• “Bezpieczna droga do szkoły – poprawa bezpieczeństwa infrastruktury drogowej na terenie Gminy Daleszyce”

          • W związku z realizacją projektu pn. “Bezpieczna droga do szkoły – poprawa bezpieczeństwa infrastruktury drogowej na terenie Gminy Daleszyce” nasi uczniowie użytkują pozyskane urządzenia:

            - symulator zderzeń, który bardzo dobrze obrazuje uderzenia czołowe przy dość niskiej prędkości. Osoba poddana takiemu doświadczeniu może sobie doskonale wyobrazić, co może się stać z ludzkim ciałem podczas wypadku przy dużej prędkości.

            - trenażer czasu reakcji, który polega na gaszeniu świetlnych sensorów, pojawiających się w przypadkowych miejscach na urządzeniu. Im szybciej użytkownik je zauważy i zgasi, tym lepszą ma koordynację wzrokowo ruchową, a przez to czas reakcji na drodze.

          • XIII edycja Nocy Biologów

          • 12 stycznia na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się XIII edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”, w której uczestniczyli uczniowie klasy siódmej pod opieką nauczycielki biologii, pani Marty Krogulec. W ramach akcji pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Biologii  przygotowali różnorodne propozycje – wykłady, warsztaty, pokazy, zajęcia w laboratorium pod hasłem przewodnim „Tajemnice życia od komórek do biosfery”.  Biorąc  w nich udział, nasi uczniowie mogli się przekonać się, że biologia to pasja nie tylko naukowców. Nocna przygoda z biologią przyniosła siódmoklasistom dużą satysfakcję. Podczas zajęć udowodnili, że są wielkimi entuzjastami przyrody.

          • "AKTYWNA TABLICA"

          • „Aktywna tablica” jest rządowym programem mającym na celu rozwijanie szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.

            Edycja 2020-2024 skupiła się na wsparciu edukacji i rozwoju uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.

            Nasza szkoła jako placówka kształcąca uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z niepełnosprawnościami wnioskowała o najwyższe możliwe wsparcie w swojej kategorii. Przyznano Nam aż 33 981,00 złotych przy wkładzie własnym w wysokości 8750 złotych. W ramach projektu w sali 201 umieszczono nowoczesny 65” monitor interaktywny. Sprzęt służy to prowadzenia zajęć specjalistycznych w nowoczesny i atrakcyjny dla młodych ludzi sposób. Dzięki funkcjom dotykowym dzieci mogą manipulować wyświetlanymi elementami, ćwiczyć motorykę małą oraz koordynację wzrokowo-ruchową. Dodatkowo duży format obrazu zapewnia komfort pracy uczniom słabowidzącym.

            W trosce o jak najwyższy poziom zajęć specjalistycznych przeprowadzanych w naszej szkole rada pedagogiczna odbyła szkolenie z zakresu obsługi w/w monitora. Poza tym zakupiono także laptopy, tablety oraz wiele materiałów edukacyjnych i programów terapeutycznych, które będą uatrakcyjnić zajęcia uczniów ze specjalnymi potrzebami educyjnymi.

          • Lekturniki nawet w młodszych klasach

          • W ramach udziału naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie pod opieką nauczycieli podejmują wiele działań promujących czytelnictwo. Uczniowie klasy II pod okiem wychowawcy - p. Agnieszki Nogackiej stworzyli bardzo ciekawe lekturniki, w których opisują najważniejsze fakty z przeczytanych książek oraz robią ciekawe ilustracje. Ostatni wpis dotyczy lektury pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" autorstwa Justyny Bednarek.

          • Świąteczne kartki z Aten i Barcelony...

          • W ramach przygotowania do wnioskowania o europejski projekt Erasmus Plus,  program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną,  panie Anna Mięsikowska oraz Anna Kędzierska podjęły współpracę ze szkołami z Grecji oraz Hiszpanii. Pierwszym wspólnym działaniem służącym lepszemu poznaniu się było przygotowanie kartek świątecznych w języku polskim oraz angielskim przez uczniów naszej szkoły z klas najmłodszych od pierwszej do czwartej. 

            W odpowiedzi nasi uczniowie  otrzymali kartki od swoich rówieśników ze szkół z Aten oraz Barcelony. 

             

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, które było motywem przewodnim zorganizowanego w naszej szkole Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu uczniów z nauczycielami, dzieci z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami. 
            W ramach obchodów święta, wychowawcy klas IIIa i IIIb - pani Aneta Gawlik i pani Elżbieta Pytel do głośnego czytania ich uczniom, zaprosiły nauczycieli uczących w szkole. Zaproszeni goście - p. Marianna Piątek, p.Katarzyna Bandura oraz p.Wioleta Smelcerz wybrały wiersze Jana Brzechwy. Okazało się, że niektórzy uczniowie doskonale znają tekst „Samochwały”, „Burczymuchy”, czy „Kaczki Dziwaczki”. Do głośnego czytania zostali zaproszeni również uczniowie z klasy III. Z wierszami znakomicie poradziły sobie Marysia Dargiel z kl. III a oraz Nina Pawlik z kl. III b. 
            Święto głośnego czytania warto obchodzić każdego dnia, nie tylko w szkole, a jeśli każdy poświęci na nie choćby 30 minut dziennie, będzie to duży sukces.
            Obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zostały zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

          • Drodzy uczniowie i rodzice

            Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.

            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. Urządzenia małogabarytowe można przynosić do szkoły już dziś. Większy sprzęt będzie można zostawiać na parkingu przy boisku „Orlik” obok szkoły w dniach 26-29 stycznia 2024r.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

          • W KARNAWALE SAME BALE...

          • Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W zorganizowanym w naszej szkole Balu Karnawałowym dla oddziałów przedszkolnych, zerowek i klas 1-3, dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. W sali gimnastycznej pojawiły się: królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, piraci, superbohaterowie, policjanci, żołnierze, a także Wednesday, Elsa, czy Anna z Krainy Lodu. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach poprowadzonych przez Mateusza z zaprzyjaźnionej z naszą szkołą grupy Mat-Art Imprezy na każdą okazję. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.

            Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie strojów i poczęstunków w poszczególnych salach. To był niezapomniany dzień! A kolejny bal już za rok!

          • W oczekiwaniu na Boże Narodzenie...

          • Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole, a czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych chwil w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów klasy IIIa i IIIb pod opieką p. Anety Gawlik i p. Elżbiety Pytel Jasełka, które zostały przedstawione 20 i 21 grudnia. W środę widzami byli najbliżsi aktorów, natomiast w czwartek cała społeczność szkolna.

            Uroczystość rozpoczęła się od powitania zgromadzonych przez wychowawczynie klas trzecich. Następnie uczniowie w specjalnie przygotowanych kostiumach, w scenografii nawiązującej do Betlejem, przedstawili obraz narodzin Jezusa Chrystusa. Inscenizacja przeplatana była pięknymi kolędami i pastorałkami.

            Sztuka zaprezentowana przez uczniów bardzo spodobała się zgromadzonym na widowni. Jasełka pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie. Występ został nagrodzony gromkimi brawami. Pani dyrektor Małgorzata Bielecka podziękowała wykonawcom i przy okazji złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Słowa wdzięczności oraz piękne życzenia w stronę młodych aktorów i zgromadzonej publiczności skierowała także zaproszona na uroczystość Radna Rady Powiatu, mieszkanka Sukowa oraz absolwentka naszej szkoły - pani Anna Kosmala.

          • Tosia Miszczyk z VIb złotą medalistką zawodów w Japonii

          • Nasza uczennica została złotą medalistką na Światowych Mistrzostwach International Friendship w Japonii

            Tosia Miszczyk - uczennica klasy VIb wraz z Klub Karate Kyokushin " Chikara " prowadzącym zajęcia również i w naszej szkole wybrała się w daleką, dwutygodniową podróż do Japonii, gdzie zmierzyła się w zawodach Karate KUMITE i zajęła I miejsce!

            Ogromny sukces, którego serdecznie gratulujemy. Tosiu, jesteśmy dumni, że jesteś naszą uczennicą.

          • Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych

          • Przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy VII oraz VIII wraz z panią Sylwią Ungier wzięli udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych. Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali piękne kartki oraz napisali życzenia w języku niemieckim. Zostały one przekazane do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Słopcu oraz Szkoły Podstawowej w Szczecnie. Świąteczne kartki od rówieśników dotarły również do nas. Taka wymiana pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych. Dzięki niej mogliśmy również wykorzystać w praktyce to, czego uczymy się na j. niemieckim. W przyszłym roku z pewnością będziemy chcieli to powtórzyć.

          • Bożonarodzeniowe warsztaty

          • Warsztaty bożonarodzeniowe to idealna okazja, aby nie tylko poczuć magię świąt, ale też zintegrować się z rówieśnikami. Okazję do uczestnictwa w tej formie zajęć mieli uczniowie korzystający ze szkolnej świetlicy. 14 grudnia, na zaproszenie pani Marianny Piątek, naszą szkołę odwiedziła pani Anna Curyłło z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach, która przeprowadziła bardzo ciekawą prelekcję na temat bożonarodzeniowych tradycji w Polsce i na świecie. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie nie tylko słuchali ciekawostek na temat świąt, ale i wykonywali przepiękne kartki świąteczne.

            W imieniu dzieciaków jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy pani Ani za kolejną, pouczającą wizytę w naszej szkole.

            Spotkanie z pracownikiem PBW odbyło się w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

          • Szkolny konkurs rozstrzygnięty

          • Szkolny konkurs plastyczny na najciekawszy plakat pt. „Korzyści płynące z czytania” zorganizowany przez szkolną bibliotekarkę - panią Mariannę Piątek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został rozstrzygnięty.

            Klasyfikacja prezentuje sie następująco:

            I miejsce: Mikołaj Kaczmarczyk kl. VIII

            II miejsce: Zuzanna Skrzeczyna, Karolina Garbat i Antonina Miszczyk - uczennice klasy VI b

            III miejsce: Klaudia Wójcicka i Krystian Ramiączek z klasy IV oraz Filip Wilk z klasy VI a

            Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami oraz książkami.

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów - nie tylko plastycznych.

             

          • Kreatywnie na świetlicy

          • Zabawy w kącikach zainteresowań, gry planszowe, zagadki, łamigłówki, zabawy grupowe i ruchowe. Prace plastyczne, kolorowanki, wykreślanki, zabawy konstrukcyjne i tematyczne, układanki. Wsparcie w odrabianiu lekcji, zajęcia uwzględniające potrzeby uczniów, a także miłe niespodzianki to tylko niektóre z wielu działań, które dzieciaki podejmują w ramach zajęć świetlicowych pod opieką wychowawców świetlicy. Zerknijcie na zdjęcia, by zobaczyć jak miło i kreatywnie jest w naszej szkole po zakończeniu zajęć dydaktycznych.

          • Maraton pisania listów

          • Maraton Pisania Listów to inicjatywa organizacji Amnesty International, która jest największą na świecie akcją na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Uczniowie klas 6-8 naszej szkoły dołączyli do akcji. Pod okiem nauczycielek języka angielskiego pani Anny Kędzierskiej oraz pani Anny Mięsikowskiej uczniowie wzięli w obronę pana Andrzeja Poczobuta, który jest polsko-białoruskim dziennikarzem i działaczem mniejszości polskiej z Grodna. Przed aresztowaniem był aktywnym członkiem Związku Polaków na Białorusi oraz korespondentem Gazety Wyborczej. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Listy z prośbą o uwolnienie pana Poczobuta zostały wysłane do Ambasady Białorusi w Warszawie.

          • Pomagamy „ożywić” rynek w Daleszycach

          • Zgodnie z coroczną tradycją, w ramach akcji „Ożywiamy Rynek w Daleszycach”, na daleszyckim rynku nie mogło zabraknąć choinki ozdobionej dekoracjami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy VIa: Nikola Krzywicka, Nikola Walas, Lena Zielińska, Olaf Gawlik, Filip Wilk, Wojtek Hrabąszcz oraz Antek Gemzik pod opieką pani Dominiki Dejneko-Lipińskiej oraz pani Marysi Piątek postarali się, aby nasza choinka pięknie prezentowała się wśród innych choinek udekorowanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce, pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Świetlicy "Promyczek" oraz Miejsko-Gminnego Żłobka. Ozdoby na choinkę zostały wykonane w ramach lekcji plastyki, a także zajęć świetlicowych.

            Jutro kolejny dzień ożywiania rynku na święta. Na który w imieniu Włodarzy Gminy serdecznie zapraszamy. 

          • Zwycięstwo w niecodziennym konkursie matematycznym

          • Niezmiernie miło nam poinformować, iż dwóch uczniów naszej szkoły - Jan Baran z kl.VI a oraz Krystian Pogłódek z kl.VI b zajęli I miejsce w Gminnym Konkursie Matematyczno - Językowym “Matematyczny Poliglota”, który odbył się wczoraj - 14 grudnia - w Szkole Podstawowej w Marzyszu. W konkursie udział wzięli reprezentanci 6 szkół z terenu gm. Daleszyce: z Marzysza, Mójczy, Słopca, Daleszyc, Niestachowa i oczywiście Sukowa. Konkurs polegał na zespołowym (dwie osoby) rozwiązywaniu zadań matematycznych, zapisanych - UWAGA! - w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim. Jak przyznali uczestnicy, łatwo nie było. Jednak, udało się i tytuł Gminnych “Matematycznych Poliglotów” trafił właśnie do naszych uczniów. Chłopców matematyki uczą pani Dominika Dejneko-Lipińska (Janek) oraz pani Katarzyna Bandura (Krystian). Obu chłopców języka angielskiego uczy pani Anna Kędzierskat, a pani Anna Mięsikowska prowadzi w klasach szóstych zajęcia rozwijające „Easy English”. 

            Gratulujemy wszystkim zwycięstwa i odwagi zmierzenia się z zadaniami matematycznymi w tak niecodziennym wydaniu.

          • Kulturalny czwartek

          • 7 grudnia młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kina Helios w Kielcach. W wyjeździe brali udział uczniowie klasy 1a, 1b i 2 oraz opiekunowie p. Joanna Śliwa, p. Bożena Mojecka, p. Agnieszka Nogacka oraz p. Marianna Piątek. Dokładnie o 9.45 uczniowie razem z opiekunami byli już w kinie. Kupili popcorn, colę i zajęli miejsca w sali kinowej. Po chwili zgasły światła i rozpoczął się film pt. Jak zostać świętym Mikołajem? Główna bohaterka Łucja kontynuuje naukę w Szkole Świętych Mikołajów. Czuje się w niej coraz pewniej. Niespodziewanie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, dyrektor zwołuje pilne zebranie. Ogłasza, że Święta w tym roku zostały odwołane. Łucja z przyjaciółmi ruszają na wyprawę, której celem jest ocalenie Bożego Narodzenia. Było wyjątkowo ciekawie - podróże w czasie, szczypta magii, wspaniałe miejsca… A wszystko po to, aby nie stracić tego, co w Świętach najważniejsze. To była udana wycieczka, towarzyszyły jej radość i dobry humor.
            W tym samym czasie, uczniowie klas IV-VIII wraz z wychowawcami wybrali się do Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach na spektakl „Opowieści z Narnii”. Powieść Clive’a Staplesa Lewisa od ponad półwiecza jest jedną z najpoczytniejszych pozycji literatury dziecięcej. Na kanwie przypowieści o walce dobra ze złem widzowie mieli okazję zaobserwać proces przemiany i dojrzewania czwórki rodzeństwa, która za sprawą najmłodszej siostry trafia do fantastycznego świata skutej wiecznym mrozem krainy. Narnia, pełna niezwykłych stworzeń, zniewolona mocą Białej Czarownicy, łączyła w sobie elementy mitologii, baśni i fantasy. Była też wizją utraconej Arkadii, w której odzyskaniu pomógł dziecięcym bohaterom lew Aslan.

          • 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

          • 13 grudnia - jak co roku - obchodziliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przez władze komunistyczne. W ramach tegorocznych obchodów, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w głównym holu naszej szkoły, aby posłuchać o przyczynach, przebiegu i skutkach - ważnych w dziejach naszego kraju - wydarzeń grudnia 1981r. Prelekcję na ten temat wygłosiły przewodnicząca szkoły - Julia Samiczak oraz jej zastępca - Nikola Walas.

            Dla upamiętnienia 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, stworzona została wystawa plakatów, których autorami są uczniowie klas IV-VIII. Dodatkowo przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przygotowali tematyczną gazetkę ścienną. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć scenkę przygotowaną przez kolegów z klas VII i VIa pod okiem pana Janusza Syski - wicedyrektora naszej placówki. Krótka inscenizacja w dosadny sposób pokazała, jakie sceny rozgrywały się na ulicach państwa Polskiego na początku lat 80. Na zakończenie spotkania, cała społeczność szkolna zaśpiewała dwie pieśni kojarzące się z tamtym okresem - "Mury" Jacka Kaczmarskiego oraz "Żeby Polska była Polską" Jana Pietrzaka.

          • Gminny Turniej Tenisa Stołowego

          • W dniu 11 grudnia 2023 roku w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Daleszycach rozegrano Gminny Turniej Tenisa Stołowego z udziałem dziewcząt i chłopców. Wszystkie mecze turniejowe rozegrano w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów (do 11 pkt.), zgodnie z przepisami PZTS. W przypadku remisu decydujący o zwycięstwie był pojedynek deblowy. W klasyfikacji końcowej nasza reprezentacja dziewcząt grająca w składzie Julia Banasik oraz Amelia Pacierz zajęła drugie miejsce w turnieju. Reprezentacja chłopców występująca w składzie Maksymilian Golonka i Aleksander Pawlik uplasowała się na piątym miejscu. Serdecznie gratulujemy!