W związku z komunikatem MEN prosimy o zapoznanie się z wytycznymi do standardów oraz wyjaśnieniami dotyczącymi ochrony małoletnich związanymi ze stosowaniem przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich.
Standardy Ochrony Małoletnich
Wyścig kolarski w Borkowie …
- 19
Wyścig kolarski w Borkowie …
W dniu 26 października 2024 roku na terenach wokół zalewu w Borkowie została rozegrana Liga Szkół Podstawowych w kolarstwie przełajowym dziewcząt i chłopców. W wyścigu uczestniczyli również reprezentanci Naszej szkoły, rywalizując w trzech przedziałach wiekowych. W kategorii chłopców rocznik 2012 wystąpił Eryk Adamiec. Zawodnicy mieli do pokonania 4 km trasę wyścigu, która wiodła poprzez tereny przyległe do zbiornika wodnego. Trudna technicznie trasa zmusiła wszystkich do dużego wysiłku fizycznego. Lena Zielińska ścigała się w grupie dziewcząt z rocznika 2011. Dziewczęta miały do pokonania pięć okrążeń składających się na dystans trasy wyścigu. Na 6 km odcinku crossu wystartował Jan Baran, który rywalizował z rówieśnikami w roczniku 2011, plasując się w środku stawki zawodników. Wyścig kolarski miał na celu popularyzację tej dyscypliny sportowej w gronie dzieci i młodzieży szkolnej, zachęcenie do uprawiania sportu w każdym wieku jako sposobu na zdrowe i długie życie. Słoneczna pogoda przyczyniła się do aktywnego spędzenia czasu wolnego.
Wszyscy uczestnicy wyścigu kolarskiego otrzymali okolicznościowe medale i słodycze ufundowane przez organizatorów Ligii. Gratulujemy uczestnictwa oraz aktywnej rywalizacji w gronie rówieśników.
Egzamin na kartę rowerową.
Nabór wniosków stypendialnych
Informujemy, że DO 31 PAŹDZIERNIKA BR. trwa NABÓR WNIOSKÓW STYPENDIALNYCH dla uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych.
Do rozdania jest 640 stypendiów (każde w wysokości 3800 złotych).
TERMIN ZAKOŃCZENIA NABORU: 31 PAŹDZIERNIKA 2024 ROKU (liczy się data stempla pocztowego).
Zachęcamy osoby spełniające kryteria określone w regulaminie do składania wniosków.
Ogłoszenie o naborze znajduje się pod linkiem:
Wieczorek filmowy z "Panem Tadeuszem".
- 3
Po raz kolejny spotkaliśmy się z naszymi uczniami na wieczorku filmowym. Tym razem na seans przyszli uczniowie klasy ósmej. Wieczór ten był nie tylko okazją do obejrzenia filmu, ale także okazał się znakomitym spotkaniem integracyjnym. Na ekranie pojawiła się filmowa wersja epopei Adama Mickiewicza pt. „Pan Tadeusz". Dzieło przedstawia losy szlacheckich rodów Horeszków i Sopliców zapisane w XII księgach utworu. Reżyser Andrzej Wajda zmierzył się z niełatwym zadaniem przeniesienia na ekran ponadczasowego arcydzieła literatury polskiej. Jak podkreślają organizatorki wydarzenia, ekranizacja z pewnością pomogła uczniom przenieść się w klimat epoki szlacheckiej, więc zapewne będzie łatwiej im zmierzyć się z tą lekturą na lekcjach języka polskiego.
Warsztaty edukacyjne z udziałem najmłodszych.
- 32
W ramach Świętokrzyskiego Pilotażowego Programu pn. „Odblaskowa Szkoła” 2024” w Szkole Podstawowej w Sukowie przygotowano i przeprowadzono warsztaty edukacyjne dla uczniów klas I – IV. Zajęcia poprowadzili przedstawiciele służb mundurowych. Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach reprezentował asp. Tomasz Klimczewski. Z ramienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sukowie wystąpił Pan Kamil Smelcerz Naczelnik OSP w Sukowie. Każdy z zaproszonych podmiotów uczestniczących w dzisiejszym spotkaniu z dziećmi starał się przybliżyć specyfikę swojej działalności na rzecz bezpieczeństwa ogółu społeczeństwa w tym społeczności szkolnej. Funkcjonariusz Wydziału Ruchu Drogowego przypominał o noszeniu elementów odblaskowych na /w ubiorze, przedmiotach dodatkowych w terenie zabudowanym i poza nim. Ukazywał konieczność przechodzenia w miejscach wyznaczonych przez jezdnię zachowując szczególną ostrożność. Rowerzyści powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych, poruszając się w kaskach ochronnych. O profilaktyce przeciwpożarowej zachowując podstawowe zasady Bezpieczeństwa i Higieny Pracy przypominał przedstawiciel straży pożarnej. Poprzez tematyczne filmy oraz pogadankę dzieci mogły się dowiedzieć m. in. o podręcznym sprzęcie gaśniczym i jego wykorzystaniu w praktycznym działaniu. W trakcie dzisiejszego spotkania edukacyjnego podsumowano konkurs plastyczny. Wyróżniono wszystkich uczniów uczestniczących w zmaganiach konkursowych. Dzieci otrzymały drobne upominki wśród których dominowały elementy odblaskowe. Gratulujemy wszystkim chętnym uczniom udziału w konkursie. W warsztatach edukacyjnych udział wzięło ponad 120 uczniów wraz z wychowawcami klas.
Partnerami wydarzenia był P. P. H U. Euroblask w Andrychowie WORD w Kielcach, oraz Park Wodny w Krakowie.
Drugie wicemistrzynie ...
W ramach kalendarza WSZS w hali sportowej przy Szkole Podstawowej w Daleszycach w dniu 22 października 2024 roku rozegrany został gminny turniej mini piłki dziewcząt szkół podstawowych. Wszystkie mecze w turnieju rozegrano systemem „każdy z każdym” zgodnie z przepisami PZPN z pewnymi ułatwieniami. Zespoły składające się z czterech zawodniczek w polu plus bramkarka grały 2 x 8 minut z przerwą na zmianę stron boiska. Bramkarki piłkę wprowadzały w obrębie własnej połowy boiska. Rzuty z autu wprowadzane były nogą z linii bocznej boiska. Zmiany zawodniczek w sposób hokejowy. Nasza reprezentacja grająca w składzie Paulina Lasota, Kalina Ludwinek, Natalia Szemraj, Laura Górnicka (klasa VI), Pola Golonka, Klaudia Wójcicka, Paulina Dudek, Malwina Kapusta, Patrycja Krężołek, Natalia Kozioł zajęła trzecie miejsce w turnieju. Brawo WY !
Spotkanie z filharmonią - "W wysokich górach Nepalu"
We wtorek 22 października w naszej szkole odbyło się drugie spotkanie z muzykami Filharmonii Świętokrzyskiej, którego temat brzmiał "W wysokich górach Nepalu"
Tym razem poznaliśmy dźwięki i instrumenty popularne w Himalajach. Prowadzący opowiedzieli o roli idiofonów i alikwotów w muzyce.
Instrumenty, których mieliśmy okazję wysłuchać to m.in. gong symfoniczny, muszla koncha i pianino.
1
Bezpłatny webinar "Jak rozmawiać z dzieckiem?"
Już 22 października 2024 r. odbędzie się 2. część BEZPŁATNYCH webinarów dla rodziców „Jak rozmawiać z dzieckiem?”!
UNAWEZA Foundation i projekt „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym” zapraszają do udziału w wyjątkowej serii, organizowanej we współpracy z Parenteen.pl. Webinary poprowadzi Renata Korolczuk – konsultantka rodzicielska, edukatorka, tutorka młodzieży i socjoterapeutka. To doskonała okazja, aby zdobyć wiedzę, jak skutecznie wspierać swoje dziecko na różnych etapach jego rozwoju.
Cykl składa się z 4 webinarów, każdy z nich skierowany do rodziców dzieci w określonym wieku: klasy 1-3 klasy 4-6 klasy 7-8 szkoły ponadpodstawowe.
Pierwsze spotkanie dla rodziców dzieci z klas 1-3 odbędzie się we wtorek 22 października o godz. 19:00.
O czym porozmawiamy? M.in. o tym, że rozpoczęcie nauki w szkole to dla dziecka nowy, nieznany świat. Nowe reguły, nowe wyzwania, nowe oczekiwania, dużo więcej „pracy” i dużo mniej swobody. Szkoła zajmuje znaczną część czasu, a jest jeszcze to co poza szkołą: relacje, rodzina, dom, obowiązki. Dużo tego. Nawet jeśli dorośli postrzegają te zmiany jako niewielkie, dla dziecka mogą być dużym wyzwaniem.
Zapraszamy serdecznie do udziału!
Rejestracja na webinar pod adresem:
Program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” Lekcje, które mogą ratować życie.
Szanowni Państwo,
Uprzejmie informujemy, że nasza szkoła w bieżącym roku szkolnym realizuje program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW.
Pilotażowy program profilaktyczny „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW”, zainicjowany przez Fundację UNAWEZA, jest reakcją na obecną kondycję zdrowia psychicznego wśród młodych. Program powstał w odpowiedzi na potrzeby uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli i podkreśla znaczenie otwartej dyskusji o zdrowiu psychicznym.
Celem programu jest normalizowanie rozmów o zdrowiu psychicznym, rozwijanie kompetencji emocjonalno-społecznych i samoświadomości wśród młodzieży, a także wyposażenie osób uczniowskich w narzędzia do otrzymywania wsparcia. Program dąży również do profilaktyki zachowań autodestrukcyjnych poprzez edukację i zmianę postaw.
Inspiracją do stworzenia programu były kierunki wyznaczone przez wyniki badania „MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym”. Badanie to ujawniło obraz młodzieży borykającej się z samotnością, niską samooceną, ograniczonym poczuciem wpływu na otoczenie, brakiem zaufania do profesjonalnej pomocy i wsparcia społecznego, a także z przemocą rówieśniczą i hejtem.
Program „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” oferuje cztery lekcje na każde półrocze, które dostosowane są do różnych grup wiekowych: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII. Zawiera on szczegółowe scenariusze zajęć wraz z materiałami dla osób uczniowskich. Program wzbogacony jest o mini-przewodniki z teorią i wskazówkami metodycznymi, a dla starszych grup – o filmiki od ambasadorów projektu.
Zajęcia w klasach młodszych (I-III) poprowadzi pani Ewelina Straż natomiast w starszych klasach (VII-VIII) zajęcia poprowadzą pani Małgorzata Ogrodnik oraz pani Agata Mochocka.
Bez wątpienia ważnym obszarem wsparcia dla dzieci i młodzieży pozostają osoby dorosłe, dlatego w projekcie MŁODE GŁOWY wspieramy również rodziców/opiekunów, nauczycieli i nauczycielki. W ramach dodatkowych działań przygotowany został program wspierający umiejętności rodzicielskie i pedagogiczne. Jest to cykl filmów szkoleniowych, webinarów na żywo i podcastów dla opiekunów dostępny za darmo na stronie mlodeglowy.pl.
Warsztaty edukacyjne.
Byli w Krakowie … .
- 35
Aktywność fizyczna i zdrowie są ze sobą powiązane. Ruch stanowi jeden z ważniejszych wskaźników stanu zdrowia, poprawiając jakość życia człowieka. Wśród wielu jego form, wyjątkową popularnością cieszą się gry i zabawy oraz przebywanie w wodzie. Mają one bardzo duże korzyści zdrowotne, relaksacyjne, jak i korekcyjne. Warto wiedzieć, że, niezależnie od wieku, utrzymanie dobrej formy to jeden z podstawowych elementów jakości życia. Uczniowie Naszej Szkoły koniec tygodnia spędzali w grodzie pod Wawelem, goszcąc w tamtejszym parku wodnym. Mogli przetestować zjeżdżalnie znajdujące się na terenie hali basenowej. Dużą popularnością cieszyła się zjeżdżalnia pontonowa „Kongo” długości 165 metrów. Tematycznie powiązana z klimatem dżungli. Zjazd rurą zapewniał wrażenie spływu rzeką w dżungli. Ekstremalnie szybka, szczególnie polecana amatorom dużych prędkości zjazdów to zjeżdżalnia „Nitro”. Jej charakter nawiązuje do rajdów samochodowych. Jeszcze inna to zjeżdżalnia „TWISTER”, naszpikowana efektami multimedialnymi. Wyposażona m.in. w efekt Big-Flash powodujący uczucie chwilowej dezorientacji w przestrzeni czy efekt Gwiezdnego Nieba, imitujący rozbłyskujące gwiazdami niebo. Jeszcze inna to zjeżdżalnia dla fanów efektów multimedialnych jak również emocji związanych z dużą prędkością zjazdu „SPEED FIRE”. Dobra zabawa w wodzie czekała w „Rwącej rzece”. Tutaj można było sobie pozwolić aby porwał Cię rwący nurt, by poczuć na własnej skórze działania dzikich źródeł i przeciwprądów. Do wspólnej zabawy zapraszała zjeżdżalnia „Aligator”. Pozwala na zjazd jednocześnie nawet trzech osobom. Dużą popularnością cieszyła się „Tęczowa Ścieżka” na końcu której ukryty był skarb. Aby to sprawdzić trzeba pokonać trudną drogę. To nie lada wyzwanie. Połączenie przyjemnego z pożytecznym to trening i zabawa w wodzie. Prócz zabaw, można było spróbować swoich sił i umiejętności grając w wodną siatkówkę, koszykówkę lub piłkę ręczną. Woda solankowa znajdująca się wannach jacuzzi dawały chwilę wytchnienia i odprężenia. Oczyszcza z toksyn, masuje, przyjemnie modeluje sylwetkę, a przede wszystkim sprawia uczucie relaksu i odprężenia. Moc atrakcji wodnych znajdujących się na terenie hal basenowej krakowskiego parku wodnego, które były naszym udziałem, nie sposób przecenić. Warto wrócić i dać się porwać zabawie i atrakcjom wodnym. Napełnieni pozytywną energią oraz wrażeń opuszczaliśmy teren hali basenowej. Po wodnych wojażach czas na posiłek, który zrealizowaliśmy tradycyjnie w jednej z krakowskich restauracji Mcdonald’s. Po zaspokojeniu potrzeb kulinarnych, nasze kroki zwróciliśmy do autokaru p. Pawła Dudy by ruszyć w kierunku regionu świętokrzyskiego.
„Mały Mistrz” 2024 w szkole w Sukowie
- 7
Od września 2024 roku w Naszej szkole realizowany jest Program Ministerstwa Sportu i Turystyki pod nazwą „Mały Mistrz” w celu aktywizacji fizycznej uczniów szkół podstawowych, niezależnie od płci i sprawności. Program zakłada efektywne wsparcie realizacji celów podstawy programowej zajęć edukacji wczesnoszkolnej. To propagowanie aktywności fizycznej w atrakcyjnej formie czyli zdobywanie przez dzieci odznak sportowych, potwierdzających opanowanie określonych umiejętności ruchowych, w poszczególnych blokach podstawowych sportowych sprawności. Daje także możliwość uczestnictwa w zorganizowanej rywalizacji sportowej prowadzonej na różnych poziomach.
Celem programu jest m. in.:
- stworzenie warunków do stymulowania i kształtowania nawyku podejmowania aktywności fizycznej
przez dzieci,
- stworzenie warunków do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i
młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości,
- promocja zdrowego i aktywnego stylu życia oraz różnych sportów wśród dzieci i młodzieży,
- wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Zajęcia prowadzone są w klasie II „a” (wtorek godz. 11.45); w klasie II „b” (środa godz. 12.45) oraz w
klasie III (czwartek godz.12.45).
Ewakuacja na wypadek zagrożenia …
W dniu 17 października 2024 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Partyzantów AK Ziemi Kieleckiej w Sukowie uczestniczyli w próbnej ewakuacji na wypadek zagrożenia. W południe rozległ się sygnał dzwonka szkolnego inicjującego zagrożenie pożarowe. Uczniowie, nauczyciele oraz personel szkoły realizowali zadania w ramach próbnej ewakuacji. Postępując zgodnie ze Szkolną Instrukcją na wypadek zagrożenia wszystkie osoby znajdujące się w budynku szkoły zostały ewakuowane na miejsce zbiórki (obiekt sportowy „Orlik”). Kierowana przez Pana Grzegorza Skowerskiego nauczyciela tutejszej placówki akcja ewakuacyjna zakończyła się przyjęciem raportu o stanie liczebnym od nauczycieli prowadzących zajęcia w momencie akcji. Przebieg próbnej ewakuacji nadzorował Pan Kamil Smelcerz naczelnik OSP w Sukowie. Ewakuacja miała charakter szkoleniowy i polegała m. in. na zrealizowaniu przez uczniów, nauczycieli oraz personelu szkoły procedur co pozwala przypomnieć istniejące w budynku szkoły drogi ewakuacyjne oraz sposoby tej ewakuacji. Jest ona szczególnie potrzebna w przypadku klas pierwszych, które nie znają budynku i jeszcze nie realizowali w sposób praktyczny procedur. Dlatego prosimy m. in. wychowawców oraz nauczyciela edukacji dla bezpieczeństwa, aby takie próbne przejście drogami ewakuacyjnymi przeprowadzali. Przeprowadzenie próbnej ewakuacji należy do obowiązku szkoły. Przepisy nakazują, że każda instytucja publiczna musi przeprowadzić próbną ewakuację przynajmniej raz w roku. Robimy to po to, aby dzieci i młodzież przypomniała sobie jak biegną drogi ewakuacyjne by jak najszybciej opuścić szkołę. Przy okazji ćwiczeń ewakuacyjnych, ewakuowani poznają miejsca gdzie znajduje się podręczny sprzęt gaśniczy oraz oznaczenia dróg ewakuacyjnych itp.
Gratulujemy uczniom i personelowi szkoły sprawnej i szybkiej ewakuacji na wypadek zagrożenia. Była tylko próbą, która wypadła pomyślnie dla wszystkich. Mamy nadzieję, że nigdy nie dojdzie do takiej sytuacji zagrożenia, w której przyjdzie realizować tego typu scenariusz.
Dzień odblasków
- 13
Dzisiejszy dzień w naszej szkole był “dniem odblasku”. Nasi uczniowie od najmłodszych do najstarszych pokazali, że elementy odblaskowe to najprostszy sposób na poprawę bezpieczeństwa pieszego w ruchu drogowym. Bez względu na porę dnia czy roku (a w szczególności teraz gdy pogoda jest jesienna i ciemna :) oraz szybko robi się szaro) należy korzystać z odblasków oraz niech odblask na drodze będzie czymś o czym nigdy nie zapominamy. Dodatkowo pamiętajmy, że każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.
Dzień odblasków
Plebiscyt Edukacyjny 2024
Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła została zgłoszona do nagrody w tegorocznej edycji Plebiscytu Edukacyjnego 2024.
Głosowanie w plebiscycie rozpocznie się już we wtorek, 22 października. Wszystkie informacje o akcji można znaleźć w naszym serwisie internetowym pod adresem: www.echodnia.eu/swietokrzyskie/szkola-roku
Zachęcamy wszystkich sympatyków naszej szkoły do oddawania głosów.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
„Ekoludek z recyklingu” - Piknik Ekologiczny
- 29
W miniony piątek siódmoklasiści z Sukowa pod opieką pani Marty Krogulec i pana Grzegorza Skowerskiego wraz z uczniami z innych szkół z Gminy Daleszyce uczestniczyli w Pikniku Ekologicznym zorganizowanym przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. Głównym celem imprezy było zaangażowanie dzieci i młodzieży do włączenia się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Udział w wykładach o drzewach i segregowaniu odpadów, w grach i łamigłówkach ekologicznych, samodzielnie zmontowanie modeli elektrowni wodnej i wiatrowej oraz poznanie zasad ich działania to tylko niektóre propozycje organizatorów pikniku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też warsztaty „Ekoludek z recyklingu”, podczas których uczniowie nie tylko uświadomili sobie jak duża jest ilość wytwarzanych na co dzień odpadów, ale także wykazali się dużą kreatywnością i dowiedli, że doskonale potrafią współpracować w grupie. Nasi podopieczni znakomicie spisali się też podczas akcji sadzenia drzew. Za udział w warsztatach młodzieży podziękowali pan Burmistrz Dariusz Meresiński oraz pani Anna Kosmala- Radna Rady Powiatu Kieleckiego, którzy podkreślili jak ważne jest kształtowanie świadomości ekologicznej już od najmłodszych lat.
"Fach w ręku - to się opłaca"
- 6
9 października ósmoklasiści z naszej szkoły w ramach doradztwa zawodowego wzięli udział w wydarzeniu "Fach w ręku - to się opłaca", które odbyło się w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Wydarzenie miało na celu przybliżenie bogatej oferty edukacyjnej i zawodowej kieleckich szkół ponadpodstawowych uczniom klas ósmych. Na przygotowanych przez licea, technika i szkoły branżowe stoiskach młodzież mogła zapoznać się z bogatą ofertą poszczególnych placówek. Podczas wydarzenia licea ogólnokształcące prezentowały dostępne profile kształcenia, a młodzież techników i szkół branżowych wykonywała zadania praktyczne. Wśród prezentujących byli przyszli fryzjerzy, kucharze, projektanci mody oraz ratownicy medyczni. Każda ze szkół przygotowała bardzo ciekawe plakaty, ulotki, foldery i gadżety. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty zawodoznawcze prowadzone przez przedsiębiorców: uczniowie mogli naprawiać uszkodzony pojazd, sprawdzić swoje umiejętności techniczne i zdolności manualne. Dzięki wyjazdowi grono jeszcze niezdecydowanych uczniów miało możliwość przybliżyć sobie specyfikę zawodów promowanych przez poszczególne szkoły. Miejmy nadzieję, że wyjazd przyczyni się do dokonania przez naszych absolwentów właściwych wyborów.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie