8-klasiści intensywnie powtarzają zdobytą w szkole podstawowej wiedzę, gdyż wielkimi krokami zbliża się czas niezwykle istotnej próby. W związku z sytuacją epidemiczną egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzany zgodnie ze specjalnymi wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Głównego Inspektora Sanitarnego. O czym muszą pamiętać uczniowie przed wejściem na salę egzaminacyjną? O co szkoła musi zadbać, aby zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy w czasie pandemii? Zachęcamy do lektury.
OSTATNIA PROSTA PRZED EGZAMINEM, ZACHĘCAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z WYTYCZNYMI CKE, MEiN I GIS
BEZPIECZNIE NA WSI, ETAP SZKOLNY KONKURSU ROZSTRZYGNIĘTY
Zakończył się I szkolny etap konkursu „Bezpiecznie na wsi”, realizowanego w ramach projektu edukacyjnego „Razem dla bezpieczeństwa w powiecie kieleckim”. Udział w nim wzięli uczniowie z klas V – VIII zainteresowani powyższą tematyką. Na kolejny szczeblu powiatowym reprezentować naszą szkołę będą ci, którzy wypadli najlepiej, czyli Wiktor Prędotka z klasy V i Wojciech Pustuła z klasy VI "a". Zwycięzcom szkolnych eliminacji gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w II etapie konkursowych zmagań.
Zakres tematyczny konkursu dotyczył zagadnień związanych z:
a) niebezpiecznymi miejscami w gospodarstwie;
b) zagrożeniami dotyczącymi użytkowania maszyn i urządzeń rolniczych;
c) pracami niebezpiecznymi i szkodliwymi w gospodarstwach rolnych;
d) bezpieczeństwem w ruchu drogowym przy poruszaniu się po drogach pieszo i rowerem;
f) zagrożeniami ze strony zwierząt gospodarskich;
g) abc pierwszej pomocy przedlekarskiej;
h) zagrożeniami chemicznymi w gospodarstwie;
i) bezpiecznymi zabawami w czasie wolnym od nauki.Na poziomie etapu szkolnego uczniowie skonfrontowali swoją wiedzę z pytaniami testowymi obejmującymi przedstawioną powyżej tematykę. Test miał charakter jednokrotnego wyboru, tzn. że na każde pytanie przypadała tylko jedna prawidłowa odpowiedź. W opinii uczestników pytania testowe były wymagającym sprawdzianem wiedzy teoretycznej i praktycznej.
Uczniowie Wiktor Prędotka z klasy V oraz Wojciech Pustuła z klasy VI „a”, którzy uzyskali największą ilość punktów, będą reprezentować naszą szkołę w etapie II, tzn. powiatowym.
Celem konkursu jest kształtowanie właściwych postaw,sprawdzenie znajomości wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie, szerzenie idei bezpiecznego przebywania w gospodarstwach rolnych i domowych wśród uczniów, udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej osobom potrzebującym oraz właściwych zachowań w ruchu drogowym.
Organizatorami i współorganizatorami powyższego konkursu są m. in. Okręgowy Inspektorat Pracy w Kielcach, Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach oraz Instytucje działające w ramach Wojewódzkiej Komisji ds. BHP w rolnictwie indywidualnym.
"SZKOŁA NA WIDELCU" W NASZYM WYDANIU, NAJMŁODSI CZEKAJĄ NA GŁOSY
Zdrowe jedzenie zaczyna się od edukacji, i to najlepiej od najmłodszych lat. Dobry przykład w szkole i w domu może wpływać pozytywnie na zmianę nawyków żywieniowych i dlatego do odkrywania świata jedzenia poprzez praktykę zachęca Program „Dobrze jemy ze Szkołą na Widelcu”. Nasi uczniowie, którzy biorą udział w tej akcji, liczą na wsparcie. W ramach projektu powstały cztery konkursowe filmy, których autorami są uczniowie "zerówki" oraz z klas: 1, 2 i 3 "a". Aby poszczególne grupy mogły przejść do kolejnego etapu zmagań, muszą skompletować wymaganą liczbę głosów.
„Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu” jest ogólnopolskim programem edukacyjnym skierowanym do Uczniów klas 1-3 szkół podstawowych. Ma charakter projektu długofalowego, którego trzecia edycja trwa od września 2019 do czerwca 2020. Celem organizatora, czyli Fundacji Szkoła na Widelcu, jest przede wszystkim edukacja w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka.
Jednym z punktów programu było stworzenie filmu ukazującego przeprowadzone działania podjęte w trakcie trwania projektu. Każdy film (w naszej szkole powstały 4 takie filmy - kl. O, 1, 2 i 3 "a") bierze udział w konkursie, w którym, aby przejść do drugiego etapu, potrzebne są Państwa głosy. Nasi uczniwie liczą na pomoc.
WIRTUALNA AKADEMIA Z OKAZJI 230. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
W tym roku świętujemy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, regulującej organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Jest to wyjątkowy czas dla wszystkich Polaków i osób związanych z naszym krajem. Również nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i pod okiem nauczycielek języka polskiego - Aleksandry Górniak-Bandury i Wiolety Smelcerz przygotowali wirtualną akademię upamiętniającą to przełomowe i zarazem symboliczne wydarzenie. Zapraszamy do wspólnej wędrówki przez dzieje ukochanej Ojczyzny.
WIRTUALNA AKADEMIA UPAMIĘTNIAJĄCA 230. ROCZNICĘ
Materiał filmowy przybliża kulisy uchwalenia Konstytucji 3 maja – ówczesne nastroje polityczne, przebieg obrad Sejmu Czteroletniego, znaczenie aktu oraz powiązane z nim zdarzenia, które na stałe zagościły w sercach Polaków. Dopełnieniem treści montażu słowno-muzycznego jest okolicznościowa gazetka ścienna przygotowana przez Samorząd Uczniowski naszej szkoły.
Konstytucja 3 maja została uchwalona w dwie dekady od pierwszego rozbioru Polski, by zapewnić ład prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów i ochronić jej niepodległość. Mimo, że obowiązywała tylko przez 14 miesięcy, jej znaczenie dla historii Polski i Europy jest nieocenione. Stała się symbolem patriotyzmu, dumy i wolności. "Jeszcze Polska nie zginęła...".
230 LAT MINĘŁO, WSPOMINAMY UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA
„Ustawa rządowa” z 1791 roku stanowiła przełom w dziejach ustroju Rzeczypospolitej. Likwidowała dotychczasowy ustrój mieszany i wprowadzała monarchię konstytucyjną opartą na oświeceniowych zasadach zwierzchnictwa narodu i trójpodziału władzy. Konstytucja 3 Maja jest wyjątkowa, ale nie tylko dlatego, że druga na świecie i pierwsza w Europie, ale przede wszystkim dlatego, że mimo fatalnej dla Rzeczypospolitej sytuacji politycznej i militarnej powstała jako przemyślany początek zmian! Była wyrazem wiary, determinacji i nadziei na zachowanie wolności.
7 września 1789 roku, obradujący od roku Sejm, który przeszedł do historii pod nazwą Sejmu Wielkiego, powołał jedenastoosobową komisję do „Ułożenia Projektów Formy Rządów” pod kierownictwem Ignacego Potockiego. Prace nad reformą ustroju posuwały się bardzo powoli, ponieważ zmiany, które zamierzano wprowadzić, dotyczyły wielu aspektów życia politycznego i społecznego Rzeczypospolitej.
2 sierpnia 1790 roku komisja przedstawiła Sejmowi ogromny, bo zawierający 689 artykułów, „Projekt do reformy rządów”. Dyskusje nad projektem przedłużały się, dlatego postanowiono, że posłowie zachowają swoje mandaty na kolejne dwa lata, a jesienią sejmiki wybiorą kolejny komplet posłów. W efekcie od listopada 1790 roku Sejm obradował w podwojonym składzie. W marcu 1791 roku uchwalono ustawy o sejmikach i miastach królewskich.
3 maja w przyspieszonym trybie - w celu zaskoczenia chwilowo nieobecnych w Warszawie przeciwników – uchwalono „Ustawę rządową”, która zmieniała ustrój władzy państwowej w Rzeczypospolitej. Autorami konstytucji byli m.in. król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Ustawa zmieniała w sposób zasadniczy ustrój państwa znosząc przywileje szlacheckie, liberum veto, konfederacje, wolną elekcję i dominującą pozycję oligarchii magnackiej. Uchwalenie konstytucji, ze względu na opór konserwatywnej części posłów i senatorów oraz dyplomatów mocarstw ościennych: Rosji, Austrii i Prus, zostało przeprowadzone w drodze swoistego zamachu stanu, co dało jej przeciwnikom pretekst do podważania jej legalności.
My dziś wspominamy jej uchwalenie jako wydarzenie bez precedensu. „Ojczyzna nasza jest ocalona. Swobody nasze zabezpieczone. Jesteśmy odtąd narodem wolnym i niepodległym” – ogłaszali z dumą w wydanym 7 maja 1791 roku uniwersale sygnatariusze konstytucji. Konstytucja 3 Maja była dla Polaków symbolem wolności, suwerenności i dumy narodowej i tak też ją wspominamy i dzisiaj.
MAŁYMI KROKAMI WRACA STACJONARNE NAUCZANIE, NA POCZĄTEK KLASY 1-3
Sytuacja epidemiczna na tyle się poprawia, że w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa wracamy do normalnej pracy szkół. Od 4 maja do nauki stacjonarnej wracają wszystkie dzieci z klas I-III szkół podstawowych, a w kolejnych tygodniach stopniowo starsi uczniowie. Od 31 maja szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały już wyłącznie w trybie stacjonarnym.
Małymi krokami w stronę normalności... Takie wnioski można wyciągnąć, analizując decyzję rządu, na mocy której stopniowo, przez cały maj, do stacjonarnej pracy będą wracały poszczególne szkoły i placówki.
Po weekendzie majowym, czyli od 4 maja uczniowie klas I-III szkół podstawowych na terenie całego kraju wracają do nauki stacjonarnej w szkole.
Z kolei od 17 maja uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę w tzw. systemie hybrydowym (naprzemiennie w szkole i w domu) Według analiz ekspertów, od 31 maja wszyscy uczniowie będą już zasiadać w szkolnych ławach, by rok szkolny 2020/2021 dokończyć stacjonarnie.
#MOJA FLAGA, BIAŁO-CZERWONE SERCA ZABIŁY DLA OJCZYZNY
- 12
2. maja obchodzimy jedno z najmłodszych świąt państwowych – Dzień Flagi. To z nią się utożsamiamy i wokół niej tworzymy wspólnotę. Biało-czerwone barwy towarzyszą nam w szczególnie ważnych chwilach. Dziś to my - społeczność związana ze Szkołą Podstawową w Sukowie, przystępując do akcji #MOJAFLAGA, chcieliśmy pokazać, jak dumni jesteśmy z tego, że jesteśmy Polakami. Nasze serca są biało-czerwone. Okna i balkony naszych domów oraz ich otoczenie też... Zapraszamy do odwiedzenia okolicznościowej galerii.
2 maja jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wciąż utrwala się w świadomości społecznej i zyskuje na popularności. Gdzie wzrokiem sięgnąć, powiewają u progu maja tysiące flag państwowych.
Dlaczego biel i czerwień? Barwami polskimi od wieków była biel orła i czerwień tarczy herbowej. Kolor biały symbolizuje czystość i prawe postępowanie, zaś czerwony - odwagę i waleczność. Na polskiej fladze biel znajduje się u góry, gdyż według zasad heraldyki ważniejszy jest kolor godła niż tła. Dzień Flagi obchodzimy 2 maja, w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja, bowiem 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę jej uchwalenia, barwy biało-czerwone po raz pierwszy uznano za polski symbol narodowy.
BIAŁO-CZERWONO NA ZNAK MIŁOŚCI DO OJCZYZNY!
2 maja obchodzimy Dzień Flagi. W trudnym okresie pandemii koronawirusa, nawet pozostając w domach, możemy aktywnie włączyć się w patriotyczne świętowanie majówki. Biuro Programu "Niepodległa", chcąc pokazać, że Polacy chętnie angażują się w kultywowanie narodowych tradycji, ponownie zorganizowało akcję "Moja flaga". Reguły są proste: należy wywiesić biało-czerwoną flagę, zrobić okolicznościowe zdjęcie, a na koniec opublikować je z odpowiednim hasztagiem w mediach społecznościowych. Wierzymy, że nasi uczniowie staną na wysokości zadania i ochoczo przystąpią do akcji #moja fłaga. Ważne, żeby pokazać właśnie teraz, że potrafimy się jednoczyć i manifestować miłość do Ojczyzny oraz przywiązanie do barw narodowych. Do zamieszczania biało-czerwonych zdjęć na naszym facebookowym profilu zachęca Samorząd Uczniowski.
Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm RP 20 lutego 2004 roku. Od tego czasu zawsze 2 maja organizowano szereg akcji i manifestacji mających na celu uczczenie biało-czerwonych barw. Tym razem nie będzie ani hucznie, ani tłumnie. Będzie spokojnie, kameralnie, rodzinnie. Ze względu na stan epidemii wszystkie zaplanowane na ten dzień imprezy zostały ograniczone. Dlatego każdy gest solidarności i braterstwa jest na wagę złota.
"Dotychczas w internecie akcja #mojaflaga przyciągnęła uwagę ponad miliona internautów. Mamy nadzieję, że i w tym roku pod hasztagiem znajdziemy setki tysięcy powiewających biało-czerwonych flag" - czytamy na stronie organizatora.
ŁĄCZY NAS PAMIĘĆ, 78. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. W tym roku przypada jego 78. rocznica. Co my możemy zrobić w czasie epidemii, aby godnie uczcić te wydarzenia? Samorząd Uczniowski naszej szkoły na tę okoliczność przygotował wymowną gazetkę ścienną, zaś na lekcjach historii uczniowie zobaczyli tematyczne filmy. Jak głosi hasło tegorocznych obchodów: "Łączy nas pamięć". Należy zatem pamiętać, że postawa miłości do narodu, heroizmu i poświęcenia dla dobra ogółu są godne czci i kultywowania. To właściwe drogowskazy dla współczesnych uczniów.
Na pamiątkę wydarzeń z 19 kwietnia 1943 roku, kto solidaryzuje się z ofiarami powstania w getcie, przypina do swojego ubrania symbolicznego żonkila. Teraz jest to niemożliwe. W trosce o swoje bezpieczeństwo musimy zostać w domu. Niemniej jednak wciąż możemy jednoczyć się z tymi, którzy czczą pamięć poległych i pamiętają o wydarzeniach sprzed 78 lat. Uczniowie, począwszy od tych najmłodszych, podczas zajęć on-line uczestniczyli w tematycznych lekcjach historii. Podczas nich miały miejsce projekcje filmów edukacyjnych i dyskusja na temat pamiętnych wydarzeń.
Aby lepiej zrozumieć, dlaczego to właśnie na początku drugiej połowy kwietnia w wielu zakątkach Polski robi się żółto od żonkili, należy przybliżyć sylwetkę wspomnianego już Marka Edelmana. To bohater i ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej (ŻOB). Co roku, 19 kwietnia składał on bukiet z tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Co ciekawe, w każdą rocznicę dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. To właśnie dlatego żółte żonkile co roku rozdawane są przez tysiące wolontariuszy na ulicach polskich miast. Akcja „Żonkile” aktualnie organizowana jest w całej Polsce. Jej inicjatorem jest Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Jeszcze kilka słów o samym powstaniu w getcie. Ten desperacki, heroiczny zryw jest na świecie symbolem walki o godność, jednak w Polsce przez wiele lat pozostawało mało znane. Akcja "Żonkile" jest projektem edukacyjnym mającym na celu budowanie świadomości historycznej nie tylko młodego pokolenia. Dyrekcja naszej szkoły podkreśla, że dąży do tego, aby pamięć ważnych wydarzeniach z historii Polski była jednym z elementów kształtujących tożsamość wychowanków.
Wiosną 1943 roku przed ostateczną likwidacją getta przebywający w nim Żydzi podjęli się zbrojnego czynu. W getcie działały wówczas Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy. Obie organizacje postanowiły połączyć siły i pokierować czynem zbrojnym, dzieląc się rewirami getta. Powstanie zaplanowano na dzień przed żydowskim świętem Paschy. Do walki stanęli przede wszystkim ludzie młodzi. Starcie było niezwykle nierówne. Powstańcy nie mieli broni i tym samym szans na wygraną, choć przystępowali do walki z pełną świadomością swojej sytuacji. Początkowo Żydzi otwarcie wystąpili przeciwko siłom niemieckim. Później ukrywali się w bunkrach, kanałach i piwnicach. Części z nich udało się uciec. Trzeci etap walk to bój na gruzach getta. Jako oficjalną datę końca walk przyjmuje się 16 maja 1943.
KATYŃ - PAMIĘTAMY!
13 kwietnia obchodzony jest jako Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dlaczego wybór padł na tę datę? Otóż 13 kwietnia 1943 r. niemieckie radio podało informację o odkryciu grobów polskich oficerów zamordowanych przez żołnierzy radzieckich. Polacy zginęli od strzałów w tył głowy. W odpowiedzi radio w Moskwie nadało komunikat mówiący, iż "oszczercy Goebbelsa rozpowszechniali podłe wymysły". Sowieckie Biuro Informacji ogłosiło także, że polscy jeńcy, którzy byli zatrudnieni na robotach budowlanych, wpadli w ręce „niemieckich katów faszystowskich”. Polacy nigdy nie ustali w walce z zakłamywaniem historii. Katyń 1940 - pamiętamy!
Wiosną 1940 roku NKWD rozstrzelało blisko 22 tysiące obywateli polskich. Zginęli, bo kochali swoją Ojczyznę i stanowili jej elitę. Ofiary tej zbrodni pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem. Ponad czterdzieści lat batalii politycznej i prawnej, by świat, a przede wszystkim bliscy ofiar, wreszcie usłyszeli, kto ponosi całkowitą winę za bestialskie zamordowanie więźniów pojmanych po agresji ZSRR na Polskę. Zbrodnia katyńska jest symbolem terroru, agresji, okrucieństwa. Katyń to jednak tylko początek. Dalej jest Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków, Miednoje, Charków, Gniazdowo, Bykownia... Polska historia nigdy nie była łatwa. Naznaczona krwią, trudem walki o wolność do ostatniego oddechu. Dlatego my, żyjący w suwerennej Ojczyźnie, nie możemy zapomnieć o daninie krwi złożonej także w naszym imieniu.
Dlatego też uczniowie naszej szkoły, dla których ważne wydarzenia historyczne są pretekstem do zadumy nad bolesną, bo skąpaną we krwi historią, na lekcjach historii oglądali film poświęcony wydarzeniom z kwietnia 1940 roku. Towarzyszyła im ożywiona dyskusja i głębokie refleksje o charakterze ogólnoludzkim.
O wydarzeniach sprzed 81 lat trzeba otwarcie mówić. Katyń to symbol prób podejmowanych w celu sfałszowania historii. Teraz, po osiemdziesięciu jeden latach, nie możemy ukarać winnych. Ludzi bezpośrednio odpowiedzialnych za to ludobójstwo już nie ma. Nie ma ani tych, którzy podjęli decyzje, ani tych, którzy strzelali w tył głowy, ani tych, którzy spychali ciała do dołów, ani tych, którzy sadzili las. Nie ma też Związku Radzieckiego. Jesteśmy my, których obowiązkiem jest podtrzymywanie ognia pamięci o Katyniu.
SUKCES NASZEJ UCZENNICY NA SZCZEBLU WOJEWÓDZKIM!
Sukces uczennicy naszej szkoły! Julia Zielińska z klasy VIII A została finalistą III etapu IV Wojewódzkiego Konkursu z języka polskiego dla szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2020/2021. Serdecznie gratulujemy sukcesu, który jest wynikiem ciężkiej pracy i zaangażowania Julki, a także nauczycielki języka polskiego - pani Aleksandry Górniak-Bandury, która przygotowywała swoją podopieczną do konkursu.
RAZ W SZKOLE, RAZ W DOMU - ZMIANA W PRACY KLAS 1-3
W poniedziałek 26 kwietnia w 11 województwach, w tym również w świętokrzyskim, najmłodsi uczniowie z klas 1-3 wrócą do szkolnych ław. Stanie się to jednak na nowych zasadach. Chodzi o nauczanie hybrydowe. Co to w praktyce oznacza? Wiążę się to z tym, że w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem, najmłodsi będą się uczyli rotacyjnie - raz zdalnie, raz stacjonarnie. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem dowozów uczniów do szkoły na zajęcia stacjonarne.
HARMONOGRAM DOWOZÓW UCZNIÓW KLAS 1-3
Nauczanie hybrydowe oznacza, że co niej więcej połowa uczniów z danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostali zdalnie. Dzięki temu można ograniczyć ilość uczniów na korytarzach, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem.
Przypomnijmy, uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Ich starsi koledzy z klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października 2020 roku. Z kolei 19 kwietnia zostały otwarte przedszkola i punkty przedszkolne.
NAJMŁODSI WRACAJĄ DO SZKOŁY
Od poniedziałku 19 kwietnia 2021 roku dzieci z punktów przedszkolnych i oddziału przedszkolnego wracają do stacjonarnego funkcjonowania. Powrót najmłodszych do przedszkoli to pierwszy krok luzowania obostrzeń. Nadal nie wiadomo, kiedy do szkół zawitaja ponownie uczniowie klas I-III oraz starsi. W ich przypadku nadal obowiązuje nauka zdalna. Dziś wiadomo, że stan ten potrwa przynajmniej do 25 kwietnia.
Przedszkola i żłobki zostały ponownie zamknięte „na dwa tygodnie” pod koniec marca – tuż po przekroczeniu pułapu 34 tys. nowych zakażeń. Przedszkolaki wracają do placówek 19 kwietnia. Za nimi w kolejce do powrotu do nauki stacjonarnej są uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w optymistycznym scenariuszu już od maja do szkół mogliby wrócić wszyscy uczniowie. Sytuacja będzie monitorowana na bieżaco.
KWIATÓW CI U NAS DOSTATEK, KONKURS NA PRZYWITANIE WIOSNY ROZSTRZYGNIĘTY...
- 6
Wiosna to piękna pora roku. Wokół zaczyna się zielenić. Przyroda budzi się z zimowego snu. Coraz częściej słychać świergot ptaków. Dni stają się dłuższe. Rozkwitają pąki na drzewach i krzewach. Pojawiają się pierwsze kwiaty. Te ostatnie stały się motywem przewodnim konkursu zorganizowanego przez świetlicę naszej szkoły. Spośród przedstawionych prac największe uznanie jury uzyskały kwiatowe propozycje Filipa Siudaka z klasy I i Zuzanny Skrzeczyny z klasy III B. A że również i pozostałe wizualizacje stały na wysokim artystycznie poziomie to wszyscy uczestnicy - a było ich kilkanaścioro - zmieścili się na podium.
Wiosna nieśmiało puka do naszych okien. Raz przywita jaskrawym słońcem, innym razem ostudzi głowy zimnym wiatrem i padającym śniegiem. Aby dodać tej długo wyczekiwanej porze roku więcej animuszu, świetlica szkolna zorganizowała konkurs, który polegał na stworzeniu przestrzennej pracy przedstawiającej pierwsze po zimowej szarudze kwiaty. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, ale finalnie udało się wyłonić zwycięzców. Najwyżej ocenione zostały prace Filipa Siudaka i Zuzanny Skrzeczyny, a tuż za nimi znaleźli się Oliwier Majkowski, Alicja Pietrowska i Krzysztof Sobczyk. Pozostali młodzi artyści - zdaniem komisji konkursowej - zasłużyli na 3. lokatę.
MIEĆ UŚMIECH NA DŁONI, OPTYMIZM JEST ZARAŹLIWY
- 10
"NIE WIDAĆ MNIE, ALE WSZYSTKO U MNIE OK..." - to ogólnopolska akcja, do której przyłączenia zaprasza Samorząd Uczniowski. Jak to zrobić? Wystarczy znaleźć wolną chwilę, aby na swojej dłoni namalować minę, która byłaby odzwierciedleniem towarzyszącego w danej chwili nastroju. Potem szybka fotka i komentarz pod stosownym wpisem na profilu naszej szkoły na Facebooku. Mimo że szaleje epidemia koronawirusa, przyszło nam ograniczyć kontakty społeczne do minimum, a za oknami zamiast wiosennego słońca śnieżna zadymka, potrafimy się cieszyć. Dowód? Wystarczy spojrzeć na nadchodzące do nas zdjęcia. Przecież szczęście jest w nas i jest ono uzależnione od tego, jak patrzymy na świat. Zarażajmy się... optymizmem.
NIECHAJ ZABRZMI ALLELUJA!
Niech radość z faktu, że Jezus zmartwychwstał, by pokonać śmierć, przenika nasze serca, a moc Dobrej Nowiny sprawi, że naszą codzienność przepełni nadzieja i wiara w to, że w Chrystusie mamy przewodnika na drodze do zbawienia. Całej społeczności szkolnej oraz naszym przyjaciołom życzymy, by w labiryncie życia zawsze towarzyszył Mesjasz i Jego błogosławieństwo. Ciepłych i pogodnych Świąt Zmartwychwastania Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności. Niechaj zabrzmi Alleluja!
PRZYNAJMNIEJ DO 18 KWIETNIA UCZYMY SIĘ ZDALNIE...
Ze względu na trudną sytuację spowodowaną epidemią koronawirusa, podjęto decyzję o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń. Oznacza to, że w poniedziałek 12 kwietnia 2021 roku dzieci i młodzież nie wrócą do przedszkoli i szkół. Co dalej? Rozważane są różne scenariusze. Aktualnie wiadomo, że nauka zdalna potrwa przynajmniej do 18 kwietnia 2021 r. - W przyszłym tygodniu będziemy podejmować kolejne decyzje - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
WIELKANOC TUŻ-TUŻ, PALMY I PISANKI ROBIĄ WRAŻENIE!
- 1
Zbliża się radosny okres Świąt Wielkanocnych, który niesie ze sobą głębokie refleksje, budząc w ludziach optymizm i nadzieję na lepsze jutro. Czując ten klimat, uczniowie klas młodszych przystąpili do działania. W efekcie powstały kolorowe pisanki oraz ręcznie zdobione palmy. Chociaż tylko najpiękniejsze, zdaniem szkolnego jury, palmy i pisanki trafiły na konkurs gminny, to warto podkreślić, że wszyscy młodzi artyści stanęli na wysokości zadania i swoim zaangażowaniem i kreatywnością sprawili, że wszyscy poczuli magiczną aurę oczekiwania na cud zmartwychwstania.
Wielkanoc to najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W kulturze ludowej uroczystość była pełna przenikających się wzajemnie wierzeń i zwyczajów. Wiele z nich kultywowanych jest do dzisiaj. Wystarczy wspomnieć święcenie własnoręcznie przygotowanych palm, czy zdobienie jajek. Mając to na uwadze, Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach zorganizował dwa okolicznościowe konkursy: "Wielkanocna palma" i "Wielkanocna pisanka". Nasi uczniowie w odpowiedzi przygotowali wiele pięknych prac. Warto wspomnieć, że - poza konkursem - powstały też okolicznościowe kartki wielkanocne.
Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko, a zbliżające się Święta Wielkanocne będą wyglądały zupełnie inaczej niż to zazwyczaj bywało. Jednak takie akcje pokazujące entuzjazm dzieci i ich chęci do dzielenia się radością, sprawiają, że mimo wszystko wiemy, że zbliżają się święta.
CO OFERUJĄ SZKOŁY BRANŻOWE?
Jaką szkołę ponadpodstawową wybrać i jak zrobić to mądrze? To pytanie, które na pewno zadaje sobie teraz wielu 8-klasistów, którym niebawem przyjdzie zakończyć naukę w szkole podstawowej. Zapraszamy na przegląd oferty szkół branżowych województwa świętokrzyskiego przygotowany przez ekspertów Kuratorium Oświaty w Kielcach. Może postawienie na naukę konkretnego zawodu będzie właściwym wyborem? Przecież znane powszechnie porzekadło mówi: "Wybierz zajęcie, który kochasz, a nie przepracujesz żadnego dnia w życiu”.
OFERTA EDUKACYJNA SZKÓŁ KSZTAŁCĄCYCH W ZAWODACH
SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIEDecyzja co do tego, jaki zawód wybrać, jest bardzo istotna w życiu każdego człowieka. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które nie są jeszcze pewne, co tak naprawdę chcą robić w przyszłości. Jak wybrać zawód w takiej sytuacji i która profesja może okazać się najbardziej przyszłościowa?
W czasach koronawirusa, gdy drzwi wielu szkół są zamknięte, dni otwarte nie są organizowane, podobnie jak targi edukacyjne, informatory przygotowywane przez ekspertów, mogą okazać się bezcennym źródłem informacji. Dziś przyszedł czas na przegląd, który szczególnie zainteresuje tych, którzy już dzisiaj zastanawiają się nad wyborem konkretnej profesji.
NOWE OBOSTRZENIA, OD 29 MARCA PRZEDSZKOLA BĘDĄ ZAMKNIĘTE
Na skutek zaostrzenia reżimu sanitarnego w związku ze zwalczaniem i przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa – od 29 marca żłobki i przedszkola będą zamknięte. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). To kolejne obostrzenia w sektorze edukacji, które zostaną utrzymane przynajmniej do 9 kwietnia, czyli przez dwa tygodnie. Okres ten obejmie przerwę związaną z Wielkanocą. Co dalej? Zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Trzecia fala epidemii przybiera na sile. Niestety, odnotowujemy kolejne rekordy zakażeń, do tego wirus atakuje coraz młodszych. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i ich rodziców, do uczniów klas 1-8 dołączają ci, którzy uczęszczają do oddziałów i punktów przedszkolnych. W czwartek, 25 marca, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiedział wprowadzenie nowych restrykcji. Jedna z nich dotyczy najmłodszych dzieci. Od poniedziałku, 29 marca, na co najmniej dwa tygodnie zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie