• Zaelektryzowani w naszej szkole

          • Chemia i fizyka to nie tylko regułki książkowe, których trzeba się nauczyć. To także wiedza praktyczna, która może nam się przydać w życiu codziennym. I taką wiedzę 30 marca przekazał uczniom naszej szkoły animator z grupy „Zaelektryzowani” z Lublina. Pan Mateusz przeprowadził naukowy pokaz, którego celem było przybliżenie tajników fizyki i chemii w bardzo prosty i atrakcyjny sposób, zrozumiały dla najmłodszych i najstarszych uczniów szkoły. W programie tej lekcji znalazły się eksperymenty, dzięki którym uczniowie mogli obejrzeć i dowiedzieć się na czym polegają: nietypowe spalanie metanu, nadmuchiwanie powietrzem foliowego rękawa, zabawy z helem, czy zabawy z ciekłym azotem. Eksperymenty przysporzyły uczniom wiele śmiechu. Atrakcją dla dzieci była możliwość aktywnego uczestnictwa w pokazie i doświadczenia na własnej skórze zjawisk przyrody.

          • Spotkanie z higienistką stomatologiczną

          • 25 marca w oddziałach przedszkolnych odbyło się spotkanie z Panią Marceliną Ludwinek - higienistką stomatologiczną. Celem wizyty była prelekcja na temat konieczności dbania o higienę jamy ustnej, przełamania obaw przed wizytą u stomatologa, a także kształtowanie nawyków prozdrowotnych. Pani higienistka opowiedziała dzieciom, jak należy dbać o higienę jamy ustnej oraz jaka jest najlepsza technika mycia zębów. Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem dzieląc się doświadczeniami z pobytu u stomatologa. Nasi wychowankowie dowiedzieli się o negatywnym wpływie próchnicy, zarówno na zęby mleczne, jak i stałe oraz o tym, jakie pokarmy dobrze służą budowie zębów, a jakie je niszczą. Teraz już wszystkie przedszkolaki wiedzą, jak należy dbać o zęby i jak je myć. Serdecznie dziękujemy Pani Marcelinie za cenne wskazówki, które dzieci na pewno wykorzystają w praktyce.

          • Nasza uczennica w kolejnym etapie Turnieju Pożarniczego

          • Po dwuletniej przerwie rozegrano etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP). W dniu 23 marca 2022 roku na terenie obiektu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach o prawo udziału w eliminacjach powiatowych Turnieju rywalizowały reprezentacje Szkół Podstawowych z terenu gminy.

            W klasyfikacji ogólnej w grupie II (klasa VI – VIII) pierwsze miejsce zajęła nasza wychowanka - Wiktoria Banasik uzyskując prawo reprezentowania gminy Daleszyce w eliminacjach powiatowych. Tuż za podium miejsce IV przypadło Damianowi Kucharskiemu. Uczestnicy turnieju gminnego otrzymali okolicznościowe podziękowania za udział w eliminacjach gminnych turnieju, natomiast laureatka otrzymała okolicznościowy puchar oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy w Daleszycach.

            Reprezentację Szkoły Podstawowej w Sukowie tworzyli: Sylwia Prędota, Wiktoria Banasik, Emil Kubic, Kryspin Zelba (klasa VII „a”), Damian Kucharski oraz Marcel Wasik (klasa VII „b”).

            Nasza szkolna reprezentacja systematycznie uczestniczy w zajęciach prowadzonych przez p. Kamila Smelcerza Naczelnika OSP w Sukowie, który służy naszym uczniom swoją wiedzą dotyczącą powyższej tematyki konkursowej.

          • Światowy Dzień Zespołu Downa

          • 21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze.

            W tym dniu przedszkolaki i zerówkowicze naszej szkoły okazali solidarność z osobami z trisomią 21. Poprzez włączenie się do akcji społecznej polegającej na założeniu dwóch innych - kolorowych skarpet, uczniowie pokazali wsparcie i akceptację osób dotkniętych chorobą. Być może to drobne gesty, ale mają ogromne znaczenie - mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów.

          • Informator edukacyjny dla uczniów klas ósmych

          • Drodzy ósmoklasiści, zachęcamy do zapoznania się z ofertą edukacyjną liceów ogólnokształcących zamieszczoną w informatorze przygotowanym przez Kuratorium Oświaty w Kielcach. Informator, który zamieszczamy w linku poniżej, może stać się cennym narzędziem pomocnym w podjęciu najlepszej decyzji podczas zbliżającej się rekrutacji. Warto!

             

             

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Długo przez wszystkich wyczekiwana, nareszcie nadeszła! O kim mowa? O Wiośnie! Wczoraj - 21 marca - oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice, nie zabrakło również strojów w wiosennych kolorach. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły w różny sposób świętowali ten dzień. Nigdzie jednak nie zabrakło piosenek i wierszyków, kolorowych pochodów, a także prac plastycznych o tematyce wiosennej.

          • Konkurs językowy

          • Nauczyciele języka angielskiego - p. Anna Kędzierska i p. Anna Mięsikowska oraz nauczyciel języka niemieckiego - p. Martyna Gaworek zapraszają uczniów klas IV - VIII do wzięcia udziału w konkursie międzygminnym "Mój pierwszy lapbook - My first lapbook/ Mein Erstes Lapbook". Z racji faktu, że nauczyciel języka niemieckiego pracuje w szkołach gminy Daleszyce oraz gminy Pierzchnica, konkurs swoim zasięgiem obejmuje wszystkie szkoły podstawowe z obu gmin. Zachęcamy do zapoznania się z regulaminem konkursu, który znajduje się poniżej:

          • Pasowanie na czytelnika

          • Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, czyli uroczyste przyjęcie uczniów klas pierwszych do grona czytelników jest tradycją naszej szkoły. Przy okazji pasowania uczniowie rozwiązywali zagadki i rebusy związane z książką, biblioteką i bajkami. Złożyli także uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło pasowanie na czytelnika. Nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i obiecali, że będą często odwiedzać bibliotekę.

          • VI Gminny Turniej Warcabowy

          • Nie od dziś wiadomo, że gra w warcaby uczy dzieci jak podejmować słuszne decyzje, jak logicznie myśleć i planować strategie. Warcaby wspaniale wpływają na rozwój intelektu, kształcenie pamięci, koncentracji, uczą obserwacji, uważności i umiejętności radzenia sobie z problemami. Uczniowie naszej placówki chętnie rywalizują w tej popularnej grze. 9 marca 2022 r. w Szkole Podstawowej im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu odbył się VI Gminny Turniej Warcabowy. Naszą szkołę reprezentowali tam wyłonieni podczas eliminacji wewnątrzszkolnych: Antoni Wróblewski, Emanuel Fatyga z klasy III, Hanna Banasik z klasy V, Wiktor Prędotka z klasy VI, Mikołaj Polak z klasy VIIa i Urszula Kowalska z klasy VIIIa. Podczas tegorocznego turnieju sukces odniosła Urszula Kowalska zajmując trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Mikołaj Polak otrzymał wyróżnienie.

          • Eliminacje do XXVI Gminnego Konkursu Ortograficznego

          • Organizatorem XXVI edycji Gminnego Konkursu Ortograficznego dla uczniów klas II-III o tytuł "Mistrza Ortografii" jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Daleszycach. Konkurs odbywa się w ramach XXX Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim. Motywem przewodnim jest w tym roku hasło: "Czerp mądrość od autorytetów, ale ufaj sobie". Konkurs ma na celu podniesienie kompetencji ortograficznych uczniów oraz rozwijanie zainteresowań polonistycznych, a także integrowanie środowiska gminnego.

            3 marca w naszej szkole odbyły się szkolne eliminacje. W zmaganiach ortograficznych wzięło udział 8 uczniów, którzy dowiedli, że z ortografią im za pan brat. Do etapu gminnego zakwalifikowało się czworo uczniów, którzy popełnili najmniej błędów.

            I miejsce - Urszula Wójcicka kl.III

            II miejsce - Patryk Chłopek kl.III oraz Nataniel Hejzner kl.II

            III miejsce Patrycja Krężołek kl.II

            Za zwycięzców trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w dalszych eliminacjach.

          • Dwujęzyczne Przedszkolaki

          • Dzieciaki z Punktu Przedszkolnego od trzech tygodni realizują program „Dwujęzyczne Przedszkolaki”, który jest elementem Międzynarodowego Programu Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne dzieci/Bilingual Future”.

            Prowadzone codziennie zajęcia zawierające piosenki, aktywności ruchowe i prace plastyczne zapewniają wspaniałą zabawę z językiem angielskim. Specjalnie przygotowana seria edukacyjna „Baby Beetles” wprowadza rozpoznawane i rozumiane w kontekście słowa i zwroty dostosowując je do typowych dla dziecka w tym wieku możliwości i zainteresowań. Dzięki temu język angielski nie jest traktowany przez dzieci jako język obcy. Nauka tym systemem pozwala poznać język przez zabawę, w możliwie jak najbardziej efektywny sposób.

            W proces edukacyjny zaangażowani są także rodzice, których zadaniem jest utrwalanie poznanych treści językowych w domu dzięki specjalnej platformie edukacyjnej.

          • Na stoku w Krajnie

          • Piękne słońce za oknem, wiosna za pasem, ale... są też miejsca gdzie śniegu jest na tyle dużo, by móc uprawiać sporty zimowe. Takim miejscem jest stok narciarski w Krajnie, który w czwartkowe przedpołudnie odwiedzili uczniowie naszej szkoły z opiekunami - panią Katarzyną Bandurą i panem Grzegorzem Skowerskim. Uczestnicy wyjazdu mogli szlifować swoje umiejętności narciarskie i snowboardowe. Wśród obecnych nie zabrakło także tych, którzy po raz pierwszy przypięli narty. Zapewniamy - jak na pierwszy raz, szło im naprawdę świetnie. Większość początkujących odważyła się nawet skorzystać z dużego wyciągu orczykowego. Warunki na stoku były idealne. Po powrocie do szkoły wszyscy jednogłośnie stwierdzili "szkoda, że zima się już kończy".

          • Warsztaty w CK Technik

          • W minionym tygodniu uczniowie klas ósmych naszej szkoły, pod opieką pani Małgorzaty Ogrodnik oraz pana Janusza Syski, wybrali się do Centrum Kształcenia Zawodowego CK Technik, gdzie uczestniczyli w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego.

            CK Technik to nowoczesny i kluczowy ośrodek budowania kompetencji i kwalifikacji zawodowych dla młodzieży i dorosłych. Swoją działalność opiera na ścisłej współpracy z przedsiębiorstwami z branży informatycznej oraz przemysłu metalowo-odlewniczego, które stanowią inteligentne specjalizacje województwa świętokrzyskiego. Zajęcia były niezwykle inspirujące. Być może dzięki nim, przyszli absolwenci naszej szkoły obiorą właśnie techniczną drogę kariery zawodowej... Kto wie?

          • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

          • „Nie opłakała ich Elektra

            nie pogrzebała Antygona

            i będą tak przez całą wieczność

            w głębokim śniegu wiecznie konać”

            - Zbigniew Herbert - fragment wiersza pt. „Wilki”

            1 marca - obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Dzień ten został ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

            Uczniowie naszej szkoły szczególną wagę przykładają do wydarzeń historycznych, dlatego i dziś przy okazji 1 marca przygotowali gazetkę ścienną, a na lekcjach historii oglądali filmy poświęcone tej tematyce.

          • Dzień Dinozaura

          • Tyranozaur, diplodok, stegosaurus, triceratops… najmłodsi uczniowie naszej szkoły dokonale znają te pojęcia i wręcz uwielbiają wszystko co związane z dinozaurami. Dlatego 26 lutego - kiedy obchodzony jest Dzień Dinozaura - w naszym przedszkolu nie mogło zabraknąć dinozaurowych zabaw. "Paleontolodzy" z przedszkoli i zerówki przeżyli ciekawą przygodę w trakcie odkrywania i badania historii najdawniejszych, prehistorycznych zwierząt. Był to interesujący dzień dla wszystkich małych miłośników tych wielkich gadów.