11 listopada to wspólne święto wszystkich Polaków. Ten radosny dzień, który powinien łączyć, a nie dzielić, obchodzony jest uroczyście w całej Polsce. Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się do kalendarza imprez Szkoły Podstawowej w Sukowie. Tym razem doszło także do wyjątkowego pojedynku klas na… wiedzę historyczną, transparenty, wymyślone hasła oraz patriotyczne ciasta!
Dwa dni później po oficjalnych obchodach, bo 13 listopada 2017 r. uczniowie naszej szkoły obrazowo przedstawili historię wydarzeń prowadzących do kolejnych rozbiorów Polski, poprzez powstania narodowe, aż do 1918 roku. „”Pociąg do wolności - był to występ zbudowany na zasadzie wspomnienia. Wychowankowie naszej placówki słowami przywołali bolesną historię naszej Ojczyzny, a swoją postawą przypomnieli, co kryje się pod tak ważną dla Polaków datą. W scenariuszu znalazły się podniosłe wiersze znanych polskich poetów oraz pieśni patriotyczne, które dodały przedstawieniu patosu i zmusiły do zadumy nad losami Ojczyzny. W repertuarze znalazł się m.in. utwór zespołu Chłopcy z Palcu Broni pt. „Kocham wolność". Młodzi artyści pełnym zaangażowaniem podkreślili z jednej strony patetyczny, a z drugiej radosny wymiar tego święta.
Uroczystość ta była bez wątpienia nie tylko uczczeniem tego ważnego święta narodowego, ale też bodźcem, który skłonił niejednego widza do refleksji na temat naszej historii. Za pomocą słów pełnych nostalgii i refleksji deklamatorzy podkreślali, ile musiało przelać się krwi i łez, zanim 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska stała się ponownie Polską.
Podczas apelu zgromadzeni widzowie obejrzeli również klasowe prezentacje – były transparenty, flagi, okrzyki, a nawet biało-czerwone salwy konfetti. Wszyscy uczniowie i nauczyciele byli odświętnie ubrani, a ich stroje zdobiły biało-czerwone kotyliony.
Zgodnie z zapowiedzią tego dnia odbyły się również konkursy, w których specjalnie powołana komisja sprawdziła wiedzę historyczną na temat drogi Polski do odzyskania niepodległości, wybrała najlepszy wypiek niepodległościowy oraz doceniła najlepiej przygotowaną do obchodów klasę. Warto podkreślić, że w tę akcję zaangażowali się dosłownie wszyscy. Uczniowie zadbali nawet o najdrobniejsze szczegóły – mieli identyczne muchy, emblematy czy biało-czerwone kokardy.
Trudy te musiały zostać docenione. Dzień później, 14 listopada na apelu prowadzonym przez Dyrekcję szkoły, zostały wręczone dyplomy i nagrody dla zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Pierwsze miejsce w konkursie na "Najlepszy Wypiek Niepodległościowy" zajęły wspólnie klasy V a i V b. "Najlepszą Stylizacją Niepodległościową" pochwalić się może klasa III gimnazjum, która w nagrodę pojedzie na kieleckie lodowisko. W konkursie historycznym zatytułowanym "Święto Niepodległości" w kategorii klas IV-VI triumfowała klasa IV b, natomiast w kategorii klas starszych - klasa II a gimnazjum ex aequo z klasą III gimnazjum. Oprócz pamiątkowych dyplomów do rąk zwycięzców powędrowały „Karty niepytajki".
Uczniowie uczęszczający do naszej placówki z zainteresowaniem i w skupieniu prześledzili tę szczególną lekcję historii, ale także poczuli, że to święto jest niezwykle radosne i dotyczy każdego z nas, każdego Polaka. Tego dnia tak naprawdę każdy był zwycięzcą.