Strona główna
Aktualności
CO NOWEGO U "LEŚNYCH SKRZATÓW"?
15Kolejny tydzień zdalnej nauki za nami. Jak z powierzanych zadań wywiązywali się uczniowie grup przedszkolnych i "zerówki"? Tradycyjnie, bardzo dobrze. Czas kwarantanny to dobra okazja, by poćwiczyć edukację bez podręcznika (lub w minimalnym zakresie z podręcznikiem) i zachęcić do bycia odkrywcą we własnym pokoju, doświadczania w kuchni, generowania własnych pomysłów i wyzwań. Od samodyscypliny i rzetelności zależy teraz bardzo wiele. Na szczęście, do obowiązków wynikających z przymusowych przeobrażeń bardzo poważnie podchodzą także rodzice. Razem, choć na odległość, uda nam się przetrwać trudne chwile. Zapraszamy na wystawę prac uczniowskich.
FLAGA NA MASZT, POLSKA - PROSTA, ALE TREŚCIWA, SĄ JEDNAK TAKIE, KTÓRE BUDZĄ ZDZIWIENIE
Czy potrafisz wytłuaczyć znaczenie barw polskiej flagi? Oczywiście, że tak! Nasza flaga jest jedną z najprostszych na świecie. Ma tylko dwa kolory: biały i czerwony. Nawiązuje ona do średniowiecznego herbu Polski - białego orła na czerwonej tarczy. W heraldyce biel oznaczała wodę, a więc czystość duchową, a czerwień symbolizowała ogień i krew. Większość flag państwowych to skrupulatnie zaplanowane projekty mające historyczne uzasadnienie. Są jednak takie, które budzą nasze zdziwienie. Cudowronek na czerwonym tle? Trójkątna ze słońcem i księżycem? Z przyprawą do pasztetu? Z klonowym liściem? Moment, a dlaczego w tym gronie znalazła się powszechnie znana flaga Kanady? Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł i książkę pt. "Flaga na maszt. Przewodnik po flagach z całego świata" Roberta G. Fressona.
NOWA KSIĄŻKA O KULTOWEJ BASI W SIECI. BOHATEREM ODCINKA: "GŁUPI WIRUS"! SPOSOBY BASI NA WALKĘ Z NUDĄ...
Znacie Basię, bohaterkę kultowej serii książek Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak? Ma pięć lat, chodzi do przedszkola, kocha żelki, nie jest grzeczną dziewczynką – ma charakterek i swoje humorki, do niej zawsze należy ostatnie słowo. Jej rodzina to: mama Tosia, tata Jacek, bracia Janek i Franek oraz żółw Kajetan. Basia zawsze zabiera ze sobą swojego ukochanego Miśka Zdziśka. Każda historia o tej 5-latce czegoś nas uczy, coś wyjaśnia, staje się bodźcem do rozmowy. A o czym teraz najwięcej się mówi? O tym, dlaczego z dnia na dzień świat się zmienił, dlaczego trzeba zostać w domach, dlaczego nie można odwiedzić babci i dziadka. Tym razem głos oddany został... ukochanemu pluszakowi dziewczynki. Co więcej, Basia podpowiada także wszystkim dzieciakom, co robić, żeby nie nudzić się w domu. Jej strona to skarbnica pomysłów. "A my się nie nudzimy! Czytamy!"
NIECH BĘDZIE BIAŁO-CZERWONO, WŁĄCZ SIĘ DO AKCJI, ŚWIĘTUJ W DOMU!
W tym roku, ze względów bezpieczeństwa majowe święta będziemy celebrować w domach. 2 maja świętujemy Dzień Flagi. Wybór tego dnia nie jest dziełem przypadku. Po pierwsze, w czasach PRL-u, po 1 maja, czyli Święcie Pracy, zdejmowano flagi państwowe, by nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Drugim powodem są wydarzenia z 2 maja 1945 roku. Wówczas biało-czerwone flagi zawisły na Kolumnie Zwycięstwa - Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie. Umieścili je tam polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec. W tym dniu pokażmy, że jesteśmy razem mimo dzielących nas odległości. Wywieśmy biało-czerwone flagi. Zamanifestujmy patriotyzm, który żyje w nas. Niech epidemia koronawirusa nie przeszkodzi nam w przeżywaniu radości i dumy z Biało-czerwonej. Niech nie dzieli nas zatem żadna granica. Patriotyzm w domu? Oczywiście, że tak! W
SYMBOLE PAMIĘCI OD IPN-U Z OKAZJI ŚWIĘTA FLAGI
Instytut Pamięci Narodowej przypomina o polskich symbolach związanych z losami Polski i Polaków w XX wieku. Tematem przewodnim jest bohaterstwo i heroizm naszych rodaków. To akcja zorganizowana z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Na głównej stronie internetowej IPN, a także w mediach społecznościowych Instytutu - na Twitterze i Facebooku można prześledzić losy Polaków, przyglądając się symbolom narodowych związanych z konkretnymi wydarzeniami. Zachęcamy także do odwiedzenia serwisu Przystanek Historia, a także do zapoznania się z broszurami Znaki pamięci zamieszczonymi w Bibliotece Cyfrowej IPN, przedstawiającymi symbole naszej historii – znaki, które wiążą się z marzeniami i walką Polaków o wolne i niepodległe państwo, a także z ofiarą i męczeństwem narodu, który nigdy nie stracił pamięci - czytamy w oficjalnym serwisie IPN-u.
PODZIĘKUJ PAPIEŻOWI-POLAKOWI, WEŹ UDZIAŁ W WYJĄTKOWYM KONKURSIE
Kiedy w 1978 roku został Papieżem, wszyscy Polacy świętowali i pękali z dumy. Świat jednak przyjął tę nominację ze zdziwieniem. Polak Papieżem? Jan Paweł II szybko jednak zjednał sobie miliony ludzi pogodą ducha, życzliwością, zainteresowaniem sprawami zwykłego człowieka i poczuciem humoru. Kiedy odszedł od nas, w 2005 roku, cały świat zamarł, opłakując jego śmierć. Dzisiaj każdy z uczniów naszej szkoły może podziękować Pielgrzymowi Miłości za wspaniały pontyfikat i naukę, która wciąż jest aktualna. W 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły Starostwo Powiatowe w Kielcach ogłasza wyjątkowy konkurs. Masz uzdolnienia plastyczne, cechuje Cię lekkość pióra. Koniecznie musisz spróbować swoich sił.
ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA BEZ KOMPUTERA, ALE ZE SŁOŃCEM?
Bez aktualizacji konta na Facebooku, bez najświeższych wiadomości z kraju i ze świata, bez ulubionej muzyki, bez wiadomości przesyłanych przez komunikatory, ale z głową pełną pomysłów na korzystanie z przedzierających się przez chmury promieni słońca. I z myślą, że choćby wywieszenie biało-czerwonej flagi to symbol naszej miłości do Ojczyzny i przywiązania do wolności. Jaki te wątki mają ze sobą związek? W najbliższą niedzielę obchodzimy Dzień bez Komputera i Dzień Słońca. W Polsce 3 maja to data, która jest ważna dla całego narodu. W 1791 roku w naszej Ojczyźnie uchwalono Konstytucję 3 maja. Dokument był pierwszym tego typu w nowożytnej Europie, a drugim na świecie po amerykańskim. Rocznica przyjęcia Konstytucji 3 maja jest świętem ustanowionym w 1919 roku. Jedno jest pewne, powodów jest wiele, byśmy się tym dniem cieszyli...
NASZA ŚWIETLICA PO NOWEMU
Codzienne zajęcia świetlicowe to m.in. zabawy dydaktyczne, twórcze i ruchowe oraz ćwiczenia służące utrwalaniu i poszerzaniu wiedzy. W obliczu pandemii koronawirusa każda podpowiedź, jak organizować wolny czas, jest bardzo cenna. Wychowawcy naszej świetlicy szkolnej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczniów i ich rodziców i na bieżąco przygotowują bogatą ofertę programową i dydaktyczną. Codziennie czekają na Was i są w gotowości, aby nieść Wam pomoc. Od 4 maja świetlica będzie działała nieco inaczej. Jak? Poniżej publikujemy szczegółowy plan pracy, licząc na to, że skorzystacie z tego, co oferujemy.
CZAS NA KLASYKĘ. "KOPCIUSZEK" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA: MAMA OLIWII
Któż z nas nie zna Kopciuszka? Baśń ta to nostalgiczna podróż do świata pełnego czarów, gdzie spełniają się marzenia i sny, a chwilowe kłopoty sprawiają, że stajemy się lepszą wersją samych siebie. Kopciuszek to bohaterka, od której kolejne pokolenia dziewczynek uczą się wdzięku, mądrości i odwagi. Wzruszająca i inspirująca historia pobudza wyobraźnię, zachęca do snucia własnych marzeń, uczy wiary w siebie, walki o swoje szczęście, a przy okazji dbania o dobro innych. Na spotkanie z "Kopciuszkiem" zaprasza Oliwia z grupy "Wesołe Żabki" i jej mama, które odświeżą tę opowieść w ramach akcji "Zaczytana kwarantanna".
POCIĄGIEM PRZEZ POLSKĘ Z "WESOŁYMI ŻABKAMI"
„W oczach się mieni biel przy czerwieni, powiewa w święto na polskiej ziemi” - mówi o polskiej fladze jedna z dziecięcych rymowanek. Na początku maja przy okazji obchodzonych świąt w całym kraju zaroi się od biało-czerwonych symboli narodowych. A Wy znacie Polskę oraz urokliwe jej zakątki? Mamy góry, morze, jeziora... Jesteśmy sercem Europy. Macie może ochotę wybrać się z nami w podróż pociągiem? Nie musicie się pakować i biec na dworzec. Wystarczy, że zaprosicie do zabawy rodziców i wykonacie zadania przygotowane na dziś dla "Wesołych Żabek".
"ZERÓWKA": NA SPOTKANIE WARSZAWSKIEJ SYRENCE
Na temat Warszawy i wydarzeń, jakie miały miejsce w tym mieście, stworzono wiele legend. Zapewne najbardziej znana jest ta o Syrence. To przecież ona jest symbolem stolicy. Do dzisiejszego dnia jej wizerunek widnieje w herbie Warszawy. Jej najbardziej znany pomnik znajduje się na tamtejszych bulwarach nieopodal Centrum Nauki Kopernik. To właśnie ona będzie bohaterką wielu zadań przygotowanych dla "zerówki". W przededniu majowych świąt narodowych trzeba pochylić się także nad istotą patriotyzmu. Co to znaczy kochać Ojczyznę, mając zaledwie kilka lat? Dlaczego mówi się, że dla Polski biją biało-czerwone serca? Zapraszamy do działania.
"LEŚNE SKRZATY": ODKRYWAMY TAJEMNICE NATURY, ODKRYWAMY POLSKĘ
Myśl dobrze o Ojczyźnie i miej do niej szacunek. Pamiętaj o tradycji. Postaraj się pięknie mówić po polsku. Odkrywaj, jak piękny i ciekawy jest nasz kraj, ile fascynujących miejsc można tu zobaczyć. Chwal się swoją Ojczyzną. Znaj jej historię... Tak mógłby brzmieć fragment kodeksu Młodego Patrioty. Przedszkolaki w grupy "Leśne Skrzaty" wiedzą, co to znaczy kochać Polskę. Wiedzą też jak być odkrywcą i jak przeprowadzać doświadczenia. W najbliższym otoczeniu też można się świetnie bawić i zdobywać wiedzę. Zatem działajmy...
NASZE PROPOZYCJE NA MIĘDZYPOKOLENIOWE OSWAJANIE KORONAWIRUSA, BĄDŹMY RAZEM... NA ODLEGŁOŚĆ!
Z dnia na dzień rośnie liczba pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wśród nich są nawet dzieci. Szczególnie zagrożone skutkami tej infekcji są jednak osoby starsze. Dziś, 29 kwietnia Międzynarodowy Dzień Solidarności Międzypokoleniowej. To dobra okazja na dialog, szukanie wspólnego języka i dostrzeżenie swoich potrzeb. To czas, by jedni docenili drugich. Mawia się, że świat należy do młodych, ale bez wsparcia starszych i bardziej doświadczonych osób, nic nie zdziałają. W związku z nadzwyczajną sytuacją najmłodsi i najstarsi często nie mogą spotkać się twarzą w twarz, a polem ich relacji jest Internet. Seniorzy powinni teraz szczególnie na siebie uważać, młodsi powinni ich wspierać, a najmłodszym nieco starsi powinni pomóc zrozumieć potrzebę kwarantanny. To dla wszystkich ekstremalnie trudne czasy. Takie rodzinne i międzypokoleniowe oswajanie koronawirusa.
POWRÓT TUPCIA CHRUPCIA DO "ZACZYTANEJ KWARANTANNY", CZYTA MAMA ALBERTA
Tupcio Chrupcio wraca do "Zaczytanej kwarantanny". Kto to taki? To "całkiem duża myszka", która “zamiast obiadu woli zabawę i cukierki”. Bohater poznaje świat i uczy się, jak radzić sobie ze sprawami, które stają się udziałem każdego dziecka w wieku przedszkolnym. Ten sympatyczny gryzoń pozwoli poczuć przedszkolakowi, że nie jest sam ze swoimi obawami i pomoże mu zaakceptować nadchodzące w jego życiu zmiany. Tym razem przyjrzymy się kwestii mówienia prawdy. Dlaczego nie warto kłamać? Dlaczego mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi? Posłuchajmy audiobooka "Tupcio Chrupcio. Mówię prawdę". Czyta mama Alberta z "Leśnych Skrzatów".
"WESOŁE ŻABKI" I PRZYGOTOWANIA DO MAJOWYCH ŚWIĄT PATRIOTYCZNYCH
Na początku maja obchodzimy trzy ważne dla Polaków święta. Co spowodowało, że oznaczone są w kalendarzu na czerwono? Jak wytłumaczyć dzieciom, czym jest patriotyzm? Jak sprawić, by czuły się dumne z bycia Polakami? Jak nauczyć je miłości do Ojczyzny? Te niezwykle ważne zagadnienia będą przyświecały zadaniom wykonywanym przez przedszkolaków z grupy "Wesołe Żabki". Maluchy przypomną sobie, jakie mamy symbole narodowe i udowodnią, że nawet najmłodszy może być patriotą. Poznają również legendę o założeniu Warszawy - stolicy Polski, a także ruszą w Polskę, na razie tylko... palcem po mapie. Każde spotkanie z polską tradycją i historią jest na wagę złota, bo kształtuje charakter młodego człowieka.
Z KRAKOWA DO WARSZAWY, UCZNIOWIE "ZERÓWKI" POZNAJĄ LEGENDY I HISTORIĘ POLSKI
"Zerówkowicze" z Krakowa przeniosą się do Warszawy. Dzisiejsza stolica Polski ma za sobą niezwykle burzliwą historię, która podobno zaczęła się nad brzegiem Wisły. Według legendy to tam rybak Wars zakochał się w syrenie Sawie, a gród, który założyli, nazwali Warszawą. Z tym miastem związana jest "Legenda o złotej kaczce". Jej przesłaniem jest fakt, że dobre serce jest najcenniejszym skarbem. Dzieci wybiorą się również w "podróż sentymentalną" do dawnej Warszawy. Szczególnie interesujące mogą okazać się kamieniczki Starego Miasta. Dlaczego? Sprawdźcie sami.
"LEŚNE SKRZATY": ODKRYĆ W SOBIE WYNALAZCĘ
Człowiek uczy się przez całe życie, a umysł dziecka chłonie wiedzę jak gąbka - to obiegowe opinie, które znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Dziś w ciekawych świata odkrywców i kreatywnych wynalazców zabawią się przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty". W efekcie przeprowadzonych doświadczeń odkryją pewne prawa fizyki, a potem zbudują recyklingową żaglówkę. Podczas zajęć będzie można poczuć się jak naukowiec i sprawdzić, jak wygląda praca badawcza. Kto wie, może koncept któregoś z maluchów w przyszłości trafi na listę wynalazków, które na zawsze zmieniły cywilizację.
WETERYNARZ TO TEŻ SUPERBOHATER
Lekarz weterynarii jest specjalistą w leczeniu zwierząt, zarówno domowych, jak i hodowlanych. Głównym jego zadaniem jest rozpoznawanie oraz zwalczanie chorób u nich występujących. Praca jest niezwykle wymagająca, ponieważ żaden zwierzak nie powie, co mu dolega i gdzie go boli. Wczoraj był Światowy Dzień Lekarza Weterynarii. W obliczu pandemii miał on zupełnie inny smak. Kiedy w Polsce rozpoczęła się epidemia koronawirusa, zaczęły do nas docierać informacje, że masowo porzucane są zwierzęta domowe. Psy i koty miały trafiać do schronisk, ponieważ ludzie obawiali się, że mogą one przenosić chorobę. Ich właściciele masowo ruszyli do lecznic, aby usypiać swoich czworonożnych podopiecznych. Na straży zwierzęcego życia stanęli wówczas właśnie weterynarze. Oni również są naszymi superbohaterami!
JAK MINĄŁ TYDZIEŃ U "LEŚNYCH SKRZATÓW"?
23Miniony tydzień upłynął "Leśnym Skrzatom" na rozważaniach o robotach przyszłości. Jak mogłyby wyglądać? Jakie funkcje spełniać? Czy możliwe jest, żeby zamieszkiwały osobne miasto? Przedszkolaki z tej grupy uczyły się oddzielać fikcję od rzeczywistości. Miały też okazję, aby puścić wodze fantazji. Do powierzonych im zadań podeszły bardzo odpowiedzialnie, dlatego też efekty ich pracy robią wrażenie. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć, na których widać, jak przebiega praca zdalna u "Skrzatów".
"NOC KOTA FILEMONA" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA: MAMA ZOSI
Opowieści o niesfornym Filemonie i dostojnym Bonifacym to nie lada gratka dla miłośników literatury dziecięcej i sympatyków kotów. Przygody tych dwóch czworonogów znane są od wielu, wielu lat. Filemon to mały, ciekawski kotek, a doświadczony Bonifacy to jego przeciwieństwo. Wystarczy wspomnieć, że jego pasją jest... wygrzewanie się na piecu. Jednak w przypadku opresji biały, wszędobylski kociak zawsze może liczyć na starszego kolegę. "Noc kota Filemona" to jedno z opowiadań poświęconych tym zwierzakom. Myszy harcują, lis czai się na kury, w oddali rechocze żaba, a z lustra spogląda jakieś dziwadło. Jakie to wszystko ciekawe. Czy Was również zainteresuje? Historię czyta mama Zosi z "Leśnych Skrzatów".
Godziny dzwonków
Środa 09.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych