15 września 2017r. tradycyjnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” zorganizowanej już po raz 24 przez fundację Nasza Ziemia. W tym roku odbywała się ona pod hasłem „ Nie ma śmieci- są surowce”. Celem naszego działania była zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału oraz zainspirowanie i zaktywizowanie dzieci do działania na rzecz środowiska i promowanie obowiązującego od 1 lipca 2017 roku standardu selektywnej zbiórki (M.K.)
WRACAMY DO SZKOLNYCH ŁAW
Po dwóch miesiącach wakacyjnego odpoczynku na szkolnych korytarzach znowu zapanuje gwar. 4 września tuż przed godziną 9. oficjalnie przywitaliśmy nowy rok szkolny 2017/2018. Dla uczniów to koniec lenistwa i jednocześnie początek wytężonej pracy. "Pracujcie nad sobą i doskonalcie się, pamiętając, że wiedzę możemy zdobywać od innych, ale mądrości musimy nauczyć się sami" - niech te sława Adama Mickiewicza staną się hasłem przewodnim na najbliższe 10 miesięcy.
Tradycyjnie ten uroczysty dzień uczniowie w Sukowie rozpoczęli mszą świętą w miejscowym Kościele pw. NMP Królowej Polski i św. Augustyna. Następnie wszyscy swoje kroki skierowali do szkoły. W uroczystej inauguracji roku szkolnego udział wziął burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce – Dariusz Meresiński oraz uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami, przedstawiciele samorządu szkolnego, rady rodziców, dyrekcja placówki i grono pedagogiczne. Społeczność szkolna jest dumna z faktu, iż uroczystości w naszej placówce cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wśród rodziców, co świadczy o dobrej współpracy placówki ze środowiskiem lokalnym.
Nowy rok szkolny oficjalnie rozpoczęła dyrektor Szkoły Podstawowej – Małgorzata Bielecka. Witając swoich podopiecznych, przypomniał im o konieczności godnego reprezentowania placówki i walki o jak najlepsze wyniki edukacyjne. Dyrektor życzył nauczycielom owocnej pracy, uczniom samych sukcesów, a 3-klasistom z Gimnazjum wyników egzaminów końcowych, które nie będą gorsze o tych z roku poprzedniego. Do życzeń dołączyli się gospodarz gminy Daleszyce – Dariusz Meresiński oraz ustępujący dyrektor – Julian Wrona, któremu podziękowano za 10-letnią wytężoną pracę na rzecz rozwoju naszej placówki. (Łw)
"Z NATURĄ W SERCU"
W roku szkolnym 2016/2017 nasza szkoła brała udział w projekcie ,,Z naturą w sercu – świętokrzyskie źródła wrażliwości” realizowanym w ramach konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Organizatorem projektu był kielecki Okręg Ligi Ochrony Przyrody. Jego celem było upowszechnianie metod, form i narzędzi edukacji ekologicznej, które sprzyjają rozwijaniu zainteresowań przyrodą, kształtowaniu postaw proekologicznych, szacunku do natury, jak również przedstawienie możliwości wykorzystania w edukacji potencjału obszarów cennych przyrodniczo. W ramach tego projektu odbyło się 11 zajęć warsztatowych obejmujących 55 godzin lekcyjnych, w których uczestniczyli nauczyciele z naszej placówki.
Podsumowaniem projektu był festyn ,,Bliżej natury- bliżej siebie”, który obył się 10 czerwca 2017r. w Osadzie Średniowiecznej Huta Szklana Bieliny. Festyn miał charakter ogólnodostępnej imprezy plenerowej. Obecni byli tam uczestnicy oraz realizatorzy projektu, jak również wszyscy chętni, którzy lubią obcować z naturą. Na festynie naszą placówkę reprezentowała liczna grupa uczniów, którzy wspólnie z dziećmi z innych świętokrzyskich szkół, mieli okazję uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach.
Dla uczestników festynu przygotowano ponad dwadzieścia stanowisk warsztatowych np. tkackie, garncarskie, zielarskie, średniowiecznych kulinariów, kowalstwa, pszczelarskie, dojenia krowy, czerpania i lakowania papieru, rymarsko-szewskie, wikliniarskie, tworzenia bomb nasiennych, robienia ozdób z siana, muzyczne („Dzwięki w naturze”). Poza tym można było poznać sprzęty gospodarskie dawnej wsi, stworzyć obraz Matki Natury, wziąć udział w średniowiecznych harcach i psotach, poznać dziko rosnące rośliny, obejrzeć przedstawienie „Zielicha” w wykonaniu zespołu Domaszowianki z gm. Masłów, wysłuchać koncertu zespołu Gędzi Chór z gm. Bodzentyn oraz rywalizować w licznych konkursach. Podczas festynu dzieci miały okazję wspólnie z dorosłymi obserwować naturę, uczyć się przez zabawę. Widząc ich entuzjazm, spontaniczność i zaangażowanie można było stwierdzić, że sprawiało im to dużą frajdę, a zdobyte doświadczenia pozostaną z nimi na resztę życia. (MK)
OGÓLNOPOLSKI SUKCES PATRYCJI
Patrycja Gemzik została laureatką w eliminacjach wojewódzkich XXVII Ogólnopolskiego Małego Konkursu Recytatorskiego, które odbyły się 9 maja br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, dzięki temu miała okazję reprezentować nasze województwo w finale ogólnopolskim tej imprezy i uczestniczyć w profesjonalnych warsztatach. Uczennica klasy IVB znalazła się w gronie najlepszych recytatorów w kategorii klas IV-VI.
Nasza laureatka jest uczennicą wszechstronnie uzdolnioną, a jej największą pasją jest literatura. Uwielbia czytać książki. Jak sama przyznaje, sięgnęła po „Pana Tadeusza”, mając zaledwie pięć lat. Ma też za sobą pierwsze próby literackie – pisze wiersze i opowiadania. Obdarowana fenomenalną pamięcią potrafi zapamiętać tekst w ciągu zaledwie kilku minut. Przed występem nie ma tremy, uwielbia scenę, a scena ją. „Na scenie czuję się jak ryba w wodzie” –mówi Patrycja, która w przyszłości chciałaby zostać aktorką.
Na każdym etapie – gminnym, wojewódzkim i ogólnopolskim wszyscy uczestnicy mieli okazję zaprezentować po dwa utwory poetyckie lub jeden utwór poetycki oraz fragment prozy. Trzeba przyznać, że bardzo liczne grono miłośników literatury pięknej stanęło w szranki zmagań konkursowych, którego celem corocznie jest popularyzacja polskiej literatury. Utalentowani uczniowie mieli okazję do pracy nad kulturą słowa oraz sztuką interpretacji. Mieli także okazję wysłuchać fachowych wskazówek profesjonalnego jury oraz… wielu komplementów. Tak też było w przypadku Patrycji Gemzik. Życzymy jej dalszych sukcesów na każdym polu.
Z MYŚLĄ O DZIECIACH, CZYLI DZIEŃ DZIECKA NA WESOŁO
29 maja 2017 roku to data, którą uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie zapamiętają na długo. Powód? Był bal z Kopciuszkiem, mini teatrzyk z nauczycielami w rolach głównych, pokaz karate, zawody strażackie, zabawa z animatorami, pyszny poczęstunek i konkurs talentów. Tak świętowaliśmy Dzień Dziecka.
Mimo, że Dzień Dziecka oficjalnie obchodzi się 1 czerwca, to wiele spragnionych zabawy dzieciaków wyjątkową atmosferę poczuło już w poniedziałek, 29 maja. Atrakcji nie brakowało. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pierwszą część nauczyciele ofiarowali uczniom, był teatrzyk, pokaz karate, wspólne grillowanie, zawody strażackie, zabawy plenerowe, znane piosenki. Później role się odwróciły. Scena – tym razem ta w hali przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sukowie należała do dzieci, które mogły zaprezentować swoje talenty. Były popisy taneczne i wokalne, a także występy instrumentalne. Był też oczywiście dobry humor. A przecież o to chodzi nie tylko w Dzień Dziecka.
"TAM POWIETRZE MA INNY SMAK..."
W obecnych czasach wszyscy ciągle się śpieszymy. Jesteśmy obarczeni nadmiarem obowiązków. Dorośli w pracy, dzieci w szkole i na zajęciach pozaszkolnych. Dodatkowo złodziejami czasu, wykradającymi nam każdą wolną chwilę są wszechobecne ekrany laptopów, smartfonów, telewizorów. Sami nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu przy nich spędzamy każdego dnia. W codziennej gonitwie zapominamy o tym, jak dużo daje człowiekowi bezpośredni kontakt z naturą. Jak ważne jest budowanie bliskich relacji z przyrodą poprzez jej doświadczanie i odczuwanie zmysłami. Zapominamy, jak istotne, szczególnie dla dzieci, jest kształtowanie wrażliwości, empatii do różnych form życia, wyobraźni i kreatywności poprzez bezpośredni kontakt z przyrodą.
Chcąc oderwać się, choć na jeden dzień od codziennych obowiązków, uświadomieni, jak dużo zalet ma obcowanie z przyrodą, ale również chcąc poprawić swą wydolność i sprawność fizyczną, uczniowie klasy IV A wraz z nauczycielami przyrody i rodzicami zorganizowali rajd pieszy. Trasa wiodła szlakiem czerwonym ze Świętej Katarzyny na Łysicę, a następnie szlakiem niebieskim od podnóża Łysicy do Bodzentyna. W czasie wyprawy uczniowie przekonali się jak duży jest jelonek rogacz, nauczyli jak odróżnić jodłę od świerku, dowiedzieli się dlaczego słuszne jest stwierdzenie, że las żywi się sam i jak powstały gołoborza. Poznali też wiele innych ciekawostek przyrodniczych. Odwiedzili też miejsca pamięci poświęcone zamordowanym w czasie II wojny światowej mieszkańcom okolicznych miejscowości i partyzantom AK. Po przebyciu ponad dziesięciokilometrowej trasy uczestnicy wycieczki udali się do malowniczo położonej miejscowości Kapkazy, gdzie odpoczęli i posilili się kiełbaskami upieczonymi na ognisku. Zebrali w ten sposób siły, aby wziąć udział w zajęciach „Szkoły wrażliwości”. Z uwagą obejrzeli przedstawienie „ Bajka o diable i Babie” na motywach świętokrzyskich legend, grane na scenie w stodole z wykorzystaniem żywej muzyki dawnych instrumentów takich jak cytra czy lira korbowa. Następnie brali udział w warsztatach ceramicznych „Gliniane cudoki”. Każdy miał możliwość ulepienia z gliny postaci z bajki lub wybranego zwierzęcia. Potem, w „Zagrodzie Świętokrzyskiej” dzieci wyrabiały i wypiekały podpłomyki -tradycyjne placuszki pieczone na blasze pieca. Gospodyni zaprezentowała też kolejne etapy wyrobu białego sera, który później można było degustować. Kolejną atrakcją było spotkanie z zielarką, podczas którego dzieci rozpoznawały jadalne rośliny dziko rosnące, zbierały zioła do woreczków zapachowych i sporządzały napar ziołowy. W przerwach między zajęciami brały udział w zabawach w plenerze. Na koniec udały się do pobliskiej stadniny „Manoah” , gdzie podziwiały szkockie kuce Highland Pony, wypasane na pastwiskach przez cały rok. Wieczorem wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni wrócili do Sukowa z głowami pełnymi pomysłów na kolejną wyprawę. (M.K)
SUKCESY NA ŚWIĘCIE NIEZAPOMINAJKI
Udział w Święcie Polskiej Niezapominajki to już tradycja naszej placówki. W tym roku po raz ósmy dzieci z ZSO w Sukowie rywalizowały w konkursie recytatorskim „Przyroda w liryce” organizowanym przez Nadleśnictwo Daleszyce. Konkurencja była duża. Swoje interpretacje utworów lirycznych zaprezentowało tym razem prawie 90 uczestników. Do konkursu przystąpiły Szkoły Podstawowe z Morawicy, Daleszyc, Górna, Bęczkowa, Cedzyny, Słopca, Leszczyn, Woli Jachowej, Szczecna, Radlina, Woli Morawieckiej, Niestachowa, Skorzeszyc oraz Brzechowa. W kategorii klas IV- VI laureatami konkursu zostali Adrianna Safian ze Szkoły Podstawowej w Szczecnie , Kamil Zemsta ze Szkoły Podstawowej w Bęczkowie oraz uczennica naszej szkoły- Nikola Rybak z klasy IVa.
Po zakończeniu konkursu dla dzieci młodszych swój talent recytatorski zaprezentowali gimnazjaliści z Daleszyc, Woli Jachowej, Górna , Bęczkowa i Sukowa. Po ogłoszeniu wyników w tej kategorii wiekowej również mieliśmy powody do radości. Pierwsze miejsce zajęła uczennica klasy Ib naszej szkoły Marlena Strzębała, drugie miejsce- Kamil Piotrowski- reprezentant Gimnazjum w Woli Jachowej, a trzecie Natalia Zemsta z Daleszyc.
Jury złożone z pracowników Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej i Nadleśnictwa Daleszyce oceniało interpretację prezentowanego utworu, stopień jego opanowania, technikę żywego słowa, ogólny wyraz artystyczny. Organizatorzy nie kryli zadowolenia, że poziom konkursu utrzymuje się na wysokim poziomie a frekwencja z roku na rok jest coraz większa. (M.K)
BO RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA...
25 Maja 2017 roku uczniowie klasy I zaprosili swoich rodziców, aby wspólnie świętować Dzień Rodziny. Po krótkiej części artystycznej, życzeniach i piosenkach wszyscy wspólnie zasiedli do poczęstunku. Rodzice bardzo przeżywali występ swoich dzieci, były łzy, wzruszenia i radości. To była miła i niezapomniana uroczystość.
To także pierwsza impreza tego cyklu. Kolejny grupy wychowanków placówki przygotowują się do tego, aby wspólnie ze swoimi najbliższymi świętować ten dzień. Oficjalnie Międzynarodowy Dzień Rodziny obchodzony jest 15 maja. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku, aby zwrócić uwagę na problemy związane z podstawową komórką społeczną, a także podkreślić znaczenie polityki prorodzinnej. Rodzina ma decydujący wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka, sfery moralnej, jego postaw i wartości. Dlatego właśnie – jak przyjęło się mówić – rodzina jest najważniejsza.
JĘZYKOWE ZMAGANIA DLA SUKOWA
„Język polski da się lubić!” – takie hasło przyświecało uczestnikom Międzyszkolnego Konkursu Językowego, który 27 marca 2017 roku odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie. Do udziału w turnieju zaproszeni zostali uczniowie z wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy Daleszyce. Tym razem najlepsza okazała się Aleksandra Syska – uczennica VI klasy SP w Sukowie.
Język polski do łatwych nie należy – to obiegowa opinia. Z drugiej zaś strony jest to jeden z najbarwniejszych i najpiękniejszych języków świata. Ponadto, od lat językoznawcy biją na alarm w trosce o stan naszej mowy ojczystej, stale zaśmiecanej żargonowymi wyrażeniami, zapożyczeniami i wulgaryzmami. Dlatego też głównymi założeniami konkursu było popularyzowanie właściwych wzorców językowych oraz krzewienie kultury języka. Nad przebiegiem konkursu czuwali organizatorzy: Wioleta Smelcerz, Aleksandra Górniak – Bandura oraz Łukasz Wilczkowski – nauczyciele poloniści sukowskiej placówki.
Uczestnicy zmagań postanowili udowodnić, że doskonale znają tajniki niezwykle wymagającej polszczyzny i potrafią udzielić odpowiedzi na najbardziej podchwytliwe pytania. W ciągu 45 minut mieli za zadanie rozstrzygnąć językowe dylematy dotyczące między innymi zawiłości polskiej składni, fleksji czy słowotwórstwa. W ruch poszły także związki frazeologiczne, a nie bez znaczenia była także wiedza dotycząca zasobów słownikowych.
Test tym razem okazał się niezwykle wymagający. Zwyciężczynią polonistycznej rywalizacji i laureatką konkursu została przedstawicielka SP w Sukowie – Aleksandra Syska. Drugie miejsce zdobyła jej szkolna koleżanka – Julia Kowalik, która na drugim stopniu podium znalazła się ex aequo z Adrianem Bandurą reprezentującym SP Daleszyce. Trzecią lokatę zajęły Hanna Fijołek (SP Niestachów) oraz Alicja Stępień (SP Suków). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a najlepsi zostali docenieni także nagrodami książkowymi, które współfinansowało Stowarzyszenie „Nasz Suków”.
POETYCKIE POWITANIE WIOSNY
Na przywitanie wiosny w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sukowie królowały znane wiersze dla najmłodszych. Wszystko za sprawą dzieci z całej gminy Daleszyce, które zmagały się ze swoimi ulubionymi strofami. Zaangażowanie młodych artystów było tak duże, że prezentowanym wierszom towarzyszył festiwal gestów i min oraz barwne kostiumy. Stąd po korytarzach naszej placówki spacerowała dumnie "Żaba" i latał „Słowik” czy zwinnie czmychał „Kot”. Tym razem w tradycyjnym już konkursie triumfowali: Michał Stępień z Sukowa i Julia Jaguś z Daleszyc.
21 marca 2017r. w ZSO w Sukowie odbył się XV, jubileuszowy Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Moje ulubione strofy”. Wzięło w nim udział 25 uczniów klas I-III z siedmiu szkół z terenu Miasta i Gminy Daleszyce. Dzieci prezentowały swoje ulubione utwory literackie, a jury w składzie: Wioleta Smelcerz, Łukasz Wilczkowski – poloniści z ZSO w Sukowie i Barbara Sójka – nauczycielka kształcenia zintegrowanego w Daleszycach oceniało ich występy. Wszyscy zgodnie potwierdzili wysoki poziom prezentacji. Liczyło się nie tylko umiejętności sceniczne, ale także przygotowany kostium i rekwizyty. Efekt? Na najwyższym stopniu podium stanęli – Michał Stępień (SP Suków) i Julia Jaguś (SP Daleszyce).
Jury także doceniło Filipa Scendo (SP Suków) i Magdalenę Szczerek (SP Niestachów) – 2. miejsce oraz Darię Zapałę (SP Suków) i Paulinę Karyś (SP Brzechów) – 3. miejsce. Wyróżnienia otrzymali z kolei: Wiktoria Banasik i Zuzanna Duda (SP Suków), Filip Pakuła (SP Marzysz), Maja Piróg (SP Szczecno) oraz Krzysztof Mochocki, Michalina Zwierzyńska, Amelia Fortuńska oraz Zofia Mazurczak (SP Daleszyce)
Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Pana Juliana Wronę - Dyrektora ZSO w Sukowie, który zadbał również poczęstunek dla uczestników. Każde dziecko otrzymało również piękne dyplomy, które przygotowali nauczyciele kształcenia zintegrowanego w Sukowie.
EKOLOGICZNY SUKCES PRZEDSZKOLAKÓW
Wesołe Pszczółki z Punktu Przedszkolnego przy ZSO w Sukowie wiedzą, jaką rolę w życiu człowieka odgrywa woda. Znają „dobre praktyki” oszczędzania wody w życiu codziennym, ponieważ uczestniczyły w Programie edukacji ekologicznej dla powiatu kieleckiego pn.”Dla Ziemi, dla siebie” zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.
Wzięły też udział w konkursie plastycznym „Wodę chronię i oszczędzam”. Jury konkursowe doceniło wysiłek dzieci i przyznało I miejsce w kategorii „Przedszkolaki i uczniowie klas „0””, za które otrzymaliśmy nagrodę o łącznej wartości około 2.000 zł.
EKOMODA NA POWITANIE WIOSNY
W Sukowie przywitaliśmy wiosnę bardzo wesoło i kolorowo. 21 marca odbył się w naszym przedszkolu niezwykły pokaz mody pod hasłem „Eko moda - kolekcja wiosna 2017”. Dzieci z punktu przedszkolnego oraz zerówki odważnie przechadzały się po czerwonym dywanie, prezentując piękne stroje wykonane z nakrętek, worków foliowych, gazet i innych surowców wtórnych.
Ciekawym akcentem pożegnania zimy było rozbijanie piniaty wypełnionej słodyczami. Serdeczne podziękowania należą się rodzicom naszych przedszkolaków, którzy wykazali się wielką kreatywnością i pomogli przygotować te piękne ekologiczne kreacje. Pokaz ten na pewno na długo zapadnie nam w pamięci.
ZNAKOMITA ZABAWA W CZYTANIE
20 stycznia 2017 roku o godzinie 18 w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sukowie zebrała się niecodzienna gromada. W sali gimnastycznej aż roiło się od... księżniczek, wróżek, czarodziejek i superbohaterów. Powód? Stowarzyszenie „Nasz Suków” wspólnie z miejscową Szkołą Podstawową zorganizowali „I Czytanie na Dobranoc”. Impreza okazała się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. To promocja czytelnictwa nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także dorosłych. To także integracja dzieci z dorosłymi oraz mieszkańców Sukowa i całej gminy Daleszyce. W roli lektorów wystąpiło wielu znamienitych gości z Dariuszem Meresińskim - Burmistrzem miasta i gminy Daleszyce na czele.
Tego wieczoru w Sukowie królowały znane wiersze dla najmłodszych oraz dobry humor i udana zabawa. Głośne czytanie poprzedziło przedstawienie teatralne przygotowane na kanwie znanej opowieści o Czerwonym Kapturku. Wszystkie dzieci znają bajkę o dziewczynce, która zawsze nosiła czerwoną czapeczkę. Wiedzą, w jakim celu szła do babci i jakie przygody spotkały ją w lesie. Ale ten teatrzyk był wyjątkowy,bo w aktorów zabawili się… dorośli. Nieco uwspółcześniona historia niezwykle się spodobała nie tylko najmłodszym odbiorcom, a odtwórcy ról – członkowie stowarzyszenia „Nasz Suków” oraz nauczyciele SP w Sukowie otrzymali zasłużenie gorące brawa.
Kolejnym, równie ważnym punktem programu było głośne czytanie utworów należących do klasyki literatury dziecięcej. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich środowisk. W role lektorów wcielili się m.in. Jan Cedro- Przewodniczący Rady Powiatu, Dariusz Meresiński- Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Julian Wrona – dyrektor ZSO w Sukowie oraz Stanisława Olejarczyk i Ludwik Kubicki - radni Rady Miejskiej oraz nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Na honorowych gości czekał nie tylko piękny utwór, ale także tzw. łamacz językowy oraz… pobudzający struny głosowe sok z cytryny, a na dzieci liczne konkursy z nagrodami oraz słodki poczęstunek. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju i Promocji Miejscowości „Nasz Suków” przy współpracy z Dyrektorem i nauczycielami Szkoły Podstawowej w Sukowie.
Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów” – przekonywał przed wiekami Kartezjusz. Mija czas, a jego słowa wciąż są aktualne. Jednak z czytelnictwem (nie tylko) wśród dzieci i młodzieży nie jest od wielu lat najlepiej. Dlatego trzeba stać na straży rozwoju młodego pokolenia i promować "przyjaźń z książką". Wychodząc tym wymaganiom naprzeciw, nauczyciele ZSO w Sukowie systematycznie organizuje lekcje zachęcające do obcowania z literaturą. Kontakt z tekstem pisanym poszerza wyobraźnię czytelnika, kształtuje nowe horyzonty myślowe i uszlachetnia świat uczuć i emocji. To - najprościej mówiąc - bardzo przyjemna odskocznia od życia codziennego. Dlatego tego typu akcje mają szanse na stałe wejść do kalendarza imprez sukowskiej szkoły.
GMINA CZYTA(ŁA) MAŁEMU MISIOWI
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką ludzkość sobie wymyśliła” - ta sentencja noblistki Wisławy Szymborskiej przyświeca wszystkim miłośnikom książek. Szczególnie wielu jest ich w gminie Daleszyce. Świadczy o tym chociażby udział w projekcie „Gmina Daleszyce czyta małemu misiowi”, którego podsumowanie miało miejsce w ostatnim tygodniu przed feriami, w ZSO w Sukowie. Gościliśmy wówczas przedszkolaki z terenu Miasta i Gminy Daleszyce. Akcja ta jest częścią Ogólnopolskiego Projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, autorstwa pani Anety Konefał, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Kolbuszowej. Honorowy patronat nad realizacją projektu w gminie Daleszyce objął burmistrz – pan Dariusz Meresiński, a jego koordynowaniem, nauczycielki ZSO w Sukowie: Anna Harabin i Dagmara Więckowska.
Projekt cieszył się w naszej gminie bardzo dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony dzieci. Zaangażowane w jego realizację były nauczycielki z 11 placówek, a łącznie wzięło w nim udział ponad pół tysiąca dzieci w wieku przedszkolnym. Przedszkole w Sukowie należy do jednej spośród 70 placówek, które zainicjowały tę akcję w swoich gminach. Przypomnijmy, że cała „misiowa akcja” rozpoczęła się ponad dwa miesiące temu. Dokładnie w „Dniu Pluszowego Misia”, czyli 25 listopada, przedszkola/szkoły, które zgłosiły się do udziału w projekcie, miały za zadanie „oddelegować” swojego Misia wraz z dzienniczkiem w niezwykłą podróż literacką. Maskotki miały dotrzeć do każdej placówki, gdzie nauczyciele, ewentualnie zaproszeni goście czytali podróżnikom i dzieciom wybraną bajkę, wierszyk czy opowiadanie, dokonywali wpisu do dzienniczka i przekazywali go dalej. W podróż po Gminie Daleszyce wyruszyło 14 pluszaków zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem.
Udział w tym projekcie był dla nas wielką przygodą, ciekawym i cennym doświadczeniem. Zarówno dzieci jak i my dorośli czekaliśmy na kolejnego gościa – zgodnie podkreślają nauczyciele. Śledziliśmy trasę podróży naszego misia na mapie, a nawet w Internecie, gdzie na jednym z portali społecznościowych założona została grupa „Gmina Daleszyce czyta małemu misiowi”. Nauczycielki relacjonowały spotkania z misiami, umieszczały tam zdjęcia, których małą część można było obejrzeć na wystawce podczas podsumowania projektu. Widać na nich, że była okazja do wspólnych spotkań grup przedszkolnych, udziału misiów w życiu przedszkolaków podczas ich kilkudniowego pobytu, a przede wszystkim czytania wybranych pozycji literatury dziecięcej przez nauczycieli lub zaproszonych gości.
Przedszkolaki z Sukowa wzięły również udział w edycji bożonarodzeniowej projektu, pt. „Mały miś i polskie tradycje Bożego Narodzenia”, która oprócz rozwijania czytelnictwa u dzieci poszerzyła także wiadomości na temat regionalnych i ogólnopolskich tradycji grudniowych świąt. W ramach projektu maluchy wysyłały do zaprzyjaźnionych przeszkoli z całej Polski kartki świąteczne. W odpowiedzi otrzymały bardzo dużo pięknych kartek z cudownymi życzeniami. Dzieci ubierały choinkę, robiły świąteczne pierniczki. Jasełka to również nasza tradycja bożonarodzeniowa, stąd też narodził się pomysł, aby podsumowanie projektu przebiegało w świątecznym klimacie. Umiejętności dzieci, wiele godzin prób, współpraca nauczycielek wychowania przedszkolnego oraz pomoc rodziców, zaowocowały pięknym przedstawieniem jasełkowym, w którym aktorami było niespełna 70 dzieci z naszego przedszkola i szkolnej zerówki, a dzieci z przybyłych przedszkoli przyłączyły się do wspólnego kolędowania.
Dziękujemy dyrekcji, rodzicom i nauczycielkom, za bardzo duże zaangażowanie w projekt. Szczególne podziękowania przesyłamy wychowawcom, którzy pomimo niesprzyjającej zimowej aury przyjechali na spotkanie razem z dziećmi z Niestachowa, Słopca, Borkowa, Marzysza, Szczecna i Mójczy. Dziękujemy za obecność burmistrzowi naszej gminy - panu Dariuszowi Meresińskiemu, panu Julianowi Wronie dyrektorowi ZSO w Sukowie, pani Małgorzacie Wojciechowskiej - dyrektor Miejsko - Gminnego Żłobka w Daleszycach, pani Elżbiecie Kasperek - dyrektor Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie, panu Norbertowi Wojciechowskiemu – dyrektorowi MGOK w Daleszycach, pani Alicji Prendocie - Dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Daleszycach, ks. Markowi Szymkiewiczowi – proboszczowi parafii w Sukowie, pani Ewelinie Baran – przedstawicielce Rady Rodziców ZSO w Sukowie, radnym z Sukowa - pani Stanisławie Olejarczyk i panu Ludwikowi Kubickiemu oraz przedstawicielom Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju i Promocji Miejscowości „Nasz Suków”.
Dzięki tej akcji nawiązałyśmy współpracę z nauczycielami z całej gminy. Jesteśmy również przekonane, że zaszczepiłyśmy w dzieciach pasję do czytania książek, która jest doskonałą inwestycją i sposobem na wychowanie dziecka z wyobraźnią, samodzielnie myślącego, mądrego, które w przyszłości będzie w stanie radzić sobie w powodzi informacji i nadążać za szybkim rozwojem wiedzy (Anna Harabin)
WOŚP Z NOWYM REKORDEM
Ponad 11 tysięcy złotych! Tyle na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się uzbierać wolontariuszom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie. "Dyrygentem" szkolnego grania na rzecz potrzebujących była tradycyjnie Joanna Kałwa - na co dzień nauczycielka matematyki w tamtejszym gimnazjum.
25. finał WOŚP, a 17. w Sukowie pod batutą Joanny Kałwy, która od momentu przybycia do tutejszej szkoły żywo zaangażowała się w tę akcję, był bardzo owocny. Jak co roku w dzieło to z wielkim animuszem włączyli się wychowankowie ZSO w Sukowie. Kwestowanie rozpoczęło się w murach szkoły już kilka dni przed oficjalnym finałem WOŚP. W czwartek i piątek (12 i 13 styczna 2017 roku) można było zasilić konto akcji, kupując domowe wypieki i łakocie przygotowane przez Rodziców uczniów. Warto zaznaczyć, że taki wynik kwesty nie byłby możliwy, gdyby nie ich wsparcie i zaangażowanie. Na kiermasz WOŚP trafiło blisko 50 ciast!
Już wówczas wśród dzieci i młodzieży zaroiło się od orkiestrowych serc. Podobnie było w niedzielę 15 stycznia 2017 roku. Grupa pod przewodnictwem Joanny Kałwy od wczesnych godzin porannych dzielnie kwestowała na rzecz WOŚP. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Ponad 11 tysięcy złotych to wynik o przeszło 4 tysiące lepszy niż ten sprzed roku! Wystarczy wspomnieć, że wówczas ZSO w Sukowie cieszył się z rekordowego grania w szczytnym celu. Oby tak dalej.
WARCABY Z SUKCESEM
30 listopada 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Edmunda Niziurskiego w Słopcu odbył się II Gminny Turniej Warcabowy, w którym uczestniczyli zmotywowani ubiegłorocznymi sukcesami uczniowie z naszej placówki. W swojej kategorii wiekowej bezkonkurencyjny okazał się Tymoteusz Stęplewski.
W kategorii klas młodszych reprezentantami ZSO w Sukowie byli: Sylwia Janaszek z kl. IIIb, Michał Stępień z kl. IIIb i Damian Kucharski z kl. IIb. W kategorii klas IV-VI do turnieju zakwalifikowali się wyłonieni podczas eliminacji wewnątrzszkolnych: Tymoteusz Stęplewski z kl. IVa, Szymon Lach z kl. VI oraz Jakub Kołomański z kl. V. Uczniowie z Sukowa zajęli I miejsce w klasyfikacji drużynowej. Sukces indywidualny odniósł Tymoteusz Stęplewski, który stanął na najwyższym podium w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy!!! (MK)
WSPÓLNE KOLĘDOWANIE Z BURMISTRZEM
21 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sukowie był dniem szczególnym. To za sprawą tradycyjnych jasełek przygotowanych pod batutą nauczycieli polonistów. Udział w nim wzięli dyrekcja placówki, nauczyciele, pracownicy oraz uczniowie, ich rodzice i zaproszeni goście na czele z gospodarzem gminy Daleszyce – Dariuszem Meresińskim. Wydarzeniu towarzyszył świąteczny nastrój pełen radości i nadziei na lepsze jutro. Dzień później w klasach uczniowie łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy.
"Niech nadzieja znów zagości w nas" - to zdanie było mottem przedstawienia przygotowanego przez uczniów zarówno "podstawówki" jak i gimnazjum. W tym roku chcieliśmy zwrócić uwagę na to, jak powinniśmy przygotować się i jak przeżywać Święta Bożego Narodzenia oraz na to, co w przedświątecznej gonitwie może wpłynąć na zakłócenie wyjątkowego nastroju. Młodzi artyści tym razem wystąpili w roli nauczycieli, ponieważ "uczyli", co jest kluczem do tego, aby Bóg zechciał narodzić się w naszych sercach. Dopełnieniem magicznego klimatu refleksji była piosenka „Maleńka miłość”, w której zawarta została kwintesencja człowieczeństwa i naszej wiary. Spotkanie tradycyjnie zakończyło się składaniem świątecznych życzeń i dość nieoczekiwanie składaniem… imieninowych życzeń dla Burmistrza Dariusza Meresińskiego. Wszyscy pod przewodnictwem chóru szkolnego odśpiewali gromkie „Sto lat” gospodarzowi gminy.
Barwne stroje bohaterów przedstawienia jasełkowego wprowadziły zebranych gości i pracowników szkoły w magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia. Oprawa muzyczna, ciekawe opowieści na temat czasów, w których Jezus Chrystus przyszedł na świat, doskonała gra aktorska, aluzje do współczesności - wszystko to sprawiło, że tegoroczne jasełka nie tylko wzruszały, ale także dawały do myślenia. Uczniowie zaśpiewali najstarsze kolędy i pastorałki polskie oraz przygotowali te nieco mniej znane. Tym samym chcieli podziękować pracownikom szkoły i włodarzom gminy za trud pracy i pragnęli życzyć wszystkim radości, satysfakcji i optymizmu na cały nadchodzący rok. W nagrodę mali artyści otrzymali od licznych widzów gromkie brawa.
Po części artystycznej odbyło się spotkanie opłatkowe. Nauczyciele i pracownicy szkoły łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia i wspólnie śpiewali kolędy. Wigilię szkolną uświetnili swoją obecnością: proboszcz parafii p.w. NMP Królowej Polski i św. Augustyna ksiądz Marek Szymkiewicz.
WIKTORIA Z OGÓLNOPOLSKIM WYRÓŻNIENIEM
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w III edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego pod hasłem „Do czego MORZE służyć może?” zorganizowanego przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wyróżnienie otrzymała Wiktoria Matałowska.
Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży do 18 roku życia, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Jego celem było promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wizerunku Polski jako kraju nadmorskiego, rozwijanie kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do spraw morskich oraz zachęcenie uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką morską. Podczas eliminacji szkolnych wybraliśmy siedem prac, które zostały wysłane do Warszawy. Wśród nich znalazła się praca „Skarby morza” uczennicy klasy III B Wiktorii Matałowskiej. Komisja konkursowa przyznała jej wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy! (MK)
BEZPIECZEŃSTWO TO PRIORYTET
W dniu 15 grudnia 2016 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sukowie odbyło się spotkanie edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa najmłodszych z przedstawicielami: Firmy Medycznej Speed Med Poland w Kielcach, Firmy Ekologiczna Energia w Kielcach, służbami mundurowymi –policji, straży pożarnej i straży miejskiej. Odbiorcami przekazywanych informacji byli uczniowie klas „0”, przedszkola oraz klasy I – III Szkoły Podstawowej.
Uczestnicy spotkania warsztatów edukacyjnych zostali zaproszeni do udziału w czterech strefach tematycznych.
„Pierwszą” stanowili funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach oraz Komendant Straży Miejskiej w Daleszycach. Tematyką tej grupy było naświetlenie dzieciom źródeł zagrożeń w miejscu ich przebywania (szkoła, dom, gospodarstwo domowe, czas wolny od zajęć szkolnych, droga do i ze szkoły). Działaniami praktycznymi były zajęcia na mobilnym miasteczku ruchu drogowego usytuowanym na hali sportowej.
W „Drugiej” Pan Adam Falarowski przedstawiciel Firmy Ekologicznej Energii w Kielcach przedstawił istotę odpadów- segregacji oraz racjonalnej kwestii ochrony środowiska w którym żyjemy na co dzień. Spotkanie miało sympatyczny wydźwięk, ponieważ każda uczestnicząca osoba otrzymała prezent od prelegenta spotkania.
„Trzecia” strefa, w której Pan Kamil Smelcerz, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Sukowie, wyjaśniał zagadnienia związane z zagrożeniami pożarowymi, tj.: gaszenie zarzewia ognia, odzieży palącej się na człowieku, postępowanie w przypadku powstania pożaru, alarmowanie, ewakuacja z miejsc zagrożonych, przypadki powstawania zagrożeń w domach jednorodzinnych i wiele innych. Prezentacja multimedialna dopełniła reszty.
„Czwarta” to strefa pierwszej pomocy przedmedycznej, w której Pani Katarzyna Pasek z Firmy Medycznej Speed Med Poland z Kielc przypomniała o podstawowych numerach alarmowych, które są niezbędne w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia. Przypominała ogólne zasady postępowania z nieprzytomnym poszkodowanym: ocena sytuacji, ocena bezpieczeństwa własnego i poszkodowanego, sprawdzenie, czy poszkodowany jest przytomny, udrożnienie dróg oddechowych poszkodowanego, sprawdzenie, czy poszkodowany prawidłowo oddycha, wstępne zbadanie poszkodowanego, polegające na sprawdzeniu czy występuje poważne krwawienie zewnętrzne lub złamanie, zaopatrzenie stwierdzonych obrażeń. Zatamowanie krwawienia, ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, wezwanie służb ratunkowych.
Podczas udzielania pomocy osobie nieprzytomnej nie wolno jej: podawać niczego do picia, przenosić z miejsca zdarzenia, pozostawić bez dalszej opieki.
Uczestnicy spotkania mogli praktycznie podjąć próbę resuscytacji krążeniowo- oddechowej (RKO) i podstawowego podtrzymania życia (PPŻ) na fantomie. Podsumowanie Warsztatów Edukacyjnych odbyło się z udziałem wszystkich czterech stref w hali sportowej z udziałem Pana Juliana Wrony włodarza Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sukowie. Na zakończenie warsztatów podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania spotkania. Uczestnicy warsztatów byli zachwyceni, a osoby przeprowadzający szkolenie otrzymali brawo na stojąco. Bezpieczeństwo przede wszystkim.
MIKOŁAJKOWE ZMAGANIA NAUCZYCIELI
Już po raz 17 siatkarskie drużyny nauczycieli stanęły w szranki i rywaolizowały o miano najlepszej w tradycyjnym turnieju mikołajkowym. tym razem bezkonkurencyjny okazał się Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach, który w finale odprawił z kwitkiem Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku – Kamiennej, wygrywając 2:0. Reprezentacja Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sukowie rywalizację ukończyła na 5. lokacie.
XVII Mikołajkowy Turniej Piłki Siatkowej Nauczycieli o Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Daleszyce -Suków 2016
mecze grupowe miejsce: hala sportowa M-GOK w Daleszycach
GRUPA „A”1. V Liceum Ogólnokształcące w Kielcach - Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 4 w Kielcach 2 : 1 (18 : 21; 9 : 21; 15 : 12)
2. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kielcach - Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 4 w Kielcach 0 : 2 (12 : 21; 10 : 21)
3. V Liceum Ogólnokształcące w Kielcach - Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kielcach 2 : 0 (21 : 16; 21 : 11)
GRUPA „B”
1. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach - Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku-Kamiennej 2 : 1 (24 : 22; 17 : 21; 15 : 9)
2. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sukowie - Zespół Szkół Technicznych
w Skarżysku-Kamiennej 0 : 2 (13 : 21; 13 : 21)
3. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach – Zespół Szkół Ogólnokształcących
w Sukowie 2 : 0 (21 : 18; 21 : 15)
Spotkania półfinałowe
miejsce: hala sportowa ZSO w Sukowie
1. V Liceum Ogólnokształcące w Kielcach (zwycięzca eliminacyjnej grupy ”A”) -Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku - Kamiennej (wicemistrz eliminacyjnej grupy „B”) 1 : 2 (24 : 22; 14 : 21; 9 : 15)
- Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach (zwycięzca eliminacyjnej grupy ”B”) - Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 4 w Kielcach (wicemistrz eliminacyjnej grupy „A”) 2 : 1 (19 : 21; 21 : 14; 15 : 10)
SPOTKANIA FINAŁOWE
mecz o V miejsce
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kielcach - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sukowie 1 : 2 (21 : 14; 19 : 21; 12 : 15)
mecz o III miejsce
V Liceum Ogólnokształcące w Kielcach - Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 4 w Kielcach 2 : 1 (16 : 21; 21 : 13; 15 : 13)
mecz o I miejsce
Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach - Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku – Kamiennej 2 : 0 (21 : 15; 21 : 13)
Klasyfikacja końcowa turnieju:
I. Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach (Puchar Marszałka Województwa Świętokrzyskiego)
II. Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku - Kamiennej (Puchar Starosty Kieleckiego)
III. V Liceum Ogólnokształcące w Kielcach (Puchar Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce)
IV. Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 4 w Kielcach (Puchar Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty w Kielcach)
V. Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sukowie (Puchar Prezesa Szkoły Jazdy „TOM „ w Kielcach)
VI. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kielcach (Puchar Dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Daleszycach)
Klasyfikacja indywidualna:
MVP Turnieju Pan Krzysztof Wanat (Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach)
Najlepszy atakujący: Pan Piotr Kruk (Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach)
Najlepszy rozgrywający: Pani Anna Kibortt (V Liceum Ogólnokształcące w Kielcach)
Najlepszy przyjmujący: Pan Robert Kruk (Zespół Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych Nr 4 w Kielcach)
Najlepiej blokujący: Pan Mirosław Taras (Zespół Szkół Technicznych w Skarżysku – Kamiennej)
Najlepiej zagrywający: Pan Tomasz Kościak (V Liceum Ogólnokształcące w Kielcach)
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie