• Próbny egzamin ósmoklasisty

          • Wychodząc z założenia, że prób nigdy dość, nasza szkoła postanowiła zorganizować kolejny już próbny egzamin ósmoklasisty, dając uczniom możliwość zmierzenia się z charakterem zadań, jakie mogą się pojawić na właściwym egzaminie oraz oswojenia z jego formułą i procedurami.

            Wczoraj ósmoklasiści rozwiązywali arkusz z języka polskiego, dziś zmierzyli się z matematyką, a jutro przystąpią do egzaminu z języka angielskiego.

            Trzymamy kciuki za ich jak najlepsze wyniki i mamy nadzieję, że egzamin majowy, który już tuż tuż, zakończy się sukcesem!

          • #SprzątamyDlaPolski

          • 22 kwietnia setki milionów ludzi na całym świecie obchodziło Dzień Ziemi. Idea troski o niebieską planetę łączy ludzi niezależnie od narodowości, wyznania, zawodu, czy wieku. Święto to jest wspaniałą okazją, by porozmawiać o problemach naszej planety, a także wziąć aktywy udział w działaniach na jej rzecz. Nasza szkoła przy okazji Dnia Ziemi chętnie przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski, w ramach której najmłodsi uczniowie 22 kwietnia opuścili szkolne ławki i wyszli w teren, by posprzątać najbliższą okolicę szkoły. Niestety, mimo dużej ilości koszy, dzieciaki i tak miały ręce pełne pracy...

          • 79. rocznica powstania w getcie warszawskim

          • Wczoraj - 19 kwietnia, obchodziliśmy 79. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Przy okazji rocznicy Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował gazetkę okolicznościową, przybliżającą wydarzenia tamtych dni. Dziś uczniowie na lekcjach historii oglądać będą filmy poświęcone tematyce powstania.

            Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Kiedy wybuchło, w getcie przebywało już zaledwie ok 50 - 170 tysięcy osób z blisko pół miliona. Niemcy systematycznie posuwali się w głąb getta, mordując ludność i paląc budynki. Za oficjalny koniec powstania uznano 16 maja, choć walki ustały ostatecznie dopiero w czerwcu 1943 r. Powstańcy mieli świadomość, że nie pokonają wroga, ale chcieli umierać z bronią w ręku i chcieli, by świat widział ich opór. „My wiedzieliśmy, że trzeba umierać publicznie, na oczach świata.” Symbolem powstania stał się żonkil. Dlaczego? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

          • Warsztaty pszczelarskie

          • W dniu 4 kwietnia Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach edukacyjnych na temat pszczelarstwa i życia pszczół pt. "Pszczoły - nasi mali przyjaciele". Tego dnia w naszej placówce zagościły żywe pszczoły razem z pszczelą królową, której dzieci szukały. Dowiedziały się również jak pracuje pszczelarz, a profesjonalnie przebrany bartnik opowiedział o pszczelich zwyczajach, o tym dlaczego pszczelarz nosi kombinezon i jakie ma akcesoria, jak zachowywać się w towarzystwie pszczół oraz o leczniczym działaniu pszczelich produktów. Przedszkolaki własnoręcznie wykonały świeczki z wosku pszczelego, które na pamiątkę zabrały do domu.

          • Zuchowy biwak w naszej szkole

          • Organizowanie harcerskiego nocowania w murach naszej szkoły, to już tradycja „Słonecznej Gromady Zuchowej” z Sukowa. W biwaku pod hasłem „Alicja w Krainie Czarów”, który odbył się w dniach 2-3 kwietnia, brało udział aż 82 zaprzyjaźnionych zuchów. Każdy z uczestników "nocowania" świetnie się bawił, ale także miał swoje obowiązki. Nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania – sobotnie popołudnie, wieczór, noc i czas o poranku zaplanowali wzorowo. Dzięki temu zuchy przeżyły ze sobą wspaniałą przygodę - rozwiązywały zadania, pokonywały przeszkody, pomagały sobie wzajemnie, przezwyciężały słabości, a przede wszystkim świetnie się bawiły. Wiosenny biwak udowodnił, że można połączyć dobrą zabawę z nauką i integracją.

          • IV Mistrzostwa Powiatu Kieleckiego Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych

          • W sobotni poranek - 2 kwietnia, Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Chmielniku tętniła życiem. Tego dnia na hali sportowej odbyły się IV Mistrzostwa Powiatu Kieleckiego Szkół Podstawowych w Warcabach Klasycznych, w których brali udział również przedstawiciele naszej szkoły. Choć miejsca na podium nie udało się zająć nikomu z naszych reprezentantów, to bardzo dobrze poradził sobie Kacper Prędotka z klasy IVb. Uczeń na 70 osób startujących w zawodach, uplasował się na miejscu siódmym. Gratulujemy!

             

          • Dwujęzyczna klasa pierwsza

          • UWAGA! W roku szkolnym 2022/2023 planujemy utworzenie dodatkowej - dwujęzycznej klasy pierwszej. Zapisy trwają od 28 marca. Więcej informacji pod numerem telefonu - 413073444