Sukces uczennicy naszej szkoły! Julia Zielińska z klasy VIII A została finalistą III etapu IV Wojewódzkiego Konkursu z języka polskiego dla szkół podstawowych województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2020/2021. Serdecznie gratulujemy sukcesu, który jest wynikiem ciężkiej pracy i zaangażowania Julki, a także nauczycielki języka polskiego - pani Aleksandry Górniak-Bandury, która przygotowywała swoją podopieczną do konkursu.
SUKCES NASZEJ UCZENNICY NA SZCZEBLU WOJEWÓDZKIM!
RAZ W SZKOLE, RAZ W DOMU - ZMIANA W PRACY KLAS 1-3
W poniedziałek 26 kwietnia w 11 województwach, w tym również w świętokrzyskim, najmłodsi uczniowie z klas 1-3 wrócą do szkolnych ław. Stanie się to jednak na nowych zasadach. Chodzi o nauczanie hybrydowe. Co to w praktyce oznacza? Wiążę się to z tym, że w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem, najmłodsi będą się uczyli rotacyjnie - raz zdalnie, raz stacjonarnie. Zapraszamy do zapoznania się z harmonogramem dowozów uczniów do szkoły na zajęcia stacjonarne.
HARMONOGRAM DOWOZÓW UCZNIÓW KLAS 1-3
Nauczanie hybrydowe oznacza, że co niej więcej połowa uczniów z danej szkoły będzie miała zajęcia stacjonarnie w szkole, a pozostali zdalnie. Dzięki temu można ograniczyć ilość uczniów na korytarzach, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem.
Przypomnijmy, uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych, którzy w styczniu wrócili do nauki stacjonarnej w szkołach, od 22 marca znów uczą się zdalnie. Ich starsi koledzy z klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych uczą się zdalnie od 26 października 2020 roku. Z kolei 19 kwietnia zostały otwarte przedszkola i punkty przedszkolne.
NAJMŁODSI WRACAJĄ DO SZKOŁY
Od poniedziałku 19 kwietnia 2021 roku dzieci z punktów przedszkolnych i oddziału przedszkolnego wracają do stacjonarnego funkcjonowania. Powrót najmłodszych do przedszkoli to pierwszy krok luzowania obostrzeń. Nadal nie wiadomo, kiedy do szkół zawitaja ponownie uczniowie klas I-III oraz starsi. W ich przypadku nadal obowiązuje nauka zdalna. Dziś wiadomo, że stan ten potrwa przynajmniej do 25 kwietnia.
Przedszkola i żłobki zostały ponownie zamknięte „na dwa tygodnie” pod koniec marca – tuż po przekroczeniu pułapu 34 tys. nowych zakażeń. Przedszkolaki wracają do placówek 19 kwietnia. Za nimi w kolejce do powrotu do nauki stacjonarnej są uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych. Według ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka w optymistycznym scenariuszu już od maja do szkół mogliby wrócić wszyscy uczniowie. Sytuacja będzie monitorowana na bieżaco.
KWIATÓW CI U NAS DOSTATEK, KONKURS NA PRZYWITANIE WIOSNY ROZSTRZYGNIĘTY...
- 6
Wiosna to piękna pora roku. Wokół zaczyna się zielenić. Przyroda budzi się z zimowego snu. Coraz częściej słychać świergot ptaków. Dni stają się dłuższe. Rozkwitają pąki na drzewach i krzewach. Pojawiają się pierwsze kwiaty. Te ostatnie stały się motywem przewodnim konkursu zorganizowanego przez świetlicę naszej szkoły. Spośród przedstawionych prac największe uznanie jury uzyskały kwiatowe propozycje Filipa Siudaka z klasy I i Zuzanny Skrzeczyny z klasy III B. A że również i pozostałe wizualizacje stały na wysokim artystycznie poziomie to wszyscy uczestnicy - a było ich kilkanaścioro - zmieścili się na podium.
Wiosna nieśmiało puka do naszych okien. Raz przywita jaskrawym słońcem, innym razem ostudzi głowy zimnym wiatrem i padającym śniegiem. Aby dodać tej długo wyczekiwanej porze roku więcej animuszu, świetlica szkolna zorganizowała konkurs, który polegał na stworzeniu przestrzennej pracy przedstawiającej pierwsze po zimowej szarudze kwiaty. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, ale finalnie udało się wyłonić zwycięzców. Najwyżej ocenione zostały prace Filipa Siudaka i Zuzanny Skrzeczyny, a tuż za nimi znaleźli się Oliwier Majkowski, Alicja Pietrowska i Krzysztof Sobczyk. Pozostali młodzi artyści - zdaniem komisji konkursowej - zasłużyli na 3. lokatę.
MIEĆ UŚMIECH NA DŁONI, OPTYMIZM JEST ZARAŹLIWY
- 10
"NIE WIDAĆ MNIE, ALE WSZYSTKO U MNIE OK..." - to ogólnopolska akcja, do której przyłączenia zaprasza Samorząd Uczniowski. Jak to zrobić? Wystarczy znaleźć wolną chwilę, aby na swojej dłoni namalować minę, która byłaby odzwierciedleniem towarzyszącego w danej chwili nastroju. Potem szybka fotka i komentarz pod stosownym wpisem na profilu naszej szkoły na Facebooku. Mimo że szaleje epidemia koronawirusa, przyszło nam ograniczyć kontakty społeczne do minimum, a za oknami zamiast wiosennego słońca śnieżna zadymka, potrafimy się cieszyć. Dowód? Wystarczy spojrzeć na nadchodzące do nas zdjęcia. Przecież szczęście jest w nas i jest ono uzależnione od tego, jak patrzymy na świat. Zarażajmy się... optymizmem.
NIECHAJ ZABRZMI ALLELUJA!
Niech radość z faktu, że Jezus zmartwychwstał, by pokonać śmierć, przenika nasze serca, a moc Dobrej Nowiny sprawi, że naszą codzienność przepełni nadzieja i wiara w to, że w Chrystusie mamy przewodnika na drodze do zbawienia. Całej społeczności szkolnej oraz naszym przyjaciołom życzymy, by w labiryncie życia zawsze towarzyszył Mesjasz i Jego błogosławieństwo. Ciepłych i pogodnych Świąt Zmartwychwastania Pańskiego oraz wszelkiej pomyślności. Niechaj zabrzmi Alleluja!
PRZYNAJMNIEJ DO 18 KWIETNIA UCZYMY SIĘ ZDALNIE...
Ze względu na trudną sytuację spowodowaną epidemią koronawirusa, podjęto decyzję o przedłużeniu obowiązujących obostrzeń. Oznacza to, że w poniedziałek 12 kwietnia 2021 roku dzieci i młodzież nie wrócą do przedszkoli i szkół. Co dalej? Rozważane są różne scenariusze. Aktualnie wiadomo, że nauka zdalna potrwa przynajmniej do 18 kwietnia 2021 r. - W przyszłym tygodniu będziemy podejmować kolejne decyzje - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
WIELKANOC TUŻ-TUŻ, PALMY I PISANKI ROBIĄ WRAŻENIE!
- 1
Zbliża się radosny okres Świąt Wielkanocnych, który niesie ze sobą głębokie refleksje, budząc w ludziach optymizm i nadzieję na lepsze jutro. Czując ten klimat, uczniowie klas młodszych przystąpili do działania. W efekcie powstały kolorowe pisanki oraz ręcznie zdobione palmy. Chociaż tylko najpiękniejsze, zdaniem szkolnego jury, palmy i pisanki trafiły na konkurs gminny, to warto podkreślić, że wszyscy młodzi artyści stanęli na wysokości zadania i swoim zaangażowaniem i kreatywnością sprawili, że wszyscy poczuli magiczną aurę oczekiwania na cud zmartwychwstania.
Wielkanoc to najważniejsze święto w tradycji chrześcijańskiej upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W kulturze ludowej uroczystość była pełna przenikających się wzajemnie wierzeń i zwyczajów. Wiele z nich kultywowanych jest do dzisiaj. Wystarczy wspomnieć święcenie własnoręcznie przygotowanych palm, czy zdobienie jajek. Mając to na uwadze, Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach zorganizował dwa okolicznościowe konkursy: "Wielkanocna palma" i "Wielkanocna pisanka". Nasi uczniowie w odpowiedzi przygotowali wiele pięknych prac. Warto wspomnieć, że - poza konkursem - powstały też okolicznościowe kartki wielkanocne.
Pandemia koronawirusa zmieniła wszystko, a zbliżające się Święta Wielkanocne będą wyglądały zupełnie inaczej niż to zazwyczaj bywało. Jednak takie akcje pokazujące entuzjazm dzieci i ich chęci do dzielenia się radością, sprawiają, że mimo wszystko wiemy, że zbliżają się święta.
CO OFERUJĄ SZKOŁY BRANŻOWE?
Jaką szkołę ponadpodstawową wybrać i jak zrobić to mądrze? To pytanie, które na pewno zadaje sobie teraz wielu 8-klasistów, którym niebawem przyjdzie zakończyć naukę w szkole podstawowej. Zapraszamy na przegląd oferty szkół branżowych województwa świętokrzyskiego przygotowany przez ekspertów Kuratorium Oświaty w Kielcach. Może postawienie na naukę konkretnego zawodu będzie właściwym wyborem? Przecież znane powszechnie porzekadło mówi: "Wybierz zajęcie, który kochasz, a nie przepracujesz żadnego dnia w życiu”.
OFERTA EDUKACYJNA SZKÓŁ KSZTAŁCĄCYCH W ZAWODACH
SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO
WOJEWÓDZTWO ŚWIĘTOKRZYSKIEDecyzja co do tego, jaki zawód wybrać, jest bardzo istotna w życiu każdego człowieka. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób, które nie są jeszcze pewne, co tak naprawdę chcą robić w przyszłości. Jak wybrać zawód w takiej sytuacji i która profesja może okazać się najbardziej przyszłościowa?
W czasach koronawirusa, gdy drzwi wielu szkół są zamknięte, dni otwarte nie są organizowane, podobnie jak targi edukacyjne, informatory przygotowywane przez ekspertów, mogą okazać się bezcennym źródłem informacji. Dziś przyszedł czas na przegląd, który szczególnie zainteresuje tych, którzy już dzisiaj zastanawiają się nad wyborem konkretnej profesji.
NOWE OBOSTRZENIA, OD 29 MARCA PRZEDSZKOLA BĘDĄ ZAMKNIĘTE
Na skutek zaostrzenia reżimu sanitarnego w związku ze zwalczaniem i przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa – od 29 marca żłobki i przedszkola będą zamknięte. Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). To kolejne obostrzenia w sektorze edukacji, które zostaną utrzymane przynajmniej do 9 kwietnia, czyli przez dwa tygodnie. Okres ten obejmie przerwę związaną z Wielkanocą. Co dalej? Zależy od rozwoju sytuacji epidemiologicznej w kraju.
Trzecia fala epidemii przybiera na sile. Niestety, odnotowujemy kolejne rekordy zakażeń, do tego wirus atakuje coraz młodszych. W trosce o bezpieczeństwo dzieci i ich rodziców, do uczniów klas 1-8 dołączają ci, którzy uczęszczają do oddziałów i punktów przedszkolnych. W czwartek, 25 marca, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister zdrowia, Adam Niedzielski, zapowiedział wprowadzenie nowych restrykcji. Jedna z nich dotyczy najmłodszych dzieci. Od poniedziałku, 29 marca, na co najmniej dwa tygodnie zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.
TALENT SHOW NA PRZYWITANIE PANI WIOSNY
Wiosna coraz śmielej daje o sobie znać. Dni stają się dłuższe, temperatura rośnie, a złociste słońce, którego przez długie tygodnie nam brakowało, sprawia, że czujemy w sobie nowe pokłady energii, także tej twórczej. Udowodnili to uczniowie klasy "0", którzy z wielkim animuszem przygotowali "Wiosenny Pokaz Talentów". Były wiersze i piosenki, nawet te anglojęzyczne oraz prezentacja umiejętności strażackich. Śmiałkowie przynieśli również prace plastyczne, a na deser rozległ się chóralny śpiew. Chcesz być świadkiem tego wydarzenia? Zapraszamy do obejrzenia filmu. Zaś uczniom "zerówki", gratulując kreatywności, życzymy, żeby niczym wiosenne pąki, rozkwitały ich talenty.
POKAZ TALENTÓW UCZNIÓW KLASY "0"
W każdym z nas drzemie talent. W każdym bez wyjątku. A czym on właściwie jest? Według Instytutu Gallupa, który specjalizuje się w badaniach nad wpływem talentu na nasze życie, jest to zdolność robienia czegoś spontanicznie, łatwo, z przyjemnością, bez wysiłku oraz z poczuciem, że dodaje nam to energii.
Można być utalentowanym muzycznie, plastycznie czy sportowo. Można też przejawiać talent w wielu innych obszarach, np. organizatorskim czy kierowania zespołem. Talent to skarb, który należy najpierw odkryć, a później powinno się go pielęgnować.
UCZNIOWIE PRZYWITALI WIOSNĘ, WIOSNA PRZYWITAŁA NAS ŚNIEGIEM
Astronomiczna wiosna rozpoczęła się pod znakiem zimowych krajobrazów. Nie tylko na nowo chwycił mróz, ale także spadł śnieg. Trawy, wśród których spodziewaliśmy się raczej wielokolorowych kwiatów, pokryły się białym puchem. Co na to uczniowie młodszych klas naszej szkoły? Nie zważając na tę niespodziankę, zrobili wszystko, aby o tym, że wiosna nastała, informowała nie tylko kartka w kalendarzu. Tradycji stało się zadość. Były barwne stroje, kosze kwiatów i topienie marzanny. I to wszystko zdalnie.
Dzień, w którym rozpoczyna się kalendarzowa wiosna jest datą niezmienną, przypadającą zawsze w tym samym terminie. Jest to 21 marca. Fakt ten wiąże się z momentem równonocy wiosennej, kiedy to dzień i noc mają jednakowy czas trwania - 12 godzin.
Skąd zwyczaj topienia kukły? Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez Marzannę - słowiańską boginię – stąd utożsamianie jej z zimą. Odejście, czy może raczej odpłynięcie jej podobizny, zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia, a więc początek długo wyczekiwanej wiosny. Od tego momentu swoje rządy rozpoczynała Jaryła, inne słowiańskie bóstwo, które symbolizowało zieloną porę roku.
Kalendarzowa wiosna tym razem zawitała do nas w niedzielę, ale tego dnia zabrakło pięknego słońca i ciepłych podmuchów wiatru. Mało tego, było mroźnie i prószył śnieg. Tym razem w kolorowym korowodzie nie można było ruszyć na poszukiwanie wiosny. Każdy wyglądał jej w domowym zaciszu. Śmiałkowie zaklinali rzeczywistość, przebierając się za wyobrażenie wiosny. Niektórzy zdecydowali się na tradycyjne topienie marzanny. Misja zakończyła się połowicznym sukcesem. Chociaż zima nie ustąpiła, jednak dzięki energii i kreatywności dzieci udało się odnaleźć... wiosenny klimat.
Niektórzy twierdzą, że widzieli się z wiosną i ta obiecała przyjść niebawem. Zdaje się, że mieli rację.
Z ŻYCIA ŚWIETLICY: BARWNIE I SKOCZNIE
- 9
W ostatnim tygodniu przed zawieszeniem zajęć stacjonarnych w klasach 1-3 szkoły podstawowej i przejściem na zdalne nauczanie świetlica - jak zawsze - tętniła życiem. Pełną parą ruszyły przygotowania do powitania wiosny. Pod czujnym okiem wychowawców powstały klimatyczne ozdoby, a z nich imponująca dekoracja. Wszyscy mieli pełne ręce roboty. I nogi też... Jak to możliwe? Niestrudzeni wychowankowie świetlicy mieli okazję spróbować swoich sił w konkurencji skoku wzwyż. Jak wypadli? Na obu polach sukces. Warto mierzyć wysoko.
Wytęskniona wiosna zbliża się do nas wielkimi krokami. Ale ta wyczekiwana chyba przez wszystkich pora roku zawitała już do w naszej świetlicy szkolnej. Minione dni poświęcone były wykonywaniu wiosennych kwiatów i innych ozdób w tym klimacie. Za oknem jednak szaruga. Więc zamiast załamywać ręce i skakać przez kałuże, uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe mieli szansę wspiąć się na wyżyny możliwości i poskakać wzwyż. Chociaż poprzeczka szła ciągle w górę, nikt nie miał zamiaru się poddawać.
Trochę smutno nam, że znów na jakiś czas musimy się rozstać. Mamy jednak nadzieję szybko się znów zobaczymy w szkole, na kolejnych ciekawych zajęciach świetlicowych.
Pozdrawiamy
Nauczyciele – wychowawcy świetlicy
MIEĆ OKO NA WIEDZĘ, FASCYNUJĄCY ŚWIAT NAUKI Z PROFESOREM PYTALSKIM
- 4
Mówi się, że są zwierciadłem duszy. To dzięki nim wiemy, jak wygląda świat i potrafimy się w nim odnaleźć. Za ich pośrednictwem, jak oszacowano, trafia do mózgu 80 procent pozyskiwanych informacji. Jednak sposób ich funkcjonowania oraz ich możliwości, mimo licznych badań, wciąż nie są w pełni znane. Ludzie starają się rozwikłać wszelkie tajemnice związane z okiem człowieka. Jakie możliwości ludzkiego wzroku wciąż wprawiają nas w osłupienie? Na to pytanie próbowały znaleźć odpowiedź nasze przedszkolaki wspólnie z niezawodnym Profesorem Pytalskim. To kolejna odsłona projektu edukacyjnego "Od przedszkolaka do profesora".
Fenomen ludzkiego oka wciąż jest odkrywany. Narząd ten pozwala rozpoznawać 160 kolorów oraz około 600 000 ich odcieni. Obliczono, że dorosły człowiek mruga od 12 do 17 razy na minutę. Sumując czas, w którym powieki są opuszczone podczas mrugania, oczy człowieka pozostają zamknięte przez 9 dni w roku. Obraz powstający na siatkówce oka pojawia się tam odwrócony i pomniejszony. Co jeszcze nas zadziwia? Pytajcie najmłodszych wychowanków naszej szkoły, którym w podróży po wiedzę towarzyszył stały bywalec placówki - Profesor Pytalski. Tym razem tematem zajęć były „Oczy – nasze okna na świat”.
Program "Od przedszkola do profesora" zaspokaja dziecięcą ciekawość, przyczynia się do poszerzenia wiedzy przyrodniczej, rozwija aktywność poznawczą i analityczną, a zastosowana formuła warsztatów sprawia, że dzieci, oprócz zdobywania wiedzy, są również uczestnikami wspaniałej edukacyjnej przygody.
8-KLASIŚCI OFICJALNIE PRZETESTOWANI, PISALI EGZAMINY PRÓBNE Z CKE
Uczniowie klas ósmych wielu szkół podstawowych w całym kraju znaleźli się w krzyżowym ogniu pytań. Jak do tego doszło? 17, 18 i 19 marca 2021 roku przystąpili do próbnego egzaminu przygotowanego przez Centralną Komisję Egzaminacyjną według nowych wytycznych obowiązujących jednorazowo, bo tylko w roku szkolnym 2020/2021. Pod lupą znalazła się wiedza z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Swoją aktualną formę w tym zakresie testowali również nasi wychowankowie. Chociaż teraz zdania na temat tego, jak "poszło", były podzielone, to wierzymy, że w maju wszyscy jednym głosem powiedzą, że: "bardzo dobrze".
Marcowy egzamin próbny to bardzo ważna próba. Był on organizowany w naszej szkole w oparciu o Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2021 roku testów diagnostycznych w zakresie poziomu przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Główny Inspektorat Sanitarny. Pozwala więc spojrzeć "po nowemu" na poziom wiedzy naszych 8-klasistów.
W związku z sytuacją epidemiczną obowiązywał ścisły reżim sanitarny. Nasza szkoła dołożyła wszelkich starań, aby wszyscy czuli się bezpiecznie. Uczniowie mieli wyznaczone stanowiska pracy w stosownych odległościach, dezynfekowali ręce, a w momentach kontaktu bezpośredniego mieli założone maseczki zakrywające usta i nos. Wszystko przebiegło zgodnie z planem oraz zachowaniem wszelkich procedur bezpieczeństwa. Teraz uczniowie mogą spokojnie oczekiwać na wyniki tej próby i przystąpić... do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Wszakże to ostatni moment na szlifowanie formy. Maj tuż-tuż. Trzymamy kciuki.
JAKĄ DROGĄ DALEJ? ZOBACZ, CO OFERUJĄ NASZE LICEA
To może być kluczowa decyzja w życiu każdego młodego człowieka. Z pewnością jest jedną z najtrudniejszych na dotychczasowej ścieżce edukacyjnej. Wybór szkoły! Liceum a może technikum? Jaki profil - humanistyczny czy matematyczny? A może postawić na naukę języków obcych? Co na to szkoły ponadpodstawowe? Wychodzą naprzeciw oczekiwaniom 8-klasistów i zapraszają na zdalne poznanie szkoły i jej oferty. Zachęcamy do zapoznania się z informatorem, który - być może - niejednemu uczniowie rozjaśni w głowie i pomoże znaleźć coś dla siebie. Dziś prezentujemy kieleckie licea.
Umysł i osobowość młodzieży kończącej szkołę podstawową wciąż ewaluuje. Często na tym etapie ciężko jest jasno określić predyspozycje zawodowe. Zbliża się czas egzaminów dla uczniów kończących 8 klasę, i decyzji związanych z wyborem kolejnej placówki edukacyjnej. Często jest to trudny wybór. Konkretny zawód czyli szkoła zawodowa lub technikum czy też liceum ogólnokształcące? Jeśli szkoła zawodowa to jaka? Jakie są zawody przyszłości? Jeśli technikum czy liceum to o jakim profilu? Często już teraz trzeba podjąć decyzję, która wyznaczy kierunek całego życia. Owszem, zdarza się, że są osoby od dłuższego czasu już ukierunkowane, takie, które dobrze wiedzą, do jakiej szkoły chcą pójść po podstawówce, jednak dla większości to prawdziwe wyzwanie.
W tym roku decyzja ta jest jeszcze trudniejsza niż dotychczas. Dowód? Z powodu pandemii nie odbędą się zwyczajowe dni otwarte szkół, targi edukacyjne i tym podobne wydarzenia... Stawiamy zatem na poradnictwo on-line. Dlatego takie kompendium wiedzy na temat naszych liceów, do którego lektury zachęcamy, może być na wagę złota.
NAJMŁODSI UCZNIOWIE WRACAJĄ DO NAUKI ZDALNEJ
Z uwagi na wysoki wzrost zachorowalności na Covid-19 w Polsce, od 22 marca do 11 kwietnia, naukę w trybie zdalnym będą realizowali uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych – to najważniejsza zmiana w funkcjonowaniu szkół i placówek wprowadzona z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej. Tym samym do uczniów klas 4-8 ponownie dołączają ci, którzy uczęszczają do klas 1-3. Jedynie oddziały wychowania przedszkolnego i punkty przedszkolne nadal pracują bez zmian, przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego. Dyrektorzy szkół, mimo obostrzeń, mogą wciąż organizować uczniom klas ósmych konsultacje przygotowujące do majowego egzaminu.
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną i gwałtownym wzrostem zachorowań ogłoszono kolejne obostrzenia. Tym razem obowiązywać będą w całym kraju, a nie tylko w regionach najbardziej zagrożonych.
Ogólnopolski lockdown dla większości uczniów oznacza powrót do nauki zdalnej. Według rozporządzenia ministra edukacji od 22 marca do 11 kwietnia zdalnie będą się uczyć dzieci ze wszystkich klas szkół podstawowych. Co dalej? Nie można wykluczyć żadnego scenariusza. Z uwagą czekamy na kolejne decyzje.
ZŁAPALI "BYKI" ZA ROGI, POZNAJCIE SZKOLNYCH MISTRZÓW ORTOGRAFII
- 4
Polszczyzna jest jednym z najbardziej skomplikowanych języków europejskich. Jej zawiłości sprawiają, że z prawidłowym zapisaniem tekstu niejeden miał nie lada problem. W gąszczu najeżonym trudnościami ortograficznymi, gramatycznymi i składniowymi łatwo się pogubić. Są jednak tacy, którzy z zawiłościami tego typu radzą sobie bohatersko, mimo że są jeszcze bardzo młodymi adeptami języka ojczystego. Poznajcie szkolnym mistrzów ortografii w kategorii klas I-III. To Jan Baran z klasy III "a" oraz Krystian Pogłódek z klasy III "b". Obaj chłopcy oraz Maja Szyba i Lena Zielińska (III „a”) - laureatki drugiego miejsca - będą reprezentować naszą szkołę w XXV Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym tradycyjnie w ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka.
Ze względu na złożoną gramatykę, od której reguł jest wiele wyjątków, trudną wymowę, ortografię i wiele innych kwestii język polski figuruje w absolutnej czołówce praktycznie wszystkich zestawień z najtrudniejszymi językami świata. Co na to nasi uczniowie?
3 marca odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny, w którym wzięli udział reprezentanci wszystkich klas I-III. Komisja konkursowa miała twardy orzech do zgryzienia, ale udało jej się wyłonić zwycięzców. Jan Baran (III "a") oraz Krystian Pogłódek (III "b") wykazali się najlepszą znajomością zasad ortograficznych i nie dali złapać się na niejeden haczyk w naszpikowanym trudnościami dyktandzie. Tuż za chłopcami znalazły się Maja Szyba i Lena Zielińska (obie III "a") i to im przypadła zaszczytna druga lokata. Cała czwórka, dla której niestraszna żadna "gżegżółka", będzie reprezentować naszą szkołę w XXV Gminnym Konkursie Ortograficznym.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali pamiątkowe dyplomy. Natomiast, ci którzy spisali się najlepiej, zostali nagrodzeni książkami ufundowanymi przez Dyrekcję naszej szkoły. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w walce z czyhającymi na każdego ucznia trudnościami.
ŚWIETLICA ZAPRASZA: STWÓRZ WIOSENNY KWIAT, WEŹ UDZIAŁ W KONKURSIE!
Pierwsze kolory po zimowej monotonii to właśnie ich zasługa. Wiosenne kwiaty, bo o nich mowa, stały się motywem przewodnim niejednego działa sztuki. Zachwycali się nimi malarze, wśród nich natchnienia szukali poeci, o nich powstawały pełne entuzjazmu piosenki... Również i uczniowie naszej szkoły mogą poczuć ten wyjątkowy klimat, przygotowując pracę na świetlicowy konkurs zatytułowany "Wiosenne kwiaty". Co należy zrobić? Zadanie polega na stworzeniu techniką przestrzenną kwiatu, który kojarzy się z początkowymi akcentami wiosny. Wychowawcy świetlicy na prace czekają do 25 marca. Chociaż konkurs jest dedykowany w szczególności uczniom klas 1-3, wychowawcy świetlicy do udziału w nich zapraszają wszystkich chętnych.
Kalendarzowa wiosna przychodzi do nas z końcem marca. Czas zimy, szarugi za oknami, krótkich dni, niedoboru słońca dłuży się niemiłosiernie, zwłaszcza w czasach pandemii koronawirusa. Dlatego warto zaprosić wiosnę nieco wcześniej, wbrew temu, co proponuje nam kapryśna jeszcze pogoda. Niech rozkwitnie w postaci kolorowych, pełnych świeżości i soczystości kwiatów, chociażby... papierowych. Tulipany, przebiśniegi, żonkile, hiacynty, szafirki? A może gałązka forsycji? Wybór należy do Ciebie. Weź udział w konkursie, stwórz wiosenny kwiat, pokaż, że cieszysz się wiosną. Podziel się tą radością.
ZDALNIE I STACJONARNIE - O BEZPIECZEŃSTWIE ZAWSZE WARTO ROZMAWIAĆ
- 12
O bezpieczeństwie nigdy nie można zapominać. W czasach koronawirusa, kiedy wiele osób przejawia zmęczenie, szczególnie ważne wydaje się przypominanie o tym, co teoretycznie każdy wiedzieć powinien. 3 i 4 maja 2021 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach poprowadzili zajęcia w formie zdalnej z uczniami klas IV – VIII naszej szkoły. Przedszkolaki z kolei mogli wziąć udział w takich warsztatach na żywo. Tematem spotkań było szeroko rozumiane bezpieczeństwo pieszych - najsłabszych uczestników w ruchu drogowym.
St. sierż. Małgorzata Pędzik oraz sierż. szt. Tomasz Klimczewski poprowadzili zajęcia w ramach działań profilaktyczno-edukacyjnych. Podczas spotkań zaprezentowano wiele tematycznych filmów edukacyjnych dotyczących zachowań pieszych na drodze. Zwrócono szczególną uwagę dzieciom i młodzieży na prawidłowe poruszanie się na oznaczonych przejściach dla pieszych. Przytoczono przykłady, za pomocą których zobrazowano nieprawidłowe zachowania podczas poruszania się po drogach publicznych, np. używania słuchawek podczas jazdy na rowerze, hulajnodze czy rolkach. Zachowania tego typu powodują rozpraszanie uwagi, dekoncentrują nasze poczynania w ruchu drogowym. W trakcie zajęć poruszono temat posiadania oraz poprawnego stosowania elementów odblaskowych w terenie zabudowanym i niezabudowanym.
W czwartkowe przedpołudnie to nasi przedszkolacy uczestniczyli w zajęciach poprowadzonych przez sierż. szt. Tomasza Klimczewskiego. Spotkanie miało charakter praktyczny i obejmowało zagadnienia dotyczące bezpiecznych zachowań na przejściu dla pieszych. Dzieci miały możliwość poznania zasady pokonywania oznaczonych miejsc dla pieszych. Mogły same spróbować przejść przez „zebrę”, zwracając uwagę na własne bezpieczeństwo. Wszystkie dzieci z powodzeniem wskazywały kolor światła na sygnalizatorze świetlnym dla pieszego przechodzącego przez jezdnię oraz kolor zakazujący wchodzenie na drogę. Wspólne śpiewanie utrwaliło z kolei numery, które każdy powinien znać, tj.: 112, 999, 998 czy 997. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali elementy odblaskowe, które zwiększą bezpieczeństwo podczas poruszania się w sąsiedztwie dróg.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie