• "Cudze chwalicie, swego nie znacie..."

• W myśl cytatu Stanisława Jachowicza "cudze chwalicie, swego nie znacie", klasy II a oraz IV naszej szkoły pod opieką p. Marzeny Ludwickiej, p. Marianny Piątek, p. Anny Kędzierskisj oraz p. Marcina Pawlika postanowiły spędzić jeden z zapewne ostatnich ciepłych, listopadowych dni ... pod ziemią, a dokładnie pod wzgórzem Malik, czyli w Jaskini Raj. Dzieciaki poznały bogatą, różnorodną szatę naciekową tej unikatowej jaskini krasowej. Nietoperzy nie spotkały, za to próbowały z bezpiecznej odległości zaprzyjaźnić się z sieciarzem jaskiniowym, jednym z kilku jadowitych gatunków pająków występujących w Polsce. Po wyjściu na powierzchnię, nasi uczniowie doskonale bawili się w Centrum Neandertalczyka, w którym - krocząc po śladach pierwotnych ludzi i wsłuchując się w nowoczesne multimedia - poznały ich historię, bogatą kulturę, styl życia, polowania i metody przetrwania tych "barbarzyńców" w warunkach, które my moglibyśmy określić jako ekstremalne. W świetle ostatnich badań genetycznych kopalnego DNA udało się m.in. określić stopień pokrewieństwa między neandertalczykami i ludźmi współczesnymi, co wywołało niemałe zdziwienie na twarzach naszych uczniów.

Ps. Ta wycieczka nie odkryła niestety korzeni maskotki klasy IV - Misia Paddingtona, ale nie ustaniemy w naszych poszukiwaniach. Kto wie, dokąd powędrujemy kolejnym razem...

• II Świętokrzyska Olimpiada Przedszkolaka

• Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego w naszej szkole, pod opieką wychowawcy - pani Anety Gawlik wzięły udział w II Świętokrzyskiej Olimpiadzie Przedszkolaka, która odbywała się w hali sportowej w Daleszycach.

Dzieciaki zmierzyły się z takimi rywalizacjami jak: bieg z pałeczką sztafetową na dystansie 15m, rzut woreczkiem do koła hula hop oddalonego o 3m, skok w dal z miejsca oraz tor przeszkód.

Nasi zawodnicy pokazali, że potrafią ze sobą współpracować. W sportowych zmaganiach uplasowali się na miejscu II. Serdecznie gratulujemy sukcesu!