Aktualności
PRZEDSZKOLAKI DLA WOJEWÓDZKIEGO SZPITALA ZESPOLONEGO W KIELCACH, PISZE O NAS "ECHO DNIA"
"Dziękujemy za wszystko co dla nas robicie. Chcemy, żebyście wiedzieli, że najmłodsi Was wspierają i są z Wami, i dziękują"- takie życzenia, z pięknymi zdjęciami, otrzymaliśmy od przedszkolaków z Punktu Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Sukowie - czytamy na oficjalnym profilu facebookowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. To pokłosie akcji plakatowej zainicjowanej, wypromowanej i przeprowadzonej przez wychowawczynie grup: Dagmarę Więckowską, Anetę Gawlik i Ewelinę Straż, w której najmłodsi wychowankowie naszej szkoły wyrażali swoją wdzięczność wszystkim pracownikom medycznym za heroiczną walkę z koronawirusem. Wydrukowane plakaty - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - zdobią już ściany SOR-u. O naszej akcji pisze także serwis internetowy "Echa Dnia".
"WESOŁE ŻABKI" LUBIĄ DESZCZ, W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH!
Zimowe wymówki kończą się wraz z nadejściem wiosny, która niesie za sobą nową energię. Jak wrócić do aktywności fizycznej, aby uniknąć falstartu? Tę wiedzę posiadają "Wesołe Żabki", na które dziś czeka sporo ćwiczeń ogólnosprawnościowych. Potem przyjrzą się wiośnie i jej pogodowym psotom. Kwietniowe opady nie zepsują nikomu humoru, ponieważ staną się pretekstem do zabawy i zdobywania wiedzy. Na koniec podsumowanie pogodnowych informacji w języku angielskim. To będzie dzień pełen wyzwań.
"LEŚNE SKRZATY" W ROLI METEOROLOGÓW
Rano zimno, w południe ciepło. Temperatury szybko się zmieniają. Raz świeci słońce, za chwilę wieje wiatr i zanosi się na deszcz. Wiosną dobrze dobrana garderoba to klucz do sukcesu. Dlatego przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty" intensywnie przyglądać się będą prognozie pogody, wcielając się nawet w meteorologów. Do tego przyda się orientacja w terenie i schemacie własnego ciała. Pamiętajcie, trening czyni mistrza. Nie dajmy się zaskoczyć wiosennym kaprysom.
ROGALIK CHCIAŁ BYĆ KSIĘŻYCEM, A TY? POWAŻNE TEMATY W "ZERÓWCE"
Czy wiesz, o czym marzy Twoje dziecko? Warto być na bieżąco w tym temacie, bo to klucz do duszy malucha. Jedno jest pewne, każde dziecko i każdy dorosły pragnie tego samego – bycia kochanym i potrzebnym. Co jeśli jednak marzenia okazują się nierealne? W zrozumieniu tego skomplikowanego zagadnienia pomoże lektura bajki "O rogaliku, który chciał być księżycem" Wandy Chotomskiej. "Zerówkowiczów" czeka również rozmowa o odpowiedzialności i rzetelnym wypełnianiu swoich obowiązków.
GŁĘBIA OCEANU NA WYCIĄGNIĘCIE RĘKI
Załoga małych nurków na start. Dziś, bez opuszczania czterech ścian, "świetliczowicze" odbędą podróż w głąb oceanu, w trakcie której zobaczą wiele gatunków morskich zwierząt i roślin. Zanurz się w morskie głębiny i zostań największym badaczem podwodnego świata - zachęca świetlica szkolna. Aby dowiedzieć się, co skrywa ocean, trzeba wykazać się ciekawością świata, kreatywnością i szczyptą talentu plastycznego. Czas odwiedzić... rekina koralowego, najeżki, ryby tygrysie, rozgwiazdy, gąbki, jeżowce i ślimaki oraz należącego do skorupiaków królewskich kraba. To na dobry początek, bowiem wyobraźnia dziecka nie ma granic. Na to liczymy.
CO Z TĄ WIOSNĄ? "LEŚNE SKRZATY" I KWIETNIOWE NIESPODZIANKI POGODOWE
„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” - mawiamy, kiedy chcemy powiedzieć, że trudno przewidzieć kwietniową pogodę. Jest bardzo zmienna. Czasem prószy śnieg, czasem pada deszcz, to znowu grzeje gorące słońce, innym razem kulki gradu lecą z nieba. Kto tę pogodę tak wymieszał? – zapytacie. Czy możliwe jest, aby zima przyniosła pogodę, a wiosna niepogodę? Po raz kolejny tajniki przyrody odkrywać będą przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty". Na wszelki wypadek zawsze warto wziąć parasol...
NASI UCZNIOWIE "ŻYWYM OBRAZEM"
Obcowanie ze sztuką zalet ma wiele – od potocznej potrzeby wrażeń estetycznych, aż po rozbawienie, czy wzruszenie. Uczniowie klasy 6"a" przy okazji Światowego Dnia Sztuki obchodzonego 15 kwietnia, wzięli udział w niecodziennej lekcji języka polskiego „Jestem jak z obrazka” przeprowadzonej przez p. Wioletę Smelcerz. Głównym celem lekcji było stworzenie tzw. „żywych obrazów”, a także obcowanie ze sztuką.
BADACZE Z "ZERÓWKI" NA TROPIE... MRÓWKI
Mali badacze z naszej "zerówki" niejednokrotnie podpatrywali przyrodę. Odkryli, że mają małych, ale niezwykle interesujących sąsiadów, których warto poobserwować z bliska. Poszukiwanie wiedzy o świecie to także rozwijanie spostrzegawczości, twórczości i kreatywności. To zachęta do samodzielnego myślenia, porównywania elementów i pobudzania wyobraźni. Co jeszcze fascynującego skrywa w sobie natura? Uczniowie naszej "zerówki", tym razem nie wychodząc z domu, wpadną na trop kolejnej tajemnicy.
"WESOŁE ŻABKI" I HUMORY WIOSENNEJ PORY
"Wesołe Żabki" lubią zagadki. Lubią też skakać i tańczyć, a także szlifować swój talent plastyczny. Dziś niczego nie zabraknie, a przygotowane dla Przedszkolaków zadania oscylować będą wokół tematu dynamicznie zmieniającej się wiosennej aury. Czas przyjrzeć się jej wnikliwie. A po poczynionych obserwacjach będą wiosenne chmurki, będą... wiosenne dziwaki i oczywiście nauka połączona z zabawą.
ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI BEZ WYCHODZENIA Z DOMU, KULTURA NA WYNOS!
15 kwietnia - ten dzień powszechnie nie budzi szczególnych skojarzeń. A szkoda! Otóż 568 lat temu urodził się włoski malarz, filozof, matematyk, poeta, rzeźbiarz, architekt, wynalazca i konstruktor - Leonardo da Vinci, czyli prawdziwy człowiek renesansu. Dlatego też 9 lat wstecz na tę okoliczność ustanowiono Światowy Dzień Sztuki. W czasie pandemii koronawirusa data ta nabiera wyjątkowego wymiaru. Z rozrywką wysokich lotów wciąż należy obcować. Mało tego, można ją "wziąć na wynos", z dostawą do domu. Brzmi irracjonalnie? Podpowiemy, jak to zrobić. Instytucje kulturalne przygotowały niezwykle bogatą ofertę. Warto z niej korzystać. Bez wychodzenia z domu...
ŚWIATOWY DZIEŃ SZTUKI TRWA. A MOŻE TAK ZABAWA W TEATR?
Teatr łączy w sobie wiele dziedzin aktywności artystycznej: literaturę, muzykę, taniec, choreografię i prace plastyczne. Kontakt z nim to gwarancja rozwoju inteligencji emocjonalnej dziecka. A co jeśli sami zajmiemy się organizacją spektaklu? Domowe zacisze - sceną, koc - kurtyną, dialogi - wymyślane naprędce, postacie - domowej roboty, według własnego pomysłu. Przygotowanie sztuki może być fundamentem zdobywania wiedzy - o świecie, o relacjach międzyludzkich, o sobie samym i własnych talentach. Światowy Dzień Sztuki to wspaniała okazja, żeby uruchomić wyobraźnię i bez wychodzenia z domu przenieść się tam, gdzie tylko zechcemy. Wśród różnorodności form teatralnych na pewno znajdą się takie, które pozwolą dzieciom na jak najbardziej twórczą i samodzielną pracę. Zabawa w teatr to nieoceniona lekcja.
NAJMŁODSI UCZNIOWIE DZIĘKUJĄ SUPERBOHATEROM ZA WALKĘ Z KORONAWIRUSEM
16W domach jesteśmy bezpieczni - wiedzą o tym nawet najmłodsi uczniowie. Są jednak tacy, którzy w pocie czoła nieustannie walczą z epidemią koronawirusa, narażając swoje zdrowie i życie. Pracownikom medycznym, bo o nich oczywiście mowa, postanowiły podziękować dzieci z grup przedszkolnych "Wesołe Żabki" i "Leśne Skrzaty" oraz z "zerówki". Powstałe w ramach specjalnej akcji plakaty to znak naszego wsparcia oraz wyraz szacunku, docenienia i zapewnienia, że wszyscy pracownicy służby zdrowia - nie tylko dla naszych Maluchów - są superbohaterami!
SZEROKI WACHLARZ PROPOZYCJI, CZYLI ŚWIETLICA SZKOLNA ZAPRASZA
Co na poświąteczny tydzień przygotowała świetlica szkolna? Ci, którzy oczekują typowo wiosennych klimatów, nie będą mieli powodów do narzekań - ruszymy tropem budzącej się do życia flory i fauny, będziemy obserwować ptaki, nazywać drzewa i kwiaty, zajrzymy do przydomowego ogródka. Jeżeli przytrafi się niepogoda, mamy propozycje gier i zabaw na tę okoliczność. W ramach kółka plastycznego poinstruujemy, jak z papierowego ręcznika wykonać jednorazową maskę ochronną. Z kolei na miłośników doświadczeń i eksperymentów czeka "tornado w butelce". Zaciekawieni? Zapraszamy po szczegółowe instrukcje.
W "ZERÓWCE" O ZAUFANIU I ODPOWIEDZIALNOŚCI
"Dobrze jest być kimś, na kim można polegać. Lecz lepiej niż być, jest mieć takiego kogoś...". Nie sposób się nie zgodzić, że prawdziwy przyjaciel to skarb. Można liczyć na jego wsparcie, pomoc, zrozumienie, akceptację, troskę, poświęcenie, szczerość i towarzystwo w smutku i radości. Każdy z nas chciałby mieć kogoś, komu mógłby zaufać i powierzyć mu tajemnicę. Jak znaleźć taką osobę? Jakie powinien mieć cechy prawdziwy przyjaciel? Dzieci z naszej "zerówki" czeka kolejna poważna rozmowa.
"LEŚNE SKRZATY" I POGODOWE KLIMATY
Zimą, a zwłaszcza wtedy, gdy ma się ona ku końcowi, nie możemy doczekać się wiosny. Tęsknimy za powiewem świeżego i cieplejszego powietrza oraz za coraz śmielej wyglądającym zza chmur słońcem. Cieszymy się na myśl, że każdy kolejny dzień będzie dłuższy od poprzedniego. Przyroda przebudza się z zimowego snu, trawa zaczyna nabierać soczystej, zielonej barwy, a na drzewach pojawiają się pączki liści i kwiatów. Z czym jeszcze kojarzy się wiosna? Czy zawsze pogoda nam sprzyja? Na te pytania odpowiedzi postarają się znaleźć Przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty".
"WESOŁE ŻABKI" I POGODOWE PUŁAPKI
Przyroda, szczególnie ta dynamicznie zmieniająca się, jest pasjonująca. Zatem czas na obserwacje kwietniowej aury. "Wesołe Żabki" swoje spostrzeżenia będą notować w specjalnie przygotowanym kalendarzu pogody. Czy sprawdzi się tym razem przesłanie znanego przysłowia: "Kwiecień plecień, co przeplata, trochę zimy, trochę lata"? Pora zmierzyć się z tym zadaniem. Warto zaznaczyć, że to kolejne spotkanie Przedszkolaków z wiosną. Rozmawialiśmy już o oznakach nadchodzącej wiosny – powracających ptakach, pierwszych kwiatach, pączkach na drzewach, baziach. Utrwalaliśmy znajomość nazw dni tygodnia. Przypomnieliśmy sobie, jakie są tradycyjne zwyczaje Świąt Wielkanocnych. Teraz pora na pogodę i jej psoty.
WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!
„Dlaczego krzyż, uśmiech, rana głęboka. Widzisz to takie proste, kiedy się kocha”. Pogody ducha, zdrowia i radości oraz wszelkiego dobra z okazji Świąt Wielkanocnych. Niech czas zmartchwuchwstania Chrystusa utrzyma nasze marzenia w mocy, aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości, byśmy przez życie kroczyli, kochając innych ludzi. Niech symbol boskiego odrodzenia będzie dla nas nadzieją na lepsze jutro. Dużo zdrowia, optymizmu i ...cierpliwości.
PO ŚWIĘTACH NIE WRÓCIMY DO SZKOŁY, NAUCZANIE ZDALNE PRZEDŁUŻONE
Uczniowie nie wrócą po Wielkanocy do szkół - będą kontynuować zdalne nauczanie. Edukacja na odległość została przedłużona o kolejne dwa tygodnie. Sytuacja ta ma obowiązywać do 26 kwietnia. To przepis ujęty w podpisanym 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej. Te obostrzenia mogą zostać wydłużone.
ODWIECZNE MARZENIA O LOCIE W PRZESTWORZA, ZABAW SIĘ W KONSTRUKTORA
Każdy pewnie pamięta z mitologii historię o Dedalu i Ikarze. Od niepamiętnych czasów pragnienia prowadziły człowieka w przestworza. Byli tacy, którzy zazdrościli ptakom skrzydeł, podpatrywali je i próbowali wcielić w życie marzenia o lataniu. Od czasów Leonarda da Vinci, przez epokę braci Mongolfier i Wright idee te nabierały coraz realniejszego kształtu. Pierwszy lot samolotu, skonstruowanego przez braci Wilbura i Orville'a Wrightów, trwał zaledwie 12 sekund. To 12 sekund, które zmieniły świat. Dlaczego o tym wspominamy? Wielkimi krokami zbliża się nie tylko Wielkanoc, ale także Międzynarodowy Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki. Nie ma przeszkód, aby w domowym zaciszu skonstruować własny model samolotu. Zachęca do tego nasza świetlica szkolna.
WIELKANOCNE SYMBOLE BEZ TAJEMNIC DLA "ZERÓWKOWICZÓW"
W kwestiach wiary nie sposób wszystkiego wyrazić za pomocą słów. Dlatego posiłkujemy się symbolami. Tradycja wielkanocnego koszyczka sięga jeszcze końca XIII wieku, kiedy to przed świętami Polacy święcili chleb i jajka. Baranek - symbolizuje Chrystusa, który oddał swoje życie za grzesznych ludzi i tym samym zwyciężył śmierć. Jajka to symbol nowego życia, a chleb dostatku. Wśród nas jest znacznie więcej wielkanocnych symboli. Na ich tropie będą dziś uczniowie naszej "zerówki". Na deser - nauka piosenki "Wieziemy tu kogucika" i zadania z religii.
Godziny dzwonków
Niedziela 20.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych