Aktualności
XIII edycja Nocy Biologów
12 stycznia na Wydziale Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach odbyła się XIII edycja ogólnopolskiej akcji „Noc Biologów”, w której uczestniczyli uczniowie klasy siódmej pod opieką nauczycielki biologii, pani Marty Krogulec. W ramach akcji pracownicy, doktoranci i studenci Instytutu Biologii przygotowali różnorodne propozycje – wykłady, warsztaty, pokazy, zajęcia w laboratorium pod hasłem przewodnim „Tajemnice życia od komórek do biosfery”. Biorąc w nich udział, nasi uczniowie mogli się przekonać się, że biologia to pasja nie tylko naukowców. Nocna przygoda z biologią przyniosła siódmoklasistom dużą satysfakcję. Podczas zajęć udowodnili, że są wielkimi entuzjastami przyrody.
"AKTYWNA TABLICA"
„Aktywna tablica” jest rządowym programem mającym na celu rozwijanie szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Edycja 2020-2024 skupiła się na wsparciu edukacji i rozwoju uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Program finansowany jest w 80% ze środków budżetu państwa i w 20% z wkładu własnego organów prowadzących szkołę.
Lekturniki nawet w młodszych klasach
W ramach udziału naszej szkoły w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, uczniowie pod opieką nauczycieli podejmują wiele działań promujących czytelnictwo. Uczniowie klasy II pod okiem wychowawcy - p. Agnieszki Nogackiej stworzyli bardzo ciekawe lekturniki, w których opisują najważniejsze fakty z przeczytanych książek oraz robią ciekawe ilustracje. Ostatni wpis dotyczy lektury pt. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" autorstwa Justyny Bednarek.
Świąteczne kartki z Aten i Barcelony...
W ramach przygotowania do wnioskowania o europejski projekt Erasmus Plus, program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną, panie Anna Mięsikowska oraz Anna Kędzierska podjęły współpracę ze szkołami z Grecji oraz Hiszpanii. Pierwszym wspólnym działaniem służącym lepszemu poznaniu się było przygotowanie kartek świątecznych w języku polskim oraz angielskim przez uczniów naszej szkoły z klas najmłodszych od pierwszej do czwartej.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, które było motywem przewodnim zorganizowanego w naszej szkole Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu uczniów z nauczycielami, dzieci z dziadkami, rodzicami, rodzeństwem czy kolegami.
W ramach obchodów święta, wychowawcy klas IIIa i IIIb - pani Aneta Gawlik i pani Elżbieta Pytel do głośnego czytania ich uczniom, zaprosiły nauczycieli uczących w szkole. Zaproszeni goście - p. Marianna Piątek, p.Katarzyna Bandura oraz p.Wioleta Smelcerz wybrały wiersze Jana Brzechwy. Okazało się, że niektórzy uczniowie doskonale znają tekst „Samochwały”, „Burczymuchy”, czy „Kaczki Dziwaczki”. Do głośnego czytania zostali z
Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci
Drodzy uczniowie i rodzice
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do projektu “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe gospodarowanie odpadami. Urządzenia małogabarytowe można przynosić do szkoły już dziś. Większy sprzęt będzie można zostawiać na parkingu przy boisku „Orlik” obok szkoły w dniach 26-29 stycznia 2024r.
W KARNAWALE SAME BALE...
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą. W zorganizowanym w naszej szkole Balu Karnawałowym dla oddziałów przedszkolnych, zerowek i klas 1-3, dzieci wcieliły się w różne postacie bajkowe. W sali gimnastycznej pojawiły się: królewny, księżniczki, wróżki, biedronki, piraci, superbohaterowie, policjanci, żołnierze, a także Wednesday, Elsa, czy Anna z Krainy Lodu. Przebierańcy świetnie się bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach poprowadzonych przez Mateusza z zaprzyjaźnionej z naszą szkołą grupy Mat-Art Imprezy na każdą okazję. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Wszystkim zabawom towarzyszyła radość, śmiech i spontaniczna aktywność dzieci, a cały bal karnawałowy przebiegł w miłej, serdecznej atmosferze i dostarczył niezapomnianych wrażeń.
W oczekiwaniu na Boże Narodzenie...
Uroczystość Jasełek od wielu lat wpisana jest do kalendarza uroczystości organizowanych w naszej szkole, a czas oczekiwania na Boże Narodzenie należy do najpiękniejszych chwil w roku. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich przygotowane przez uczniów klasy IIIa i IIIb pod opieką p. Anety Gawlik i p. Elżbiety Pytel Jasełka, które zostały przedstawione 20 i 21 grudnia. W środę widzami byli najbliżsi aktorów, natomiast w czwartek cała społeczność szkolna.
Tosia Miszczyk z VIb złotą medalistką zawodów w Japonii
Nasza uczennica została złotą medalistką na Światowych Mistrzostwach International Friendship w Japonii
Tosia Miszczyk - uczennica klasy VIb wraz z Klub Karate Kyokushin " Chikara " prowadzącym zajęcia również i w naszej szkole wybrała się w daleką, dwutygodniową podróż do Japonii, gdzie zmierzyła się w zawodach Karate KUMITE i zajęła I miejsce!
Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych
Przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia uczniowie klasy VII oraz VIII wraz z panią Sylwią Ungier wzięli udział w międzyszkolnej wymianie kartek świątecznych. Nasi uczniowie własnoręcznie wykonali piękne kartki oraz napisali życzenia w języku niemieckim. Zostały one przekazane do uczniów ze Szkoły Podstawowej w Słopcu oraz Szkoły Podstawowej w Szczecnie. Świąteczne kartki od rówieśników dotarły również do nas. Taka wymiana pozwala na kultywowanie tradycji świątecznych. Dzięki niej mogliśmy również wykorzystać w praktyce to, czego uczymy się na j. niemieckim. W przyszłym roku z pewnością będziemy chcieli to powtórzyć.
Bożonarodzeniowe warsztaty
Warsztaty bożonarodzeniowe to idealna okazja, aby nie tylko poczuć magię świąt, ale też zintegrować się z rówieśnikami. Okazję do uczestnictwa w tej formie zajęć mieli uczniowie korzystający ze szkolnej świetlicy. 14 grudnia, na zaproszenie pani Marianny Piątek, naszą szkołę odwiedziła pani Anna Curyłło z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach, która przeprowadziła bardzo ciekawą prelekcję na temat bożonarodzeniowych tradycji w Polsce i na świecie. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie nie tylko słuchali ciekawostek na temat świąt, ale i wykonywali przepiękne kartki świąteczne.
Szkolny konkurs rozstrzygnięty
Szkolny konkurs plastyczny na najciekawszy plakat pt. „Korzyści płynące z czytania” zorganizowany przez szkolną bibliotekarkę - panią Mariannę Piątek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa został rozstrzygnięty.
Klasyfikacja prezentuje sie następująco:
I miejsce: Mikołaj Kaczmarczyk kl. VIII
Kreatywnie na świetlicy
Zabawy w kącikach zainteresowań, gry planszowe, zagadki, łamigłówki, zabawy grupowe i ruchowe. Prace plastyczne, kolorowanki, wykreślanki, zabawy konstrukcyjne i tematyczne, układanki. Wsparcie w odrabianiu lekcji, zajęcia uwzględniające potrzeby uczniów, a także miłe niespodzianki to tylko niektóre z wielu działań, które dzieciaki podejmują w ramach zajęć świetlicowych pod opieką wychowawców świetlicy. Zerknijcie na zdjęcia, by zobaczyć jak miło i kreatywnie jest w naszej szkole po zakończeniu zajęć dydaktycznych.
Maraton pisania listów
Maraton Pisania Listów to inicjatywa organizacji Amnesty International, która jest największą na świecie akcją na rzecz praw człowieka. Co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia) miliony ludzi na całym świecie jednoczy siły, żeby upomnieć się o konkretne osoby, których prawa są łamane i odmienić ich los. Uczniowie klas 6-8 naszej szkoły dołączyli do akcji. Pod okiem nauczycielek języka angielskiego pani Anny Kędzierskiej oraz pani Anny Mięsikowskiej uczniowie wzięli w obronę pana Andrzeja Poczobuta, który jest polsko-białoruskim dziennikarzem i działaczem mniejszości polskiej z Grodna. Przed aresztowaniem był aktywnym członkiem Związku Polaków na Białorusi oraz korespondentem Gazety Wyborczej. Za krytykę białoruskiego reżimu został skazany na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze. Listy z prośbą o uwolnienie pana Poczobuta zostały wysłane do Am
Pomagamy „ożywić” rynek w Daleszycach
Zgodnie z coroczną tradycją, w ramach akcji „Ożywiamy Rynek w Daleszycach”, na daleszyckim rynku nie mogło zabraknąć choinki ozdobionej dekoracjami wykonanymi przez uczniów naszej szkoły. Uczniowie klasy VIa: Nikola Krzywicka, Nikola Walas, Lena Zielińska, Olaf Gawlik, Filip Wilk, Wojtek Hrabąszcz oraz Antek Gemzik pod opieką pani Dominiki Dejneko-Lipińskiej oraz pani Marysi Piątek postarali się, aby nasza choinka pięknie prezentowała się wśród innych choinek udekorowanych przez uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce, pracowników Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Świetlicy "Promyczek" oraz Miejsko-Gminnego Żłobka. Ozdoby na choinkę zostały wykonane w ramach lekcji plastyki, a także zajęć świetlicowych.
Zwycięstwo w niecodziennym konkursie matematycznym
Niezmiernie miło nam poinformować, iż dwóch uczniów naszej szkoły - Jan Baran z kl.VI a oraz Krystian Pogłódek z kl.VI b zajęli I miejsce w Gminnym Konkursie Matematyczno - Językowym “Matematyczny Poliglota”, który odbył się wczoraj - 14 grudnia - w Szkole Podstawowej w Marzyszu. W konkursie udział wzięli reprezentanci 6 szkół z terenu gm. Daleszyce: z Marzysza, Mójczy, Słopca, Daleszyc, Niestachowa i oczywiście Sukowa. Konkurs polegał na zespołowym (dwie osoby) rozwiązywaniu zadań matematycznych, zapisanych - UWAGA! - w języku angielskim, niemieckim i ukraińskim. Jak przyznali uczestnicy, łatwo nie było. Jednak, udało się i tytuł Gminnych “Matematycznych Poliglotów” trafił właśnie do naszych uczniów. Chłopców matematyki uczą pani Dominika Dejneko-Lipińska (Janek) oraz pani Katarzyna Bandura (Krystian). Obu chłopców języka angielskiego uczy pani Anna Kędzierskat, a pani Anna Mięsikowska
Kulturalny czwartek
7 grudnia młodsi uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do kina Helios w Kielcach. W wyjeździe brali udział uczniowie klasy 1a, 1b i 2 oraz opiekunowie p. Joanna Śliwa, p. Bożena Mojecka, p. Agnieszka Nogacka oraz p. Marianna Piątek. Dokładnie o 9.45 uczniowie razem z opiekunami byli już w kinie. Kupili popcorn, colę i zajęli miejsca w sali kinowej. Po chwili zgasły światła i rozpoczął się film pt. Jak zostać świętym Mikołajem? Główna bohaterka Łucja kontynuuje naukę w Szkole Świętych Mikołajów. Czuje się w niej coraz pewniej. Niespodziewanie, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, dyrektor zwołuje pilne zebranie. Ogłasza, że Święta w tym roku zostały odwołane. Łucja z przyjaciółmi ruszają na wyprawę, której celem jest ocalenie Bożego Narodzenia. Było wyjątkowo ciekawie - podróże w czasie, szczypta magii, wspaniałe miejsca… A wszystko po to, aby nie stracić tego, co w Świętach
42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
13 grudnia - jak co roku - obchodziliśmy w naszej szkole kolejną rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego przez władze komunistyczne. W ramach tegorocznych obchodów, uczniowie naszej szkoły zgromadzili się w głównym holu naszej szkoły, aby posłuchać o przyczynach, przebiegu i skutkach - ważnych w dziejach naszego kraju - wydarzeń grudnia 1981r. Prelekcję na ten temat wygłosiły przewodnicząca szkoły - Julia Samiczak oraz jej zastępca - Nikola Walas.
Gminny Turniej Tenisa Stołowego
W dniu 11 grudnia 2023 roku w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Daleszycach rozegrano Gminny Turniej Tenisa Stołowego z udziałem dziewcząt i chłopców. Wszystkie mecze turniejowe rozegrano w systemie „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów (do 11 pkt.), zgodnie z przepisami PZTS. W przypadku remisu decydujący o zwycięstwie był pojedynek deblowy. W klasyfikacji końcowej nasza reprezentacja dziewcząt grająca w składzie Julia Banasik oraz Amelia Pacierz zajęła drugie miejsce w turnieju. Reprezentacja chłopców występująca w składzie Maksymilian Golonka i Aleksander Pawlik uplasowała się na piątym miejscu. Serdecznie gratulujemy!
Mikołajki
„Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje
Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???
O każdym dziecku pamięta Mikołaj Święty i ma dla wszystkich prezenty
Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie…”I przybył … po długim oczekiwaniu uczniowie naszej szkoły doczekali się wizyty upragnionego Mikołaja, który nie kazał długo na siebie czekać. Już z samego rana 6 grudnia zawitał w progach naszej szkoły i zaczął odwiedzać dzieciaki w najmłodszych klasach. Mikołaj chętnie rozmawiał z naszymi uczniami, nie szczędził ciepłych słów pod ich adresem. Okazało się, że wszyscy nasi uczniowie są grzeczni, ponieważ każdy kto spotkał się z Mikołajem, otrzymał od niego prezent. Mikołaj oprócz prezentów, przyniósł również do naszej szkoły świąteczny nastrój. Na jego powitanie uczennice z Samorządu Uczniowskiego przygotowały specjalne, świąteczne piosenki, które rozbrzmiewały na
Godziny dzwonków
Czwartek 21.11.2024Galeria zdjęć
brak danych