Współcześni ludzie nie wyobrażają sobie życia bez telefonu komórkowego i Internetu. Zanim jednak powstały te dobrodziejstwa techniki, ktoś musiał poznać naturę prądu, ktoś musiał stworzyć żarówkę. Potrzeba jest matką wynalazków, ale za każdym z nich stoją genialni ludzie, którzy potrafili wcielić marzenia w życie. Czy znacie tych wynalazców? Czy potraficie wymienić wynalazki, które zmieniły oblicze świata? Czy wyobrażacie sobie świat bez papieru? Albo aspiryny? Albo bez...pieniędzy? Co by było w czasie pandemii i narodowej kwarantanny, gdyby nie prototypowy telefon Aleksandra Bella, który uwierzył, że rozmowa na odległość jest możliwa? Na poszukiwania odpowiedzi na te pytania wyruszą "Leśne Skrzaty".
Temat dnia (wtorek, 28.04.2020 r.): Wynalazki, które zmieniły świat.
2. Wynalazki, które zmieniły świat.
Prosimy, aby dzieci zastanowiły się, które wynalazki mogły zmienić na lepsze życie na naszej planecie. Następnie pokazujemy ilustracje kilku najważniejszych wynalazków (np. żarówki, silnika spalinowego, samolotu, kompasu, telefonu, Internetu). Dzieci wypowiadają się, jakie zastosowanie mają te wynalazki w codziennym życiu, jak można je praktycznie wykorzystywać.
3. Zapoznanie dzieci z piosenką „Wynalazki”
4. Poznajemy wynalazców – oglądanie filmu edukacyjnego „Byli sobie wynalazcy”.
Wprowadzamy dzieci w tematykę filmu.
Mówimy o wielkich wynalazcach, którzy ciężko i długo pracowali nad ważnymi informacjami, które przetrwały aż do dnia dzisiejszego. Wyjaśniamy, że z tej wiedzy korzystamy dzisiaj również my. Po obejrzeniu materiału filmowego dzieci opowiadają o swoich spostrzeżeniach.
W serii „Byli sobie wynalazcy” dostępnych jest kilka filmów o rożnych wynalazcach.
5. Zagadka detektywistyczna – wysłuchanie wiersza.
Dzieci zastanawiają się, kogo szukał detektyw i w jakie miejsca się udał, żeby znaleźć ukrytego lwa. Na podstawie ostatniej zwrotki wiersza udzielają odpowiedzi na pytanie, czy mu się to udało.
6. Wykonanie kart pracy: 1,2,3,4,5,6.
7. Wysłuchanie piosenki oraz nauka zdania:
THE PHONE IS RINGING- dzwoni telefon.
Ewelina Straż