Aktualności
POMOCNA DŁOŃ, CZYLI MAGICZNY WYSTĘP NASZYCH UCZNIÓW
W atmosferze zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia – świąt pokoju, radości, dobroci i miłości - 19 grudnia 2013 roku uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie udali się do Ośrodka Rehabilitacji Dziennej Dzieci i Młodzieży "Koło" w Kielcach, aby podopiecznym tej placówki zaprezentować spektakl pt. "Kopciuszek (zupełnie) inaczej" oraz program artystyczny napisany na kanwie najpiękniejszych polskich wierszy dla dzieci. Występ uczniów z Sukowa był przysłowiową "wisienka na torcie" ich działalności charytatywnej. Z myślą o dzieciach chorujących na autyzm wychowankowie tamtejszej placówki przeprowadzili kiermasz, z którego dochód przeznaczyli na zakup niezbędnych do nauki artykułów plastycznych. Sukces w tym wypadku można przeliczyć na kilogramy - pudła z prezentami były naprawdę ciężkie.
"A BETLEJEM TO MY" - WSPÓLNE KOLĘDOWANIE PODCZAS JASEŁEK I WIGILII
20 grudnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sukowie odbyło się przedświąteczne spotkanie wigilijne. Udział w nim wzięli dyrekcja placówki, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie, ich rodzice i zaproszeni goście na czele z gospodarzem gminy Daleszyce - Wojciechem Furmankiem i Przewodniczącym Rady Miejskiej w Daleszycach - Ludwikiem Kubickiem. Nie mogło także zabraknąć tradycyjnych jasełek, którym towarzyszył świąteczny nastrój pełen radości i nadziei na lepsze jutro. Także w klasach uczniowie łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy.
Z SUKOWA NA UKRAINĘ - KSIĄŻKI NA WAGĘ ZŁOTA
Czując atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie aktywnie wzięli udział w zbiórce książek dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Efekt? Z Sukowa do Urzędu Marszałkowskiego - organu zarządzającego akcją trafiła pokaźna kolekcja książek i podręczników. To dar serca i dowód, że nie jest nam obojętna sytuacja tych, którzy mają utrudniony dostęp do edukacji w ojczystym - polskim języku. - Poprzez takie działania chcemy kultywować tradycję, kulturę i język polski na Kresach Wschodnich. Ta literatura bardzo przyda się Polonii. Jest dużo podręczników, z których będą mogli korzystać uczniowie polskich szkół na Ukrainie - podkreślali koordynatorzy zbiórki. Każda książka jest na wagę złota, gdyż może pomóc w nauce i utrzymaniu kontaktu z polskością dzieciom z rodzin mieszanych, najbardziej zagrożonych utratą polskiej tożsamości.
ŚWIATEŁKO BETLEJEMSKIE W NASZEJ SZKOLE
Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna akcja, podczas której harcerze i zuchy przekazują ogień, pochodzący z Betlejem, z Groty Narodzenia Pańskiego, do różnych instytucji, kościołów, szkół. Nasi harcerze już tradycyjnie stanęli na wysokości zadania i zadbali o to, aby również Suków rozpromieniał światłem - symbolem pokoju, równości, szacunku i miłości.
"TRÓJKA" NAJLEPSZA, SUKÓW NA "PIĄTKĘ"
W sobotę 7 grudnia w Sukowie, Brzezinach i Daleszycach rozgrywany został XIV Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. W rozgrywkach zwyciężyła drużyna Gimnazjum numer 3 z Kielc, która w finale pokonała ekipę z Nowin 2:1. Nasza reprezentacja ostatecznie zajęła 5. miejsce. Spotkania półfinałowe i finałowe rozegrane zostały w Sukowie.
REALNE ZAGROŻENIA WIRTUALNEGO ŚWIATA - SPOTKANIE Z TEATREM
Internet jest narzędziem komunikacji, rozrywki, ułatwia naukę. Uczniowie naszej szkoły są aktywnymi użytkownikami wirtualnej sieci. Większość z nich uczestniczy w życiu portali społecznościowych i regularnie wertuje strony WWW. Sieć – oprócz wielu korzyści niesie ze sobą liczne niebezpieczeństwa. Doniesienia medialne i badania socjologiczne potwierdzają wzrastającą skalę zagrożeń wśród dzieci i młodzieży, m.in. rośnie ryzyko cyberprzemocy – przemocy z użyciem Internetu i telefonów komórkowych. Aby temu przeciwdziałać, dyrekcja ZSO w Sukowie zorganizowała gościnne występy aktorów z Krakowa, którzy przedstawili sztukę pt. "Online". Rzecz dotyczyła zagrożeń czyhających w wirtualnym świecie. Aktorzy tak ułożyli program, aby podkreślić, że za błędy popełniane w tzw. "wirtualu", płaci się w realnym życiu. Trzeba być stale czujnym i nie dać się internetowym przestępcom – podkreślali zaprosz
RECYTOWALI GWARĄ, ZDOBYWALI NAGRODY
XXIV Konkurs Recytatorski Świętokrzyskiej Poezji Ludowej zakończył się podwójnym sukcesem Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie. Zarówno w kategorii "Szkół Podstawowych" jak i "Gimnazjów" mieliśmy powody do radości. Dorota Pawlik - uczennica klasy III B zajęła 2. miejsce w rywalizacji gimnazjalistów, a w młodszej grupie wiekowej wyróżnienie wywalczyła Wiktoria Kuroś z klasy VI B.
PODRÓŻ PO WIEDZĘ DO "WNĘTRZA ZIEMI"
Centrum Geoedukacji to kolejny przystanek na szlaku lekcji edukacyjnych w plenerze. Tym razem obiektem zainteresowania uczniów z klasy IA i III Szkoły Podstawowej w Sukowie była edukacja geologiczna. Wizyta w tym ośrodku była znakomitą okazją do lepszego zrozumienia fenomenu Gór Świętokrzyskich. Organizatorom wycieczki przyświecała znana myśl: „cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie". Rzeczywiście, słowa Stanisława Jachowicza okazały się prawdziwe. Podopieczni naszej szkoły podczas wizyty w placówce znajdującej się w południowo-wschodniej części rezerwatu Wietrznia, czyli… w pobliżu Sukowa, zrozumieli, że żyjemy w niezwykłym miejscu, także pod kątem geologicznym. Możemy przecież zachwycać się gołoborzami, jaskiniami czy dawnymi rafami koralowymi. Skąd taka różnorodność krajobrazu? Odpowiedzi na to pytanie szukali najmłodsi odkrywcy z naszej szkoły.
PRZYJACIEL NASZEJ SZKOŁY KAWALEREM ORDERU UŚMIECHU
Tomasz Królak, policjant Wydziału Ruchu Drogowego w Kielcach, który od lat związany jest z Zespołem Szkół Ogólnokształcących w Sukowie, został odznaczony Orderem Uśmiechu. Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć najmłodszych wychowanków naszej placówki. Powód? To właśnie dzieciom asp. sztab. Tomasz Królak poświęca mnóstwo uwagi, prowadząc m.in. akcję "Pierwszaki – zdrowo i bezpiecznie do szkoły”. Od wielu lat asp. sztab. Tomasz Królak współpracuje z naszą szkołą, organizując spotkania z dziećmi promujące bezpieczne zachowania na drodze. Warsztaty te to praktyczne lekcje bezpieczeństwa połączone z elementami zabawy.
W ZDROWYM CIELE, ZDROWY DUCH, CZYLI WODNA PRZYGODA W KRAKOWIE
Jak powszechnie wiadomo, największą frajdę, jaką można sprawić dzieciakom nie jest ani zwiedzanie obiektów sakralnych, ani wyprawy do licznych muzeów, ale wszelkiego rodzaju karuzele, lunaparki i zjeżdżalnie. 15 listopada 2013 roku ponad 40 uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie udało się na wycieczkę do Krakowa. Tym razem organizatorzy postawili na rekreację, obierając za cel podróży tamtejszy Park Wodny. Szalona zabawa, wielkie emocje, moc wrażeń. Efekt? Dobre samopoczucie po powrocie do domów gwarantowane.
POMARAŃCZE NAJLEPSZE W SUKOWIE
Ekipa Pomarańczy najlepsza w 15. Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Prezesa Kieleckiej Szkoły Jazdy "TOM”. Zawody tradycyjnie odbyły się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sukowie, a ciężar organizacji na swoje barki wziął nauczyciel wychowania fizycznego, miłośnik siatkówki, propagator tej dyscypliny sportu i... czynny zawodnik - Grzegorz Skowerski.
NASI NAUCZYCIELE NA "PIĄTKĘ"
Już po raz siódmy z Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 w Kielcach rozegrany został Turniej Siatkówki z udziałem pedagogów. O Puchar Dyrektora Wydziału walczyło 7 drużyn. Wśród pasjonatów siatkówki nie zabrakło przedstawicieli ZSO w sukowie. Ostatecznie przypadło nam 5. miejsce. Jeszcze lepszy wynik był w zasięgu ręki. Niestety, zadecydowało grupowe spotkanie z kieleckim "Elektrykiem" minimalnie przegrane w dwóch setach.
5-KLASIŚCI O WŁOS OD PODIUM
Na piątkę można nie tylko odrabiać prace domowe i pisać sprawdziany. Na piątkę można (a nawet trzeba) też znać zasady bezpieczeństwa. W dniu 13 listopada 2013 roku na terenie Targów Kielce rozegrany został powiatowy konkurs „Bezpieczeństwo na Piątkę”. Przewodnim hasłem tegorocznych zmagań były słowa: ”Myśl jak idziesz – Rok 2013 Rokiem Pieszego” . Reprezentanci Szkoły Podstawowej w Sukowie wystąpili w składzie: Anna Kruk, Wioletta Baran i Szymon Piątek. Nasi uczniowie uplasowali się tuż za podium, zajmując w końcowym rozrachunku czwarte miejsce. Wynik ten należy rozpatrywać w kategorii sukcesu, ponieważ na starcie stanęły 32 ekipy. Dla porównania w poprzedniej odsłonie tego konkursu w finale udział wzięło tylko 6 najlepszych drużyn z Kielc i powiatu.
CZYTANIE JEST TRENDY, MŁODZIEŻ NA LEKCJI W BIBLIOTECE
"Książki są jak okręty myśli żeglujące po oceanach czasu, troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie" - pisał już w XVI wieku angielski filozof Francis Bacon. Mijają wieki, ale jego słowa wciąż są aktualne. Jednak z czytelnictwem (nie tylko) wśród młodzieży nie jest ostatnio najlepiej. Dlatego trzeba stać na straży rozwoju młodego pokolenia i promować "przyjaźń z książką". Dlatego też grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie systematycznie organizuje lekcje biblioteczne. Tym razem do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach wybrali się pierwszoklasiści z naszego gimnazjum.
LEKCJE W PLENERZE, PRZYSTANEK PIERWSZY: WARSZAWA
„Historia magistra vitae est”, czyli "historia jest nauczycielką życia". Wszyscy znamy tę łacińską sentencję. Rozumiemy też, że trzeba uczyć się historii po to, aby znać ją i wyciągać z niej wnioski. Dlatego dyrekcja i pedagodzy z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie przygotowali specjalny program edukacyjny, który ma na celu przybliżanie dziejów Ojczyzny poprzez lekcje w terenie. 13 listopada 2013 roku na pierwszy ogień poszła aktualna stolica Polski, ale w planach jest także wycieczka do dawnego stołecznego miasta, czyli do Krakowa oraz do Oświęcimia - miejsca kaźni wielu nacji. Takie wyprawy są wspaniałym uzupełnieniem książkowej wiedzy przekazywanej na lekcjach i pozwalają lepiej zrozumieć dzieje naszego kraju oraz wpływają na rozwój zainteresowań uczniów - przekonują organizatorzy.
KOCHAM CIĘ POLSKO, CZYLI WYJĄTKOWY APEL NA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada to wspólne święto wszystkich Polaków. Ten radosny dzień, który powinien łączyć , a nie dzielić, obchodzony jest uroczyście w całej Polsce. Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się także do kalendarza imprez Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie.
Dzień później po oficjalnych obchodach, bo 12 listopada uczniowie klasy VI a obrazowo przedstawili historię wydarzeń prowadzących do kolejnych rozbiorów Polski, poprzez powstania narodowe, aż do 1918 roku. Był to jednak występ w "nowoczesnym" wydaniu. Wychowankowie naszej placówki na żywo przygotowywali tzw. gazetkę ścienną na temat Święta Niepodległości. Podczas pracy przypominali historię naszej Ojczyzny, recytowali wiersze i śpiewali wraz z chórem pieśni o wolności i patriotyzmie. W repertuarze znalazł się m.in. utwór znany z telewizyjnego show pt. "Kocham Cię Polsko". Młodzi artyści żywiołowym śpiewem i
PATRIOTYCZNY WYSTĘP W WDK
21 października w Wojewódzkim Domu Kultury podczas XV Okręgowego Zjazdu Delegatów Związku Inwalidów Wojennych RP w Kielcach uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie przedstawili program artystyczny, którego hasłem przewodnim był: "patriotyzm". Celem apelu było podkreślenie, że my - jako szkoła nosząca zaszczytne imię Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej pamiętamy, że chcemy ocalić od zapomnienia, by wydobyć z mroku niepamięci czas trudny, czas pogardy, wielkiej niesprawiedliwości i wielkiego cierpienia - podkreślał obecny na uroczystości Julian Wrona - dyrektor placówki. Uroczystość zgromadziła wielu znamienitych gości. Podczas Zjazdu Adam Jarubas marszałek województwa świętokrzyskiego został odznaczony Krzyżem 95-lecia Związku Inwalidów Wojennych RP. Również dyrekcja naszej szkoły została doceniona za trud wkładany nieustannie w krzewienie postaw patriotycznych wśr
WCZORAJ PRZEDSZKOLAKI... DZISIAJ JUŻ PIERWSZAKI
11 października 2013 roku - to dzień, który z pewnością zapadnie w pamięci każdego świeżo upieczonego ucznia Szkoły Podstawowej w Sukowie. Grupa pierwszaków z klas IA i IB pod batutą wychowawczyń: Bożeny Mojeckiej i Marzeny Ludwickiej ślubowała: być dobrymi uczniami i przestrzegać szkolnych reguł. Tradycyjne "pasowanie na pierwszaków" podziwiali rodzice i dziadkowie.
Z BURMISTRZEM NA GIMNAZJALNY OLIMP
11 października 2013 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sukowie odbyło się tradycyjne ślubowanie uczniów klas pierwszych miejscowego gimnazjum. Uroczystość miała podniosły charakter. Niezwykle miłą niespodziankę dyrekcji i podopiecznym placówki zrobił sam gospodarz gminy Daleszyce. Burmistrz Wojciech Furmanek, który przez lata pracował jako pedagog, dokonał symbolicznego pasowania na gimnazjalistów. Tuż po uroczystości skierował do świeżo upieczonych członków gimnazjalnej wspólnoty gorące życzenia. Burmistrz zwrócił uwagę, że szkoła w Sukowie osiąga bardzo dobre wyniki na egzaminach zewnętrznych i cieszy się jak najlepszą opinią. Przy tej okazji życzył wszystkim uczniom, którzy w murach sukowskiej placówki wkraczają właśnie na kolejną ścieżkę edukacyjną, aby ich wyniki był co najmniej tak dobre jak te, które osiągnęli uczniowie, którzy w czerwcu opuścili tę placówkę.
ODDALIŚMY CZEŚĆ BOHATEROM
O 28 lipca 1943 roku nigdy nie można zapomnieć. Takie przesłanie przyświecało dyrekcji naszej szkoły, nauczycielom oraz uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg uroczystości rocznicowej upamiętniającej ten dzień. 25 września 2013 roku przy pomniku w lesie w Sukowie-Papierni uczczono pamięć polskich patriotów rozstrzelanych w tym miejscu przez Niemców w latach 1942-1944, w tym zamordowanych 28 lipca 1943 roku 11 żołnierzy Armii Krajowej. Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana przez proboszczów Sukowa i Niewachlowa oraz kapelana Armii Krajowej, dyrektora Zespołu Szkół katolickich ks. Jacka Kopcia. We mszy uczestniczyli kombatanci, członkowie rodzin pomordowanych, młodzież - w tym liczna reprezentacja ZSO w Sukowie z pocztem sztandarowym na czele, pracownicy nadleśnictwa Daleszyce, członkowie organizacji społecznych, radni Rady Miejskiej w Daleszycach i powi
Godziny dzwonków
Środa 27.11.2024Galeria zdjęć
brak danych