• Kulinarne przygody przedszkolaków

          • Przedszkolaki z grupy Wesołe Żabki kontynuują swoją przygodę kulinarną. W tym roku szkolnym przygotowały już sałatkę owocową i pomidorową, a dziś wspólnie z wychowawcą - panią Dagmarą Więckowską robiły tosty. 
            Najpierw przedszkolaki wykonały pracę plastyczną, projektując swój wymarzony tost. Następnie, podczas zajęć kulinarnych, przeobraziły się w małych kuchmistrzów. Każdy mógł samodzielnie przygotować kanapkę z produktami, które najbardziej mu smakują.
            Największą frajdę sprawił dzieciakom prawdziwy opiekacz. Wszyscy w napięciu wyczekiwali na zapalenie się zielonego światełka. Na koniec wszyscy z apetytem zjedli pyszne tosty.
            To był bardzo smakowity dzień!

          • Szkolenie dla pocztów sztandarowych

          • 8 listopada w Zespole Szkół nr 3 w Kielcach, odbyło się szkolenie dla pocztów sztandarowych szkół podstawowych z powiatu kieleckiego. Organizatorem szkolenia, było Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Komenda Kieleckiego Ochotniczego Sztandaru  Kawalerii im. 13 Pułku Ułanów Wileńskich. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 7: Julia Banasik, Oliwia Zielińska, Aleksander Pawlik oraz Maciej Kosmala. Opiekę nad uczniami sprawował wicedyrektor naszej szkoły oraz opiekun szkolnego pocztu sztandarowego- pan Janusz Syska. Podczas szkolenia omówiona została symbolika i znaczenie pocztu sztandarowego oraz zasady noszenia i prezentowania sztandaru swojej placówki. W trakcie szkolenia były również prowadzone ćwiczenia praktyczne prezentowane przez chorążego Mariusza Kowalskiego. Uczniowie ćwiczyli podstawowe chwyty sztandaru, wystąpienie, marsz, zwroty, zatrzymanie i zmiany szyku pocztu sztandarowego podczas uroczystości.

            Trening praktycznego doskonalenia zasad Ceremoniału Wojskowego pod kierunkiem doświadczonych szkoleniowców, była dla uczniów cennym i wartościowym doświadczeniem. Wiedza i praktyka uzyskana podczas szkolenia pomoże opiekunowi w przygotowaniu Pocztu Sztandarowego do udziału w uroczystościach szkolnych oraz patriotyczno-religijnych.

          • Dzień Pluszowego Misia


          • ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA
            Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie oraz inne przytulanki opanowały naszą szkołę. Przybyły ze swymi małymi właścicielami, żeby się bawić i świętować. W ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia przedszkolaki z punktu przedszkolnego oraz oddziałów przedszkolnych uczestniczyły  we wspólnej zabawie w misiowej krainie. 
            W tym dniu wychowawczynie wszystkich grup zorganizowały  dla dzieci wiele „misiowych atrakcji". Spotkanie rozpoczęło się od wyznaczenia trasy i podążania śladami, które zostawił nam Pluszowy Miś- nasz gość specjalny. Dzieci poznały historię powstania pluszowego misia oraz wysłuchały ciekawostek z życia misiów – bohaterów literackich i filmowych . Po zapoznaniu się z historią święta, dzieci z uwagą słuchały bajki o misiach, trafnie odgadywały zagadki o nich oraz zatańczyły wspólnie misiowy taniec. W tym dniu wszystkie dzieci świetnie się bawiły. Były bardzo zadowolone z obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Na zakończenie dzieci dostały słodką nagrodę za wykonane zadania oraz przyznały jednogłośnie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka.
            W tym ważnym dniu przedszkolaki z klasy 0a uroczyście rozpoczęły udział w Ogólnopolskim Projekcie Czytelniczym "Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury" - wysłuchały historii misia Bruna i poznały zadania, jakie będą je czekać w kolejnych modułach. Grupowy Miś Krzyś wraz ze swoim dzienniczkiem podróży  wyruszył dzisiaj do domu pierwszego dziecka, aby spędzić tam miło czas i wysłuchać bajek czytanych przez dzieci i rodziców.

          • Dzień Życzliwości

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Świetlicy Szkolnej

            21 listopada obchodziliśmy w naszej szkole  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Oryginalna nazwa święta brzmi „Hallo World Day” i symbolizuje cel tego dnia, czyli mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Obecnie Dzień Życzliwości obchodzony jest w ponad 180 krajach. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. 

            Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wykonywali karteczki i kwiatuszki z dobrym słowem oraz kolorowe karteczki z pozdrowieniami, które sobie wzajemnie wręczali. Z prac została utworzona galeria życzliwości.

            Dzień życzliwości utwierdził nas w przekonaniu, że warto być życzliwym na co dzień. Pamiętajmy, że bycie życzliwym i uprzejmym nic nie kosztuje, a sprawie wiele radości i uśmiechu nie tylko nam, ale i osobom przebywającym w naszym towarzystwie. Okazana serdeczność i wzajemne ciepło są dobre na wszystko, a pozytywna energia, którą przekazujemy w świat do ludzi, wraca do nas z nawiązką!

          • Czy Ty wiesz, co jesz?

          • „Nie pomylisz go z ogórkiem, bo ma znacznie cieńszą skórkę, a w dodatku z każdej strony jest okrągły i czerwony…”

            Przedszkolaki z grupy “Wesołe Żabki” w ramach tygodnia o zdrowym żywieniu "Czy ty wiesz co jesz" miały do wykonania wiele ciekawych zadań.  Jednym z nich było zmierzenie się z “Panem Pomidorem” - czyli poznanie wartości odżywczych pomidora. Dzieciaki wysłuchały wiersza o pomidorze, poznały produkty, jakie z niego powstają, zapoznały się z odmianami pomidorów, a także wykonały pyszną sałatkę. Nie obyło się bez degustacji. Wszystkim pomidorowe danie bardzo smakowało i teraz już każdy przedszkolak wie, że pomidorki bez marudzenia zjada się 😊

          • Z wizytą w kieleckiej rozgłośni radiowej

          • Dziś, 21 listopada, uczniowie klas VIa oraz VIb pod opieką wychowawców - pani Dominiki Dejneko-Lipińskiej, pani Katarzyny Bandury oraz pani pedagog - Małgorzaty Ogrodnik uczestniczyli w niezwykłej wycieczce do Radia Kielce Radio Kielce oraz Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach Centrum Edukacji Medialnej.

            Przygodę z radiem uczniowie zaczęli od poznania współczesnego radia - obserwowali pracę dziennikarzy i realizatorów tworzących program „na żywo”, a także poznawali technikę radiową. Następnie przeszli do budynku, gdzie mieści się Centrum Edukacji Medialnej, w którym poznali historię mediów, uczyli się rozpoznawać gatunki medialne oraz metody obrony przed manipulacją. Uczniowie próbowali swoich sił jako dziennikarze. Kulminacyjna część wystawy poświęcona była fake newsom. W niej odwiedzający mogli naocznie przekonać się, jak niewiele trzeba, by stworzyć wprowadzający w błąd przekaz. Wyjazd oraz wspólne zajęcia pozwoliły uczniom nie tylko doskonale się bawić, ale dostarczyły wiele niezapomnianych przeżyć i wrażeń.

            Nasi uczniowie wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni.

          • Cecyliada 2023

          • Jest nam niezmiernie miło, że nasze zaangażowanie w życie kulturalne gminy zostało docenione przez Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce - p. Dariusza Meresińskiego oraz Dyrektora MGOK w Daleszycach - p. Norberta Wojciechowskiego. W piątek, 17 listopada już po raz 14. w Daleszycach odbyła się Cecyliada, czyli uroczyste podsumowanie roku kulturalnego, podczas którego także i nasza szkoła otrzymała podziękowanie za wspieranie wydarzeń kulturalnych organizowanych na terenie gminy Daleszyce w 2023 r.

            Serdecznie dziękujemy.

          • Z wizytą w Teatrze

          • Uczniowie klasy IIIa i IIIb miały przyjemność uczestniczyć w spektaklu teatralnym opartym na motywach znanej baśni Charlesa Perrault pt. "Kot w butach" wystawianym przez Katolicki Teatr Edukacyjny z Krakowa. Myślą przewodnią spektaklu była wiara w marzenia oraz przyjaźń, która jest cenniejsza niż wszystkie bogactwa i skarby. I jak w bajkach zwykle bywa, biedny staje się bogatym, uczciwość zostaje wynagrodzona, a dobro zwycięża nad złem. Piękna scenografia, muzyka i wspaniała gra aktorska bardzo spodobała się dzieciom, które przeniosły się w świat bajki. Było to niezwykle kolorowe, żywiołowe, roztańczone i rozśpiewane widowisko.

            Wyjazd przyniósł dzieciom wiele niezapomnianych wrażeń i radości.

          • Plastyczny sukces ucznia klasy VIa

          • 15 listopada w Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach odbyło się wydarzenie artystyczne z okazji Święta Niepodległości. Wystąpił chór „Wiarusy” oraz Grupa teatralna „Kamuflaż”. Uroczystości zakończyło wręczenie nagród i dyplomów laureatom Konkursu plastycznego „Poznajemy kosmos z Mikołajem Kopernikiem”, w którym nagrodzony został również uczeń naszej szkoły - Filip Wilk. Filipowi serdecznie gratulujemy sukcesu, tym bardziej, że to nie pierwszy raz kiedy zdobywa nagrodę w konkursie zorganizowanym przez CPrzDMZ.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

          • Miło nam poinformować, iż nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025”. 

            Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. 

            Wysokość pozyskanego wsparcia finansowego, która uzależniona była od liczby uczniów szkoły, wynosi 12 000,00 zł, przy wkładzie własnym w wysokości 3 000,00 zł. Otrzymane środki finansowe przeznaczone zostały na zakup książek, zakup elementów wyposażenia biblioteki szkolnej oraz realizację działań promujących czytelnictwo, takich jak: konkursy, zabawy czytelnicze, czy zajęcia czytelniczo-plastyczne.

          • Święto Niepodległości

          • 11 listopada 1918 r. to niezwykły dzień w historii naszej Ojczyzny – po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość. Obchody rocznicy wydarzeń tamtych lat na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości naszej szkoły. Atmosferę Święta Niepodległości dało się wyczuć już kilka dni wcześniej, kiedy na szkolnych korytarzach i w klasach zaczęły pojawiać się okolicznościowe gazetki oraz biało-czerwone ozdoby przygotowywane przez uczniów wszystkich klas. W dniu obchodów wszyscy uczniowie byli odświętnie ubrani oraz mieli przypięte kotyliony i kokardy narodowe. W ramach akcji "Niepodległa do Hymnu" o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna zaśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”. Na pamiątkę wydarzenia z 1918 r. odbyło się również przedstawienie teatralne „Sąd nad Polską” przygotowane przez polonistki naszej szkoły - panią Wioletę Smelcerz oraz Aleksandrę Górniak-Bandurę.

          • „Mała książka – wielki człowiek”

          • Trzeci etap kampanii „Mała książka – wielki człowiek” został przygotowany z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w nauce czytania. Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki autorstwa Justyny Bednarek pt. „Wnuczka antykwariusza”, chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Uczniowie klasy IA i IB z naszej szkoły również przystąpili do tego projektu. Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, tym samym jest bezpłatny zarówno dla szkół, jak i samych dzieci.

          • Nasze uczennice na podium

          • 9 listopada w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Daleszycach dziewczęta z naszej szkoły pod opieką p. Marty Krogulec rywalizowały w Gminnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej dla klas VII-VIII i młodszych. Tym razem nasze zawodniczki zmierzyły się z uczennicami ze szkół w Daleszycach, Brzechowie i Niestachowie. Po dwóch wygranych meczach i jednym remisie nasze piłkarki uplasowały się ostatecznie na drugiej pozycji, ustępując miejsca na najwyższym stopniu podium uczennicom z Daleszyc. Gratulujemy: Mai Majcherczyk, Małgosi Zarębskiej, Julii Banasik, Nikoli Kozioł, Nikoli Walas, Marysi Jamioł, Oliwce Zielińskiej, Magdzie Majcherczyk, Amelce Pacierz i Lenie Zielińskiej. Szczególne podziękowania należą się Mai Majcherczyk, która dzielnie i z dużym poświęceniem broniła naszej bramki. Brawo dziewczyny!

          • Gramy Fair Play

          • Fair play to uczciwa i czysta rywalizacja, szacunek dla przeciwnika, umiejętność godnego świętowania własnych sukcesów, ale też honorowe znoszenie porażek. Wiemy, że sport uprawiany zgodnie z duchem fair play kształtuje moralność i osobowość młodych ludzi, poprawia edukację oraz wspiera promocję harmonii i pokoju. Dlatego przy każdej nadarzającej się okazji staramy się aktywnie promować tę ideę. Jest nam miło, że działania naszej szkoły zostały zauważone przez Polski Komitet Olimpijski, od którego otrzymaliśmy podziękowanie  za udział w tegorocznych obchodach Światowego Dnia Fair Play.

          • Obchody Dnia Papieskiego

          • Z okazji 23 Dnia Papieskiego pod hasłem "Św. Jan Paweł II Cywilizacja życia" oraz 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, w naszej Szkole 16.10.2023 r. został zorganizowany konkurs plastyczny pt. "Świętość Jana Pawła II" dla klas 0-3 oraz konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II dla klas 4-8. W tym roku w konkursie plastycznym, jak i w konkursie wiedzy nagrodzeni zostali wszyscy uczniowie, biorący w nim udział - razem 50 uczniów naszej szkoły.
            Nagrody zostaly rozdane dzieciom podczas długiej przerwy.
            Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować Panu Jackowi Kania - Dyrektorowi Pływalni Perła w Nowinach za życzliwość, ofiarność i nagrody dla naszych uczniów. Nowiny Basen PERŁA
            Podczas Dnia Papieskiego i zorganizowanego przy tej okazji kiermaszu ciast, zuchy oraz wolontariusze naszej szkoły zbierali także pieniążki na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia”, która przyznaje stypendia młodym, zdolnym dzieciom pochodzących z małych miejscowości.
            Serdecznie dziękujemy Rodzicom i Wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy. Dziękujemy za Waszą ofiarność i że zawsze możemy na Was liczyć. 
            Serdeczne podziękowania składamy również katechetce naszej szkoły - pani Agnieszce Karbownik, która koordynowała wszystkimi akcjami związanymi z obchodami Dnia Papieskiego oraz w piękny sposób mobilizowała młodzież do działania. 

          • Szkolny konkurs rozstrzygnięty

          • PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO „POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE” organizowanego przez nauczyciela języka niemieckiego - panią Sylwię Ungier.

            Konkurs skierowany był do uczniów z klas IV- VIII. Zadanie, które należało wykonać, to oryginalny plakat dotyczący wybranego kraju. Plakaty zostały przygotowane w języku polskim i zawierały informacje o wylosowanym państwie, ludziach w nim mieszkających, ciekawostkach - również tych mało znanych. Ślepy los zadecydował, że klasy przygotowywały następujące państwa:

            4 - Francja

            5 - Włochy

            6a - Hiszpania

            6b - Irlandia

            7 - Niemcy

            8 – Walia

            Do głównych celów uczniowskiej rywalizacji należało rozwijanie tożsamości europejskiej, motywowanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w konkursach oraz rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej młodzieży. Przy ocenie prac jury wzięło pod uwagę przede wszystkim wartość merytoryczną i artystyczną plakatów oraz oryginalność, pomysłowość i estetykę ich wykonania.

            Najlepszymi pracami okazały się:

            miejsce I – klasa VII,

            miejsce II – klasa VIII

            miejsce III – klasa IV.

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!

          • Dzień Dyni w naszym Przedszkolu

          • W ostatnim tygodniu października we wszystkich grupach w naszym przedszkolu i zerówkach dzieci poznawały walory warzyw z rodziny dyniowatych.

            Nadchodzi koniec jesiennych zbiorów, więc to najlepszy czas by ogłosić „Dzień Dyni”. W naszym przedszkolu święto to obchodziliśmy we wtorek 31 października. Wtedy to wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Dzieci z zapałem uczestniczyły we wszystkich aktywnościach.

            Bardzo dużą atrakcją okazała się ścianka do zdjęć wykonana przez wychowawczynie ze snopków siana, dyń, latarni i liści.

            Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń, ciekawości, odkrywania i zabawy.