Ze strachu otwieramy szeroko oczy. To jeden z podstawowych odruchów człowieka, nawet noworodka. To zjawisko znajduje również odzwierciedlenie w języku codziennym. Strach ma wielkie oczy - to popularne przysłowie mówi nam, że to czego się boimy, w rzeczywistości nie jest takie straszne, jak nam się początkowo wydawało. Dziś uczniowie "zerówki" udowodnią, że to, co budzi lęk, nie musi wcale wiązać się z negatywnymi odczuciami. Wystarczy szczypta dobrego humoru i garść dystansu do świata i samych siebie. Do dzieła!
Temat dnia (11.05.2020 r.): Strach ma wielkie oczy.
Propozycje zadań do wykonania przez dzieci:
Słuchanie wiersza Katarzyny Szyngiery pt: „Nocne strachy”. Dziecko uważnie słucha utworu, a następnie odpowiada na pytania rodzica. Przykładowe pytania: Jakie dźwięki słyszał bohater wiersza?, Dlaczego w nocy się boimy?, Czy miałeś/miałaś kiedyś straszny sen?, Jaki?, Co wtedy zrobiłeś/zrobiłaś?
„Nocne strachy”
Jest już późno, środek nocy.
Leżę w łóżku, na mnie kocyk,
na poduszce głowa leży,
a na głowie włos się jeży.
Bo wokoło jakieś dźwięki,
odgłos kroków, dziwne brzęki,
mysz chrobocze, zegar tyka –
dość upiorna to muzyka.
Muszę znaleźć jakiś sposób,
by się pozbyć tych odgłosów.
Jeszcze chwila do namysłu –
w końcu nie brak mi pomysłów.
Hm… Nie zrobię z siebie tchórza,
co tam strachy, lęki, burza…
Wolę sobie smacznie spać,
zamiast się tak strasznie bać.
-
„W krainie dźwięków” – zagadki słuchowe. Słuchanie i odgadywanie źródeł dźwięków.
-
„Jak pokonać nocne strachy?” – rozmowa kierowana. Rodzic rozmawia z dzieckiem o przyczynach występowania lęków, odnosi się do gier komputerowych czy nieodpowiednich dla dzieci filmów. Następnie dziecko przygotowuje sylwetę „stracha”, na której rysuje lub zapisuje sposoby na przezwyciężenie lęku przed ciemnością i nocnymi strachami.
-
„Złe duchy czy dobre duszki?” – wykonanie ćwiczenia w książce (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 4, str. 9).
-
„Zamek księżniczki” – ćwiczenie graficzne w książce (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 4, str. 10).
-
„Magiczna gwiazda” – praca plastyczno-techniczna. Dziecko wykonuje magiczną gwiazdę, która ma moc chronienia przed lękami. Dziecko wycina kontur gwiazdy i obkleja ją folią aluminiową. Dowolnie ją ozdabia wykorzystując np. ruchome oczka, bibułę itp. Po skończonej pracy dziecko opowiada o swojej gwieździe „opiekunce”. Może zawiesić ją nad łóżkiem.
-
Zadanie dodatkowe – słuchanie utworu literackiego związanego z tematem np. „Jak nasza mama hodowała potwora” J. Papuzińskiej.
Propozycje ćwiczeń gimnastycznych (na cały tydzień):
-
„Powódź” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dziecko biega swobodnie po pokoju. Na hasło: „Powódź” – wspina się na podwyższenie np. krzesło.
-
Ślizg tyłem – ćwiczenie mięśni brzucha. Dziecko w leżeniu tyłem na kocyku, z ugiętymi w kolanach nogami, stopami opartymi o podłogę i rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia wykonuje ślizg, odpychając się nogami.
-
Ślizg z dmuchaniem przed sobą rolki po papierze toaletowym – ćwiczenie oddechowe, ćwiczenie mięśni grzbietu. Dziecko w leżeniu przodem na kocyku wykonuje ślizg w przód, dmuchając przed sobą rolkę po papierze toaletowym.
-
Przerzucanie stopą woreczka z obręczy do obręczy – ćwiczenie mięśni brzucha i stóp. Dziecko chwyta stopą woreczek (może to być torebka z kaszą lub ryżem) i wrzuca go do kolejnych obręczy (2 zaznaczone na podłodze pętle, można przykleić taśmę lub ułożyć sznurek) raz prawą, raz lewą stopą.
-
„Zasłużony odpoczynek” – ćwiczenie oddechowe. Dziecko w leżeniu tyłem, z ugiętymi w kolanach nogami, stopami opartymi o podłogę i rękoma ułożonymi w „skrzydełka” wykonuje głęboki wdech nosem i wydech ustami. Ćwiczenie wykonuje kilka razy.
Aneta Gawlik
Propozycje zadań do wykonania przez dzieci z języka angielskiego (na cały tydzień):
-
Już mam na Farmie nazwy zwierząt On a farm
-
Old Macdonald had a farm
Anna Mięsikowska