Strona główna
Aktualności
"ZERÓWKA" W POSZUKIWANIU KWIATU PAPROCI
W dawnych czasach, kiedy jeszcze nie było telewizorów ani komputerów, ludzie chętnie siadali przy ognisku i opowiadali sobie różne historie, które niegdyś usłyszeli od swoich rodziców i dziadków. Również i dzisiaj nie ma chyba osoby, która choć raz w życiu nie słyszałaby jakiejś legendy. Każda ma swoją historię. Słowo „legenda” wywodzi się z łaciny i oznacza coś, co należy przeczytać. Każda ma w sobie ziarnko prawdy. Dziś uczniowie "zerówki" sięgną po jedną z nich i wyruszą na poszukiwanie kwiatu paproci. Jego odnalezienie gwarantuje - według legendy - szczęście. Trzeba być czujnym, bo łatwo go przeoczyć.
"WESOŁE ŻABKI": RADY NA ODPADY
Jak może wyglądać drugie życie butelki? Co można stworzyć ze szklanego słoika i innych materiałów z odzysku? Brak odpowiedniego dbania o odpady może skończyć się dramatycznie dla wielu zwierząt. Każde dziecko powinno mieć świadomość, że nawet mały, niepozorny kawałek plastiku rzucony na ziemię będzie rozkładał się przez setki lat. Dlatego tak ważne jest, aby segregować śmieci, wrzucać je do odpowiednich pojemników. Dzięki temu będą one przetworzone i ponownie użyte. Przedszkolaki z grupy "Wesołe Żabki" dołączą do ekologicznej paczki i sformułują własne rady na odpady.
POTRZEBA JEST MATKĄ WYNALAZKÓW. CO NA TO "LEŚNE SKRZATY" ?
Współcześni ludzie nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego i Internetu. Zanim jednak powstały te dobrodziejstwa techniki, ktoś musiał poznać naturę prądu, ktoś musiał stworzyć żarówkę. Potrzeba jest matką wynalazków, ale za każdym z nich stoją genialni ludzie, którzy potrafili wcielić marzenia w życie. Czy znacie tych wynalazców? Czy potraficie wymienić wynalazki, które zmieniły oblicze świata? Czy wyobrażacie sobie świat bez papieru? Albo aspiryny? Albo bez...pieniędzy? Co by było w czasie pandemii i narodowej kwarantanny, gdyby nie prototypowy telefon Aleksandra Bella, który uwierzył, że rozmowa na odległość jest możliwa? Na poszukiwania odpowiedzi na te pytania wyruszą "Leśne Skrzaty".
PAMIĄTKA Z WYCIECZKI? ŻYRAFA DO SUFITU...
22Żyrafa wyciąga spracowaną szyję, lew ziewa przeraźliwie, a wszystkiemu uważnie przyglądają się powolne słonie, których długie trąby przypominają prawdziwe węże dusiciele. Ktoś kryje się w bujnym listowiu? Kto zostawił po sobie taki nieporządek? Ogrody zoologiczne to miejsca, które dzieci uwielbiają. Niestety, wszelkie wyjścia grupowe muszą poczekać ze względu na walkę z pandemią groźnej choroby. Tymczasem, przy okazji świętowania Dnia Ziemi, uczniowie klas I i II"a" wybrali sie na wirtualną wycieczkę do ZOO. Pokłosiem tej wizyty są imponujące prace plastyczne. Niektóre ledwie mieszczą się w pokoju, bo wyrosły jak prawdziwe zwierzęta. Ot, taka pamiątka z wycieczki...
UCZNIOWIE KARTKI PISZĄ. POZDROWIENIA Z DOMU!
12W ekstremalnej sytuacji walki z pandemią koronawirusa to, co było na uboczu ze względu na brak czasu, wraca do łask. Zatrzymanie w biegu i wyciszenie związane ze stanem zagrożenia epidemicznego może mieć dobry wpływ na relacje rodzinne. Nastąpił renesans czytelnictwa, gry planszowe poszły w ruch. Na lekcji języka polskiego uczniowie klas VIb i VIIb pod batutą nauczyciela Łukasza Wilczkowskiego odkurzyli nieco zapomnianą sztukę wysyłania pozdrowień w formie tradycyjnych pocztówek. Hasło przewodnie brzmiało: "Pozdrowienia z domu". Smaczku dodaje fakt, że każda z kartek powstała według autorskiego pomysłu i została wykonana samodzielnie. Gdy realia pozwolą, wiele z nich trafi zapewne do skrzynki pocztowej kogoś bliskiego sercu. "Ale w domu jest wesoło. Dom jest teraz moją szkołą. Teraz wszystkim możesz pomóc. Proszę tylko - ZOSTAŃ W DOMU!" - czytamy na jednaj z nich. Pozytywnym relacjom
PIES TEŻ MOŻE BYĆ SUPERBOHATEREM, NIE TYLKO W ANIMACJACH
Żyjemy w czasie superbohaterów, takich bliskich, na co dzień, na wyciągnięcie ręki. Pracownicy medyczni, policjanci, sprzedawcy... - oni, narażając własne bezpieczeństwo, dają nam namiastkę normalności. Są jeszcze superpsy. Co mają wspólnego te czworonogi z koronawirusem? W Wielkiej Brytanii wyselekcjonowane psy zostaną przeszkolone do wykrywania tej infekcji. Organizacja „Medical Detection Dogs” rozpoczęła już realizację projektu. Szkolenie ma potrwać 6 tygodni, a efektów można spodziewać się niebawem. Mrzonki? Nic z tych rzeczy, najlepsi zwierzęcy przyjaciele człowieka już dzisiaj są w stanie wskazać chorobę Parkinsona, malarię, nowotwór czy cukrzycę. Na listę swoich bohaterskich czynów wpisać mogą również ratowanie ludzi z opresji, szukanie zaginionych, pomoc chorym czy bycie przewodnikiem. Świetlica szkolna w związku z Międzynarodowym Dniem Psa Ratowniczego zachęca, żeby bliżej pozna
PEPPA ZAPRASZA DO PARKU DINOZAURÓW, CZYTA: DAGMARA WIĘCKOWSKA
Rezolutna Świnka Peppa i jej przyjaciele podbili już niejedno dziecięce serce. Z pozoru lekka i przyjemna bajka, w rzeczywistości nie tylko bawi, ale i uczy. Dlatego uwielbiają ją nie tylko najmłodsi, ale i ich rodzice. Dziś zapraszamy wraz z miłośniczką skakania w błotnych kałużach do Parku Dinozaurów. Zajrzeć tu warto. W serii animacji i książek o Peppie podkreślane są podstawowe wartości: przyjaźń, miłość, ważna rola rodziców i nauczyciela oraz całej rodziny. Uczy tolerancji, ochrony przyrody, konieczności pomocy potrzebującym, pokazuje jak zachować się na wycieczce... Co dziś szczególnie ważne przygody Świnki Peppy promują wspólne spędzanie czasu (również w domu). Na bajkę zaprasza wychowawczyni "Wesołych Żabek" - Dagmara Więckowska.
KOLEJNY TYDZIEŃ ZDALNEJ PRACY ZALICZONY NA MEDAL
89Od poniedziałku, 16 marca wszystkie szkoły w Polsce są zamknięte. Dyrektorzy placówek edukacyjnych, rząd i kuratoria podkreślają jednak, że nie jest to czas wolny dla uczniów. Szkoły organizują zdalną naukę i lekcje online. Wspaniale ze swoich obowiązków wywiązują się uczniowie uczęszczający do grup przedszkolnych "Wesołe Żabki" i "Leśne Skrzaty" oraz "zerówki". Dowód? Rodzice, bez których proces zdalnego nauczania nie miałby sensu, gdyż to oni stoją na straży edukacji swoich pociech, stale przysyłają nam zdjęcia. Buzi dzieci są uśmiechnięte, a owoce ich działań - imponujące. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia galerii. Można tu znaleźć niejedną inspirację.
ŚWIETLICA SZKOLNA ZAPRASZA DO WSPÓLNEJ NAUKI I ZABAWY
Kolejny tydzień nauki na odległość przed nami. W tej formule działa również nasza świetlica, która tradycyjnie zaprasza do wspólnej pracy i zabawy oraz do dzielenia się ich efektami w postaci przesyłanych fotografii. Co tym razem przygotowali wychowawcy świetlicy? Kolejna odsłona retro gier bez prądu, a na niepogodę konstruowanie zabawek z ogólnie dostępnych przedmiotów. W troskę o rozwijanie talentów podopiecznych zapraszamy również do sprawdzania wiedzy w formie quizów np. matematycznych czy przyrodniczych. Zajrzymy również na taśmy produkcyjne wielkich fabryk i dowiemy się, jak powstają samochody czy klocki lego. Nie można również zapomnieć o ważnych datach w kalendarzu. Dlatego na zajęciach plastycznych królować będą biało-czerwone barwy. Zapraszamy.
"LEŚNE SKRZATY" RUSZAJĄ ŚLADAMI WIELKICH ODKRYWCÓW
Młodzi marzyciele, poszukiwacze wrażeń i miłośnicy przygód dziś będą czuli się jak ryba w wodzie. Wszak poznawanie świata może być niezwykłym doświadczeniem. Uczniowie z grupy "Leśne Skrzaty" pójdą śladem słynnych podróżników oraz poznają historie największych odkryć geograficznych. Przybliża sylwetkę m.in. Krzysztofa Kolumba, a będąc myślami daleko od domu, przypomną sobie zwyczaje dzikich zwierząt. Pamiętajcie, każde dziecko to mały odkrywca, który poznaje świat poprzez zabawę, w której niepodważalnie jest mistrzem. Ważne też, żeby zabawa była pouczająca. U nas takiej nie zabraknie.
"WESOŁE ŻABKI": CO POWINNY ROBIĆ DZIECI, BY NIE ROSŁA GÓRA ŚMIECI?
Podczas spacerów i wycieczek dzieci mają możliwość obserwacji najbliższego środowiska przyrodniczego: zwierząt, ptaków, owadów i różnorodnej roślinności. Widzą też - niestety - śmieci, które sa wszechobecne. Co powinny robić dzieci, by nie rosła góra śmieci? Czy dzieci w ogóle mają wpływ na to, jak wygląda otaczający nas świat? Świadome maluchy potrafią dokonywać cudów. Muszą jedynie wiedzieć, co mogą zrobić, by poprawić sytuację. Na przykład: nie śmiecić i segregować odpady, co jakiś czas sprzątać swój świat, czyli najbliższe otoczenie, pomagać w sadzeniu drzewek i kwiatów oraz chronić te rosnące. Dzieci z "Wesołych Żabek" dziś dowiedzą się wiele na temat ekologii. Nauczą się też kreatywnie wykorzystywać odpady. Zatem do dzieła...
"ZERÓWKA" Z WIZYTĄ W KRAKOWIE - DAWNEJ STOLICY POLSKI
Co o Krakowie powinno wiedzieć każde dziecko? Miasto może pochwalić się ponad 1000-letnią tradycją, w przeszłości było stolicą Polski, a do dzisiaj, każdego dnia z wieży Kościoła Mariackiego punktualnie w południe rozbrzmiewa symboliczny hejnał. Dlaczego? O tym przekonają się uczniowie "zerówki". Znajdzie się także czas na odwiedzenie Smoczej Jamy na Wawelu i naukę języka angielskiego. Jego znajomość w Krakowie może się naprawdę przydać. Wystarczy wspomnieć, że od lat dawna stolica Polski to bardzo atrakcyjny kierunek turystyczny. Do Małopolski przyjeżdżają nie tylko rodzimi wielbiciele przepięknej architektury i historii, ale także sympatycy z zagranicy.
KONKURS DLA NAJMŁODSZYCH UCZNIÓW: "MAM SPOSÓB NA KWARANTANNĘ!"
Gdy dziecko ma 3 lub 4 lata swoje kroki kieruje do przedszkola. Naturalna kolej rzeczy. Tu spędza czas wśród dzieci, zdobywając nowe umiejętności i usamodzielniając się. Tempa nabiera jego rozwój psychiczny, fizyczny i emocjonalny. Co robić, gdy przedszkola są zamknięte i trzeba zostać w domu? Wieje nudą? Niekoniecznie. Wystarczy znaleźć odpowiedni sposób, aby w czasie narodowej kwarantanny kreatywnie i owocnie spędzać czas. Podziel się nim i weź udział w konkursie. Zwycięzcą będzie każdy, kto podzieli się swoim antydotum na prozę codzienności w czasie pandemii.
NASZ AUDIOBOOK: "JAŚ I MAŁGOSIA", CZYTA MAMA NELI
Po raz kolejny zapraszamy do wysłuchania historii należącej do klasyki literatury dziecięcej. Oto rodzeństwo Jaś i Małgosia, pyszny domek, okrutna i zła Baba Jaga oraz niezwykła przygoda. Spokojnie... Baśnie kończą się happy endem. Z czasem rozbrykane rodzeństwo przekona się przecież, że zuchwałe zachowanie nie popłaca, podobnie zresztą jak beztroskie zabawy i łakomstwo. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego naszego audiobooka. "Jasia i Małgosię" dla naszych maluchów czyta mama Neli z grupy przedszkolnej "Wesołe Żabki".
KOLEJNY MIESIĄC ZDALNEJ NAUKI. CO Z EGZAMINAMI 8-KLASISTY?
W związku z epidemią koronawirusa 16 marca zostały zamknięte wszystkie szkoły i przedszkola. 9 dni później wprowadzono obowiązkowo nauczanie zdalne. Teraz już wiemy, że czeka nas kolejny miesiąc edukacji na odległość. Do klas wrócimy nie wcześniej niż 25 maja. Początkowo zamknięcie szkół miało trwać do 15 kwietnia. Potem przedłużono je do 26 kwietnia. Minister edukacji - Dariusz Piontkowski podkreśla, że podejmowane decyzje są zależne od sytuacji epidemicznej i rekomendacji ministra zdrowia. Co z egzaminami 8-klasisty? Na piątkowej konferencji prasowej rządu zostały podane konkretne terminy.
"ROBOT ROB NA BUDOWIE" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA MAMA OLIWIERA
Roboty coraz śmielej wkraczają w nasze codzienne życie. Miniony tydzien w grupie "Leśne Skrzaty" upłynął właśnie w tym klimacie. Również dzisiaj, przy okazji prezentacji kolejnego audiobooka, pozostajemy w tym kręgu tematycznym. Sympatyczny Rob to ktoś, na kim zawsze można polegać. Wspomniany robot ma jeszcze wiele zalet. To prawdziwa złota rączka. "Robot Rob na budowie" Krzysztofa Kiełbasińskiego, którą przeczyta wszystkim maluchom mama Oliwiera z "Leśnych Skrzatów", to wesoła historia opowiadająca o mocy przyjaźni i współpracy. Zapraszamy na kolejnego audiobooka i do naszej biblioteki audiobooków.
GRUNT TO ŚNIADANIE...
To nie kolejny banał. Śniadanie rzeczywiście jesta najważniejszym posiłkiem wciągu dnia. Powód? Daje siłę na cały dzień oraz reguluje układ trawienny, a także chronni przed poważnymi chorobami, np. cukrzycą, co więcej poprawia humor - wskazują badania naukowe. Eksperci przekonują również, że dzieci, które regularnie jedzą dobrze skomponowane śniadania, są radosne, lepiej się uczą i rzadko chorują. 24 kwietnia, w Europejski Dzień Śniadania świetlica szkolna podpowiada, co zrobić, aby codzienne śniadania nie były nudną rutyną.
CZERWONY KAPTUREK PRZYWĘDROWAŁ DO "ZACZYTANEJ KWARANTANNY", CZYTAJĄ: RODZICE HANI Z "WESOŁYCH ŻABEK"
„Ma warkoczyk, modre oczy, buzię ma jak mak...”, lubi się śmiać, śpiewać i bardzo kocha swoją Babcię. A że miewa także pstro w głowie, to przytrafiają jej się dziwne przygody i czasem trzeba ratować ją z opresji. Historię Czerwonego Kapturka znamy wszyscy w przeróżnych wersjach. Opowieść o dziewczynce w czerwonej czapeczce i wilku znana już była w średniowieczu, niemniej jednak wciąż cieszy się dużą popularnością. Dowód? Hania z grupy przedszkolnej "Wesołe Żabki" namówiła swoich rodziców do przeczytania tej bajki. Co najbardziej podoba się młodym odbiorcom? To, co najważniejsze - szczęśliwe (nie dla wilka!) zakończenie. Posłuchajcie sami.
PASTELOWA WIOSNA POD LUPĄ "ZERÓWKI"
Przyroda w wiosennym deszczu ma swój czar. Wszędobylskie aromaty, barwy kwiatów i liści mieszające sie ze sobą i tworzące wspaniały kolaż. "Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce zakwitnie". Do tego deszcz tańczący w słońcu, który zaprasza tęczę na błękit nieba. W takim klimacie przyjdzie pracować uczniom "zerówki". Ważnym tematem będzie również konieczność ochrony wód. W związku z tym przyjrzymy się z bliska zwierzętom, które zamieszkują zbiorniki wodne oraz ich okolice.
"LEŚNE SKRZATY": ZABAWY BEZ PRĄDU ORAZ WODA I JEJ URODA
Jako jedyna substancja na Ziemi występuje w naturze w trzech stanach skupienia. Woda, bo o niej mowa, ma szczególne właściwości chemiczne i fizyczne. Wydaje się nam, że wiemy o niej wszystko. W rzeczywistości wiele jej zagadek wciąż czeka na odkrycie. Fascynujące jest to, że żadna żywa struktura nie może istnieć bez wody. Aby bliżej poznać bohatera dzisiejszego spotkania, zapraszamy do wykonania eksperymentów. Na "Leśne Skrzaty" czeka też inny ciekawy temat: Co robić, gdy w domu nie ma prądu? Czy zabawy bez elektronicznych gadżetów mogą być ciekawsze niż filmy animowane? W odpowiedzi na te pytania pomoże analiza opowiadania Renaty Piątkowskiej pt. "Bajka".
Godziny dzwonków
Środa 09.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych