Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Ministerstwem Zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało szczegółowe wytyczne sanitarne dla szkół i placówek edukacyjnych. Zostały w nich określone zalecenia związane m.in. z: organizacją zajęć lekcyjnych w szkole, wydawaniem posiłków, higieną, czyszczeniem oraz dezynfekcją pomieszczeń i powierzchni, postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia u uczniów i pracowników szkoły. Wszystko po to, abyśmy do nauki stacjonarnej w szkolnych ławkach wrócili bezpiecznie.
Do szkół przychodzić będą mogli tylko uczniowie, nauczyciele i pracownicy zdrowi, bez objawów infekcji dróg oddechowych. W szkołach nie będzie obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas standardowych zajęć. Szkoły będą starały się do minimum ograniczyć kontakt z osobami z zewnątrz. Takie osoby, jeśli przyjdą do szkoły, będą musiały nosić maseczki i dezynfekować ręce.
W wytycznych wskazano, że w szkołach będą obowiązywać ogólne zasady higieny: częste mycie i dezynfekowanie rąk (bezzwłocznie po przyjściu do szkoły), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Należy także unikać częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia. W związku z tym dany oddział klasowy przypisany będzie do konkretnej sali lekcyjnej. Uczeń powinien mieć własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym lub w plecaku. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u dziecka objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych (np. gorączkę, kaszel), wówczas uczeń będzie odizolowany w odrębnym pomieszczeniu. Rodzice będą niezwłocznie powiadamiani o konieczności odebrania dziecka ze szkoły.
W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy i podłoga powinny zostać umyte detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu, a w miarę możliwości po każdych zajęciach. Podczas lekcji, w tym zajęć wychowania fizycznego, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować. Sale i korytarze należy wietrzyć co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
Telewizja Polska S.A. przygotowała specjalny spot informacyjny „#BezpiecznyPowrótDoSzkoły”. W materiale w przystępny sposób zostały przybliżone najważniejsze zasady bezpieczeństwa związane z powrotem do stacjonarnej nauki w szkołach od 1 września. Spot to efekt współpracy Telewizji Polskiej z Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym. Bohaterem materiału jest uczeń szkoły podstawowej, który cieszy się z ponownego spotkania z nauczycielami i przyjaciółmi, a jednocześnie podkreśla, że teraz trzeba bardziej na siebie uważać i dbać o swoje bezpieczeństwo. Przypomina on o konieczności dezynfekcji dłoni po wejściu do szkoły, obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas kichania czy kasłania oraz o częstym myciu rąk. Narrator podkreśla również, że w szkole trzeba używać tylko własnych przyborów i przedmiotów, a złe samopoczucie należy szybko zgłosić nauczycielowi.
Na stronie internetowej MEN została udostępniona także specjalna zakładka „Bezpieczny powrót do szkół. Dowiedz się więcej”. Poza wytycznymi MEN, MZ i GIS, znalazł się w niej m.in. zestaw najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi związanych z powrotem uczniów do szkół i placówek edukacyjnych.