Strona główna
Aktualności
"WESOŁE ŻABKI" I MISZMASZ Z WIEJSKIEGO PODWÓRKA
Bliskość lasu, bogactwo kwiatów, świerszcze, dawno niesłyszane kukułki i pianie koguta zamiast budzika. Zgiełk miasta daleko w tyle. Co się dzieje na wiejskim podwórku? - zapytają przedszkolaki z grupy "Wesołe Żabki". Jak zwykle gospodarstwo tętni życiem. I to jest znakomity pretekst do zabawy i działań twórczych. Spróbujcie naśladować sprytnego kota, który przemyka niepostrzeżenie między drzewami. Albo z kolorowych kółek stworzyć kaczkę. Albo odszukać dzieci poszczególnych mieszkańców zagrody. Zatem do pracy, przygoda czeka.
DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO, KSIĄŻKI NA WYCIĄGNIĘCIE... MYSZKI
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, który w 1995 roku został ustanowiony przez UNESCO. Wybór tej daty nie jest dziełem przypadku. To rocznica śmierci takich geniuszy literatury jak Miguel de Cervantes (autor "Don Kichota") i William Szekspir (autor "Romeo i Julii"). Dzięki obcowaniu ze słowem pisanym mamy możliwość rozwijać wyobraźnię, wzbogacać słownictwo, stawać się mądrzejszymi oraz po prostu przyjemnie spędzać czas. W dobie Internetu uczniowie często zapominali o książce - „najlepszym przyjacielu” tych, co poszukują wiedzy. Dziś w czasie walki z pandemią koronawirusa biblioteki są zamknięte, a działalność wielu instytucji przeniosła się do wirtualnej sieci. Podpowiadamy, jak mądrze z niej korzystać, aby nasza miłość do książek rozkwitała.
SPOTKANIE Z "PSIM PATROLEM" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA MAMA FRANKA
"Patrol nasz! Radę da! Już jadą nam z pomocą...” – piosenka ta, podobnie jak bajka o dzielnych pieskach, cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Dziś jedną z przygód 10-letniego chłopca Rydera i jego czworonożnych przyjaciół przeczyta nam mama Franka. Tym razem Marshall, Rubble, Chase, Rocky, Zuma i Skye ruszą na ratunek pingwinom. Dla tej załogi wybawianie z opresji to chleb powszedni. Tym samym każde spotkanie z "Psim patrolem" to wartościowa lekcja ucząca młodych odbiorców współpracy i empatii oraz poczucia humoru. Zapraszamy do wysłuchania naszego kolejnego audiobooka.
MÓWIĆ PO HISZPAŃSKU KAŻDY MOŻE...
23 kwietnia to święto wszystkich fanów słowa pisanego oraz miłośników języka hiszpańskiego. W tym dniu wypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO. To także Dzień Języka Hiszpańskiego. Dlaczego te dwa święta mają jedno miejsce w kalendarzu? "Winien" tego jest słynny pisarz tworzący w języku hiszpańskim - Miguel de Cervantes, który powołał do literackiego życia Don Kichota. 23 kwietnia jest rocznicą jego śmierci. Dziś przypominamy, że mówić po hiszpańsku naprawdę warto. Powód? Mało kto wie, że to drugi najpowszechniej używany język na naszej planecie. Dzień Języka Hiszpańskiego ma na celu podkreślić jego globalne znaczenie i, oczywiście, zachęcić do nauki. Namawia do tego również świetlica szkolna.
TUPCIO CHRUPCIO ZAWITAŁ DO "ZACZYTANEJ KWARANTANNY", CZYTA MAMA IZABELI
Kto jeszcze nie zna Tupcia Chrupcia - sympatycznej, ciekawej świata myszki, powinien szybko nadrobić zaległości. Właśnie nadarza się sposobność, gdyż Izabela z grupy "Wesołe Żabki" namówiła swoją mamę do przeczytania jednej z jego przygód. "Przedszkolak na medal" to historia, która pokazuje, że nie zawsze wszystko układa się tak, jakbyśmy chcieli, że warto przezwyciężyć własne lęki, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, że nieznane nie musi być groźne. Każda książka z Tupciem Chrupciem ma wartościowe przesłanie, które składnia dzieci do refleksji. To bardzo mądre pozycje dla przedszkolaków, które polecamy z ręką na sercu. Posłuchajcie naszego audiobooka.
MAGICZNA MOC WODY POD LUPĄ "ZERÓWKI"
Jest ona niezbędna do życia człowiekowi, zwierzętom i roślinom. Korzystamy z niej codziennie. Ma magiczne właściwości - gdy jest zimno, potrafi się zmienić w lód i śnieg, a gdy jest gorąco – jest niewidzialna. O czym mowa? Oczywiście o wodzie. Rośliny, aby rosnąć i rozwijać się, potrzebują wody. Zatem pierwsze wiosenne pąki, liście i kwiaty to zasługa tej najważniejszej substancji na Ziemi. Jaki z tego wniosek? Woda równa się życiu. O tej mocy wody porozmawiają uczniowie naszej "zerówki". Do tego zadbają o inne sprawności, m.in. językowe i plastyczne.
"WESOŁE ŻABKI" W ŚWIECIE DŹWIĘKÓW W GOSPODARSTWIE ROLNYM
W gospodarstwie wiejskim można posłuchać prawdziwej orkiestry. Krowy, świnki, kury, kaczki, gęsi, owce, kozy, konie... Czy to słyszysz? Każdy ma coś do "powiedzenia". Ten świat dostarcza maluchom wiele frajdy i pomysłów na pouczającą zabawę. W tym klimacie upłynie kolejny dzień "Wesołych Żabek" w wirtualnym przedszkolu. Na koniec przeniesiemy się w inny wymiar, gdyż zajęcia z języka angielskiego dostarczą wiedzy o... środkach transportu. "The wheels on the bus go round and round...". Pamiętacie tę piosenkę?
"LEŚNE SKRZATY" Z WIZYTĄ W MIASTECZKU ROBOTÓW
Czy miasteczko robotów pełne charakterystycznie poruszających się maszyn, wynalazków i niezwykłych budowli mogłoby istnieć naprawdę? Na to pytanie po lekturze tematycznego opowiadania odpowiedzą przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty". To ważna lekcja oddzielania fikcji od rzeczywistości oraz kształtowania kreatywnej wyobraźni. Potem maluchy zamienią się w ilustratorów i przedstawią w formie plastycznej najciekawszy fragment tekstu. Na koniec poćwiczą umiejętności językowe, tworząc zdrobnienia i wokalne, śpiewając piosenkę o wymarzonym przez leniuchów "robociku". Tu o leniuchowaniu nie może być mowy.
UCZCIJMY DZIEŃ ZIEMI, PODRÓŻUJĄC DO JEJ WNĘTRZA
Na 22 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ziemi. Każdego roku obchody cieszą się dużą popularnością wśród organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, ale także wśród naszych uczniów, ale ze względu na pandemię koronawirusa świętowanie przeniosło się głównie do wirtualnej sieci. Obchody mają uświadomić ludziom, jak ważne jest dbanie o planetę. Wspieranie środowiska oraz uczenie się o jego potrzebach jest możliwe również bez wychodzenia z domu. Organizacje ekologiczne udostępniają wiele materiałów edukacyjnych oraz tłumaczą, jak dbać o to każdego dnia. Propozycję dla uczniów Szkoły Podstawowej w Sukowie ma również świetlica szkolna. Co powiecie na podróż do wnętrza Ziemi?
"KRAINA LODU" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA MAMA ZOSI
"Mam tę moc, mam tę moc" – śpiewała całkiem niedawno cała Polska. Bo kto nie pokochał znakomitej "Krainy lodu"? Film ten, który wzrusza dzieci i ich rodziców, to fenomen na skalę światową. W animowanej historii pochodzącej ze studia Walta Disney'a pojawiły się uwielbiane przez dzieci postacie – królowa Elsa i księżniczka Anna oraz bałwan Olaf. Animacja w kinach pobiła rekordy kasowe i do dziś jest jedną z najlepiej zarabiających w historii kina. Nic dziwnego, że bajka ta doczekała się wielu adaptacji. Maluchy mogą trafić do tego magicznego świata poprzez obcowanie z książką. Dziś zapraszają do niego Zosia z grupy "Wesołe Żabki" i jej mama. Warto posłuchać.
MIĘDZY NAMI ROBOTAMI, BUDUJEMY MIASTO Z "LEŚNYMI SKRZATAMI"
Jeżeli myślicie, że roboty działają głównie w nowoczesnych fabrykach lub są gadżetem szalonych wynalazców w filmach sensacyjnych, jesteście w błędzie. Roboty są wszechobecne, opanowują naszą codzienną rzeczywistość, na coraz większą skalę pomagają człowiekowi. Dowód? Od rana w grupie "Leśne Skrzaty" zakrólują te inteligentne maszyny. Spokojnie, to tylko nasze przedszkolaki budują miasto robotów. A wszystko po to, aby doskonalić umiejętności arytmetyczne. Tak się łączy przyjemne z pożytecznym.
"ZERÓWKA" W KRAINIE MOTYLI
Pobudka, otaczający świat już poczuł wiosnę i oddycha pełną piersią, a to właśnie przyroda kryje w sobie prawdziwą magię. Jak to się dzieje, że niepozorna gąsiennica przeistacza się w budzącego zachwyt motyla? Jakie są etapy tego procesu? Czy każdy z nas może porzucić swój kokon i rozwinąć barwne skrzydła, aby poczuć wolność? Takie pytania z pogranicza przyrody i psychologii czekają na uczniów naszej "zerówki". Pamiętajcie, zazwyczaj to natura oferuje najlepsze czary, a magia codzienności może niejednego zaskoczyć.
CO SŁYCHAĆ NA WSI? NASŁUCHUJĄ "WESOŁE ŻABKI"
Maluchy kochają naturę, a szczególnie zwierzęta. Swoje uczucia wyrażają śpiewem, tańcem, aktywnością fizyczną oraz pracami plastycznymi. Są też znakomitymi obserwatorami tego, co nas otacza. Trudno nie wykorzystać tego potencjału. Czy wiecie, co słychać na wsi? Kto mieszka w kurniku i jakie odgłosy wydaje? Co odpowiadają im krowy? Co na to konie, owce czy kozy? W gospodarstwie rolnym aż roi się od dźwięków, a te mogą być bodźcem do pouczającej zabawy. Do niej - jak wiemy - "Wesołych Żabek" nie trzeba wcale namawiać.
RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", TYM RAZEM "O RYBAKU I ZŁOTEJ RYBCE"
Dokąd może zaprowadzić człowieka zachłanność? "O rybaku i złotej rybce" to tekst należący do klasyki literatury dziecięcej. Historia znana jest od pokoleń. Pierwotnie spisali tę baśń bracia Grimm, a nieco później w poetyckiej formie przedstawił ją Aleksander Puszkin. Jaki morał płynie z tej opowieści? Nie żądaj zbyt wiele, bo możesz stracić to, co już masz. Chciwość nie popłaca, a tajemnica szczęśliwego życia polega na tym, aby radość odkrywać w rzeczach małych. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego audiobooka w ramach akcji "Zaczytana kwarantanna". Historię "O rybaku i złotej rybce" czyta dla nas mama Kornelii - dziewczynki z grupy "Wesołe Żabki".
RADOŚĆ - ZDROWIE - ROWER
Jazda na rowerze to fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu. Dla dzieci ta aktywność może być wspaniałym przeżyciem i doskonałą okazją, aby szlifować swoją sprawność fizyczną. 19 kwietnia obchodziliśmy Dzień Rowerowy, dlatego świetlica szkolna przypomina, że warto odkurzyć swoje dwa kółka i cieszyć się przygodą. Powinno się ten dzień świętować jak najczęściej, bo jazda na rowerze to dobry sposób na dobre zdrowie i samopoczucie. Wszak rower towarzyszący człowiekowi od ponad 200 lat to prosty, niedrogi, niezawodny, czysty i przyjazny dla środowiska środek transportu. Same plusy.
Z CYKLU: RODZICE BAJKI CZYTAJĄ, "TRZY MAŁE ŚWINKI" W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE"
Dzieci z całego świata od wielu, wielu lat przeżywają przygody razem ze świnkami i cieszą się z przegonienia złego wilka. Bajka "Trzy małe świnki" należy do klasyki literatury dziecięcej. Pierwszy raz została spisana przez niezawodnych braci Grimm i od tamtej pory cieszy się niesłabnącą popularnością. Bajka, jak to bajka, niesie uniwersalne przesłanie, że pilna i rzetelnie wykonywana praca jest kluczem do sukcesu. Dziś w ramach akcji "Zaczytana kwarantanna" zapraszamy do wysłuchania tej pouczającej lekcji. Czyta Mama Antosia z Antkiem i rodziną.
PODRÓŻ ZA JEDNO KLIKNIĘCIE. MOŻESZ BYĆ, GDZIE CHCESZ, NIE WSTAJĄC Z FOTELA!
Wiosną rozpoczyna się szkolny sezon wycieczkowy. Oddziały klasowe wraz ze swoimi wychowawcami snuły dalekosiężne plany wypraw o charakterze edukacyjnym i rekreacyjnym. W obliczu pandemii koronawirusa i obowiązku zostania w domu wszelkie wyjazdy okazały się niemożliwe. Jednak nie musimy rezygnować z możliwości "odwiedzania" wymarzonych miejsc. Placówki kulturalne nie tylko w Polsce, ale z całego świata przenoszą swoją działalność do sieci, dając nam wszystkim możliwość skorzystania z bogatej oferty. Muzeum Historii Polski? Wycieczka do Nowego Jorku? Zasmakowanie Paryża? Może Windsor, Wielki Mur Chiński czy Machu Pichcu? Proszę bardzo! Nigdy wcześniej nie było to takie proste.
"ZERÓWKOWA" LEKCJA ORNITOLOGII
Skowronek, żuraw, bocian, a może jaskółka? Które ptaki wracają do Polski pierwsze i są zwiastunem nadchodzącej wiosny, a które zawitają do nas jako ostatnie, gdy już słońce powinno być w pełni sił? Gdzie nasi skrzydlaci przyjaciele spędzili zimę? Po czym rozpoznać poszczególne gatunki. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ uczniów "zerówki" czeka prawdziwa lekcja ornitologii. Na zakończenie spotkania z wiosennymi ptakami polecamy wykonanie ptaka - cudaka. Najlepiej przy taktach posienki "Maszeruje wiosna".
ZNAMY SIĘ TYLKO Z EKRANU? "LEŚNE SKRZATY" W ŚWIECIE KINA I KSIĄŻEK
Trudno polemizować z tezą, że oglądanie filmów to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu. Niemniej jednak książki - i to te w tradycyjnej, bo papierowej wersji, trzymają się dobrze. Wielu uważa, że obcowanie z literaturą jest przyjemniejsze niż siedzenie przed szklanym ekranem. Jedno jest pewne - jest to zdrowsza forma relaksu. Do takich wniosków dojdą zapewne "Leśne Skrzaty", na które czeka dzisiaj moc pomysłów w literackim klimacie. Nie zabraknie też gwiazd kina. Ciekawi? Zapraszamy do nauki.
"WESOŁE ŻABKI" Z WIZYTĄ W CHLEWIKU
"Wesołe Żabki" w poszukiwaniu nauki i dobrej zabawy zajrzą dziś do... chlewików. Zaproponowane ćwiczenia ze świnkami w roli głównej będą doskonałym wprowadzeniem do rozmów o zwierzątkach z wiejskiego podwórka i ich zwyczajach. Po wykonaniu zadań dzieci w nagrodę obejrzą film edukacyjny oraz sprawdzą swoją wiedzę, wykonując quiz komputerowy. Jesteś pewien, że wiesz, jakie odgłosy wydają zwierzęta? Jeśli zostanie maluchom siły, można wykonać świnkę z papierowego talerzyka. Nie może zabraknąć ryjka przypoinającego guzik i zakręconego ogonka.
Godziny dzwonków
Środa 09.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych