Aktualności
"KRAINA LODU" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA MAMA ZOSI
"Mam tę moc, mam tę moc" – śpiewała całkiem niedawno cała Polska. Bo kto nie pokochał znakomitej "Krainy lodu"? Film ten, który wzrusza dzieci i ich rodziców, to fenomen na skalę światową. W animowanej historii pochodzącej ze studia Walta Disney'a pojawiły się uwielbiane przez dzieci postacie – królowa Elsa i księżniczka Anna oraz bałwan Olaf. Animacja w kinach pobiła rekordy kasowe i do dziś jest jedną z najlepiej zarabiających w historii kina. Nic dziwnego, że bajka ta doczekała się wielu adaptacji. Maluchy mogą trafić do tego magicznego świata poprzez obcowanie z książką. Dziś zapraszają do niego Zosia z grupy "Wesołe Żabki" i jej mama. Warto posłuchać.
MIĘDZY NAMI ROBOTAMI, BUDUJEMY MIASTO Z "LEŚNYMI SKRZATAMI"
Jeżeli myślicie, że roboty działają głównie w nowoczesnych fabrykach lub są gadżetem szalonych wynalazców w filmach sensacyjnych, jesteście w błędzie. Roboty są wszechobecne, opanowują naszą codzienną rzeczywistość, na coraz większą skalę pomagają człowiekowi. Dowód? Od rana w grupie "Leśne Skrzaty" zakrólują te inteligentne maszyny. Spokojnie, to tylko nasze przedszkolaki budują miasto robotów. A wszystko po to, aby doskonalić umiejętności arytmetyczne. Tak się łączy przyjemne z pożytecznym.
"ZERÓWKA" W KRAINIE MOTYLI
Pobudka, otaczający świat już poczuł wiosnę i oddycha pełną piersią, a to właśnie przyroda kryje w sobie prawdziwą magię. Jak to się dzieje, że niepozorna gąsiennica przeistacza się w budzącego zachwyt motyla? Jakie są etapy tego procesu? Czy każdy z nas może porzucić swój kokon i rozwinąć barwne skrzydła, aby poczuć wolność? Takie pytania z pogranicza przyrody i psychologii czekają na uczniów naszej "zerówki". Pamiętajcie, zazwyczaj to natura oferuje najlepsze czary, a magia codzienności może niejednego zaskoczyć.
CO SŁYCHAĆ NA WSI? NASŁUCHUJĄ "WESOŁE ŻABKI"
Maluchy kochają naturę, a szczególnie zwierzęta. Swoje uczucia wyrażają śpiewem, tańcem, aktywnością fizyczną oraz pracami plastycznymi. Są też znakomitymi obserwatorami tego, co nas otacza. Trudno nie wykorzystać tego potencjału. Czy wiecie, co słychać na wsi? Kto mieszka w kurniku i jakie odgłosy wydaje? Co odpowiadają im krowy? Co na to konie, owce czy kozy? W gospodarstwie rolnym aż roi się od dźwięków, a te mogą być bodźcem do pouczającej zabawy. Do niej - jak wiemy - "Wesołych Żabek" nie trzeba wcale namawiać.
RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", TYM RAZEM "O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE"
Dokąd może zaprowadzić człowieka zachłanność? "O rybaku i złotej rybce" to tekst należący do klasyki literatury dziecięcej. Historia znana jest od pokoleń. Pierwotnie spisali tę baśń bracia Grimm, a nieco później w poetyckiej formie przedstawił ją Aleksander Puszkin. Jaki morał płynie z tej opowieści? Nie żądaj zbyt wiele, bo możesz stracić to, co już masz. Chciwość nie popłaca, a tajemnica szczęśliwego życia polega na tym, aby radość odkrywać w rzeczach małych. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego audiobooka w ramach akcji "Zaczytana kwarantanna". Historię "O rybaku i złotej rybce" czyta dla nas mama Kornelii - dziewczynki z grupy "Wesołe Żabki".
RADOŚĆ - ZDROWIE - ROWER
Jazda na rowerze to fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu. Dla dzieci ta aktywność może być wspaniałym przeżyciem i doskonałą okazją, aby szlifować swoją sprawność fizyczną. 19 kwietnia obchodziliśmy Dzień Rowerowy, dlatego świetlica szkolna przypomina, że warto odkurzyć swoje dwa kółka i cieszyć się przygodą. Powinno się ten dzień świętować jak najczęściej, bo jazda na rowerze to dobry sposób na dobre zdrowie i samopoczucie. Wszak rower towarzyszący człowiekowi od ponad 200 lat to prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu. Same plusy.
Z CYKLU: RODZICE BAJKI CZYTAJĄ, "TRZY MAŁE ŚWINKI" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE"
Dzieci z całego świata od wielu, wielu lat przeżywają przygody razem ze świnkami i cieszą się z przegonienia złego wilka. Bajka "Trzy małe świnki" należy do klasyki literatury dziecięcej. Pierwszy raz została spisana przez niezawodnych braci Grimm i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Bajka, jak to bajka, niesie uniwersalne przesłanie, że pilna i rzetelnie wykonywana praca jest kluczem do sukcesu. Dziś w ramach akcji "Zaczytana kwarantanna" zapraszamy do wysłuchania tej pouczającej lekcji. Czyta Mama Antosia z Antkiem i rodziną.
PODRÓŻ ZA JEDNO KLIKNIĘCIE. MOŻESZ BYĆ, GDZIE CHCESZ, NIE WSTAJĄC Z FOTELA!
Wiosną rozpoczyna się szkolny sezon wycieczkowy. Oddziały klasowe wraz ze swoimi wychowawcami snuły dalekosiężne plany wypraw o charakterze edukacyjnym i rekreacyjnym. W obliczu pandemii koronawirusa i obowiązku zostania w domu wszelkie wyjazdy okazały się niemożliwe. Jednak nie musimy rezygnować z możliwości "odwiedzania" wymarzonych miejsc. Placówki kulturalne nie tylko w Polsce, ale z całego świata przenoszą swoją działalność do sieci, dając nam wszystkim możliwość skorzystania z bogatej oferty. Muzeum Historii Polski? Wycieczka do Nowego Jorku? Zasmakowanie Paryża? Może Windsor, Wielki Mur Chiński czy Machu Pichcu? Proszę bardzo! Nigdy wcześniej nie było to takie proste.
"ZERÓWKOWA" LEKCJA ORNITOLOGII
Skowronek, żuraw, bocian, a może jaskółka? Które ptaki wracają do Polski pierwsze i są zwiastunem nadchodzącej wiosny, a które zawitają do nas jako ostatnie, gdy już słońce powinno być w pełni sił? Gdzie nasi skrzydlaci przyjaciele spędzili zimę? Po czym rozpoznać poszczególne gatunki. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ uczniów "zerówki" czeka prawdziwa lekcja ornitologii. Na zakończenie spotkania z wiosennymi ptakami polecamy wykonanie ptaka - cudaka. Najlepiej przy taktach posienki "Maszeruje wiosna".
ZNAMY SIĘ TYLKO Z EKRANU? "LEŚNE SKRZATY" W ŚWIECIE KINA I KSIĄŻEK
Trudno polemizować z tezą, że oglądanie filmów to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Niemniej jednak książki - i to te w tradycyjnej, bo papierowej wersji, trzymają się dobrze. Wielu uważa, że obcowanie z literaturą jest przyjemniejsze niż siedzenie przed szklanym ekranem. Jedno jest pewne - jest to zdrowsza forma relaksu. Do takich wniosków dojdą zapewne "Leśne Skrzaty", na które czeka dzisiaj moc pomysłów w literackim klimacie. Nie zabraknie też gwiazd kina. Ciekawi? Zapraszamy do nauki.
"WESOŁE ŻABKI" Z WIZYTĄ W CHLEWIKU
"Wesołe Żabki" w poszukiwaniu nauki i dobrej zabawy zajrzą dziś do... chlewików. Zaproponowane ćwiczenia ze świnkami w roli głównej będą doskonałym wprowadzeniem do rozmów o zwierzątkach z wiejskiego podwórka i ich zwyczajach. Po wykonaniu zadań dzieci w nagrodę obejrzą film edukacyjny oraz sprawdzą swoją wiedzę, wykonując quiz komputerowy. Jesteś pewien, że wiesz, jakie odgłosy wydają zwierzęta? Jeśli zostanie maluchom siły, można wykonać świnkę z papierowego talerzyka. Nie może zabraknąć ryjka przypoinającego guzik i zakręconego ogonka.
ZASMAKUJ JĘZYKA CHIŃSKIEGO
Które języki świata należą do najtrudniejszych? Nauka polskiej mowy stanowi nie lada wyzwanie dla przedstawicieli innych kręgów kulturowych. Wszędobylska odmiana, rodzaje gramatyczne i łamańce językowe typu: "chrząszcz brzmi w trzcinie". Dla obcokrajowca to nie lada wyzwanie. Co na to Polacy? W obiegowej opinii najbardziej wymagającym jest język chiński. Największym kłopotem jest bez wątpienia opanowanie strony pisemnej, gdyż w tym systemie znajduje się... kilkadziesiąt tysięcy znaków. Do tego są duże rozbieżności między mmową a pismem. Lubicie wyzwania? W Dniu Języka Chińskiego świetlica szkolna zaprasza Was na krótką lekcję. Może ktoś złapie bakcyla i opanuje ten język, co będzie mógł z czystym sumieniem uznać za jedno z największych osiągnięć w życiu.
KLASYCZNY HATTRICK, TYM RAZEM NAGRODA SPECJALNA W KONKURSIE OGÓLNOPOLSKIM DLA NASZEGO POLONISTY!
Kolejny poetycki laur naszego polonisty Łukasza Wilczkowskiego. Już po raz trzeci z rzędu został zauważony przez profesjonalne jury - poetów, wykładowców uniwersyteckich, dziennikarzy - ogólnopolskiego konkursu "Siedem grzechów głównych" w Dąbrowie Górniczej i tym razem otrzymał nagrodę specjalną! Wcześniej w 2018 roku wygrał rywalizację na słowa, a rok później był wyróżniony. Lista poetyckich dokonań belfra z Sukowa jest jednak znacznie dłuższa. Jego wiersze trafiły nawet do... Watykanu na ręce ówczesnego Papieża Benedykta XVI. - To nie lada wyczyn, gdy się pisze w chwili wolnej, czyli od wielkiego dzwonu - przyznaje laureat, a udział w konkursach to tylko forma relaksu. I to wszystko bez wychodzenia z domu.
RUSZA AKCJA "ZACZYTANA KWARANTANNA", WYSŁUCHAJ NASZEGO AUDIOBOOKA
Kwarantanna to nietypowy moment w życiu przedszkolaka. Dzieci mają prawo czuć niepokój ze względu na sytuację, którą nie do końca rozumieją. Mają prawo być sfrustrowane deficytem ruchu i kontaktu z rówieśnikami. By umilić wszystkim ten czas – zachęcamy Was do udziału w akcji "Zaczytana Kwarantanna". Jest to alternatywa dla tego, co zwykle tytułujemy jako "Czytanie na dywanie". To był nasz codzienny przedszkolny rytuał – dzieci siadały na dywanie, wybierały bajkę, a my ją czytaliśmy. Teraz nastał czas audiobooków. Zachęcamy Was wobec tego do wspólnego czytania i słuchania! To dziś szczególnie ważne!
"ZERÓWKA": BADANIE POGODY I PROJEKT FASOLA
Nazywają mnie Pogodą. Znacie mnie? Jestem z wami codziennie. Słynę z tego, że jestem zmienna. Czasem płatam figle, szczególnie wiosną. Znacie takie powiedzenie: "Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata"? Uczniowie naszej "zerówki" bez wątpienia w temacie pogody są ekspertami. Potwierdzą to kolejne ćwiczenia. Dzieci zapoznają się też z przyrządami, które pozwolą nam zrozumieć humory aury. Bohaterem dnia będzie jednak fasola. Każdy uczeń będzie mógł założyć własny domowy ogródek. Kolejne dni to obserwacje wzrastającej roślinki, korzenia, pnączy, listków.
"LEŚNE SKRZATY": TAJEMNICE ELEKTRYCZNOŚCI I MAPA AKTYWNOŚCI
Jak dzieci spędzały czas wolny, gdy nie było komputerów, smartfonów i tabletów? Czy ich zabawy było podobne do tych typowych dla współczesnych maluchów? Jaka jest alternatywa dla ekranów telewizorów i komputerów? Jak czerpać maksimum korzyści z tego, co się robi dla przyjemności? Te pytania w czasie pandemii koronawirusa nabierają nowego znaczenia. Dla swojego bezpieczeństwa musimy zostać w domu, musimy uczyć się w systemie zdalnym. Dziś grupa przedszkolna "Leśne Skrzaty" stanie na straży wartości i udowodni, że chwile z rodziną to skarb, i to najcenniejszy. Przy okazji wszyscy będą się dobrze bawić.
CO SŁYCHAĆ NA WSI? NASŁUCHUJĄ "WESOŁE ŻABKI"
Czy kury zniosły jajka? Kto jest mieszkańcem obory? Co jedzą konie? Po co świnkom zakręcone ogony? Kwiecień to dobry czas na to, by porozmawiać o tym, co słychać na wsi. Zwierzęta tu żyjące, choć każdemu doskonale znane, są doskonałą inspiracją do nauki i zabawy. Co więcej, każdy z nas korzysta z dóbr, które pochodzą z rolniczej i hodowlanej działalności. Warto więc o życiu na wsi wiedzieć jak najwięcej.
NOWE PROPOZYCJE ŚWIETLICY NA OKRĄGŁY TYDZIEŃ
Kolejny tydzień zdalnej nauki przed nami. Pamiętajmy, że od codziennych obowiązków warto się choć na chwilę oderwać, aby zmobilizować siły i nieco odświeżyć umysł. Co tym razem proponuje świetlica szkolna? Na pogodę - podwórkowe zabawy, w przypadku niesprzyjającej aury - domowe, proste i zawsze na czasie aktywności. Dla żądnych wiedzy - quizy geograficzne i doświadczenia przyrodnicze, a z uwagi na Światowe Święto Ziemi - zapraszamy do przygotowania recyklingowych prac plastycznych. Będą też tematy prozdrowotne, a dla chętnych wirtualna wizyta w Centrum Nauki Kopernik. Jest w czym wybierać.
DOŁĄCZMY DO AKCJI "ŻONKILE"
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W 2020 roku obchodzimy jego 77. rocznicę. Znacznie krótszą, bo ośmioletnią historię, ma akcja "Żonkile", która znana jest już społeczności naszej szkoły. O co konkretnie chodzi? Te wiosenne kwiaty stały się symbolem szacunku i pamięci o tym bohaterskim zrywie. To właśnie bukiet żonkili w każdą rocznicę wybuchu powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej - Marek Edelman. Co my możemy zrobić w czasie epidemii, gdy musimy zostać w domu? Jak uczcić tę rocznicę podpowiada świetlica szkolna.
NAJMŁODSI PRACUJĄ, ŻE AŻ MIŁO
46Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji od 25 marca 2020 r. zostało wprowadzone kształcenie na odległość. Sam proces edukacji przebiega u nas bez problemów. Realizowana jest podstawa programowa, a nowe treści podawane są w ciekawy i przystępny sposób. Uczniowie najmłodsi - z grup przedszkolnych "Wesołe Żabki" i "Leśne Skrzaty" oraz z "zerówki" pracują, że aż miło. Stale docierają do nas zdjęcia potwierdzające olbrzymie zaangażowanie naszych wychowanków w domowy proces edukacji. Ogromna w tym zasługa rodziców, którzy stoją na straży, aby przymusowy rozbrat z tradycyjną formą nauki, nie był czasem straconym.
Godziny dzwonków
Niedziela 20.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych