuje się nawet niewielki wzrost. To efekt koronawirusa i Tokarczuk. Nobel dla Polki podziałał na wyobraźnię, a pandemia groźnej choroby, która zamknęła nas w domach, sprawiła, że chętniej sięgamy po książki. 8 maja obchodzimy po raz 35. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, tym razem pod hasłem: "Zasmakuj w Bibliotece". Z tej okazji przypominamy, co robić, aby słowo pisane zagościło w naszych domach poimo ograniczeń i na stałe.
ODKRYJ TAJEMNICĘ "MAGICZNEJ WALIZKI". CZYTA: MAMA AMELII
Co kryje w sobie "Magiczna walizka" z tytułu bajki, którą przeczyta wszystkim maluchom mama Amelii z "Wesołych Żabek"? Historia dodaje otuchy, że wszyscy jesteśmy wyjątkowi i mamy tak wiele do zaoferowania innym ludziom, że pomimo początkowych trudności każda przygoda może skończyć się szczęśliwie i - co najważniejsze - że przyjaźń, która jest tak ważna, może przyjść w najmniej oczekiwanym momencie. Historia ułatwia również rozmowę na trudny dla dzieci temat - adaptacji w nowym miejscu. Zachęcamy do kolejnej wizyty w naszej szkolnej "Zaczytanej Kwarantannie".
"LEŚNE SKRZATY" Z KSIĄŻKĄ ZA PAN BRAT
Książki to darmowe bilety w dowolnym kierunku. Podróż w czasy starożytne? Proszę bardzo! Lot w kosmos? Nie ma sprawy! A może wyprawa do serca Afryki? Nic łatwiejszego! Literarura jest dobra na wszystko. Czytanie uczy skupienia, rozwija wyobraźnię, wrażliwość i daje dawkę relaksu. To też porcja wiedzy podana w atrakcyjnej formie. Obcowanie ze słowem pisanym to najlepsza inwestycja w siebie. "Leśne Skrzaty" z książkami są za pan brat. Podsumowaniem całotygodniowej pracy będzie zabawa w ilustratora opowiadania i przedstawienie ulubionej bajkowej postaci. Brzmi ciekawie.
"WESOŁE ŻABKI" ORAZ MOTYLE, BIEDRONKI I INNI MIESZKAŃCY ŁĄKI
Na łące nie ma mowy o nudzie. Zwłaszcza, gdy wiosna w pełni. W trawie tętni życiem. Osa, biedronka, mucha, ważka, ćma, konik polny, motyl, pająk, trzmiel, żuk, ślimak - każda istota spełnia swoją funkcję. Urok kolorowych łąk w dużej mierze jest zasługą obficie kwitnących kwiatów. Sceneria niczym z baśni. Przyroda to przygoda, a na tę zapraszamy "Wesołe Żabki". Jak się postaramy, to uda nam się zorganizować bal na łące. A co na lekcji języka angielskiego? Propozycja nie do odrzucenia - wizyta w parku.
UCZNIOWIE "ZERÓWKI" WŚRÓD ODGŁOSÓW NATURY
Uwrażliwia zmysły, uspokaja skołatane myśli, wzbogaca wyobraźnię, wprowadza spokój, harmonię i pobudza do refleksji! Czy to cudowne lekarstwo? A może magiczna kuracja? Odpowiedź jest znacznie prostsza. To kontakt z naturą. Odgłosy Ziemi - szum morza, śpiew ptaków, wiatr skaczący po gałęziach - mamy to na wyciągnięcie ręki. Niestety, ręka ludzka przyczynia się też do degradacji naturalnego środowiska. Jest o co walczyć. Bogaci w wiedzę z zakresu ekologii uczniowie "zerówki" zrealizują dziś temat: "Przyszłość planety w naszych rękach".
POMAGAĆ KAŻDY MOŻE... PCK ŚWIĘTUJE, MY BIJEMY BRAWO SUPERBOHATEROM!
Polski Czerwony Krzyż z założenia jest organizacją niosącą ludziom pomoc. W obliczu koronawirusa wachlarz potrzeb społecznych znacznie się rozszerzył. Od początku epidemii PCK wspiera osoby w kwarantannie i dostarcza żywność najbardziej potrzebującym. Dba również o wyposażanie w środki medyczne i higieniczne. Dziś możemy podziękować za heroizm i okazane serce. Okazja ku temu jest doskonała, ponieważ 8 maja obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i jego odpowiednika Czerwonego Półksiężyca. Święto zrzesza corocznie wolontariuszy ze 192 państw świata. Jesteście naszymi superbohaterami. Z pomysłem na uczczenie Dnia PCK zwraca się do Was świetlica szkolna.
"NAUCZMY SIĘ NA PAMIĘĆ TEGO KRAJU..." - ZOBACZ WIRTUALNY APEL Z OKAZJI ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W coroczny kalendarz uroczystości Szkoły Podstawowej w Sukowie wpisana jest akademia z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dzień ten jest znakomitą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak: Patriotyzm i Ojczyzna. 4 maja 2020 roku, można odnieść wrażenie, było tradycyjnie. Przedstawione zostało tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 roku, a duży nacisk został położony na próbę wyjaśnienia, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. W dobie koronawirusa nic jednak nie dzieje się "jak zawsze". Nasze świętowanie przeniosło się do Internetu. Tu możemy być razem. Ważne, że w tak trudnym dla Ojczyzny momencie pamiętamy o naszej historii i symbolach narodowych. Zapraszamy do obejrzenia wirtualnego programu artystycznego pt. "Nauczmy się na pamięć tego kraju..." przygotowanego przez uczniów naszej szkoły.
DZIŚ EUROPEJSKI DZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO! WSPOMINAMY SUKCESY, STALE SIĘ ROZWIJAMY, ZOBACZ FOLDER PROMUJĄCY SZKOŁĘ...
W tej historii jest wszystko, co lubimy - emocje, sportowa rywalizacja, walka do końca, miejsca na podium... Co jeśli do tego dodać zdobywanie wiedzy i umiejętności potrzebnych na co dzień? Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, właściwe zachowanie na drodze i w jej okolicy, znajomość przepisów ruchu drogowego - w wachlarz takiej wiedzy wyposaża uczestników turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Dlaczego o tym piszemy? Po pierwsze - promowanie pozytywnych zachowań na drodze i udział w zawodach tego typu to nasza szkolna specjalność. Po drugie - 6 maja przypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Gdyby nie koronawirus, który zamknął nas w domach, nasza reprezentacja zapewne jechałaby po kolejne sukcesy...
SPOTKANIE Z KLASYKĄ. "CALINECZKA" W ZACZYTANEJ KWARANTANNIE, CZYTA: MAMA KLARY
Maleńka dziewczynka ma wielkie serce i chętnie wszystkim pomaga. Jej dobroć zostaje w końcu wynagrodzona, a marzenia wreszcie się spełniają... Czy pamiętacie, kto podarował jej nowe imię oraz parę skrzydełek? Piękną baśń Hansa Christiana Andersena o dążeniu do wyznaczonego celu oraz o pragnieniu wolności i o tęsknocie za tym, co delikatne przeczyta mama Klary z grupy "Leśne Skrzaty". Zapraszamy do wysłuchania kolejnego audiobooka w ramach akcji "Zaczytana kwarantanna". Dzisiaj dla wszystkich małych uszu - "Calineczka".
"LEŚNE SKRZATY" Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
Każda biblioteka to niezwykłe miejsce, które może otworzyć dziecięce umysły. To także kopalnia wiedzy, która powstała z pasji do nauki. Wizyta w bibliotece może przeistoczyć się w wyprawę z szarej rzeczywistości w świat niezwykły. Może być początkiem pasjonującej literackiej przygody. Może stać się inspiracją, początkiem nowego rozdziału. Warto więc zabrać swoje pociechy do biblioteki. Kiedy? Im wcześniej, tym lepiej. Dziś "Leśne Skrzaty" przypomną sobie, jak to było, gdy jesienią skierowali swoje kroki do lokalnej filii. Kto wie, może po latach ktoś będzie wspominał, że już w przedszkolu zaczęła się jegoniezwykła przyjaźń z książką.
"ZERÓWKA": KODEKS MAŁEGO EKOLOGA
Ziemia to nasz wspólny dom, o który - jak wiadomo - dbać muszą wszyscy domownicy. Żyjmy więc w zgodzie z przyrodą i rozsądnie korzystajmy z tego, co nam oferuje. Każdy, robiąc nawet małą rzecz, może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia naszej planety. Nie wiesz od czego zacząć? Uczniom "zerówki" w określeniu pożądanych codziennych zachowań pomoże zapewne sformułowanie "Kodeksu Ekologa". Otóż przyjacielem środowiska naturalnego może być każdy, zawsze i wszędzie. Na koniec zapraszamy w podróż ekologicznym pociągiem.
Godziny dzwonków
Środa 09.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych