• Podsumowanie projektu Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki

          • 22 marca 2023r. w Geonaturze Kielce odbyło się podsumowanie pierwszej edycji projektu Świętokrzyskie Dwujęzyczne Przedszkolaki, który realizuje Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Podczas spotkania zainaugurowano również kolejną edycję tego projektu.

            Nasze najmłodsze przedszkolaki brały udział w tym pilotażowym przedsięwzięciu. Maluchy miały okazję korzystać z nowoczesnych metod nauczania języka angielskiego, głównie z wykorzystaniem metody CLIL ( Content and Language Integrated Learning). Metoda dotyczy zintegrowanego kształcenia przedmiotowo -językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedzin nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego.

            W początkowej części konferencji pani Izabela Krzak- Borkowska, koordynator w ŚCDN podsumowała pierwszą edycję projektu. Zwróciła uwagę na pozytywne opinie zadowolonych rodziców, co było jednym z celów przedsięwzięcia: „Naszym zadaniem jest znaleźć taką formułę, żeby przez fajną zabawę, ale też przez wykorzystanie nowoczesnych technologii cyfrowych trafić nie tylko do dzieci, ale także do ich rodziców.”

            O swojej pracy oraz osiągnięciach maluchów opowiadały również wybrane koordynatorki projektu, nauczycielki wychowania przedszkolnego i języka angielskiego, w tym koordynatorka projektu w naszej szkole – p. Alicja Bafia-Kuza. W czasie panelu dyskusyjnego podzieliła się ona wrażeniami z prowadzonych zajęć i przedstawiła zalety uczestnictwa w tej inicjatywie. Na koniec p. Alicja otrzymała imienne podziękowanie za wystąpienie w czasie III Świętokrzyskiego Kongresu Dwujęzyczności, gdzie przedstawiła w ramach dobrych praktyk prezentację pokazującą działania projektowe naszych przedszkolaków.

            Dwujęzyczność to inwestycja w przyszłość dziecka. Dzieci wychowywane w dwujęzyczności lepiej rozwijają umiejętności poznawcze, ich mózgi sprawniej pracują. Osiągają lepsze rezultaty w nauce i dobrze radzą sobie z wyzwaniami. Dwujęzyczne dzieci w dorosłej przyszłości będą łatwiej adaptować się społecznie i kulturowo. Mamy nadzieję, że ta forma nauki przyniesie efekty, a nasze przedszkolaki nadal na co dzień będą doskonalić swoje językowe umiejętności.

          • XLIV Eliminacje Powiatu Kieleckiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

          • XLIV Eliminacje Powiatu Kieleckiego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które zostały rozegrane w dniu 11 maja 2023 roku przyniosły awans młodszej i starszej reprezentacji Szkoły Podstawowej w Sukowie do grona najlepszych w świętokrzyskim. Konkurencje teoretyczne (test wiedzy z prawa o ruchu drogowym), sprawnościowe (miasteczko ruchu drogowego, rowerowy tor przeszkód) oraz pierwsza pomoc przedmedyczna przedmiotem zmagań turniejowych wyłoniła zwycięzców tegorocznej edycji. Do „elity” prestiżowego, bądź co bądź turnieju wprowadzili nas: w grupie młodszej uczniowie: Zuzanna Skrzeczyna (III miejsce w klasyfikacji indywidualnej), Maja Krężołek Karol Król, Antoni Stóżyk wpierani przez Józefa Banasika oraz Maję Szybę Grupę starszą reprezentowali: Wojciech Pustuła (bezkonkurencyjny w klasyfikacji indywidualnej), Kryspin Zelba oraz Szczepan Wójcik (III miejsce w klasyfikacji indywidualnej). Gratulujemy.

             

          • Gminny Konkurs Piosenki Przyrodniczo-Ekologicznej

          • 21 kwietnia 2023r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w  Daleszycach zaroiło się od małych ekologów, żabek i motylków. To maluchy z całej gminy śpiewająco świętowały Dzień Ziemi, a przy okazji popisały się talentami muzycznymi w Gminnym Konkursie Piosenki Przyrodniczo- Ekologicznej. Naszą szkołę reprezentowała uczennica grupy OB Kornelka Kraska, która brawurowo wykonała piosenkę ,, Wiosenny rock end roll.  

            Było trochę tremy- opowiadała Kornelka, ale bardzo się starałam i dałam z siebie wszystko. Wiemy, że poziom prezentacji był bardzo wysoki i wszystkie dzieciaki zostały wyróżnione. Uczestnikom, a szczególnie naszej reprezentantce gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych

          • Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców Szkół Podstawowych zostały rozegrane w dniu 9 maja 2023 roku w hali sportowej Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Busku- Zdroju. Do rywalizacji zgłosiło się sześć drużyn, które rywalizowały o możliwość gry w Finale Wojewódzkim. Wszystkie spotkania rozegrane zostały systemem „każdy z każdym” zgodnie z przepisami PZPS do dwóch wygranych partii. Nasza reprezentacja grająca w składzie Filip Scendo, Wojciech Pustuła, Kacper Stepień, Jakub Jaroń, Mikołaj Moskwa (klasa VIII „a”) oraz Damian Kucharski, Marcel Wasik (klasa VIII „B”) zajęła trzecie miejsce. Gratulujemy!

            Składamy serdeczne podziękowania druhom OSP w Sukowie za udostępnienie środka transportu – wygodnego busa.

          • Międzygrupowa akcja czytelnicza rozstrzygnięta

          • W dniu 9 maja br. w siedzibie Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie, odbyło się oficjalne rozstrzygnięcie akcji czytelniczej ogłoszonej przez filię biblioteczną w Sukowie - w ramach realizowanego projektu Mała Książka Wielki Człowiek.

            W tej akcji za największą liczbę wypożyczonych i przeczytanych książek :

            I miejsce zajęła klasa przedszkolna A-wychowawca oddziału pani Alicja Bafia-Kuza,

            II miejsce zajęła klasa 0 B- wychowawca oddziału pani Bożena Mojecka

            III miejsce zajęła klasa 0 A - wychowawca pani Aneta Gawlik

            Dyplomy, słodkości, nagrody książkowe dla poszczególnych oddziałów wręczyła pani Alicja Prendota -dyrektor MGBP w Daleszycach.

            Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach Filia w Sukowie dziękuje wychowawcom poszczególnych oddziałów przedszkolnych, rodzicom dzieci, które biorą udział w projekcie za pomoc i zaangażowanie. DZIĘKUJEMY!

          • Wieczór filmowy z Ireną Sendlerową w tle

          • Wieczorki filmowe w naszej szkole cieszą się ogromną popularnością wśród uczniów. W piątkowy wieczór, 21 kwietnia odbyło się więc kolejne takie spotkanie, w którym uczestniczyli szóstoklasiści oraz siódmoklasiści pod opieką wychowawców: p. Wiolety Smelcerz i Aleksandry Górniak – Bandury. Tym razem uczniowie obejrzeli wyjątkowy film: „Dzieci Ireny Sendlerowej”. Wybór nie był przypadkowy – projekcja miała związek z uczestnictwem naszej szkoły w akcji „Żonkile” upamiętniającej 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

            Uczniowie mogli zapoznać się z autentyczną historią życia Ireny Sendlerowej, którą śmiało można określić mianem heroicznej bohaterki, niemającej oporów, aby przeciwstawić się Niemcom i ratować ludzkie życie. To właśnie ona chroniła i wywoziła z warszawskiego getta dzieci, których śmierć miała być przesądzona, ale dzięki jej charakterowi, uporowi i pasji – nie była. Uratowała ponad 2 tysiące maluchów, mających zginąć w getcie w czasie II wojny światowej. Za narażanie życia i pomoc Żydom została odznaczona tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata. Film pozwolił uczniom nie tylko pogłębić wiedzę na temat okrutnych czasów II wojny światowej oraz sytuacji ludności żydowskiej w obliczu Holocaustu, lecz także skłonić do refleksji dotyczących moralności postępowania wobec pokrzywdzonych.

          • Programy, w których uczestniczymy

          • Miło jest nam poinformować, iż nasza szkoła w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 3125zł na zakup nowości wydawniczych, wyposażenia bibliotek i realizację działań promujących czytelnictwo.

            Uczestniczymy również w programie Laboratoria Przyszłości, którego celem jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości otrzymaliśmy wsparcie finansowe warte 70 000 złotych, dzięki któremu nasi uczniowie mogą uczyć się przez eksperymentowanie, wykorzystując do tego zakupione w programie pomoce dydaktyczne.

          • W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

          • 27 kwietnia 2023r. uczniowie grupy 0A i 0B pod opieką wychowawców p. Anety Gawlik, p. Bożeny Mojeckiej i bibliotekarki p. Marianny Piątek wyruszyły do Kielc, aby zwiedzić największą w naszym regionie Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza. Było to kolejne wydarzenie, które realizowane było w ramach projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Dzieciaki z wielkim zainteresowaniem zapoznały się z księgozbiorem, pracą bibliotekarza, wysłuchały czytanych książeczek interaktywnych, dowiedziały się, jak zapisać się do biblioteki oraz w jaki sposób korzystać z księgozbioru. To była ciekawa i pouczająca wyprawa.

          • Dzień Książki

          • 23 kwietnia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Książki. W związku z tym wydarzeniem w minionym tygodniu przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego „A” podejmowały wiele działań promujących czytelnictwo pod hasłem „Książka skarbnicą wiedzy”. Dzieci porządkowały swoją klasową biblioteczkę, dzieliły się opowieściami o swoich ulubionych bohaterach bajek i baśni, prezentowały przyniesione z domu książeczki oraz wspólnie układały bajki oraz wykonywały do nich ilustracje. Ponadto przedszkolaki zrealizowały kolejne 3 moduły projektu „Bajkowa wyprawa”. Tym razem zapoznały się z jednymi z najpopularniejszych baśni: „Roszpunka”, „Kot w butach” i „Baśń o rybaku i złotej rybce”.

          • Patriotyczny koncert

          • Aby upamiętnić majowe święta - Święto Flagi oraz Święto Konstytucji 3 Maja, wszyscy uczniowie naszej szkoły zaangażowali się montaż słowno-muzyczny przygotowany przez polonistki p.Aleksandrę Górniak-Bandurę oraz p.Wioletę Smelcerz. Poszczególne klasy poetyckim słowem i piosenką wyrazili radość płynącą ze wspólnego świętowania kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja.

            Samorząd Uczniowski przygotował ścienną gazetkę tematyczną.

          • Pola Nadziei

          • ”Pola Nadziei” – II ETAP

            W październiku nasza szkoła po raz pierwszy przyłączyła się do akcji „Pola Nadziei” sadząc cebulki żonkili na szkolnej rabacie. Zimą cebulki obumierają, by na wiosnę zakwitnąć – jako symbol przejścia hospicyjnego.

            W ramach tego przedsięwzięcia organizuje się zbiórki.

            Caritas Diecezji Kieleckiej rozpoczęła już coroczną kwestę w kampanii „Pola Nadziei”. My również do niej dołączamy, gdyż nasze żonkile pięknie zakwitły i możemy je podziwiać na naszej rabacie.

            Zebrane datki, Kielecka Caritas zamierza przeznaczyć na bieżącą działalność stacjonarnego hospicjum na osiedlu Czarnów, m.in. na zakup leków, czy materiałów opatrunkowych. W placówce ma zostać również zainstalowana klimatyzacja oraz nagłośnienie.

          • Biała Szkoła - film

          • Choć po śniegu już dawno śladu nie ma, a za oknem piękne słońce, to na chwilę przywołujemy zimę!

            Zachęcamy wszystkich do obejrzenia relacji video z Białej Szkoły, w której uczestniczyli uczniowie naszej szkoły na przełomie lutego i marca.

            Film został nagrany sprzętem zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

          • Aktywnie z Pho3nix Active School

          • W minionym tygodniu w naszej szkole odbywały się różne inicjatywy sportowe związane z projektem Pho3nix Active School. Cieszymy się, że aktywnie zaangażowali się w nie prawie wszyscy uczniowie. Podczas akcji mogli oni poznać swoje moce wykonując próby siły, zwinności, skoczności i wytrzymałości. Chętni obliczali BMI oraz z pomocą nauczycieli interpretowali swoje wyniki. Młodsi uczniowie uczestniczyli w mini olimpiadzie wykonując konkurencje szybkościowo- sprawnościowe, starsi- w Gminnym Turnieju Badmintona w SP w Mójczy. Wszystkie klasy, podczas środowego spotkania pod hasłem ”Zaprzyjaźnij się ze sportem”, miały możliwość przedstawienia prezentacji zachęcających do podejmowania aktywności. Przedszkolaki, zerówkowicze oraz młodsze klasy zaprezentowały energetyczne pokazy gimnastyczne i taneczne, dzielnie pokonywały też tory przeszkód. Czwartoklasiści zademonstrowali podstawowe pozycje jogi, piątoklasiści- żonglerkę piłkarską i główne kroki aerobicu. Gromkimi brawami nagrodzony został taneczny występ grupy Hot Girl. Szóstoklasiści przekonywali wszystkich jak ważna przed podjęciem wysiłku fizycznego jest rozgrzewka i zademonstrowali jak prawidłowo ją wykonywać. Siódma klasa wyjaśniła i pokazała na czym polega system ćwiczeń TABATA, ósma zademonstrowała podstawowe elementy techniczne gry w piłkę siatkową oraz skoki przez skrzynię. Wszystkim bardzo podobał się występ „Kaczuszek”, który został odebrany z dużym aplauzem. W piątek, robiąc „pajacyki” uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu. Chodziło o to, aby jak największa ilość osób jednego dnia wykonywała w ciągu dwóch minut to ćwiczenie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym i zachęcamy do udziału w kolejnych sportowych wyzwaniach.

          • #SprzątamyDlaPolski

          • W piątek, 21 kwietnia przy okazji Światowego Dnia Ziemi odbyła się V edycja ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski. Podobnie jak w latach ubiegłych, także i tym razem nasi uczniowie wzięli w niej udział i posprzątali najbliższą okolicę szkoły.

            Przedszkolaki i Zerówkowicze również włączyli się w obchody ŚDZ, który największym i najbardziej popularnym świętem ekologicznym na świecie. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Z tej okazji wychowawczynie zorganizowały dla przedszkolaków I zerówkowiczów wiele różnych zabaw z ekologią w tle. Dzieci miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia, że ziemia jest smutna (zanieczyszczona) oraz co możemy zrobić dla ziemi, aby była szczęśliwa (czysta). Najmłodsi przypomnieli sobie także zasady segregacji śmieci, wykonali piękne pracę plastyczne oraz galaretki w kolorach ziemi. Było mnóstwo radości, zabawy i śmiechu. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest zaangażowanie w działania na rzecz naszej planety. Przedszkolaki i zerówkowicze wiedzą to doskonale i zawsze chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach.

          • W nagrodę do Umianowic

          • 20 kwietnia, uczniowie klas IIa, IIb oraz III wzięli udział w wycieczce szkolnej do Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego NIDARIUM w Umianowicach. Wycieczka ta była nagrodą od Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach za cykliczny udział uczniów naszej szkoły w organizowanych przez ZŚiNPK konkursach.

            Dzieciaki brały udział w edukacyjnych zajęciach terenowych oraz warsztatowych. Program wycieczki przewidywał również pyszny obiad dla wszystkich uczestników. To był naprawdę udany dzień.

          • "Pomagamy i uczymy pomagać "

          • Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z przedszkola i zerówek wzięli udział w akcji "Pomagamy i uczymy pomagać ".

            Jej celem było uwrażliwienie dzieci na potrzeby najwierniejszych przyjaciół ludzi, czyli zwierząt. Poprzez zajęcia prelekcyjne, pogadanki, ciekawe prace plastyczne i zajęcia ruchowe, wychowawcy grup starali się uczyć dzieci pomagania oraz rozbudzili w nich empatię.

            Dzieciaki w pełni uświadomiłyby sobie, że warto pomagać. Nawet drobnym gestem, ale warto. Zajęcia o psach i kotach, które skazane są na życie w schronisku, na pewno na długo zostaną w pamięci wszystkich.

          • 80. rocznica powstania w getcie warszawskim

          • 19 kwietnia, obchodzimy 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Przy okazji rocznicy Samorząd Uczniowski naszej szkoły przygotował gazetkę okolicznościową przybliżającą wydarzenia tamtych dni. Uczniowie na lekcjach plastyki oraz w ramach zajęć świetlicowych wykonali okolicznościowe przypinki oraz żonkile z bibuły - będące symbolem powstania w getcie. Kwiaty ozdobiły szkolny korytarz, oraz stały się ikoną nawiązującą do tego ważnego historycznego wydarzenia.

            Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie. Kiedy wybuchło, w getcie przebywało już zaledwie ok 50 - 170 tysięcy osób z blisko pół miliona. Niemcy systematycznie posuwali się w głąb getta, mordując ludność i paląc budynki. Za oficjalny koniec powstania uznano 16 maja, choć walki ustały ostatecznie dopiero w czerwcu 1943 r. Powstańcy mieli świadomość, że nie pokonają wroga, ale chcieli umierać z bronią w ręku i chcieli, by świat widział ich opór. „My wiedzieliśmy, że trzeba umierać publicznie, na oczach świata.” Symbolem powstania stał się żonkil. Dlaczego? Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu.

             

          • Żywa lekcja przyrody

          • 17 kwietnia do naszej szkoły zawitały Patyczaki. Nietypowi goście wzbudzili radość i ogromną ciekawość wśród uczniów z oddziałów 0a, 0b oraz klas I-III. Żywa lekcja przyrody dostarczyła dzieciom wielu wrażeń i ciekawostek ze świata tych fascynujących zwierząt. Wielką zaletą takich zajęć był bezpośredni kontakt z żywymi organizmami, które można było z bliska zobaczyć, dotknąć, a nawet wziąć na rękę (chociaż nie wszyscy się odważyli). Spotkanie to było cennym doświadczeniem z uwagi na bezpośredni kontakt ze światem przyrody. Z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może będzie inspiracją do nowych zainteresowań przyrodniczych.