Aktywność fizyczna jest jednym z najważniejszych wskaźników stanu zdrowia, poprawiająca jakość życia człowieka. Wśród wielu jej form, wyjątkową popularnością cieszą się ćwiczenia i przebywanie w wodzie. Mają bardzo duże korzyści zdrowotne, relaksacyjne, korekcyjne. Z tego też względu grupa uczniów Naszej Szkoły pod opieką nauczycieli w piątkowe południe korzystała z oferty parku wodnego w Krakowie. Mogli przetestować zjeżdżalnie znajdujące się na terenie hali basenowej. Dużą popularnością cieszyła się zjeżdżalnia pontonowa „Kongo” długości 165 metrów. Tematycznie powiązana z klimatem dżungli. Zjazd rurą zapewnia wrażenie pontonowego spływu rzeką w dżungli. Kolejna to zjeżdżalnia „Nitro”. Ekstremalnie szybka, szczególnie polecana amatorom dużych prędkości zjazdów. Jej charakter nawiązuje do rajdów samochodowych. Jeszcze inna to zjeżdżalnia „TWISTER”, naszpikowana efektami multimedialnymi. Wyposażona m. in. w efekt Big-Flash powodujący uczucie chwilowej dezorientacji w przestrzeni czy efekt Gwiezdnego Nieba, imitujący rozbłyskujące gwiazdami niebo. Jeszcze inna to zjeżdżalnia dla fanów efektów multimedialnych jak również emocji związanych z dużą prędkością zjazdu „SPEED FIRE”. Dobra zabawa w wodzie czeka na Ciebie w „Rwącej rzece”, tutaj pozwól aby porwał Cię rwący nurt, poczuj na własnej skórze działania dzikich źródeł i przeciwprądów na dnie „Rwącej Rzeki”. Do wspólnej zabawy zaprasza zjeżdżalnia „Aligator”. Pozwala na zjazd jednocześnie nawet trzech osobom. Dużą popularnością cieszyła się „Tęczowa Ścieżka” na końcu której ukryty jest skarb. Aby to sprawdzić trzeba pokonać trudną drogę. To nie lada wyzwanie. Połączenie przyjemnego z pożytecznym to trening i zabawa w wodzie. Kiedy mamy dość zabaw, możemy spróbować swoich sił i umiejętności grając w wodną koszykówkę, piłkę ręczną czy siatkówkę, a przekonasz się, że sporty wodne dają niezły wycisk. Chwila wytchnienia i odprężenia mile widziana w wodzie solankowej znajdującej się w jednej z ośmiu wanien jacuzzi. Oczyszcza z toksyn, masuje, przyjemnie modeluje sylwetkę, a przede wszystkim sprawia uczucie relaksu i odprężenia. Mnóstwo atrakcji znajdujących się na terenie krakowskiego parku wodnego, które były naszym udziałem podczas tegorocznego pobytu, nie sposób doświadczyć w krótkim czasie. Warto wrócić i dać się porwać zabawą i atrakcją wodnym. Opuszczaliśmy halę basenową pełni pozytywnych wrażeń, napełnieni dobrą energią i chętni nowych wrażeń. Po atrakcjach wodnych czas na ucztę dla „podniebienia”, którą realizowaliśmy tradycyjnie w jednej z krakowskich restauracji McDonald's. Zaspokojeni kulinarnie, nasze kroki zwróciliśmy w kierunku regionu świętokrzyskiego.
W południe w Krakowie
Ślubowanie Pierwszoklasistów
Dziś w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klas pierwszych - I a oraz I b. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych i jest to bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych.
Na uroczystość przybyli zaproszeni goście - Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce p. Dariusz Meresiński oraz rodzice pierwszaków.
Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli przedstawić to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg bardzo ważnych pytań. Po zakończonej prezentacji zaproszeni goście zgodnie potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Aktu pasowania czerwonym ołówkiem dokonała Dyrektor Szkoły - p. Małgorzata Bielecka. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej. Upamiętnieniem tej doniosłej chwili były dyplomy pasowania na ucznia oraz upominki, które otrzymał każdy z uczniów.
Europejski Tydzień Sportu
Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą, której celem jest promocja sportu i aktywność fizycznej. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive, ma zachęcać do aktywnego trybu życia nie tylko w ciągu obchodów Tygodnia ale też przez cały rok. W ramach ETS w szkołach funkcjonujących w naszej gminie, powiecie, województwie ale też w całej Polsce i Europie przeprowadzono szereg inicjatyw promujących aktywność fizyczną i zdrowy styl życia. My również przyłączyliśmy się do akcji. Uczniowie z klas 4-8, w swoich kategoriach wiekowych rywalizowali w konkursie rzutu piłką lekarską na odległość, rzutów do celu oraz w konkursie „Skakanki w akcji”. Poza tym chętni uczniowie przygotowali wystawę prac plastycznych „Sport to zdrowie! Każdy to wie!” . W poniedziałek podsumowaliśmy tegoroczny ETS. Podczas spotkania w sali gimnastycznej nastąpiło ogłoszenie wyników i wyróżnienie zwycięzców. Gratulujemy wszystkim uczestnikom sportowych zmagań. Życzymy sukcesów w kolejnych akcjach!
Pola Nadziei
Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w międzynarodowym programie "Pola Nadziei" organizowanym przez Caritas w Kielcach. Kampania realizowana jest na rzecz stacjonarnego i domowego Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach. Program obejmuje szerzenie idei opieki hospicyjnej, propagowanie bezinteresownej pomocy dla bliźniego w potrzebie, zwłaszcza chorego i cierpiącego człowieka. Poprzez "Pola Nadziei" chcemy pokazać uczniom, że życie jest najwyższą wartością w każdym etapie, wskazać możliwość rozwoju i zaangażowania się w wolontariacie. Chcemy pokazać, że niesienie pomocy, dobre słowo i poświęcony czas mają największą wartość dla potrzebujących, chorych i cierpiących.
Dziękujemy, że zawsze można na Was liczyć drodzy uczniowie i że wnosicie w tą akcje wiele entuzjazmu, serca i radości.
Wycieczka do kina
Dnia 5 października 2023 roku uczniów z klas II i III pod opieką wychowawców i Pani Anny Zapały, wybrali się do Multikina w Kielcach na film pt.: "O psie, który jeździł koleją". To ekranizacja, czytanej przez kolejne pokolenia lektury Romana Pisarskiego, przedstawiona we współczesny sposób. Film o słodkim piesku i wierze w cud, trafił prosto do serc naszych uczniów. Podczas seansu na sali kinowej nie zabrakło wzruszeń. Choć sentyment do książki ma duże znaczenie, film pokazuje, że ekranizacja to odrębne dzieło, którego historia nie kończy się tragicznie.
Tydzień zdrowia psychicznego
Zdrowie psychiczne jest równie istotne, jak zdrowie fizyczne. Wobec tego w nadchodzącym tygodniu obchodzimy w Naszej szkole TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO.
Zachęcamy wszystkich, którzy pragną już teraz pogłębić swoja wiedzę na temat tego, w jaki sposób prawidłowo dbać o zdrowie psychiczne do zapoznania się z poniższymi linkami:
Poczet sztandarowy na 26. rocznicy nadania imienia Szkole Podstawowej w Daleszycach
28 września 2023 roku minęła 26 rocznica nadania imienia płk. Mariana Sołtysiaka „Barabasza” Szkole Podstawowej w Daleszycach
Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Daleszycach oraz społeczności lokalnej w uroczystościach rocznicowych udział wzięły poczty sztandarowe z terenu gminy Daleszyce. Wśród zaproszonych znalazł się również sztandar naszej szkoły, reprezentowany przez uczniów klasy siódmej. Skład pocztu Aleksander Pawlik oraz Maciej Kosmala chorążowie pocztu sztandarowego, Julia Banasik oraz Oliwia Zielińska przyboczne pocztu sztandarowego.
84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego
W środę, 27 września na cmentarzu w Cedzynie odbyły się uroczystości związane z 84. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W uroczystościach wzięli udział nauczyciele oraz młodzież z kieleckich oraz podkieleckich szkół. Nie zabrakło także przedstawicieli z naszej placówki. Julia Banasik, Oliwia Zielińska oraz Olek Pawlik z klasy VII pod opieką wicedyrektora - pana Janusza Syski, godnie reprezentowali poczet sztandarowy naszej szkoły. Podczas wydarzenia, najmłodsi uczestnicy uroczystości zapalili znicze na ponad 100 grobach lokalnych bohaterów z czasów niemieckiej okupacji. Po ich złożeniu został odegrany hymn Armii Krajowej, do którego "Kieleccy Patrioci" odpalili świece dymne w narodowych barwach.Jesteśmy dumni, że mogliśmy być częścią tego pięknego, patriotycznego wydarzenia.
Dzień Chłopaka
30 września wszyscy chłopcy obchodzą swoje święto - Dzień Chłopaka. Dziś w naszej szkole świętowali wszyscy od Przedszkolaka po najstarszego ucznia klasy VIII, stąd w każdej klasie panowała nieco inna atmosfera niż zwykle. Również dziewczynki z Samorządu Uczniowskiego wykazały się ogromną kreatywnością i przygotowały dla swoich kolegów wiele atrakcji. Już od rana, wszyscy panowie wchodzący do szkoły byli witani cukierkiem i życzeniami. Odbył się także konkurs wiedzy na temat dziewcząt. Reprezentanci każdej z klas IV-VIII zmierzyli się z quizem, który miał na celu sprawdzenie wiedzy z dziedziny "Kobiece sprawki". Walka chłopców była zacięta, nie poddawali się i skrupulatnie szukali w głowach odpowiedzi na, jak się okazało, niełatwe pytania. Bezkonkurencyjnymi w dziedzinie "Kobiece sprawki", okazali się Kuba Słowiński z kl.VII, a tuż za nim Filip Wilk z klasy VIa. Dzięki temu chłopcy zyskali tytuły "Super Chłopaków". Uczestników podziwiamy za odwagę - zmierzyliście się z trudnym zadaniem. Dziewczynkom z SU dziękujemy za zorganizowanie bardzo ciekawego dnia, a wszystkim chłopcom tym młodszym i starszym, życzymy wszystkiego co najlepsze z okazji ich święta! PS/ DZIEŃ KOBIET obchodzimy 8 marca!
Zeróweczki na wycieczce
We wtorek 26 września uczniowie klas 0A oraz 0B pod opieką swoich wychowawców p. Alicji Bafii-Kuza, p. Agaty Karlińskiej oraz opiekuna p. Anny Zapały udali się na wycieczkę do Grodu Pędzików. Na miejscu dzieci poznały trochę historii średniowiecza, zapoznały się z wyglądem średniowiecznych narzędzi oraz zbroi rycerskich. Ponadto dzieci miały okazję spróbować strzelania z łuku do celu, co sprawiło im ogromna frajdę! Zwieńczeniem wycieczki był grill z kiełbaskami oraz zabawa na świeżym powietrzu.
Dzień jabłka
Dnia 28.09. grupy „Biedronki” , "Wesołe Żabki " i Zerówkowicze świętowały Dzień Jabłka. Celem zajęć i wspólnej zabawy była integracja dzieci oraz zachęcanie ich do spożywania owoców, a w szczególności jabłek - i to pod różnymi postaciami, z powodu ich walorów zdrowotnych i odżywczych. Dzieci poszerzały wiedzę o jabłkach. Zdobywały wiadomości na temat potraw i przetworów z jabłek. Wysłuchały opowiadań pt. „Małe Jabłuszko” i "Dwie połówki jabłka", rozpoznawały drzewa owocowe oraz rozwiązywały zagadki o jabłku i innych owocacach. Brały także udział w konkurencjach zręcznościowych oraz zabawach ruchowych do piosenek o jabłuszkach. Dzień był również okazją do wykonania zadań matematycznych typu przeliczanie jabłek, porównywanie wielkości, określanie gdzie jest więcej, a gdzie mniej. Dzieci ćwiczyły również sprawność manualną, wykonując czerwone jabłuszko różnymi technikami.
Oczywiście nie zabrakło ścianki i fotobudki oraz smakowania tych pysznych jesiennych owoców.
To był bardzo ciekawy dzień w przedszkolu.
Z wizytą w Pszczelim Dworku
25 września dzieci z Oddziału przedszkolnego "Wesołe Żabki" pod opieką swojej wychowawczyni Dagmary Więckowskiej przy dużym wsparciu pani Anny Zapały wybrały się na wycieczkę do Pszczelego Dworku. Realizując kolejny punkt z projektu "Skąd bierzemy to co jemy", dzieci dowiedziały się jaka jest rola pszczół w przyrodzie, poznały ich zwyczaje, zobaczyły budowę ula i narzędzia jakie pszczelarz wykorzystuje w swojej pracy. Następnie każdy miał okazję spróbowania pysznych miodów i lemoniady. Kolejnym przystankiem było mini zoo, w którym przedszkolaki podziwiały i dokarmiały daniele i muflony. Dzieci z uwagą wysłuchały również kilku legend świętokrzyskich umieszczonych w formie ilustracji na ulach. Po wielu atrakcjach na przedszkolaków czekały grillowane kiełbaski. Wycieczka wszystkim dzieciom sprawiła dużo radości i pozwoliła im spędzić miło czas
Z wizytą w Ogrodzie Botanicznym
Ostatni dzień astronomicznego lata upłynął uczniom klasy V, ich wychowawczyni- p. Annie Kędzierskiej oraz nauczycielce biologii, p. Marcie Krogulec w promieniach słonecznych, zapachu różnorodnych kwiatów, krzewów oraz ziół. Uczniowie wybrali się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego w Kielcach, w którym nie tylko podziwiali mnóstwo gatunków roślin z całego świata, ćwiczyli umiejętność posługiwania się mapą ogrodu, ale przede wszystkim nauczyli się rozróżniać wiele gatunków ziół. Poznali ich prozdrowotne działanie oraz sposoby zastosowania nie tylko w medycynie, kuchni, ale i kosmetologii. Pod nadzorem edukatora z Ogrodu Botanicznego samodzielnie je zbierali, wąchali, smakowali, a do domów zabrali ze sobą wspomnienie mijającego już lata - woreczki zapachowe skomponowane z zebranych uprzednio kwiatów i ziół. Czy wycieczka była udana? Oceńcie Państwo sami. Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej. A nam nie pozostaje nic innego, jak tylko zanucić fragment tekstu piosenki Zdzisławy Sośnickiej "Żegnaj lato na rok, stoi jesień za mgłą, czekamy wszyscy tu, pamiętaj, żeby wrócić znów."
Zapraszamy na webinar
Drodzy Rodzice! Kryzys zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży realnie dotyka nas wszystkich, dlatego wszyscy solidarnie powinniśmy działać. Pragniemy zatem wraz z fundacją Dbam o Mój Z@sięg zachęcić Państwa do wzięcia udziału w darmowym webinarze pt. „Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać”, którego celem jest realna poprawa dobrostanu (psychicznego, fizycznego oraz społecznego) dzieci i młodzieży, korzystających na co dzień z internetu i cyfrowych narzędzi ekranowych. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 25 września o godzinie 19:00 na platformie Clickmeeting. Link do spotkania: https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/czym-jest-higiena-cyfrowa-i-w-jaki-sposob-o-nia-zadbac Liczba miejsc ograniczona.
Bezpieczna droga do szkoły
W piątek 22 września najmłodszych uczniów Naszej szkoły odwiedził Pan Policjant, który przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniał numery alarmowe. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci z zaciekawieniem słuchały na czym polega praca w policji. Natomiast największą frajdą dla najmłodszych uczniów była możliwość ubrania poszczególnych elementów umundurowania oraz prezentacja radiowozu policyjnego.
Dziękujemy Panu dzielnicowemu sierżantowi sztabowemu Wojciechowi Broda za wspaniałe przeżycia i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.
Kochane Pierwszaki
21 września 2023 roku w Hali Legionów w Kielcach odbyła się XIV edycja akcji edukacyjno-profilaktycznej „Kochane Pierwszaki”, w której pod opieką wychowawców - pani Joanny Śliwy i pani Bożeny Mojeckiej, uczestniczyli również pierwszoklasiści z naszej szkoły.
W tym roku wspólnie spędzić czas przybyło około 3 000 dzieci z całego województwa. To pierwszaki rozpoczynające naukę w klasie I szkoły podstawowej. Celem tego spotkania zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Kielcach była nauka o zasadach bezpieczeństwa w swych pierwszych samodzielnych podróżach do szkoły. A wiadomo, że nauka przez zabawę jest najprzyjemniejsza dlatego też nie zabrakło zabaw tanecznych, wspólnego śpiewania piosenek i innych atrakcji. W czasie uroczystości ksiądz Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej Marian Florczyk pobłogosławił świeżo upieczonych pierwszoklasistów i poświęcił ich tornistry wspominając swój początek nauki. Mówił, że towarzyszył mu strach przed nowym dlatego pokazanie dzieciakom, że nie są sami, że ktoś czuwa nad ich bezpieczeństwem, że mają do kogo zwrócić się o pomoc jest bardzo ważne. Państwowa Straż Pożarna, Policja i Wojsko Polskie, jak co roku włączyło się do uczestnictwa w imprezie mówiąc odwiedzającym stoiska dzieciom jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo oraz jakie są jego podstawowe zasady.
Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie, że kiedy 20 września zbliża się, od najmłodszego, aż po starszaka, wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka" W środę 20 września najmłodsi uczniowie naszej szkoły obchodzili „Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka”. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. Ten wyjątkowy dzień był super okazją do świętowania. Dzieci uczestniczyły w różnych zabawach integracyjnych, muzyczno – ruchowych, plastycznych w salach i na szkolnym boisku. Przedszkolaki wysyłały również swoje marzenia do nieba – mówiły o marzeniach, panie pilnie zapisywały wszystko na karteczkach, które zostały włożone do balonów i wypuszczone. Był to wspaniały czas radosnej zabawy, pełen słońca i uśmiechów, który dostarczył dzieciom wielu pozytywnych wrażeń. Z okazji Dnia Przedszkolaka, życzymy Wam drogie Dzieci, aby uśmiech zawsze gościł na waszych twarzach, każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń. Niech Wasze marzenia się spełniają !!!
W rocznicę tragicznych wydarzeń…
🇵🇱Uczniowie naszej szkoły, znając historię związaną z 17 września 1939 r., oddali hołd poległym i pomordowanym na Wschodzie. Z tej okazji kandydaci do Samorządu Uczniowskiego przygotowali gazetkę okolicznościową, a uczniowie na lekcjach historii wysłuchali pogadanek na temat tamtych wydarzeń.
17 września to ważna data w historii naszego kraju. Tego dnia, 84 lat temu, na rozkaz Stalina na pozbawione obrony tereny wschodniej Rzeczpospolitej ruszyło 700 tys. rosyjskich żołnierzy. ZSRR najechał na Polskę na mocy paktu Ribbentrop-Mołotow. Porozumienie pomiędzy Berlinem a Moskwą podpisano w Niemczech 23 sierpnia 1939 r. Było ono niezgodne z prawem międzynarodowym. Oficjalnym powodem wkroczenia Armii Czerwonej był rzekomy rozpad państwa polskiego. Według władz ZSRR konieczna była ochrona Ukraińców oraz Białorusinów, którzy mieszkali na terenie II RP.
Z wizytą w ZOO "Leśne zacisze"
Dnia 14 września dzieci z klasy III „A”, III „B” oraz klasy IV wybrały się na wycieczkę autokarową do ZOO ,,Leśne Zacisze”, które mieści się na malowniczo położonym terenie w miejscowości Lisów. Celem wycieczki było wzbogacenie wiadomości na temat zwierząt zamieszkujących ZOO, kształtowanie świadomości przyrodniczej i emocjonalnej więzi z przyrodą. Podczas spaceru alejkami dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta pochodzące z różnych kontynentów m.in. lwy, zebry, strusie afrykańskie, daniele, osły, kozy, owce, lamy, wielbłądy, szopy pracze, kuce szetlandzkie, konie oraz różnego rodzaju dzikie i kolorowe ptactwo z pięknymi pawiami na czele. Po zwiedzeniu ZOO dzieci udały się na ogromny plac zabaw oraz do parku linowego. Następnie zjadły pyszną kiełbaskę z grilla i zakupiły pamiątki. Mimo, że początek dnia był ponury i deszczowy, to moc uśmiechów i dobrych humorów sprawiły, że zaświeciło słońce. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody.
Międzynarodowy Dzień Kropki
Celem Międzynarodowego Dnia Kropki jest wzbudzenie u dzieci kreatywności, pomysłowości i zachęcenie ich do tworzenia, działania. Dzień Kropki, to dzień odwagi i zabawy. Tego dnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły i ich koledzy z zerówek mieli dzień wypełniony zabawami z kolorowymi kropkami. Na zajęciach poznali genezę tego święta. Dzieci uważnie wysłuchały opowiadania, jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej dziewczynki o imieniu Vashti. Historia ta uświadomiła przedszkolakom, że każdy z nas ma jakieś ukryte zdolności - TALENTY. Tego dnia dostrzegały kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w codziennym życiu: są na biedronkach, z kropki można utworzyć słońce, bombkę choinkową, kolorową kulę, czy piłkę. Dzieciaki bawiły się też przy piosence o kropce i brały udział w zabawie z „Twistem” śladem kropek. BYŁO KOLOROWO, „KROPKOWO” I BARDZO RADOŚNIE
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie