DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Ekoludek z recyklingu” - Piknik Ekologiczny
- 29
W miniony piątek siódmoklasiści z Sukowa pod opieką pani Marty Krogulec i pana Grzegorza Skowerskiego wraz z uczniami z innych szkół z Gminy Daleszyce uczestniczyli w Pikniku Ekologicznym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. Głównym celem imprezy było zaangażowanie dzieci i młodzieży do włączenia się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Udział w wykładach o drzewach i segregowaniu odpadów, w grach i łamigłówkach ekologicznych, samodzielnie zmontowanie modeli elektrowni wodnej i wiatrowej oraz poznanie zasad ich działania to tylko niektóre propozycje organizatorów pikniku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty „Ekoludek z recyklingu”, podczas których uczniowie nie tylko uświadomili sobie jak duża jest ilość wytwarzanych na co dzień odpadów, ale także wykazali się dużą kreatywnością i dowiedli, że doskonale potrafią współpracować w grupie. Nasi podopieczni znakomicie spisali się też podczas akcji sadzenia drzew. Za udział w warsztatach młodzieży podziękowali pan Burmistrz Dariusz Meresiński oraz pani Anna Kosmala- Radna Rady Powiatu Kieleckiego, którzy podkreślili jak ważne jest kształtowanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat.
"Fach w ręku - to się opłaca"
- 6
9 października ósmoklasiści z naszej szkoły w ramach doradztwa zawodowego wzięli udział w wydarzeniu "Fach w ręku - to się opłaca", które odbyło się w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Wydarzenie miało na celu przybliżenie bogatej oferty edukacyjnej i zawodowej kieleckich szkół ponadpodstawowych uczniom klas ósmych. Na przygotowanych przez licea, technika i szkoły branżowe stoiskach młodzież mogła zapoznać się z bogatą ofertą poszczególnych placówek. Podczas wydarzenia licea ogólnokształcące prezentowały dostępne profile kształcenia, a młodzież techników i szkół branżowych wykonywała zadania praktyczne. Wśród prezentujących byli przyszli fryzjerzy, kucharze, projektanci mody oraz ratownicy medyczni. Każda ze szkół przygotowała bardzo ciekawe plakaty, ulotki, foldery i gadżety. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zawodoznawcze prowadzone przez przedsiębiorców: uczniowie mogli naprawiać uszkodzony pojazd, sprawdzić swoje umiejętności techniczne i zdolności manualne. Dzięki wyjazdowi grono jeszcze niezdecydowanych uczniów miało możliwość przybliżyć sobie specyfikę zawodów promowanych przez poszczególne szkoły. Miejmy nadzieję, że wyjazd przyczyni się do dokonania przez naszych absolwentów właściwych wyborów.
Ślubowanie klas pierwszych oraz Dzień Edukacji Narodowej
- 54
Ślubowanie klas pierwszych oraz Dzień Edukacji Narodowej
Pierwszoklasiści naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. 11 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.
„Ślubuję być dobrym uczniem, dbać o honor mojej klasy i szkoły. Będę uczyć się dobrze, służył pomocą słabszym, słuchał nauczycieli i przełożonych. Postawą swoją będę sprawiał radość wychowawcom i rodzicom, by wyrosnąć na dobrego człowieka i wzorowego Polaka” - takie przyrzeczenie składali pierwszoklasiści.
Zanim jednak pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej pokazali się niczym gwiazdy dużego ekranu na czerwonym dywanie. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności.
Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów, które wzbudziło wiele emocji. Kolorowym ołówkiem aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły – pani Małgorzata Bielecka. Tym samym pierwszaki zostały włączone do społeczności uczniowskiej. Z tej okazji dzieci otrzymały drobne upominki i dyplomy wręczone im przez Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce Dariusza Meresińskiego.
Wszystkim pierwszoklasistom Szkoły Podstawowej życzymy sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie.
Druga część dzisiejszej uroczystości została poświęcona nauczycielom i ich świętu. Samorząd uczniowski z tej okazji przygotował wzruszające życzenia oraz drobne upominki: ciasteczka szczęścia z wróżbą J życzymy aby te życzenia się spełniły J jak również:
życzymy Wam, drodzy Nauczyciele, aby każdy dzień był pełen inspiracji,
a Wasza pasja do nauczania nigdy nie gasła.
Niech kolejne słowa „dziękuję” od ucznia dodają sił i cierpliwości.
Wiemy, że nie zawsze jest łatwo, ale wierzymy,
że nigdy się nie poddacie.
Turniej piłki nożnej w zmiennych warunkach … .
Turniej piłki nożnej w zmiennych warunkach … .
Piąta edycja jesiennego turnieju piłki nożnej chłopców szkół podstawowych za nami. Uczestnikom zmagań sportowych towarzyszyła zmienna aura, polska jesień ze słońcem i przejaśnieniami przeplatana opadami deszczu. Sześć drużyn rozlosowano do dwóch grup eliminacyjnych, gdzie uczestnicy walczyli systemem „każdy z każdym”. Faza półfinałowa to mecze czterech drużyn, które plasowały się na dwóch pierwszych miejscach po eliminacjach. O miejsce piąte w turnieju zagrały drużyny ze Szkoły Podstawowej z Niestachowa i Górna. W meczu o trzecie miejsce zmierzyli się reprezentanci Szkół Podstawowych z Brzechowa i z Sukowa. Natomiast do meczu o pierwsze miejsce w stanęli zawodnicy ze szkoły Podstawowej z Daleszyc oraz Mójczy. Najlepszym bramkarzem turnieju został Maksymilian Golonka (SP Suków). „Królem” strzelców turnieju został Alan Mrozik (SP Mójcza). Ksawery Mazurczak (SP Daleszyce) uznany został za najlepszego zawodnika turnieju. Wyróżnieni
zawodnicy otrzymali okolicznościowe statuetki i dyplomy.Po rozegraniu spotkań finałowych klasyfikacja końcowa turnieju przedstawia się następująco:
I. SP Mójcza
II. SP Daleszyce
III. SP Brzechów
IV. SP Suków
V. SP Górno
VI. SP Niestachów
Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy, puchary oraz okolicznościowe statuetki. Gratulujemy wszystkim zawodnikom uczestniczącym w powyższym turnieju. Mogliśmy podziwiać grę młodych adeptów piłki nożnej. Reprezentacja naszej szkoły wystąpiła w składzie: Aleksander Pawlik, Maksymilian Golonka, Jakub Słowiński (klasa VIII), Jan Baran, Miłosz Stęplewski, Józef Banasik (klasa VII a), Kacper Prędotka (klasa VII b), Maksymilian Lasota, Emanuel Fatyga (klasa VI), Jan Stopka, Wiktor Sałkiewicz (klasa IV a).
Słowa podziękowania kierujemy do Partnerów powyższego wydarzenia sportowego.
"Sienkiewiczówka" Oblęgorek
- 73
10 października był wyjątkowym dniem dla uczennic oraz uczniów klas 4a, 4b i 6 naszej szkoły. Dlaczego? Nie tylko z powodu temperatury przekraczającej 20 stopni Celsjusza i bezchmurnego nieba (po kilku zimnych, deszczowych dniach), ale także z racji wyjątkowej wycieczki, którą zorganizowały im wychowawczynie: Aleksandra Górniak-Bandura, Anna Mięsikowska, Anna Kędzierska i towarzysząca im p. Anna Zapała. Dzieciaki wraz z opiekunami wybrali się do "Sienkiewiczówki" w Oblęgorku. Zaprowadziła ich tam ścieżka dydaktyczna, na której nasi podopieczni zdobyli wiele cennych informacji na temat otaczającego nas świata fauny i flory. Eksperymentowali także ze światłem, dźwiękiem i wodą eksperymentując z kompasem, zegarem słonecznym, urządzeniem do tworzenia poklatkowych, filmowych animacji, lustrami bliźniaczymi, panelem sensorycznym, peryskopem, urządzeniem do pisania lustrzanego i wieloma innymi atrakcjami. A najlepsza zabawa zaczęła się w "Sienkiewiczówce". Gra terenowa na kanwie " W pustyni i w puszczy" autorstwa H. Sienkiewicza, strzelanie z łuku i drużynowa rywalizacja w tej dyscyplinie, spontaniczny mecz piłki nożnej, zabawa w chowanego, obcowanie z końmi i kotem Grażynką, wspólne grillowanie sprawiły, że nasi uczniowie zapomnieli o istnieniu telefonów komórkowych i zatracili się w zabawach "offline". Jeśli nasze słowa Was nie przekonują, że warto spędzać czas na łonie natury w malowniczych okolicach Oblęgorka- zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć :)
SPEKTAKL "KRÓLOWA ŚNIEGU"
Trudno wyobrazić sobie świat bez bajek Andersena. Dzieci z kl. 0a i 0b miały okazję obejrzeć "Baśń o Królowej Śniegu" przygotowaną przez Katolicki Teatr Edukacji z Krakowa.
Przedszkolaki wyruszyły w magiczną podróż wraz z Kajem i Gerdą do Krainy złej Królowej. Okrutna i bezwzględna Królowa porywa Kaja, za pomocą lustra zamienia jego serce w lód. Na ratunek Kajowi śpieszy Gerda, która swoim dobrym sercem potrafi zjednać sobie wielu przyjaciół. Pomagają oni dotrzeć dziewczynce do pałacu Królowej Śniegu.
Podczas spektaklu dzieci poznały świat wartości, miały okazję bezpiecznie obcować ze złem i przekonać się że dobro, miłość i przyjaźń są najbardziej wartościowym skarbem
Spektakl bardzo się podobał dzieciom.
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
- 1
PODSUMOWANIE KONKURSU PLASTYCZNEGO
„POZNAJEMY KRAJE EUROPEJSKIE” organizowanego przez nauczyciela języka niemieckiego - panią Sylwię Ungier.
Konkurs skierowany był do uczniów z klas IV- VIII. Zadanie, które należało wykonać, to oryginalny plakat dotyczący wybranego kraju. Plakaty zostały przygotowane w języku polskim i zawierały informacje o wylosowanym państwie, ludziach w nim mieszkających, ciekawostkach - również tych mało znanych. Ślepy los zadecydował, że klasy przygotowywały następujące państwa:
4a – Francja
4b - Hiszpania
5 - Irlandia
6 - Austria
7a - Niemcy
7b - Włochy
8 – Walia
Do głównych celów uczniowskiej rywalizacji należało rozwijanie tożsamości europejskiej, motywowanie młodych ludzi do aktywnego uczestnictwa w konkursach oraz rozwijanie kreatywności i wrażliwości artystycznej młodzieży. Przy ocenie prac jury wzięło pod uwagę przede wszystkim wartość merytoryczną i artystyczną plakatów oraz oryginalność, pomysłowość i estetykę ich wykonania.
Najlepszymi pracami okazały się:
miejsce I – klasa IV b
miejsce II – klasa VIII
miejsce III – klasa IV a .
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy! :)
Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
- 18
Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”
Honor, husaria, heroizm, Monte Cassino, swada, wzdłuż, reportaż, zsynchronizowanie i wiele innych zawiłości polskiej ortografii znalazło się w tekstach, z którymi zmierzyli się uczniowie biorący udział w XII edycji Ogólnopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Do tego wyjątkowego projektu edukacyjnego przystąpiło ponad 1200 szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Polsce. 26 września o godzinie 13.00 wszyscy uczniowie zgłoszeni do udziału w konkursie rozpoczęli rywalizację w dyktandzie, które było nie tylko sprawdzianem znajomości języka ojczystego, ale także okazją, by przywołać pamięć o najważniejszych postaciach i wydarzeniach współczesnej historii Polski. Dyktando to także szczególna forma obchodów Święta Niepodległości, które już niebawem.
Po raz pierwszy wzięli w nim również udział uczniowie naszej szkoły. Za organizację szkolnego etapu dyktanda odpowiedzialne były: p. Agata Dobrowolska, p. Wioleta Smelcerz oraz p. A. Górniak – Bandura. Do pisania przystąpiło po czternaścioro uczniów z klas IV- VI i VII - VIII. Dla niektórych tekst dyktanda był sporym wyzwaniem, innym poszło całkiem nieźle, ale i tak wszystkim należą się gratulacje! Najlepszymi znawcami reguł ortograficznych okazali się:
W kategorii klas IV – VI:
Antoni Kwiatkowski (klasa VI) – I miejsce
Hanna Golmento (klasa IV a) – II miejsce
Franciszek Borowski (klasa IV a) – III miejsce
W kategorii klas VII – VIII:
Krystian Pogłódek (klasa VII b) – I miejsce
Oskar Choiński (klasa VIII) – II miejsce
Maksymilian Golonka (klasa VIII) – III miejsce
Prace najlepszych uczniów zostaną przekazane do komisji weryfikacyjnej. Mamy nadzieję, że wśród uczestników kolejnego - wojewódzkiego etapu znajdą się reprezentanci naszej szkoły. Trzymajmy za nich kciuki!
"Odblaskowa Szkoła 2024" - opaski odblaskowe dla seniorów
W ramach programu "Odblaskowa Szkoła 2024" nie zapomniano o mieszkańcach i Seniorach z pobliskiej miejscowości. W Kościele po Mszy Świętej została ogłoszona akcja, a Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas podarowali seniorom opaski odblaskowe, przypomnieli o bezpiecznym poruszaniu się po drogach i o noszeniu odblasków.
Pamiętajmy, by być dobrze widocznym na drodze, szczególnie w okresie jesienno - zimowym.
Dzień odblasku w szkole 16.10.2024 r.
"Biała Szkoła" 2025
Dzień uśmiechu.
- 2
Światowy Dzień Uśmiechu to wyjątkowo radosne święto, które obchodzone jest w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia.
Kreatywność naszych uczniów w Dniu Uśmiechu zaskoczyła nas dziś wiele razy.
Fryzury i nakrycia głowy gotowe, fryzury powstające ad hoc z użyciem kranówki czy nakrycia głowy z przyda mi się, czyli tego, co dzieciaki miały dziś ze sobą, lub na sobie J
Zwycięzcami konkursu zostali: Marysia Dargiel, Gabrysia Dziedzic z klasy IV a, Lena Zielińska z klasy VII a, Aleksandra Jurgielewicz oraz Maciek Kosmala z klasy VIII. Gratulujemy pomysłowości J
Suków z pucharem … turniej mini piłki nożnej chłopców.
- 18
Suków z pucharem … .
Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Sukowie w kategorii chłopców 2013 i młodsi
triumfatorem turnieju mini piłki nożnej. W dniu 2 października 2024 roku na obiekcie
wielofunkcyjnym typu „Orlik” usytuowanym przy Szkole Podstawowej w Sukowie rozegrano
mecze turniejowe z udziałem czterech drużyn szkół z terenu powiatu kieleckiego. Spotkania
rozegrano systemem „każdy z każdym” zgodnie z przepisami PZPN. Zespoły rywalizowały o
puchar Radnej Rady Powiatu w Starostwie Powiatowym w Kielcach.
Reprezentacja Naszej Szkoły wystąpiła w składzie (w nawiasie ilość strzelonych bramek):
Aleksander Banasik (3); Piotr Samiczak; Jan Stopka (1); Wiktor Sałkiewicz (5); Nikodem
Bakalarz; Aleksander Stopka; Golonka Igor (1); Oskar Sałkiewicz; Oliwier Dudzic; Julian
Jackowski; Nikodem Żabicki; Franciszek Brzoza; Bartosz Ludwinek; Albert Wołowiec.
W turnieju wystąpiły zespoły ze szkół podstawowych z Górna, Mójczy, Niestachowa oraz
Sukowa. Wszystkie uczestniczące drużyny otrzymały okolicznościowe puchary i dyplomy.
Jan Stopka został uznany za najlepszego bramkarza turnieju natomiast Wiktor Sałkiewicz z
pięcioma bramkami został wicemistrzem w klasyfikacji na najbardziej skutecznego
zawodnika turnieju.
Gratulujemy wszystkim zawodnikom i ich opiekunom udziału w powyższym turnieju
piłkarskim.
Dziękujemy wszystkim Partnerom – Sponsorom za pomoc w przygotowywaniu i
przeprowadzeniu zawodów sportowych dla najmłodszych.
Odblaskowa szkoła -konkurs multimedialny dla uczniów klas VI-VIII
Odblaskowa szkoła - konkurs plastyczny dla uczniów klas I-V
Wyjazd do kina na film "W głowie się nie mieści 2"
1 października 2024r. uczniowie klas IIB i III pod opieką wychowawców p. Bożeny Mojeckiej, p. Agnieszki Nogackiej i p. Marianny Piątek udali się do kina Helios na film pt. ,,W głowie się nie mieści 2" - był to prezent od rodziców na Dzień Chłopaka. Piękna opowieść o dziewczynce, która zmaga się z różnymi emocjami, aby w końcu wybrać dobro i przyjaźń wszystkim bardzo się podobała. Taki prezent - to był strzał w dziesiątkę, a zjedzone wielkie pudła popcornu i wypite litry napojów były miłym dodatkiem do pięknego filmu. Rodzicom bardzo dziękujemy.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Wrzesień to miesiąc, który kojarzy się nie tylko z nowym rokiem szkolnym i rozpoczynającą się jesienią – to miesiąc, w którym swoje święto obchodzą wszyscy mali i duzi chłopcy. Ten dzień nie może obejść się bez echa w żadnej szkole.
Życzenia, okolicznościowa gazetka, wycieczki, miłe upominki, poczęstunek, zabawy i uśmiech na twarzy... Tak właśnie wyglądał "Dzień Chłopaka" 30 września w naszej szkole.
Wszystkim chłopcom - tym małym i tym dużym życzymy super mocy, śmiałości w dążeniu do własnych celów, odwagi w kroczeniu swoją drogą i wytrwałości w każdym działaniu.
4
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie