Strona główna
Aktualności
Z wizytą w kinie
20 marca 2024 roku uczniowie klas III A, III B i IV pod opieką wychowawców oraz Pani Eweliny Straż, wybrali się do kina Helios w Kielcach i obejrzeli film pt.: "Emma i czarny jaguar". Niewątpliwie zachwycił on uczniów, gdyż jest to ujmująca opowieść o przyjaźni między dorastającą dziewczynką, a dzikim zwierzęciem. Połączeni zdumiewającą więzią przyjaciele, dali wszystkim widzom niezapomnianą lekcję zaufania, szacunku i ekologii oraz pokazali, że przyszłość planety i ochrona dóbr naturalnych jest w naszych rękach. Wyjazd uczniów był świetną okazją do integracji i rozrywki poza szkolnymi murami. Nie obyło się także bez odwiedzin w ulubionej restauracji dzieci - Mc Donald's.
XIV edycja turnieju stała się historią
Za nami już XIV Edycja Powiatowego Turnieju Piłki Siatkowej Dziewcząt. Drużyny z czterech szkół powiatu kieleckiego rywalizowało między sobą o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Sukowie. Wszystkie spotkania rozegrano systemem „każdy z każdym” na siatce 2.15 m zgodnie z przepisami PZPS. Tryumfatorem zmagań została ekipa gospodyń, która wyprzedziła reprezentację Szkoły Podstawowej w Górnie, Niestachowie oraz Daleszyc. W klasyfikacji indywidualnej wyróżnienia przyznano:
St. Patric’s Day
17 marca z okazji „Happy St. Patric’s Day” w wielu miastach świata organizowane są festyny, parady, koncerty oraz zabawy w ramach obchodów Dnia Świętego Patryka. W Polsce postać świętego jest także wspominana przez wiernych Kościoła katolickiego, choć jego postać związana jest z kulturą celtycką. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest ubieranie się na zielono. Zielony to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu tej zielonej wyspy. Głównym symbolem święta jest shamrock, czyli trójlistna koniczyna, która jest także jednym z symboli związanych tradycyjnie z Irlandią. Według legendy o świętym Patryku, wykorzystał on tę roślinę aby wyjaśniać pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat o Trójcy Świętej. Nie mogli oni zrozumieć, jak to jest możliwe, że są Trzy Osoby Boskie, a jednocześnie są one jednym Bogiem.
W naszej szkole dzień ten świętowaliśmy 19 marca.
Warsztaty ekologiczne
18 marca 2024r. odbyły się kolejne warsztaty, które prowadziła p. Paulina Pytlas - pracownik Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Tym razem tematem zajęć były ,, Zwiastuny wiosny. Uczniowie klas I-III mieli możliwość poznania pierwszych wiosennych kwiatów, dowiedzieli się, jakie symptomy wskazują na to, że wiosna jest tuż, tuż. Na zakończenie dzieci wykonały ekologiczne bransoletki. To były ciekawe i pouczające zajęcia, a zorganizowała je p. Bożena Mojecka.
Wyjątkowe spotkanie czytelnicze…
Głośne czytanie odgrywa ogromną rolę zarówno w rozwoju, jak i wychowaniu małego człowieka. Wiek przedszkolny to najodpowiedniejszy czas, w którym powinniśmy rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych. Częste czytanie bajek wpływa na rozwój wyobraźni i aktywności intelektualnej dzieci, ćwiczy pamięć, poprawia koncentrację, a przede wszystkim kształtuje na całe życie nawyk czytania i poszerzania wiedzy.
Dlatego też w naszych oddziałach przedszkolnych realizowane są projekty rozwijające czytelnictwo. Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego "A" wraz z wychowawczynią p. Dagmarą Więckowską realizują projekt "Czytające Przedszkole", a zerówkowicze z Oddziału 0 "A" pod opieką p. Alicji Bafia-Kuza po raz kolejny przyłączyli się do ogólnopolskiego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury".
W związku z tymi działaniami 13 marca miało miejsce wyjątkowe spotkanie. Dzieci z oddziałów p
I Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych
15.03.2024r. odbył się w naszej szkole I Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych oraz Niemieckojęzycznych, którego organizatorem były nauczycielki z naszej szkoły – Sylwia Ungier, Anna Kędzierska oraz Anna Mięsikowska. Konkurs przeznaczony był dla uczniów kl. VI – VIII. Wydarzenie swoim patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński.
XXVIII Gminny Konkurs Ortograficzny
13 marca 2024 roku w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Daleszycach odbył się XXVIII Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł „Mistrza Ortografii”. Został on zrealizowany w ramach obchodów XXX Jubileuszowego Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Szkoła Podstawowa im. płk. Mariana Sołtysiaka "Barabasza" w Daleszycach od wielu lat wpisuje się w tradycję tego projektu, organizując konkursy ortograficzne dla uczniów z terenu gminy Daleszyce. Tak też było w tym roku, a wśród przystępujących do ortograficznych zmagań, nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły.
Spośród 10 reprezentantów, dwoje uczniów wróciło z nagrodami. Franek B. z klasy IIIa wywalczył 3 miejsce w kategorii klas II-III, natomiast Krystian Pogłódek z klasy VIb otrzymał wyróżnienie w kategorii klas IV-VI. Na pochwałę zasługuje bardzo dobre przygotowanie wszystkich uczestników konkursu, bowiem zaprezentowali o
Tak. Pomagam!
Wolontariusze naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w przedświątecznej Zbiórce Żywności „Tak. Pomagam”, organizowanej przez Caritas Kielce. Akcja, której koordynatorem była pani Agnieszka Karbownik, nie mogłaby sie odbyć, gdyby nie pomoc i wsparcie uczniów klasy ósmej. Serdecznie dziekujemy Kornelii Kruk, Mikołajowi Łygońskiemu, Mateuszowi Janaszkowi, Damianowi Kamińskiemu, a szczególnie Mikołajowi Kaczmarczykowi, który sam dzielnie stał w ustalonych godzinach na zbiórce. Dziękujemy za zaangażowanie i chęć niesienia pomocy potrzebującym.
Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam…
W dniach 4-8 marca grupa najmłodszych przedszkolaków świętowała dzień dentysty oraz tydzień pod hasłem: „Zdrowe zęby mam, bo o nie dbam”. Głównym celem zajęć było kształtowanie wśród przedszkolaków prawidłowych postaw i nawyków związanych z higieną jamy ustnej, zapoznanie ich z podstawowymi zasadami dbania o zęby, zrozumienie potrzeby dbania o nie. Dzieciaki wspólnie zastanawiały się nad tym, co może się stać, gdy nie dba się o zęby. Na podstawie wiersza - „Chory ząb” - dzieci odpowiadały na pytania. Cała grupa wzięła udział w zabawie - „Zaczarowany kosz” - w zawartości którego wyszukiwały przedmioty do higieny jamy ustnej. Następnie została zaprezentowana prawidłowa technika mycia zębów - wszyscy wspólnie w przedszkolnej łazience myli zęby. Wszystkie dzieci wzięły udział w zabawie dydaktycznej - zdrowy ząb - chory ząb. Klasyfikowały pokarmy na zdrowe i niezdrowe dla zębów. Podczas tygod
Warsztaty Edukido
12 marca w klasach: 0A, 0B, 1A i 1B, odbyły się warsztaty z klockami Lego, prowadzone przez instruktora Edukido. Podczas zajęć dzieci uczyły się, bawiły i budowały za pomocą uwielbianych przez nich klocków, pracując z mapą świata. Dzieci tworząc konstrukcje rozwijały wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne, umiejętność pracy w grupie oraz ćwiczyły spostrzegawaczość. Zabawa klockami połączona z dziecięcą ciekawością świata, prowadzi do eksplozji pomysłowości, co dało się dostrzec w trakcie powstawania budowli. Przeprowadzone warsztaty dały dzieciom wiele radości
Ósmoklasiści planują przyszłość…
12 marca uczniowie klasy ósmej wzięli udział w Świętokrzyskiej Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych - „Edukacja i Kariera”, która odbyła się w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Kielcach. Wydarzenie miało na celu przybliżenie bogatej oferty edukacyjnej kieleckich szkół ponadpodstawowych uczniom klas ósmych. Na przygotowanych przez licea, technika i szkoły branżowe stoiskach nasi ósmoklasiści mogli zapoznać się ze szczegółową ofertą poszczególnych placówek, profilach kształcenia, zaletach każdej szkoły oraz specyfiką kształcenia. Każda ze szkół przygotowała bardzo ciekawe prezentacje, foldery i ulotki. Dzięki wyjazdowi grono jeszcze niezdecydowanych uczniów miało możliwość przybliżyć sobie specyfikę zawodów promowanych przez poszczególne szkoły. Miejmy nadzieję, że wyjazd przyczyni się do dokonania przez naszych przyszłych absolwentów właściwych wyborów.
Na dwóch stokach narciarskich Podhala...
Tegoroczna Biała Szkoła rozpoczęła się tuż po zakończeniu ferii zimowych. Grupa 34 osób wyruszyła w dniu 26 lutego 2024 roku spod budynku szkoły, obierając południowy kierunek. Z uwagi na dość łagodną tegoroczną zimę, wszyscy liczyli na zimową aurę w górach. Bazą wypadową było Kościelisko, sąsiadujące z zimową stolicą Polski. W tym roku Kompleks narciarski WITÓW-SKI był miejscem, w którym uczestnicy realizowali zajęcia praktyczne związane z nauką oraz doskonaleniem jazdy na nartach i snowbordzie. Część grupy pod okiem instruktorów z licencjonowanej szkoły Sun-Scholl Witów – SKI zdobywała „pierwsze szlify” dotyczące techniki jazdy na nartach. Inni doskonalili umiejętności pod okiem opiekunów (nauczycieli). Ośrodek Narciarski w Witowie posłużył naszej grupie do końca lutego, później z uwagi na panującą w górach aurę - która przypominała wiosnę -zdecydowano się na zakończenie tegorocznego s
Imieniny Zucha
9 marca Gromady z Hufiec ZHP Kielce - Powiat, czyli Bęczkowa, Chmielnika, Marzysza, Kostomłotów Drugich, Daleszyc, Tumlina, Oblęgorka, Woli Kopcowej, Ciekot, Masłowa oraz oczywiście Sukowa, przyjechały do Szkoły Podstawowej w Pierzchnicy, aby, podobnie jak w roku 2020 świętować Imieniny Zucha. Wydarzenie to ma miejsce raz na 4 lata, w roku przestępnym.
I GMINNY KONKURS WIEDZY O KRAJACH ANGLOJĘZYCZNYCH ORAZ NIEMIECKOJĘZYCZNYCH
Za nami pierwszy etap, I Gminnego Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych oraz Niemieckojęzycznych. Konkurs polegał na rozwiązaniu pisemnego testu w języku polskim, sprawdzającego wiedzę krajoznawczą i realioznawczą o państwach angielskiego i niemieckiego obszaru językowego. Do etapu II zakwalifikowało się trzech naszych uczniów:
Teatralna lekcja o emocjach
Dnia 8 Marca dzieciaki z oddziałów i punktu przedszkolnego gościły agencję artystyczną Mat-Art Imprezy na każdą okazję, z zaprzyjaźnionym z naszą szkołą Mateusz Lutwin na czele. Zgromadzeni w sali przedszkolnej obejrzeli przedstawienie pt. „Tytus i skrzynka emocji”. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały teatrzyk, w którym pojawił się Tytus - sprzedawca balonów. Tematem przewodnim przedstawienia było radzenie sobie z emocjami. Oglądając dzieciaki dowiedziały się jak znaleźć najlepszy sposób na wyrażanie emocji, jakie wybrać odpowiednie słowa by opisać swoje uczucia, jak uwierzyć w swoje możliwości, jak uśmiechem wygrać ze złością? Na te pytania odpowiadał Tytus - główny bohater spektaklu. Przedszkolaki poznamy również metody na łatwiejsze radzenie sobie z sytuacjami stresowymi. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w przedstawieniu, wykazując się dużą wiedzą na omawiane tematy. Śmiechom i owa
Co wiemy o ptakach...?
Które ptaki odleciały do ciepłych krajów? Które spędzały z nami zimę? Które już przyleciały? Na które jeszcze czekamy? - na te i wiele innych pytań można było uzyskać odpowiedź w czasie spotkania z panią Pauliną Pytlas - pracownikiem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Ta ciekawa prelekcja zorganizowana została przez p. Bożenę Mojecką dla uczniów klas I- III. Dzieciaki z zainteresowaniem wysłuchały tych informacji, obejrzały film, z którego dowiedziały się między innymi, że ptaki dokarmiamy nie tylko w czasie zimy, kiedy jest mróz i śnieg, ale również w okresie przedwiośnia i wczesnej wiosny. Na koniec odbyły się warsztaty- dzieci zrobiły proste karmniki dla ptaków. I choć wszyscy byli ubrudzeni masłem, a ziarna zbóż rozsypywały się po ławkach i podłodze- wszyscy z zapałem pracowali, a wykorzystana wiedza przyda się w czasie następnej zimy.
Zajęcia świetlicowe
W świetlicy szkolnej działającej w naszej placówce, uczniowie mają czas na swobodne zabawy zgodne z ich zainteresowaniami. Korzystają z gier i zabawek zgromadzonych w świetlicowej sali. Wśród wielu form spędzania czasu najbardziej lubianymi przez dzieci są zajęcia o charakterze plastyczno-technicznym oraz zabawy ruchowe na boisku szkolnym oraz w sali gimnastycznej. Najczęstsze zabawy to: piłka nożna, zbijany, mini siatkówka, tenis stołowy, berek, piłka parzy oraz zabawy z chustą Klanzy. Wychowawcy dbają o kulturę zachowania i słowa oraz reagują na wszelkiego rodzaju objawy agresji. Świetlica szkolna jest miejscem, w którym dzieci mogą miło i pożytecznie spędzić czas po zakończeniu zajęć lekcyjnych.
Dzień Kobiet u Przedszkolaków
Ósmego marca również w oddziałach przedszkolnych wszystkie Panie i Dziewczynki obchodziły swoje święto. Od samego rana na wszystkie dzieci czekało wiele niespodzianek. Było wiele zawab i gier związanych z tym świętem. Dziewczynki otrzymały korony, dyplomy i odznaki, Chłopcy złożyli koleżankom życzenia i wręczyli drobne upominki.
Następnie przyszedł czas na życzenia i upominki dla naszych małych kobiet. A że w przedszkolu dzieci nie tylko edukują się i zdobywają wiedzę, ale też kształtują odpowiednie nawyki - dbają o swoje piękno zewnętrzne i wewnętrzne, to w tym wyjątkowym dniu najmłodsze kobietki z naszej szkoły zadbały o to pierwsze.
Sale przedszkolne zamieniły się w salony piękności, w których dziewczynki odnalazły się doskonale i czuły się jak „ryby w wodzie”. Zabawa w perfumerię i komponowanie wybranych zapachów, malowanie paznokci, nakładanie makijażu i zabiegi fryzjerskie ozdobi
8 marca - Dzień Kobiet
W piątek 8 marca w naszej szkole odbyła się prawdziwa rewolucja stylu!
Z okazji Dnia Kobiet, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego postanowili odejść od konwencji i ubrać się w stylu… Barbie! Różowe sukienki, lśniące dodatki i błyszczące akcenty królowały w każdym kącie szkoły, sprawiając, że cała przestrzeń rozkwitała kolorami i energią. Dziewczynki z SU zadbały również o ściankę zdjęciową, przy której każdy mógł wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie. Kreatywnością wykazali się także chłopcy z naszej szkoły. Zorganizowali oni bowiem dla dziewcząt ciekawy konkurs wiedzy z kategorii „Męskie sprawki”. Najlepszą w tej dziedzinie okazała się Lena Zielińska z klasy VIa, za co otrzymała od kolegów czekoladę i lizaka.
To było nie tylko święto kobiecości, ale także manifestacja kreatywności i wyjątkowej atmosfery wspólnoty. Dziękujemy wszystkim, którzy wzięl
Przerwa na czytanie
W czwartek 7 marca 2024 r. w naszej szkole odbyła się akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie - “Przerwa na czytanie”. Podczas wydarzenia cała społeczność szkolna mogła przyłączyć się do czytania. Uczniowie czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki szkolnej. Oddawali się lekturze na szkolnych korytarzach, w bibliotece i w salach lekcyjnych. Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zwrócenie uwagi na czytanie jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu w szkole i w domu oraz zachęcanie wszystkich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.
Godziny dzwonków
Czwartek 22.05.2025Kalendarz
- brak danych
Galeria zdjęć
- brak danych