• Uczniowie klasy VB wicemistrzami województwa świętokrzyskiego w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Szkół Podstawowych!

          • Reprezentacja naszej szkoły, którą tworzyli Maja Krężołek, Zuzanna Skrzeczyna, Antoni Stróżyk oraz Karol Król w dniu 29 maja 2023 roku zajęła drugą lokatę w gronie dziesięciu ekip uczestniczących w tegorocznym Finale. Zawodnicy musieli sprostać konkurencjom teoretycznym (testy z wiedzy o ruchu drogowym) oraz praktycznym (miasteczko ruchu drogowego, pierwsza pomoc przedmedyczna, rowerowy tor przeszkód). Finał Województwa Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Turnieju BRD Szkół Podstawowych z udziałem grup młodszych rozegrano na terenie gminy Sitkówka – Nowiny. Gratulujemy naszym uczniom sukcesu i czekamy na kolejne!

          • Szkolny konkurs na okolicznościową kartkę pocztową

          • Nasza szkoła 14 czerwca obchodzić będzie 25 rocznicę nadania imienia. W związku z tym wydarzeniem w naszej szkole został ogłoszony konkurs na kartkę okolicznościową. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia by wybrać zwycięzców. Oto oni:
            I miejsce: Mikołaj Kaczmarczyk klasa VII
            II miejsce: Laura Galiasz klasa V a
            III miejsce: Filip Wilk klasa V a
            Zwycięzcom gratulujemy.
            Kartki zostaną wysłane do szkół noszących imię Partyzantów Armii Krajowej. 

          • Egzamin ósmoklasisty

          • 14 393 świętokrzyskich ósmoklasistów, a wśród nich 27 uczniów naszej szkoły zasiadło we wtorek, 23 maja o godzinie 9 do pierwszego poważnego testu w życiu, jakim jest egzamin ósmoklasisty sprawdzający wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki w szkole podstawowej. Dziś ósmoklasiści zmierzą się z zadaniami z matematyki, a jutro sprawdzą swoje umiejętności rozwiązując testy z języków obcych - w naszej szkole wszyscy wybrali język angielski. Dyrekcja oraz nauczyciela złożyli młodzieży życzenia - "Życzymy Wam pomyślnych egzaminów! Wierzymy, że wiedza, umiejętności i trud włożony w przygotowanie się do nich zaowocują pomyślnymi wynikami. Pamiętajcie, że jesteśmy z Wami! Mocno trzymamy kciuki. Powodzenia!"

          • Klasa Vb na rajdzie rowerowym

          • 22 kwietnia uczniowie kl. Vb pod opieką wychowawcy - p.Katarzyny Bandury, p.Celiny Wsół, p.Grzegorza Skowerskiego oraz p.Tomasza Królaka wzięli udział w wycieczce rowerowej trasą Suków-Marzysz-Znojów-Kaczyn-Marzysz-Suków. Rowerzyści pokonali 20 kilometrów. Celem rajdu było zachęcenie do uprawiania turystyki rowerowej, poznanie urokliwych terenów najbliższej okolicy, a także integracja klasy. Głównym punktem wyprawy była wizyta w agroturystyce "Kajakiem z Marzysza". Uczestnicy rajdu rozpalili tam ognisko, a także mięli okazję do odpoczynku w pięknych okolicznościach natury. Pogoda i humory dopisywały wszystkim, czego potwierdzeniem są zdjęcia w poniższej galerii.

          • Klasa IV z wizytą w Warszawie

          • 22 maja 2023 uczniowie klasy IV pod opieką Pani pedagog Małgorzaty Ogrodnik oraz wychowawczyni, pani Anny Kędzierskiej, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”. Po intensywnym i pełnym zabawy a także doświadczeń naukowych pobycie w Centrum Nauki Kopernik, udali się na spacer po Starym Mieście, po drodze odwiedzając takie zabytki jak: Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwon na Kanonii, Gnojną Górę, Kolumnę Zygmunta. Spacer po tonącej w słońcu stolicy przedłużony został w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Tam nasi uczniowie zobaczyli Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i trwającą na nim zmianę warty, jak i Pomnik Smoleński. Nie zabrakło także czasu na buszowanie po staromiejskich straganach w poszukiwaniu pamiątek z Warszawy. Czy było "git" ( czyli "świetnie" w gwarze warszawskiej)? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • 160. rocznica Powstania Styczniowego na rynku w Daleszycach

          • W sobotę, 20 maja na rynku w Daleszycach odbyła się jedna z największych imprez rekonstrukcyjnych z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Uczniowie klasy VI naszej szkoły również uczestniczyli w tym wydarzeniu.

            Po inscenizacji rozstrzygnięte zostały konkursy na esej historyczny oraz przebranie z epoki.

            Oskar Choiński zajął II miejsce w konkursie na esej historyczny, natomiast Hanna Banasik, Julia Banasik, Oliwia Zielińska, Kamil Stępniewski oraz Aleksander Pawlik zostali nagrodzeni za strój.

          • Dzień Niezapominajki

          • 13 maja zuchy z naszej szkoły wraz z zuchami z gromad z: Daleszyc, Kielc, Masłowa, Oblęgorka, Samsonowa, Woli Kopcowej i Tumlina uczestniczyli w Święcie Niezapominajki zorganizowanym przez Hufiec Kielce Powiat w Tumlinie.

            Celem Dnia Niezapominajki, który obchodzony jest 15 maja, jest promowanie zachowań ekologicznych i ochrony środowiska. Przy okazji święta zuchy miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach sportowych czy plastycznych. Odbył się turniej piłki nożnej, wyścigi z szarfami, gry sportowe. Podczas zajęć plastycznych zuchy wykonywały plakaty "niezapominajkowe", ozdobne świeczki czy stroje z recyclingu. I przede wszystkim wesoło spędziły wspólnie czas!

            Dziękujemy druhnie Julicie Wiśniewskiej, drużynowej 94 Drużyna Wielopoziomowa z Tumlina za organizację i koordynację wydarzenia

          • Uczta na Olimpie

          • Jak co roku, klasy piąte miały okazję przeżyć niecodzienną lekcję języka polskiego. Opowieści o greckich bogach,niesamowitych przygodach dzielnych herosów od zawsze wzbudzały żywe zainteresowanie wśród

            uczniów. Po cyklu lekcji związanych z mitologią grecką nadszedł czas na wielki finał – Ucztę na

            Olimpie. Uczniowie wcielili się w ulubione postacie z greckiej mitologii. Nie zabrakło

            Zeusa, Posejdona, Dionizosa, Hermesa, Heraklesa,Apolla czy zręcznych Hefajstosów. Pięknie prezentowały się także boginki – Afrodyty,mądre Ateny czy waleczne Artemidy. Przybyła także bogini urodzaju i przyrody- Demeter ze swoją córką Persefoną. Strach wzbudzał Hades,który pojawił się z trójgłowym psem strzegącym wejścia do podziemnej krainy. Uczniowie wykazali się niezwykłą inwencją twórczą, pomysłowością i zaangażowaniem. Jak na prawdziwą ucztę przystało stoły zastawione były smakołykami. Nim jednak rozpoczęła się biesiada, każdy opowiedział o swojej postaci, jej atrybutach i historiach z nią związanych.

          • Zajęcia w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

          • Miejscem warsztatów praktycznych związanych z elementami postaw obronnych była miejscowa Bukówka, na której znajduje się Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Uczestniczyli w nich uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej w Sukowie oraz Mójczy. Poruszane zagadnienia dotyczyły m. in. szkolenia strzeleckiego, medycznego oraz terenoznawstwa. Grupa młodzieży została podzielona na trzy podzespoły, które pod okiem wykwalifikowanej kadry zawodowego Wojska Polskiego zostali zapoznani z podstawowymi informacjami i czynnościami związanymi z powyższymi zagadnieniami oraz wdrażali je w „czyn”, tj. zostali przeszkoleni w sposób praktyczny. Szkolenie strzeleckie obejmowało czynności przygotowawcze (ładowanie magazynków, przygotowanie broni do strzelania, składanie i rozkładanie broni, obsługa broni). Ćwiczenia praktyczne dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej obejmowały zagadnienia związane z urazami (złamania, skręcenia, zwichnięcia) ich objawy oraz pierwsza pomoc przedmedyczna, RKO, pozycja bezpieczna. Istota orientowania się w terenie bez mapy to tematyka terenoznawstwa. Obejmowała ona takie kwestie jak: orientowanie się w terenie bez mapy (charakterystyczne cechy przedmiotów terenowych), dokonywanie prostych pomiarów bez przyrządów w terenie, wyznaczanie kierunków stron świata: wg ciał niebieskich i wskazań igły magnetycznej (busola/ kompas).

            Wszyscy uczestnicy zajęć wyrażają swoją wdzięczność za profesjonalny sposób przekazania informacji oraz przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych. Merytoryczną i metodyczną pomoc w opanowaniu umiejętności w powyższego zakresu wiedzy na temat postaw obronnych.

             

          • Podsumowanie projektu Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki

          • 22 marca 2023r. w Geonaturze Kielce odbyło się podsumowanie pierwszej edycji projektu Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki, który realizuje Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Podczas spotkania zainaugurowano również kolejną edycję tego projektu.

            Nasze najmłodsze przedszkolaki brały udział w tym pilotażowym przedsięwzięciu. Maluchy miały okazję korzystać z nowoczesnych metod nauczania języka angielskiego, głównie z wykorzystaniem metody CLIL ( Content and Language Integrated Learning). Metoda dotyczy zintegrowanego kształcenia przedmiotowo -językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedzin nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego.

            W początkowej części konferencji pani Izabela Krzak- Borkowska, koordynator w ŚCDN podsumowała pierwszą edycję projektu. Zwróciła uwagę na pozytywne opinie zadowolonych rodziców, co było jednym z celów przedsięwzięcia: „Naszym zadaniem jest znaleźć taką formułę, żeby przez fajną zabawę, ale też przez wykorzystanie nowoczesnych technologii cyfrowych trafić nie tylko do dzieci, ale także do ich rodziców.”

            O swojej pracy oraz osiągnięciach maluchów opowiadały również wybrane koordynatorki projektu, nauczycielki wychowania przedszkolnego i języka angielskiego, w tym koordynatorka projektu w naszej szkole – p. Alicja Bafia-Kuza. W czasie panelu dyskusyjnego podzieliła się ona wrażeniami z prowadzonych zajęć i przedstawiła zalety uczestnictwa w tej inicjatywie. Na koniec p. Alicja otrzymała imienne podziękowanie za wystąpienie w czasie III Świętokrzyskiego Kongresu Dwujęzyczności, gdzie przedstawiła w ramach dobrych praktyk prezentację pokazującą działania projektowe naszych przedszkolaków.

            Dwujęzyczność to inwestycja w przyszłość dziecka. Dzieci wychowywane w dwujęzyczności lepiej rozwijają umiejętności poznawcze, ich mózgi sprawniej pracują. Osiągają lepsze rezultaty w nauce i dobrze radzą sobie z wyzwaniami. Dwujęzyczne dzieci w dorosłej przyszłości będą łatwiej adaptować się społecznie i kulturowo. Mamy nadzieję, że ta forma nauki przyniesie efekty, a nasze przedszkolaki nadal na co dzień będą doskonalić swoje językowe umiejętności.

          • XLIV Eliminacje Powiatu Kieleckiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • XLIV Eliminacje Powiatu Kieleckiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które zostały rozegrane w dniu 11 maja 2023 roku przyniosły awans młodszej i starszej reprezentacji Szkoły Podstawowej w Sukowie do grona najlepszych w świętokrzyskim. Konkurencje teoretyczne (test wiedzy z prawa o ruchu drogowym), sprawnościowe (miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód) oraz pierwsza pomoc przedmedyczna przedmiotem zmagań turniejowych wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji. Do „elity” prestiżowego, bądź co bądź turnieju wprowadzili nas: w grupie młodszej uczniowie: Zuzanna Skrzeczyna (III miejsce w klasyfikacji indywidualnej), Maja Krężołek Karol Król, Antoni Stóżyk wpierani przez Józefa Banasika oraz Maję Szybę Grupę starszą reprezentowali: Wojciech Pustuła (bezkonkurencyjny w klasyfikacji indywidualnej), Kryspin Zelba oraz Szczepan Wójcik (III miejsce w klasyfikacji indywidualnej). Gratulujemy.

             

          • Gminny Konkurs Piosenki Przyrodniczo-Ekologicznej

          • 21 kwietnia 2023r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w  Daleszycach zaroiło się od małych ekologów, żabek i motylków. To maluchy z całej gminy śpiewająco świętowały Dzień Ziemi, a przy okazji popisały się talentami muzycznymi w Gminnym Konkursie Piosenki Przyrodniczo- Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentowała uczennica grupy OB Kornelka Kraska, która brawurowo wykonała piosenkę ,, Wiosenny rock end roll.  

            Było trochę tremy- opowiadała Kornelka, ale bardzo się starałam i dałam z siebie wszystko. Wiemy, że poziom prezentacji był bardzo wysoki i wszystkie dzieciaki zostały wyróżnione. Uczestnikom, a szczególnie naszej reprezentantce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych

          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych zostały rozegrane w dniu 9 maja 2023 roku w hali sportowej Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Busku- Zdroju. Do rywalizacji zgłosiło się sześć drużyn, które rywalizowały o możliwość gry w Finale Wojewódzkim. Wszystkie spotkania rozegrane zostały systemem „każdy z każdym” zgodnie z przepisami PZPS do dwóch wygranych partii. Nasza reprezentacja grająca w składzie Filip Scendo, Wojciech Pustuła, Kacper Stepień, Jakub Jaroń, Mikołaj Moskwa (klasa VIII „a”) oraz Damian Kucharski, Marcel Wasik (klasa VIII „B”) zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy!

            Składamy serdeczne podziękowania druhom OSP w Sukowie za udostępnienie środka transportu – wygodnego busa.

          • Międzygrupowa akcja czytelnicza rozstrzygnięta

          • W dniu 9 maja br. w siedzibie Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie, odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie akcji czytelniczej ogłoszonej przez filię biblioteczną w Sukowie - w ramach realizowanego projektu Mała Książka Wielki Człowiek.

            W tej akcji za największą liczbę wypożyczonych i przeczytanych książek :

            I miejsce zajęła klasa przedszkolna A-wychowawca oddziału pani Alicja Bafia-Kuza,

            II miejsce zajęła klasa 0 B- wychowawca oddziału pani Bożena Mojecka

            III miejsce zajęła klasa 0 A - wychowawca pani Aneta Gawlik

            Dyplomy, słodkości, nagrody książkowe dla poszczególnych oddziałów wręczyła pani Alicja Prendota -dyrektor MGBP w Daleszycach.

            Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach Filia w Sukowie dziękuje wychowawcom poszczególnych oddziałów przedszkolnych, rodzicom dzieci, które biorą udział w projekcie za pomoc i zaangażowanie. DZIĘKUJEMY!

          • Wieczór filmowy z Ireną Sendlerową w tle

          • Wieczorki filmowe w naszej szkole cieszą się ogromną popularnością wśród uczniów. W piątkowy wieczór, 21 kwietnia odbyło się więc kolejne takie spotkanie, w którym uczestniczyli szóstoklasiści oraz siódmoklasiści pod opieką wychowawców: p. Wiolety Smelcerz i Aleksandry Górniak – Bandury. Tym razem uczniowie obejrzeli wyjątkowy film: „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Wybór nie był przypadkowy – projekcja miała związek z uczestnictwem naszej szkoły w akcji „Żonkile” upamiętniającej 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

            Uczniowie mogli zapoznać się z autentyczną historią życia Ireny Sendlerowej, którą śmiało można określić mianem heroicznej bohaterki, niemającej oporów, aby przeciwstawić się Niemcom i ratować ludzkie życie. To właśnie ona chroniła i wywoziła z warszawskiego getta dzieci, których śmierć miała być przesądzona, ale dzięki jej charakterowi, uporowi i pasji – nie była. Uratowała ponad 2 tysiące maluchów, mających zginąć w getcie w czasie II wojny światowej. Za narażanie życia i pomoc Żydom została odznaczona tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Film pozwolił uczniom nie tylko pogłębić wiedzę na temat okrutnych czasów II wojny światowej oraz sytuacji ludności żydowskiej w obliczu Holocaustu, lecz także skłonić do refleksji dotyczących moralności postępowania wobec pokrzywdzonych.

          • Programy, w których uczestniczymy

          • Miło jest nam poinformować, iż nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 3125zł na zakup nowości wydawniczych, wyposażenia bibliotek i realizację działań promujących czytelnictwo.

            Uczestniczymy również w programie Laboratoria Przyszłości, którego celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finansowe warte 70 000 złotych, dzięki któremu nasi uczniowie mogą uczyć się przez eksperymentowanie, wykorzystując do tego zakupione w programie pomoce dydaktyczne.

          • W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

          • 27 kwietnia 2023r. uczniowie grupy 0A i 0B pod opieką wychowawców p. Anety Gawlik, p. Bożeny Mojeckiej i bibliotekarki p. Marianny Piątek wyruszyły do Kielc, aby zwiedzić największą w naszym regionie Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza. Było to kolejne wydarzenie, które realizowane było w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem zapoznały się z księgozbiorem, pracą bibliotekarza, wysłuchały czytanych książeczek interaktywnych, dowiedziały się, jak zapisać się do biblioteki oraz w jaki sposób korzystać z księgozbioru. To była ciekawa i pouczająca wyprawa.

          • Dzień Książki

          • 23 kwietnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Książki. W związku z tym wydarzeniem w minionym tygodniu przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego „A” podejmowały wiele działań promujących czytelnictwo pod hasłem „Książka skarbnicą wiedzy”. Dzieci porządkowały swoją klasową biblioteczkę, dzieliły się opowieściami o swoich ulubionych bohaterach bajek i baśni, prezentowały przyniesione z domu książeczki oraz wspólnie układały bajki oraz wykonywały do nich ilustracje. Ponadto przedszkolaki zrealizowały kolejne 3 moduły projektu „Bajkowa wyprawa”. Tym razem zapoznały się z jednymi z najpopularniejszych baśni: „Roszpunka”, „Kot w butach” i „Baśń o rybaku i złotej rybce”.

          • Patriotyczny koncert

          • Aby upamiętnić majowe święta - Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja, wszyscy uczniowie naszej szkoły zaangażowali się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez polonistki p.Aleksandrę Górniak-Bandurę oraz p.Wioletę Smelcerz. Poszczególne klasy poetyckim słowem i piosenką wyrazili radość płynącą ze wspólnego świętowania kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja.

            Samorząd Uczniowski przygotował ścienną gazetkę tematyczną.