Rusza nabór uczniów do klasy pierwszej z innowacją pedagogiczną dwujęzyczność w edukacji wczesnoszkolnej „I love English”– II edycja. Zachęcamy rodziców do zapisów do innowacyjnej klasy.
Dlaczego warto? Specjaliści przekonują, że nauczanie dwujęzyczne to jedna z najbardziej efektywnych metod nauczania języków obcych, a najmłodsi uczniowie są szczególnie podatni na zdobywanie umiejętności językowych. A Jak będą wyglądały lekcje w praktyce?
Metoda dwujęzyczna polega na wykorzystywaniu obydwu języków, języka ojczystego uczniów oraz języka angielskiego. Lekcje w tej klasie będą umożliwiały uczniom używanie obu języków w komunikacji. Odbywać się to będzie poprzez różnego rodzaju ćwiczenia, gry, dialogi, czytanie i pisanie w obu językach. W następnych klasach projekt będzie oczywiście kontynuowany, jednocześnie będzie dostosowany, zindywidualizowany do potrzeb danego ucznia bądź uczniów.
Czy etap wczesnoszkolny to dobry moment na nauczanie dwujęzyczne? Oczywiście, że tak. Młodsze dzieci chętnie i z zapałem podejmują nowe wyzwania, tzn. przyswajają słownictwo, struktury gramatyczne. Mogą poznawać świat anglojęzyczny przez pryzmat zabaw, rymowanek, piosenek. Kwintesencją osiągnięć uczniów i ich zaangażowania będą przedstawienia w języku angielskim. Czy nauczanie dwujęzyczne nie odbywa się kosztem innych zajęć? Oczywiście, że nie. Na tym etapie nauczania uczniowie mają wyrównane szanse w oswajaniu się z językiem obcym, gdyż nauka jest prowadzona za pomocą metody TPR (co oznacza w praktyce działanie poprzez ruch, naśladownictwo). Zatem nauczyciel np. podaje komendę sit down i pokazuje co trzeba zrobić, uczniowie powtarzają i zapamiętują. Na poszczególnych lekcjach zawsze wtrącają angielskie słownictwo czy to członków rodziny, czy poszczególne zawody, czy też działania matematyczne. Na zajęciach wychowania fizycznego również używają i reagują na sygnały w j. angielskim.
Nauczanie dwujęzyczne zyskuje coraz większą rangę jako innowacyjne rozwiązanie w nauczaniu i uczeniu się języków obcych. Przynosi wymierne korzyści dla szkoły, zwiększając jej prestiż i konkurencyjność, przed uczniami otwiera lepsze perspektywy zawodowe i życiowe. Poszerza horyzonty uczniów, rozwija postawy otwartości i tolerancji, ułatwia funkcjonowanie we współczesnym świecie – w czasach globalizacji.