Na egzaminach z języka polskiego, matematyki i języka obcego 8-klasiści będą mieli mniej zadań do rozwiązania, a zakres wiedzy potrzebny do ich zdania będzie ograniczony - ogłosiło Ministerstwo Edukacji Narodowej. To pokłosie pandemii koronawirusa, z którą zmagamy się od marca bieżącego roku i wyjście naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli, uczniów i ich rodziców, w których narastają obawy, czy proces zdalnego nauczania... zda egzamin i pozwoli w pełni przygotować się do kluczowych w wyborze dalszej edukacyjnej drogi testów. Co istotne, zmiana ta będzie dotyczyła egzaminów wyłącznie w bieżącym roku szkolnym.
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów - czytamy w komunikacie resortu edukacji.
Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Podjął również decyzję o powołaniu zespołów eksperckich, których zadaniem było opracowanie propozycji wymagań egzaminacyjnych. Członkami tych zespołów zostali eksperci w zakresie każdego przedmiotu: nauczyciele - praktycy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Na czym miałyby polegać proponowane zmiany?
W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego:
1. Zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczona będzie liczba lektur obowiązkowych, formy wypowiedzi ograniczone zostaną do dwóch: rozprawka albo opowiadanie.
2. Zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w pierwszej części arkusza egzaminacyjnego (czytanie ze zrozumieniem), przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (120 minut).
3. Możliwości odwołania się przez ucznia w wypracowaniu do wybranej lektury obowiązkowej, spełniającej warunki zadania (nie będzie wskazana lektura obowiązkowa, do której uczeń musiałby się odwołać ).
W przypadku egzaminu ósmoklasisty z matematyki:
1. Zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej,
2. Zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (100 minut),
3. Zmniejszenia liczby zadań otwartych do rozwiązania (w porównaniu do arkuszy z lat 2019–2020).
W przypadku egzaminu ósmoklasisty z języka obcego nowożytnego:
1. Zmniejszenia zakresu treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. obniżony zostanie ogólny oczekiwany poziom biegłości językowej (poziom A2),
2. Zmniejszenia (o 5 pkt) liczby zadań do rozwiązania w arkuszu egzaminacyjnym, przy zachowaniu pełnego czasu przeprowadzania egzaminu (90 minut),
3. Ograniczenia/dostosowania zakresu struktur gramatycznych (opublikowanych w Informatorach o egzaminie z poszczególnych języków)
Od 20 listopada br. rozpoczynamy prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych. Na uwagi i opinie merytoryczne czekamy do 27 listopada pod adresem: prekonsultacje@men.gov.pl. Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt. Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia.
Po zakończeniu tychże prac zostaną opracowane arkusze próbnego egzaminu 8-klasisty. Do nich uczniowie kończący naukę w szkole podstawowej zasiądą w marcu 2021 roku. Egzamin 8-klasisty odbędzie się natomiast w ostatni tygodniu maja 2021 roku.