Strona główna
Aktualności
"WESOŁE ŻABKI" W ŚWIECIE... MRÓWEK
Przedszkolaki z grupy "Wesołe Żabki" na co dzień wykonują mrówczą pracę. W domowym zaciszu wzorowo wywiązują się z powierzanych im zadań. Nieprzypadkowo wspominamy o tych pracowitych żyjątkach. Czy wiecie, że mrówka to jedno z najsilniejszych stworzeń na świecie? W pojedynkę potrafi przenieść ciężar 50 razy większy od własnej masy ciała. Dodatkowo owady te są wszechobecne. Gdyby zsumować wagę wszystkich mrówek żyjących obecnie na świecie, byłaby ona większa niż suma wagi wszystkich żyjących obecnie na świecie ludzi - twierdzą naukowcy. Dodatkowo mogą one pochwalić się największym mózgiem w owadzim gronie. W tym pasjonującym świecie warto spędzić dzień. Jest się od kogo uczyć.
"CZTEREJ MUZYKANCI Z BREMY" W "ZACZYTANNEJ KWARANTANNIE", CZYTA: MAMA FILIPA
"Czterej muzykanci z Bremy" to jedna ze słynnych baśni braci Grimm. Opowiada ona o losach zwierząt wyrzuconych z domu na stare lata. Powód? Rzekomo stały się już nikomu niepotrzebne. Ale spokojnie... Historia nie tylko bawi, ale też uczy - miłości do zwierząt i wrażliwości na potrzeby każdej istoty żywej, a także współpracy, bezinteresownej przyjaźni czy konsekwentnego dążenia do wyznaczonego celu. W cieniu tych wartości pozostaje gromadzenie dóbr naturalnych. Z nadzieją, że przesłanie tej baśni będzie miało odzwierciedlenie w życiu codziennym każdego z nas, w ramach akcji "Zaczytana kwarantanna" czyta ją dla nas mama Filipa - ucznia "zerówki". Zapraszamy do wysłuchania kolejnego audiobooka.
"ZERÓWKA": SMYKI I EKONAWYKI
Codzienna konsumpcja jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczeń środowiska. Powoduje ona masową produkcję plastiku, a góry śmieci rosną w zatrważającym tempie. Co zrobić, żeby żyć w bardziej przyjaznych zdrowiu warunkach? Modyfikacja codziennych nawyków to podstawa, bo jeśli chcesz zmieniać świat, zacznij od siebie. Dziś uczniowie "zerówki" przyjrzą się zakupowym rytuałom. Przed wyjściem do sklepu, rób dokładną listę zakupów i staraj się jej trzymać, bierz ze sobą ekotorbę, unikaj plastikowych opakowań... To tylko niektóre zdrowe dla środowiska nawyki.
"LEŚNE SKRZATY", CZY WIECIE, O CZYM MARZĄ KSIĄŻKI?
Czy książki mają marzenia? Oczywiście! Chcą dawać ludziom radość i być przez nich szanowanymi. Choć na bibliotecznych półkach aż roi się od nowości, warto szczególnie pamiętać o tych książkach, które w efekcie wielokrotnego czytania, a czasem braku troski ze strony czytelnika, mocno ucierpiały. Oprócz uszkodzonych okładek, podartych kartek, da się zauważyć zabrudzenia, a nawet rysunki i notatki. Chociaż w grupie przedszkolnej "Leśne Skrzaty" zapewne wszyscy doskonale wiedzą jak dbać o książki, to i tak warto przypominać małym czytelnikom, o co proszą ksiażki.
"WESOŁE ŻABKI" I ZWYCZAJE NOCNYCH ZWIERZĄT
Ludzie są przystosowani do życia w dzień, a noc budzi w nas zazwyczaj uczucie niepewności, a nawet strachu. Gdy robi się ciemno, myślimy o odpoczynku, sposobimy się do snu. Są jednak zwierzęta, które zdecydowanie lepiej czują się, gdy zapadnie zmrok. Wówczas polują, szukają pożywienia, budują mieszkania, unikając jednocześnie drapieżników i kontaktu z ludźmi. Jak to możliwe? Jakie nocne zwierzęta możemy spotkać w Polsce? Te zagadnienia będą przedmiotem rozważań "Wesołych Żabek", dla których spotkanie z sową i jej przyjaciółmi będzie wspaniałą okazją do nauki i zabawy.
JESTEŚMY DUMNI Z BYCIA POLAKAMI, JESTEŚMY DUMNI Z BYCIA CZĘŚCIĄ EUROPY
Dziś obchodzimy Dzień Europy, który w Polsce niemal zbiega się z rocznicą przystąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. We wspólnocie mieszka około pół miliarda osób. Wszystkim nie w głowach teraz świętowanie. Podobnie było przy okazji patriotycznej majówki w Polsce. Jednak każdy przejaw integracji społecznej w tych trudnych czasach jest bezcenny. Unia Europejska to przede wszystkim zbiór wartości, które pozwalają nam żyć razem mimo różnic. Tak kluczowe do trwania w społeczeństwie są: solidarność, tolerancja, wolność, równość i szacunek. Solidarność oznacza gotowość do niesienia sobie pomocy, zaś tolerancja to akceptacja faktu, że inne osoby mogą myśleć inaczej niż ja. Świętujmy więc, że jesteśmy różni i dzięki temu nawzajem sobie potrzebni. Celebrujmy, że mimo różnorodności potrafimy się jednoczyć.
MIĘDZY NAMI BOHATERAMI, "WESOŁE ŻABKI" POZNAJĄ PRACĘ STRAŻAKA
Gdy zapytamy przedszkolaków, kim chcieliby być w przyszłości, zapewne znajdą się tacy, którzy powiedzą z pełnym przekonaniem, że strażakiem. Jego zawód wiąże się z ogromnym ryzykiem, jakie ponosi każdego dnia. Pożary? Oczywiście! Ale praca strażaka to nie tylko gaszenie rozprzestrzeniającego się ognia. Czym jeszcze zajmują się ci dzielni ludzie? Jak wygląda ich dzień? Co muszą potrafić? Jak szykują się do akcji? Z okazji przypadającego na 4 maja Święta świętego Floriana, czyli patrona branży pożarniczej, bohaterami dnia u "Wesołych Żabek" będą właśnie strażacy.
"KSIĄŻĘ ŻABA" Z PODZIAŁEM NA ROLE W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE", CZYTA: NADIA Z "ZERÓWKI" Z MAMĄ
O tym, że nie warto rzucać słów na wiatr, i że zawsze należy dotrzymywać danego słowa. A także o tym, że nie należy kręcić na wszystko nosem i o wiele lepiej żyje się, gdy ma się pozytywne nastawienie do świata i do ludzi oraz gdy potrafi się cieszyć z małych rzeczy, z każdej chwili. Takie wnioski można wyciągnąć po lekturze bajki "Książę żaba". W ramach akcji "Zaczytana kwarantanna" tę historię przeczyta nam uczenniaca "zerówki" - Nadia wraz ze swoją mamą. I to z podziałem na role... Zapraszamy do wysłuchania kolejnego audiobooka.
"ZERÓWKA": EKOCUDA? TO SIĘ UDA!
Nie sztuką jest pójść do sklepu i wybrać z oferowanych przedmiotów coś pięknego. Jednak i Ty możesz sam zrobić „coś z niczego”, przerabiając niepotrzebne przedmioty i tworząc niepowtarzalne dekoracje. Dzięki temu, przyczynisz się również do ochrony środowiska, bo takie działanie można śmiało nazwać recyklingiem. Dziś kreatywnym podejściem do tego, co mogłoby wylądować w koszu, zajmą się "zerówkowicze". Ekocuda to zabawa nieograniczonych mozliwości. Liczy się pomysł, a tych jak wiemy, maluchom nigdy nie brakuje.
"LEŚNE SKRZATY" NA TROPIE TAJEMNICY: SKĄD SIĘ BIORĄ KSIĄŻKI?
Jak zachęcić dziecko do czytania? Jest wiele sposobów. Jednym z nich jest opowiedzenie historii o jej powstaniu. Książka to nie tylko kartki, obrazki i literki, ale przede wszystkim efekt pracy wielu utalentowanych osób - to na maluchach robi duże wrażenie. Zaczyna się od pomysłu, który rodzi się w głowie pisarza. Napisana przez autora trafia do wydawnictwa, gdzie jest redagowana, a następnie do drukarnii, gdzie jest powielana, by mogło ją nabyć wiele osób, a na koniec do księgarni. W osobnym procesie tworzone są ilustracje. Dziś przedszkolaki z grupy "Leśne Skrzaty" przyjrzą się z bliska nie tylko bajkowym postaciom, ale także całemu procesowi tworzenia książki. Na koniec, wykorzystując swoje zdolności plastyczne, sami zabawią się w kreatorów i stworzą własne zakłądki do książek, a nawet stronę tytułową - kto wie - może nowego bestselleru.
BIAŁO-CZERWONE SERCA ZABIŁY RAZEM. DOŁĄCZYLIŚMY DO AKCJI #MOJA FLAGA
502 maja obchodzimy Dzień Flagi. W trudnym okresie pandemii koronawirusa, nawet pozostając w domach, mogliśmy aktywnie włączyć się w patriotyczne świętowanie majówki. Biuro Programu "Niepodległa", chcąc pokazać, że Polacy angażują się w kultywowanie narodowych tradycji, ponownie zorganizowało akcję "Moja flaga". Reguły były proste: należało wywiesić biało-czerwoną flagę, zrobić okolicznościowe zdjęcie, a na koniec opublikować je z odpowiednim hasztagiem w mediach społecznościowych. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i ochoczo przystąpili do akcji. Ważne, że pokazaliśmy właśnie teraz, że potrafimy się jednoczyć i manifestować miłość do Ojczyzny oraz przywiązanie do barw narodowych.
BASIA I JEJ MISIEK ZDZISIEK O "GŁUPIM WIRUSIE". CZYTA: ANETA GAWLIK
Epidemia koronawirusa to czas, w którym dzieci zmuszone zostały do pozostania w domach. W codzienność najmłodszych wkrada się nie tylko nuda, ale i niepewność. Tu z pomocą przychodzą nowe książki, które powstają z myślą o głobalnej kwarantannie. "Świeżynką" na rynku jest kolejna publikacja z kultowej serii o Basi - rezolutnej 5-latce. Tym razem Zofia Stanecka narratorem uczyniła ulubioną maskotkę dziewczynki - Miśka Zdziśka. Opowiadanie ma na celu oswojenie dzieci z sytuacją i podpowiedzenie, jak można z nimi rozmawiać, aby nie potęgować w nich lęku. Historia podkreśla także olbrzymią rolę lekarzy w walce z pandemią. Wszak tata Basi wykonuje właśnie ten zawód. Nową przygodę, która podobnie jaki wiele innych materiałów z Basią, jest dostępna on-line, czyta dla Was Aneta Gawlik.
UCZNIOWIE PROSTO Z OLIMPU
19W krajobrazie Grecji dominują góry. Już w starożytności wiedziano, że Olimp nie jest zwyczajnym szczytem. Jego czubek zazwyczaj spowity był chmurami. Bardzo często, ze względu na klimat, występowały tu burze, a nad morzem, które nieopodal, równocześnie panowała słoneczna pogoda. Według starożytnych Greków przyczyną tego musiała być jakaś nadprzyrodzona siła. Dlatego wierzyli, że wśród szczytów Olimpu znajduje się siedziba potężnych bogów. Powstało na ten temat bardzo wiele mitów. W role olimpijskich bogów wcielili się uczniowie klas va i Vb. Efekt jest imponujący.
KONSTYTUCJA 3 MAJA - RATUNEK DLA POLSKI, SYMBOL DĄŻENIA DO WOLNOŚCI, ZABYTEK KULTURY...
Dokument ten zmieniał ustrój państwa na monarchię konstytucyjną, zrywał z dominacją rosyjską, ograniczał znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi (często przekupnej gołocie), wprowadzał polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz dawał chłopom ochronę państwa. Formalnie znosiła też liberum veto. O jaką ustawę chodzi? Oczywiście o Konstytucję 3 Maja. Chociaż kształtowała ustrój Rzeczypospolitej zaledwie przez kilkanaście miesięcy, to po jej upadku stała się symbolem marzeń o wolności. Dziś szacuje się, że oryginał sprzed 229 lat wart jest co najmniej 15 milionów złotych. Raz na jakiś czas można go zobaczyć z bliska, zazwyczaj 3 maja. Przez koronawirusa, tym razem pozostają archiwalne materiały.
"KONSTYTUCJA 3 MAJA" - HISTORIA JEDNEGO OBRAZU, HISTORIĄ JEDNEGO NARODU...
Na Zamku Królewskim w Warszawie możemy podziwiać monumentalny obraz Jana Matejki pt. "Konstytucja 3 maja". Eksperci mówią, że dzieło to jest syntezą Polskości, taką symboliczną wędrówką przez labirynt naszych dziejów. Powód? Słynny malarz chciał "opowiedzieć" nie tylko o kulisach uchwalenia pierwszej europejskiej konstytucji, ale także o ponadczasowych postawach swoich rodaków. To iście filmowe ujęcie dziejów. Takie z epickim rozmachem. Są jednak pewne nieścisłości z faktami. Artysta działał z premedytacją...
"WESOŁE ŻABKI" - EKOLOGICZNIE I PATRIOTYCZNIE
38Jak minął kolejny tydzień zdalnej nauki u "Wesołych Żabek"? Trzeba przyznać, że efekty pracy naszych małych uczniów są imponujące. Tym bardziej to cieszy, gdyż ostatnie dni zostały zdominowane przez dwie ważne myśli przewodnie - postawy ekologiczne zawsze są na topie, a Ojczyzna, choć pokaźnych rozmiarów, warto, by miała miejsce w każdym małym sercu. Była to zapowiedź pierwszych dni maja, które zawsze przystrojone są w biały i czerwony kolor. Podobnie było w naszym "wirtualnym" przedszkolu.
BIAŁO-CZERWONA "ZERÓWKA"
35Legendy przekazywano od dawien dawna. Sięgają one początków kształtowania się Państwa. Opowieści te uczyły odróżniania tego, co dla nas dobre, od tego, co złe. Każda z historii przekazuje bowiem jakąś mądrość. Nauka płynąca z legend przetrwała stulecia, nadal jest żywa i aktualna. W "zerówce" w minionym tygodniu, choć na odległość, udało się przedstawić kilka legend. Uczniowie znają już historię Warsa i Sawy, wiedzą też niejedno o Krakowie. Analiza historii Polski to doskonały fundament pod rozmowy o miłości do Ojczyzny. Tak też było w minionym tygodniu. W domach "zerówkowiczów" zrobiło się biało-czerwono.
"LEŚNE SKRZATY" WKRACZAJĄ DO BAJKOWEJ KRAINY
Kopciuszek? Żona rybaka? Śnieżka? Macocha? Calineczka? Baba Jaga? Królowa Śniegu? A może Czerwony Kapturek? Które z tych postaci zasługują na słowa uznania, a które stoją po stronie zła? Zadanie wydaje się proste, bo w bajkach - tak bardzo lubianych przez dzieci - świat jest wyraźnie spolaryzowany, aby najmłodsi, którzy dopiero wchodzą w krainę literatury, mogli jasno okreslić, co jest ważne i godne naśladowania, a co zasługuje na karę. Dlaczego o tym wspominamy? W swiecie bajkowych bohaterów będą się bawić i uczyć uczniowie z grupy przedszkolnej "Leśne Skrzaty". Na początek skupimy się na tych ulubionych. Nie możecie się zdecydować? Zapraszamy do "Zaczytanej kwarantanny". Tam znajdziecie coś dla siebie.
"ZERÓWKA": SEGREGOWAĆ KAŻDY MOŻE...
Gdyby dydaktyczne nauki o właściwych zachowaniach przenieść na deski teatru? Tak, to całkiem mądre rozwiązanie. Każdemu dziecku przypadnie do gustu, bo dla wszystkich jest miejsce na tej naprędce zorganizowanej scenie, każdy poczuje się ważny. Wiersz "Przedstawienie" daje takie możliwości, a co ważniejsze - pozwala na rozmowę na temat niezwykle istotny: Czy rzeczywiście nie ma rady na odpady? Mali moralizatorzy, szczególnie ci z poczuciem humoru, są zawsze skuteczniejsi. Przekonają się o tym uczniowie "zerówki". Kolejny tydzień pracy zacząć czas.
"WESOŁE ŻABKI": O SMOKACH, KTÓRE ISTNIAŁY NAPRAWDĘ!
Dinozaury rządziły Ziemią przez ponad 160 milionów lat. Pierwsze pojawiły się na naszej planecie około 230 milionów lat temu, a ostatnie 65 milionów lat wstecz. Jak wyglądał świat, kiedy po naszej planecie chodziły dinozaury? Czy współcześnie żyjące ptaki są ich potomkami? Jakie ślady po dinozaurach drapieżnych odnaleźli współcześni naukowcy? Jakie rozmiary osiągał największy z nich? Świat dinozaurów jest pasjonujący i kryje w sobie wiele tajemnic. Dziś "Wesołe Żabki" wcielą się w paleontologów i ruszą śladem tych prehistorycznych istot.
Godziny dzwonków
Środa 09.07.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych