Kochasz przyrodę? Sprawia Ci frajdę jej obserwowanie? Chcesz dowiedzieć się więcej o życiu roślin i zwierząt? Czy wiesz, że wiele z odmian roślin i gatunków zwierząt może już wkrótce zupełnie zniknąć z naszej planety? Co możesz zrobić, aby je ocalić? Żeby chronić rośliny i zwierzęta, trzeba je najpierw poznać. Dziś uczniowie "zerówki" poświęcą wiele uwagi przyrodzie, którą mamy obowiązek chronić. Jedną z bohaterek spotkania będzie pszczoła. Dlaczego? Nie ma więcej pszczół - nie ma więcej zapylania. Nie ma więcej roślin - nie ma więcej zwierząt... Świat czeka katastrofa. Wszystko ma sens. Nawet najmniejsze istoty są potrzebne i trzeba je chronić.
Temat dnia (21.05.2020 r.): Harmonia przyrody.
Propozycje zadań do wykonania przez dzieci:
1. „Co w trawie piszczy” – słuchanie opowiadania Wojciecha Widłaka i rozmowa na temat jego treści. Rodzic rozmawia z dzieckiem o zwierzętach, które Kajtek spotkał na łące, i zasadach postępowania wobec łąkowej przyrody, np. Szanujemy mieszkania zwierząt – nie niszczymy ich. Zwierzęta podziwiamy, oglądamy – nie łapiemy ich dla zabawy. Obserwujemy zwierzęta w ich naturalnym środowisku – nie zamykamy ich w sztucznych pomieszczeniach.
2. „Przyroda, którą trzeba chronić” – pogadanka. Rodzic prezentuje dziecku atlasy, zdjęcia, albumy lub strony internetowe przedstawiające rośliny i zwierzęta chronione w Polsce. Wyjaśnia, dlaczego niektóre rośliny i zwierzęta podlegają ochronie (gatunki ginące, cenne źródło pokarmu dla zwierząt). Przykładowe rośliny chronione: dziurawiec nadobny – roślina lecznicza; cis pospolity – pokarm dla ptaków (kowalik, rudzik) i ssaków (sarna, wiewiórka, zając); grążel żółty – roślina lecznicza i ozdobna, objęta częściową ochroną; konwalia majowa – roślina silnie trująca, objęta częściową ochroną; naparstnica zwyczajna – roślina lecznicza. Przykładowe zwierzęta chronione: chrząszcz biegacz, jelonek rogacz, modraszek arion, paź żeglarz, mrówka łąkowa, wszystkie płazy i gady, bocian biały i czarny, żuraw. Na zakończenie dziecko wycina z czasopism wybrane rośliny i zwierzęta, i w swoim albumie tworzy stronę poświęconą ochronie przyrody (zadanie dodatkowe).
3. „Spotkanie z pszczołą Mioduszką” – obejrzenie filmów edukacyjnych:
oraz wykonanie zadania w książce (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 4, str. 21).
3. „Dziecko i pszczoła” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Rodzic wyznacza teren zabawy oraz „domek”. Dziecko swobodnie biega i podskakuje. Na odgłos brzęczenia pszczoły (naśladuje rodzic) dziecko szybko chowa się do „domku”. Zabawę powtarzamy.
Aneta Gawlik