„Język polski da się lubić!” – takie hasło przyświecało uczestnikom Międzyszkolnego Konkursu Językowego, który 7 marca 2016 roku odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie. Do udziału w turnieju zaproszeni zostali uczniowie z wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce. Efekt? Bezkonkurencyjna okazała się Anna Kwiatkowska – uczennica SP Daleszyce. Gospodarze także mieli powody do radości, gdyż na najniższym stopniu podium stanęła Natalia Rozpara, a wyróżniony został Łukasz Dziewięcki (podopieczni sukowskiej placówki).
Od 7 do 12 marca 2016 roku obchodziliśmy w województwie świętokrzyskim XXIV Tydzień Kultury Języka. Szkoła w Sukowie również wzięła udział w tym projekcie. Tegoroczne motto święta mowy ojczystej zaczerpnięte zostało z Williama Szekspira i brzmiało: „Mówić to mało, trzeba mówić do rzeczy”. A żeby mówić do rzeczy, trzeba znać skomplikowane zasady rządzące polszczyzną i nie błądzić w meandrach naszej gramatyki.
Wszyscy wiedzą, że język polski do łatwych nie należy. Z drugiej zaś strony jest to jeden z najbarwniejszych i najpiękniejszych języków świata. Ponadto, od lat językoznawcy biją na alarm w trosce o stan naszej mowy ojczystej, stale zaśmiecanej żargonowymi wyrażeniami, zapożyczeniami i wulgaryzmami. Dlatego też głównymi założeniami konkursu było popularyzowanie właściwych wzorców językowych oraz krzewienie kultury języka. Z pewnością każdy z uczestników marzył, aby to właśnie jemu przypadł tytuł zwycięzcy w tak prestiżowym konkursie. Na wstępie śmiałków i ich opiekunów przywitał Julian Wrona - dyrektor szkoły w Sukowie. Z kolei nad przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy: Wioleta Smelcerz, Aleksandra Górniak – Bandura oraz Łukasz Wilczkowski – nauczyciele poloniści tamtejszej placówki.
Uczestnicy zmagań postanowili udowodnić, że doskonale znają tajniki naszej skomplikowanej polszczyzny i potrafią udzielić odpowiedzi na najbardziej podchwytliwe pytania. W ciągu 45 minut mieli za zadanie rozstrzygnąć językowe dylematy dotyczące między innymi zawiłości polskiej gramatyki, znajomości związków frazeologicznych, poprawności i świadomości językowej.
Uczniowie świetnie poradzili sobie z zadaniami konkursowymi. Zwyciężczynią polonistycznej rywalizacji i laureatką konkursu została: Anna Kwiatkowska- ZSP Daleszyce. Drugie miejsce zdobyła jej szkolna koleżanka - Magdalena Mierzwa. Trzecią lokatę ex aequo zajęły Hanna Fijołek- SP Niestachów, Aleksandra Kapela – ZSP Daleszyce oraz Natalia Rozpara - ZSO Suków. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Dulnik – SP Szczecno oraz Łukasz Dziewięcki-ZSO Suków. Wszyscy uczestnicy oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymali nagrody książkowe.
Zwycięzcom gratulujemy sukcesu, a opiekunom dziękujemy za przygotowanie uczniów do konkursu. Mamy nadzieję, że za rok kolejny konkurs również będzie cieszył się zainteresowaniem dzieci i nauczycieli.