Czując atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie aktywnie wzięli udział w zbiórce książek dla Polaków mieszkających na Ukrainie. Efekt? Z Sukowa do Urzędu Marszałkowskiego - organu zarządzającego akcją trafiła pokaźna kolekcja książek i podręczników. To dar serca i dowód, że nie jest nam obojętna sytuacja tych, którzy mają utrudniony dostęp do edukacji w ojczystym - polskim języku. - Poprzez takie działania chcemy kultywować tradycję, kulturę i język polski na Kresach Wschodnich. Ta literatura bardzo przyda się Polonii. Jest dużo podręczników, z których będą mogli korzystać uczniowie polskich szkół na Ukrainie - podkreślali koordynatorzy zbiórki. Każda książka jest na wagę złota, gdyż może pomóc w nauce i utrzymaniu kontaktu z polskością dzieciom z rodzin mieszanych, najbardziej zagrożonych utratą polskiej tożsamości.
Świętokrzyscy uczniowie przekazali Polakom mieszkających na Ukrainie łącznie 2 tony książek. Jest to efekt akcji zorganizowanej przez wolontariuszy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego wspólnie z Kuratorium Oświaty w Kielcach. - Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania. W ciągu tygodnia uczniowie uzbierali 2 tony książek, które posłużą Polakom mieszkającym na Ukrainie. Poprzez takie działania chcemy wspierać kultywowanie tradycji, kultury i język polskiego na Kresach Wschodnich - przyznał Sekretarz Województwa, Bernard Antos. Zbiórkę patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas.
Zebrane książki przekazane zostały Wspólnocie Polskiej. Dzięki hojności podopiecznych sukowskiej placówki do Polonii trafiły m.in. lektury szkolne, powieści młodzieżowe, literatura piękna i fachowa, książki dla dzieci i młodzieży, poradniki, czy albumy. Akcja zakończyła się wielkim sukcesem. Stało się tak dzięki ofiarności ludzi dobrego serca i zaangażowaniu wielu instytucji, w tym naszej szkoły. Polonia na Ukrainie nie ma łatwego dostępu do edukacji. Ale to - miejmy nadzieję - się zmieni, bo dzięki przeprowadzonej w naszym województwie i w naszej szkole zbiórce książek na Kresy trafi tysiące wydawnictw.
Ukraina jest jednym z tych państw, w których istnieje dość liczna i dobrze zorganizowana mniejszość polska. Wynika to z kilku czynników: sąsiedztwa z Polską, wspólnej historii i długotrwałej egzystencji obu tych narodów w ramach jednego państwa. Dzieci z Kartą Polaka zza wschodniej granicy chciałyby uczyć się w polskich szkołach. Mają do tego takie same prawa, jak ich rówieśnicy urodzeni w ojczyźnie. Mogą więc uczyć się tutaj za darmo. Na przeszkodzie stają jednak pieniądze. Niewiele rodzin stać na wysłanie dziecka do polskiej szkoły. Dlatego książki, które często są nam już niepotrzebne, dla Polonii mogą stać się źródłem wiedzy i bramą do lepszego świata. (Łw/fot.wikipedia)