Przyroda w wiosennym deszczu ma swój czar. Wszędobylskie aromaty, barwy kwiatów i liści mieszające sie ze sobą i tworzące wspaniały kolaż. "Gdzie kwitnie kwiat – musi być wiosna, a gdzie jest wiosna – wszystko wkrótce zakwitnie". Do tego deszcz tańczący w słońcu, który zaprasza tęczę na błękit nieba. W takim klimacie przyjdzie pracować uczniom "zerówki". Ważnym tematem będzie również konieczność ochrony wód. W związku z tym przyjrzymy się z bliska zwierzętom, które zamieszkują zbiorniki wodne oraz ich okolice.
Temat dnia (piątek, 24.04.2020 r.): Pastelowa wiosna.
Propozycje zadań do wykonania przez dzieci:
1. Świat deszczem malowany – wysłuchanie wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej pt: „Ulewa”. Rozmowa na temat jego treści. Po uważnym wysłuchaniu utworu dziecko odpowiada na pytania, np. Jak wygląda świat, kiedy pada deszcz?, W jaki nastrój wprowadza nas deszczowa pogoda?
„Ulewa”
Ptak się kuli pośród liści,
mokną drzewa, mokną krzewy,
a ja biegnę przez kałuże,
a ja biegnę wśród ulewy…
Drży na deszczu pączek róży,
mokną grusze i jabłonie,
a ja biegnę przez kałuże,
krople deszczu łapię w dłonie…
Kiście bzu zwiesiły głowy,
mokra ziemia pachnie deszczem,
a ja krzyczę prosto w chmury:
– Padaj, deszczu! Padaj jeszcze!
2. „Jezioro wiosną” – omówienie ilustracji, rozmowa na temat konieczności ochrony wód. Rodzic omawia z dzieckiem ilustrację w książce. Prosi dziecko o opisanie ilustracji i uzupełnienie jej naklejkami. Dziecko wymienia zwierzęta żyjące w wodzie i w pobliżu wody. Rodzic zwraca dziecku uwagę na konieczność ochrony wód, które są środowiskiem życia wielu gatunków zwierząt i roślin. (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 3, rozkładówka „Jezioro wiosną”)
3. „Spacer bociana” – ćwiczenie uwagi, praca z książką. Dziecko kreśli linie w labiryncie, starając się nie dotykać jego ścian. Przelicza wskazane elementy i rysuje w ramkach odpowiednią liczbę kropek. (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 3, str.55)
4. „Tęcza” – wykonanie pracy plastycznej. Dziecko wykleja chmurki watą oraz koloruje kredkami lub maluje farbami słońce oraz tęczę (zwracając uwagę na właściwą kolejność kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy, fioletowy).
Aneta Gawlik
Propozycje zajęć z religii:
Praca z książką „Kocham dobrego Boga”
Temat 42 – Zmartwychwstały Jezus spotyka się ze mną przy swoim stole.
Tomasz Górka