Aktualności
SPOTKANIE AUTORSKIE ZE STANISŁAWEM ROGALĄ NA ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI
24 kwietnia 2018 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Sukowie mieli okazję poznać nietuzinkową postać. Chodzi o świętokrzyskiego pisarza – Stanisława Rogalę, który w murach naszej placówki promował przyjaźń z książką. Wszyscy uczestnicy spotkania, począwszy od przedszkolaków, na szóstoklasistach kończąc, mogli się przekonać, że dzięki obcowaniu ze słowem pisanym mamy możliwość rozwijać wyobraźnię, wzbogacać słownictwo, zdobywać wiedzę oraz po prostu przyjemnie spędzać czas. W dobie Internetu uczniowie często zapominają o książce - „najlepszym przyjacielu” tych, co poszukują wiedzy. Na zakończenie spotkania autorskiego każdy chętny mógł porozmawiać w cztery oczy z wyjątkowym gościem, wziąć autograf oraz zrobić pamiątkowe zdjęcie i kupić jego książkę. Chętnych nie brakowało. Miła atmosfera spotkania sprawiła, że zapewne na długo pozostanie ono w pamięci jego uczestników. Przy tej okazji
WYRÓŻNIENI ZA ŻYCZLIWOŚĆ
Druga odsłona szkolnej akcji "Znajdź się wśród życzliwych" za nami. Jej celem jest promocja życzliwości – zachęcanie do czynienia dobra wobec siebie nawzajem, a także budowanie pozytywnego wizerunku naszej szkoły. Podobnie jak przed miesiącem wyłonieni podczas głosowania, najżyczliwsi uczniowie z danych oddziałów klasowych zostali docenieni. W ich ręce powędrowały pamiątkowe dyplomy, a do dzienników lekcyjnych pochwała dyrektora Szkoły Podstawowej w Sukowie. Na pamiątkę wykonane zostało także wspólne zdjęcie. Na swoiste wyróżnienie wśród wyróżnionych zapracował Michał Włodarski - uczeń klasy III a, który jako jedyny znalazł się w gronie życzliwych drugi raz z rzędu.
ODLOTOWA LEKCJA DLA PRZEDSZKOLAKÓW
23 kwietnia 2018 roku w naszej szkole miała miejsce niecodzienna lekcja przyrody na żywo. Najmłodsi uczniowie uczęszczający do punktów przedszkolnych uczestniczyli w pokazie ornitologicznym: "Każdy ptak coś innego w sobie ma". Dzieciaki przyjrzały się z bliska różnym gatunkom ptaków np. kaczkom, perliczkom, kurom ozdobnym, czubatkom... Prezentacji dokonali Wiktor Tarłowski i Sebastian Król, którzy wprowadzili przedszkolaków w tajniki życia ptaków. Podkreślili jednocześnie, że wśród "skrzydlatych gości" są medaliści i multimedaliści wielu prestiżowych konkursów. Na dowód obok klatek z ptakami stanęły ich trofea.
AKCJA "ŻONKILE" DOTARŁA DO NASZEJ SZKOŁY
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W 2018 roku obchodzimy jego 75. rocznicę. Znacznie krótszą, bo sześcioletnią historię ma akcja "Żonkile", która w przeddzień egzaminu gimnazjalnego po raz pierwszy zawitała do naszej szkoły. O co konkretnie chodzi? Te wiosenne kwiaty są symbolem szacunku i pamięci o tym żydowskim zrywie. To właśnie bukiet żonkili w każdą rocznicę wybuchu powstania składał pod pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie ostatni dowódca Żydowskiej Organizacji Bojowej - Marek Edelman. Dlatego we wtorek, 17 kwietnia wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły przypięli do swojego ubrania symbolicznego żonkila.
UDANY DEBIUT "PIĘCIOBOJU PIĄTOKLASISTY", SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW
Znakiem firmowym Szkoły Podstawowej w Sukowie jest szczególna troska o bezpieczeństwo wychowanków nie tylko w murach placówki, ale także poza nimi. Stąd też pomysł na zorganizowanie „Pięcioboju piątoklasisty”, do którego mogły przystąpić czteroosobowe drużyny z obrębu województwa świętokrzyskiego. Uczniowie rywalizowali w pięciu dyscyplinach mających związek z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. Na najwyższym stopniu podium rywalizację ukończyła ekipa z Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie, która o włos wyprzedziła dwie drużyny wystawione przez gospodarza imprezy. Najbardziej jednak cieszy, że tego typu akcje przynoszą pożądany efekt - wiedza prezentowana przez uczestników zawodów była imponująca, co przełożyło się także na umiejętności praktyczne w udzielaniu "pierwszej pomocy" i jeździe po drogach miasteczka ruchu drogowego i po rowerowym torze przeszkód.
ZMAGANIA BELFRÓW POD SIATKĄ, NASZA SZKOŁA NA "PIĄTKĘ"
21 kwietnia 2018 r. już po raz dziewiąty Szkoła Podstawowa w Sukowie gościła siatkarskie drużyny nauczycieli. Tradycyjnie nie zabrakło wielkich emocji pod siatką i gorącej atmosfery na trybunach. Tym razem najlepsza okazała się ekipa Gimnazjum nr 6 w Kielcach, a MVP turnieju został wybrany lider zwycięskiej drużyny - Przemysław Długosz. Po końcowym gwizdku wszyscy nie kryli zadowolenia. Powód? Takie zawody to dobra okazja do międzyszkolnej integracji środowiska nauczycielskiego i promocji zdrowego trybu życia i zasad fair play wśród uczniów.
NIEZAWODNE ZUCHY WYPADŁY ŚPIEWAJĄCO
„Czuj zuchy piosenką witamy się, piosenka popłynie daleko hen” - brzmi znane powitanie. Każdy wie także, że do odważnych świat należy. 13 kwietnia 2018 roku można było się przekonać, że u zuchów połączenie talentu wokalnego z odwagą nie jest rzadkością. Wówczas w Szkole Podstawowej w Sukowie odbył się Festiwal Piosenki Zuchowej "Przebiśnieg". Zorganizowały go drużynowe Marzena Ludwicka i Marianna Piątek. W konkursie zaprezentowały się zuchy z Sukowa, Pierzchnicy i Kielc. Obecni również byli harcerze z naszej szkoły, którzy poza konkurencją zaprezentowali własne możliwości głosowe.
PIERWSZOKLASIŚCI OFICJALNIE PRZYJĘCI W POCZET CZYTELNIKÓW
13 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej w Sukowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. To właśnie tego dnia do grona czytelnika biblioteki szkolnej oficjalnie dołączyli uczniowie klasy pierwszej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W myśl znanego wszystkim przysłowia: "Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci".
RODZINA "CARITAS" W ŁAGIEWNIKACH, BYLI TAM WOLONTARIUSZE Z SUKOWA
14 kwietnia 2018 roku, na zakończenie „Tygodnia Miłosierdzia”, wolontariusze ze Szkolnego Koła "Caritas" w Sukowie wraz z opiekunem - Tomaszem Górką, uczestniczyli w pielgrzymce do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie. Było to XV spotkanie członków charytatywnej organizacji z całej Polski w tym wyjątkowym miejscu. Hasłem pielgrzymki były słowa Służebnicy Bożej Hanny Chrzanowskiej pochodzące z „Rachunku sumienia pielęgniarki”: „Bóg złożył w moje ręce talenty i nie wolno mi ich marnować”.
RYWALIZOWALI W JĘZYKU SZEKSPIRA
To wiedział już Anton Czechow, słynny rosyjski nowelista i dramatopisarz, który żył i tworzył na przełomie XIX i XX wieku. "Bez znajomości języków obcych człowiek czuje się gorzej niż bez paszportu". Jego słowa trafnie odzwierciedlają obecny stan rzeczy. Aby pokazać, jak ważna jest umiejętność porozumiewania się ponad podziałami narodowościowymi, Szkoła Podstawowa w Sukowie zorganizowała tradycyjny już Gminny Konkurs Języka Angielskiego. Uczniowie ze szkół z całej gminy Daleszyce już po raz 8. stanęli w szranki, a przygotowane na tę okoliczność zadania rozwiązali bardzo dobrze. Tym razem najlepsi okazali się: w kategorii młodszej (klasy IV-V) Ignacy Chudzicki ze Szkoły Podstawowej w Niestachowie, a w starszej (klasy VI-VII) Żaneta Powałek ze Szkoły Podstawoej w Daleszycach. Za rok miłośnicy języka, którym posługiwał się i który spopularyzował William Szekspir widzą się w Mójczy.
WYCHOWYWANIE POPRZEZ SZTUKĘ, SZKOLNE SPOTKANIE Z TEATREM
4 kwietnia 2018 roku na deskach sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sukowie wystąpił Teatr Profilaktyczny „Inspiracja” z Krakowa. Najpierw uczniowie klas 4-7 wzięli udział w programie profilaktyczno-wychowawczym „Nad przepaścią”, na który złożyły się spektakl teatralny oraz związana z nim prelekcja. Poruszał on problemy związane z zagrożeniami czyhającymi na młodzież, używkami i konsekwencjami sięgania po nie Następnie w roli widzów wystąpili najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas 0-3, którzy obejrzeli przedstawienie pt. „Prawdziwy skarb”. Mówił on o przyjaźni, akceptacji, odmienności i wykluczania z grupy. Celem tego typu akcji jest nauczanie i wychowywanie poprzez obcowanie ze sztuką. Jak wiadomo, lepiej dmuchać na zimne.
WALCZYLI O KARTĘ ROWEROWĄ
5 kwietnia 2018 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Sukowie przeprowadzony został egzamin na Kartę Rowerową. Kto mógł w nim wziąć udział? Każdy uczeń, który ukończył 10 rok życia i wyraził zainteresowanie przystąpieniem do egzaminu sprawdzającego wiedzę i umiejętności praktyczne. Część teoretyczna obejmowała pytania z zakresu prawa o ruchu drogowym pieszych i rowerzystów oraz pomocy przedlekarskiej. W części praktycznej sprawdzone zostały umiejętności poruszania się rowerem po miasteczku ruchu drogowego. W roli egzaminatorów wystąpiły funkcjonariuszki Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach - starszy sierżant Joanna Żelezik i sierżant Małgorzata Pędzik, które sprawdziły wiadomości i zweryfikowali umiejętności ubiegających się o ten dokument.
BEZPIECZEŃSTWO TO PRIORYTET, NAJMŁODSI W RĘKACH EKSPERTÓW
Bezpieczeństwo to podstawa. To także jeden ze znaków rozpoznawczych Szkoły Podstawowej w Sukowie. 28 marca 2018 roku uczniowie klas „0” oraz nauczania początkowego uczestniczyły w zajęciach praktycznych, które miały uzbroić najmłodszych wychowanków naszej placówki w wiedzę, która może być przydatna w obliczu zagrożenia. Warsztaty odbyły się z udziałem przedstawicieli policji państwowej, straży pożarnej, służby zdrowia i regionalnego oddziału KRUS w Kielcach. Taki wachlarz poruszanej tematyki pozwala na spojrzenie na temat bezpieczeństwa z różnych perspektyw.
NAUKA I ZABAWA IDĄ W PARZE, W MAGICZNEJ KRAINIE KLOCKÓW LEGO
Jak mówi stare porzekadło, najlepsza nauka jest poprzez zabawę. 26 marca 2018 roku najmłodsi wychowankowie Szkoły Podstawowej w Sukowie mieli okazję sprawdzić prawdziwość tych słów, ponieważ wzięli udział w nietypowej lekcji. Tym razem w roli pomocy naukowych wystąpiły uwielbiane przez wszystkie dzieci... klocki Lego. Razem z Bricks for Kidz przenieśliśmy się - jak mówi nazwa warsztatów - do "świata zwierząt".
OWOCNE POWITANIE WIOSNY, UROCZYSTE OTWARCIE NOWEJ PRACOWNI
21 marca kojarzy się nierozerwalnie z rozpoczęciem długo wyczekiwanej wiosny, natomiast ta pora roku przywołuje skojarzenia z rozkwitającą przyrodą i co za tym idzie ekologią. Powitanie wiosny w tym roku w Szkole Podstawowej w Sukowie miało wyjątkowy smak. Powód? Burmistrz miasta i gminy Daleszyce - Dariusz Meresiński w towarzystwie Anny Kosmali - kierownik Wydziału Administracji i Rozwoju UMiG Daleszyce dokonał uroczystego otwarcia pracowni edukacji ekologiczno - przyrodniczej. Wyposażenie sali w nowoczesny sprzęt było możliwe dzięki dofinansowaniu, jakie gmina Daleszyce otrzymała z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach w ramach programu dla gmin województwa świętokrzyskiego: „Pracownie edukacji ekologiczno-przyrodniczej w szkole podstawowej”. Na tę okoliczność uczniowie naszej szkoły przygotowali specjalną prezentację połączoną z występami artystyczny
"TAJEMNICE LASU" ODKRYTE, NASZA PRACA NA MEDAL
Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych naszego powiatu oraz ich nauczyciele i opiekunowie zabawili się w artystów i postanowili pokazać piękno lasu, z bliska przyglądając się nawet najmniejszym jego mieszkańcom. Do dzieła przystąpili także uczniowie klasy III "a" z Sukowa. Efekt? Ich makieta została wyróżniona przyznaniem 3. miejsca. Nagrodą były pomoce dydaktyczne o łącznej wartości 700 złotych.
MUZYCY Z FILHARMONII ŚWIĘTOKRZYSKIEJ ZAGRALI DLA NASZYCH UCZNIÓW
Jedni mówią, że muzyka łagodzi obyczaje, inni, że budzi w sercu pragnienie dobrych czynów, kolejni, że dzięki niej świat staje się piękniejszy. Z tych i tysiąca innych powodów w Szkole Podstawowej w Sukowie odbywają się koncerty muzyki poważnej. Temat poważny, ale tak przedstawiony, że uczniowie chętnie w tych spotkaniach z dźwiękami uczestniczą. Tym razem muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej przyjechali do nas z programem zatytułowanym „Dużo humoru i hałasu w wykonaniu instrumentów perkusyjnych".
ZIMA UCHWYCONA W KADRZE, KONKURS FOTOGRAFICZNY ROZSTRZYGNIĘTY
Lubisz fotografować? Dostrzegasz piękno przyrody? Robisz ciekawe zdjęcia i chcesz pokazać je koleżankom i kolegom? Do tych, którzy odpowiedzieli twierdząco na powyższe pytania, adresowany był konkurs "ZIMOWY KRAJOBRAZ W OBIEKTYWIE" zorganizowany przez Szkołę Podstawową w Sukowie. Z wielu bardzo dobrych ujęć udało się wyłonić najlepsze. Zwycięzcami premierowej odsłony konkursu okazali się Michał Włodarski reprezentujący naszą szkołę oraz Oliwier Ostrowski ze Szkoły Podstawowej w Niestachowie.
IDĄC WIOŚNIE NA SPOTKANIE...
Kalendarzowa wiosna zawitała do nas w środę, ale tego dnia zabrakło pięknego słońca i ciepłych podmuchów powietrza. Mało tego, było mroźnie i prószył śnieg. Co na to uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Sukowie? Pod opieką swoich wychowawczyń ruszyli na poszukiwanie wiosny. Urządzili barwny korowód, który przeszedł przez Suków. Dzieło się - było głośno, było radośnie, było kolorowo. Każdy niósł ze sobą własnoręcznie wykonany kwiat. Nie mogło także zabraknąć tradycyjnej Marzanny. Wesoła gromada marsz umilała sobie śpiewem optymistycznych piosenek. Misja zakończyła się połowicznym sukcesem. Chociaż zima nie ustąpiła, jednak dzięki energii i kreatywności dzieci udało się odnaleźć... wiosenny klimat.
GIMNAZJALISTKI I GIMNAZJALIŚCI POD SIATKĄ, "WIOSENNE" TURNIEJE JUŻ ZA NAMI
21 marca 2018 roku już po raz trzynasty w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Sukowie rozegrany został turniej piłki siatkowej chłopców klas gimnazjalnych. Młodzi zawodnicy rywalizowali tradycyjnie o Puchar Burmistrza Daleszyc Dariusza Meresińskiego. Tydzień wcześniej o miano najlepszej stoczyły bój reprezentacje gimnazjalistek z pięciu szkół. Wszakże jednym ze znaków firmowych naszej szkoły jest promowanie siatkówki, aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia. A zwycięzcy? Wśród dziewcząt najlepsza była drużyna z Woli Jachowej, rywalizację chłopców zdominowała z kolei ekipa ze Starachowic.
Godziny dzwonków
Niedziela 20.04.2025Kalendarz
brak danychGaleria zdjęć
brak danych