Jak co roku w przeddzień Święta Zmarłych Samorząd Uczniowski ze Szkoły Podstawowej w Sukowie wraz z opiekunami: p.Wioletą Smelcerz i p.Aleksandrą Górniak – Bandurą oraz harcerze pod opieką p.Marzeny Ludwickiej odwiedzili Pomnik Ofiar Egzekucji 1942 – 1944r. w lesie Papiernia. Uczniowie tradycyjnie uporządkowali groby, uprzątnęli liście i wyczyścili płytę główną pomnika. Po zakończeniu prac pamięć poległych uczcili modlitwą, zapaleniem zniczy oraz złożeniem symbolicznej wiązanki.
Uczniowie naszej szkoły tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych odwiedzili także lokalny cmentarz, by posprzątać groby, złożyć wiązanki i zapalić znicze na grobach, które wymagają szczególnej opieki i troski oraz pamięci ze względu na znaczenie nie tylko dla naszej miejscowości. Zadaniem dzieci i młodzieży jest dbanie o to, aby pamięć o bohaterach nigdy nie zagasła. Porządek w miejscach uświęconych krwią patriotów, zapalone znicze, złożone kwiaty - to wymiar tego, że młodzi ludzie nie pozwalają, aby bolesna lekcja historii o walczących o wolność poszła na marne. Również w okolicach nostalgicznych świąt listopadowych wychowankowie naszej placówki odwiedzają miejsca pamięci narodowej i pobliski cmentarz. Na nim z kolei szczególnie dbają o porządek na grobach rzadziej odwiedzanych.
Ziemia świętokrzyska złożyła w czasie II wojny światowej daninę krwi. Już we wrześniu 1939 roku doszło do wielu walk, m.in. w okolicach Kielc, Włoszczowy, Końskich, Skarżyska, Starachowic, Ostrowca. Stoczono zaciekły bój o Pińczów, walczono pod Skalbierzem i w pasie nad Wisłą od Jurkowa po Opatowiec. Do największej bitwy doszło pod Bronią koło Buska. Niemiecki terror z dnia na dzień przybierał na sile. W Kielcach odbywały się masowe egzekucje Polaków. Odbywały się one m.in. na Stadionie Leśnym oraz na terenie cmentarza żydowskiego na Pakoszu. My szczególnie wspominamy lato 1943 roku. 28 lipca odbyła się jedna z wielu egzekucji w lesie Papiernia. W 1946 roku wydobyto tu z czterech grobów blisko 80 ciał. Jedenastu mężczyzn zidentyfikowano i pochowano na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach. Po latach, w 1993 roku w sukowskim lesie stanął zaś pomnik upamiętniający tę ofiarę krwi. W tym symbolicznym miejscu nie mogło zabraknąć naszych uczniów, nie tylko tych, którzy zaangażowali się w działalność drużyn harcerskiej i zuchowej. Nie tylko od święta należy pamiętać o przelanej krwi bohaterów.