• Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra także w naszej szkole

          • Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie -chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich - małych i dużych!” 29 stycznia zagrała już po raz trzydziesty pierwszy.

            Oczywiście, tradycyjnie nasza szkoła, również dołożyła przysłowiową cegiełkę do zbiórki, jak się okazało - niemałą. W niedzielę uczniowie naszej szkoły zaopatrzeni w identyfikatory wolontariuszy oraz puszki, wyszli na ulice, by kwestować. Mimo mroźnej pogody i choroby kilku wolontariuszy, odnieśliśmy kolejny sukces! Udało się zebrać aż 20 362,77 zł, czym pobiliśmy rekord z ubiegłego roku. Wszyscy Wolontariusze zasługują na aplauz, ale szczególne wyróżnienie należy się Julce Baran z kl.VIIIb, która do swojej puszki zebrała kwotę 4 192,77zł! Niezmiernie miło nam również poinformować, że aż 4 wolontariuszy w swoich puszkach zgromadziło powyżej tysiąca złotych.

            Kacper Prędotka - 1403,86 zł

            Antosia Miszczyk - 1220,16 zł

            Kacper Stępień - 1176,50 zł

            Aleksander Pawlik - 1105,70 zł

            Dziękujemy wszystkim, którzy mieli udział w naszej zbiórce. Wolontariuszom, a także ich rodzicom, którzy w tym dniu, można powiedzieć – kwestowali ze swoimi dziećmi. Szkolnym opiekunem przedsięwzięcia WOŚP była p. Katarzyna Bandura. Swój udział w organizacji zbiórki miały również p.Aleksandra Górniak-Bandura oraz Wioleta Smelcerz.

            Pomaganie jest fajne! GRAMY DO KOŃCA ŚWIATA I JEDEN DZIEŃ DŁUŻEJ!

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Dzień Babci i Dziadka w Oddziale Przedszkolnym „A” Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w piątek 27 stycznia odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, przygotowane przez przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego „A”. Pan wicedyrektor przywitał ciepłymi słowami szanownych gości, składając im serdeczne życzenia. Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi laurkami i prezentami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występy. Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy dużo zdrowia, pomyślności, samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków. Dzieciom natomiast dziękujemy za piękny występ przed tak ważną publicznością.

          • Nasi PRYMUSI

          • Pierwsze półrocze roku szkolnego 2022/2023 dobiegło końca, oceny wystawione, a ferie trwają w najlepsze! Dla większości był to pracowity okres. Inni zamiast przyłożyć się do nauki, liczyli na szczęście, dlatego uczniowie z różnym efektem zakończyli I semestr. Jednak dość spora grupa wykazała się wielką siłą woli oraz determinacją w osiągnięciu najlepszych wyników, a ich listę jest nam niezmiernie miło zaprezentować.

            Oto PRYMUSI naszej szkoły ze średnią ocen 5,0 i więcej:

            klasa IV

            1. Fatyga Emanuel — 5,36

            2. Stępień Marcel — 5,36

            3. Górnicka Laura — 5,00

            4. Wójcicka Urszula — 5,00

             

            klasa Va:

            1. Baran Jan — 5,75

            2. Wilk Filip — 5,58

            3. Zielińska Lena — 5,33

            4. Gawlik Olaf— 5,25

            5. Gemzik Antoni — 5,25

            6. Walas Nikola — 5,25

            7. Galiasz Laura — 5,08

            8. Stęplewski Miłosz — 5,08

            9. Szyba Maja — 5,08

             

            klasa Vb

            1. Pogłódek Krystian — 5,17

            2. Ramiączek Szymon — 5,17

            3. Król Karol — 5,08

            4. Skrzeczyna Zuzanna — 5,00

             

            klasa VI

            1. Golonka Maksymilian — 5,58

            2. Pawlik Aleksander - 5,50

            3. Samiczak Julia — 5,42

            4. Banasik Jan — 5,33

            5. Kosmala Maciej — 5,33

            6. Zarębska Małgorzata - 5,33

            7. Drewin Alex — 5,25

            8. Słowiński Jakub — 5,08

            9. Zieliński Jakub — 5,08

             

            klasa VII

            dwie osoby uzyskały średnią ocen większą niż 4,75

            1. Majcherczyk Maja — 4,93

            2. Prędotka Wiktor — 4,79

             

            klasa VIIIa

            1. Stępień Kacper — 5,07

            2. Scendo Filip - 5,07

             

            klasa VIIIb

            1. Zapała Daria — 5,29

             

            Wszystkim PRYMUSOM serdecznie gratulujemy, życzymy wytrwałości i powodzenia w dążeniu do wyznaczonego celu.

            Do zakończenia Roku Szkolnego zostało jeszcze 5 miesięcy, liczymy, że grupa NAJLEPSZYCH znacznie się powiększy!

          • Gminny Turniej Mini Piłki Siatkowej

          • 10 stycznia w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Daleszycach uczniowie z klas V-VI naszej szkoły pod opieką p. Marty Krogulec rywalizowali w Gminnym Turnieju Mini Piłki Siatkowej. Dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne i zajęły najwyższe miejsce na podium. Serdecznie gratulujemy Julce, Małgosi, Amelce, Oliwii, Marysi, Zuzi, Nikoli i Helence. W tegorocznych zawodach chłopcy po zaciętej walce uplasowali się na III miejscu. Brawa należą się Kubie, Maćkowi, Olkowi, Szymonowi, Jankowi, Miłoszowi, Igorowi i Krzysiowi. Wszystkim naszym zawodnikom i zawodniczkom serdecznie dziękujemy i trzymamy kciuki za powodzenie w kolejnych zawodach.

          • ”O wesołym Sindbadzie i żeglarzu”

          • W minionym tygodniu uczniowie klasy IIb i III pod opieką wychowawców: p.Elżbiety Pytel, p.Joanny Śliwy i p.Eweliny Straż wybrały się do Exbud’u, gdzie w sali teatralnej obejrzeli spektakl ”O wesołym Sindbadzie i żeglarzu”.

            Przedstawienie wywołało u młodych widzów wiele pozytywnych emocji. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy głównego bohatera i razem z nim przeżywały jego liczne przygody. Cały spektakl był urozmaicony piosenkami. Dodatkowym atutem spektaklu były efekty świetlne, które robiły ogromnie wrażenie.

          • Zajęcia sensoryczne w grupie Wesołe Żabki

          • Sztuczny śnieg? Dlaczego nie? Jeśli zimową porą za oknem nie ma śniegu, a chcemy polepić kulki śnieżne, zimowe figurki, czy odcisnąć różne wzory, to jest to możliwe! Przekonały się o tym przedszkolaki z grupy WESOŁE ŻABKI, które bawiąc się sztucznym śniegiem, stworzyły namiastkę zimy. Dzieciaki do stworzenia sztucznego śniegu wykorzystały mąkę ziemniaczaną i piankę do golenia. Biały miękki puch do złudzenia imitował prawdziwy śnieg i pozwolił na rozwój wyobraźni, bo tylko ona ogranicza pole do zabawy. Sensoryczne zabawy były niezwykłą przyjemnością dla małych rąk. Lepienie, ugniatanie, formowanie to czynności, które wspomagają rozwój małych paluszków. Wskazane są szczególnie w rozwoju i ćwiczeniu motoryki, ale także w oddziaływaniu na inne zmysły. Zabawy sztucznym śniegiem sprawiły dzieciom wiele radości, a pani Dagmara obiecuje - zajęć sensorycznych na pewno będzie więcej.

          • Bal karnawałowy

          • Dziś w naszej szkole było głośno, kolorowo i bardzo zabawnie! Dlaczego? To zasługa balu karnawałowego „Na góralską nutę”, w którym uczestniczyli najmłodsi uczniowie - od przedszkolaka do ucznia klasy III.

            Prowadzący imprezę "Nas Baca" - zaprzyjaźniony z naszą szkołą animator - p. Mateusz Lutwin, zadbał o to, co by wszystkim "pantofle pospadały z nóg". Zaproponował on bowiem dzieciom wspólną zabawę przy dźwiękach znanych i lubianych góralskich piosenek. Wesołe tańce - wolne, szybkie, w parach, w kółeczkach, solo, w pociągach - przeplatane były chwilami spokojnej zabawy. Dzieciaki długo czekały na ten dzień, pięknie się do niego przygotowały, prezentowały wspaniałe stroje karnawałowe i znakomicie się bawiły.

            Do następnego balu karnawałowego, HEJ!

          • Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci

          • Drodzy Uczniowie i Rodzice

            Serdecznie dziękujemy za udział i pełne zaangażowanie w akcję zbiórki elektroodpadów prowadzonej w grudniu przez naszą szkołę. Podsumowując: zebraliśmy 361 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Na szczególne wyróżnienie zasługują uczniowie z klasy siódmej, którzy dostarczyli największą ilość elektroodpadów.

          • Jasełka

          • 21 i 22 grudnia w naszej szkole były dniami niezwykle świątecznymi. Wszystko to za sprawą jasełek, które tym razem pod czujnym okiem wychowawców – pani Elżbiety Pytel i pani Joanny Śliwy przygotowali uczniowie klasy IIb oraz III. Duży udział w organizacji przedsięwzięcia miała również pani Marianna Piątek. Pierwszego dnia na publiczności zasiedli zaproszeni goście: Dyrekcja naszej szkoły – p.Małgorzata Bielecka oraz p.Janusz Syska, Radna Rady Powiatu Kieleckiego – p.Anna Kosmala, Ksiądz Proboszcz – Marek Szymkiewicz oraz najbliżsi młodych aktorów – ich Rodzice, Babcie i Dziadziusiowie. Drugiego dnia jasełka oglądali uczniowie, nauczyciele i pracownicy naszej szkoły. Wydarzeniu towarzyszył świąteczny, pełen radości i nadziei na lepsze jutro nastrój oraz chwile wyciszenia i zadumy. Nieco wcześniej odbyły się wigilie klasowe - uczniowie łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, śpiewali kolędy. Wszystko po to, aby lepiej zrozumieć sens Bożego Narodzenia, najbardziej rodzinnych świąt w kalendarzu.

          • Kiermasz świąteczny

          • 21 grudnia odbył się w naszej szkole KIERMASZ ŚWIĄTECZNY, podczas którego można było zakupić ciasta, babeczki i inne łakocie, ale także stroiki i świąteczne ozdoby. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację przedsięwzięcia, przynieśli na sprzedaż coś od siebie, a także zakupili nawet najmniejszą babeczkę. Dzięki Waszej ofiarności, w niecałe 5 godzin, udało się nam zebrać aż 1297z!

            Dochód ze sprzedaży przeznaczony będzie na realizację ciekawych pomysłów Samorządu Uczniowskiego. Jakich? Dowiecie się niebawem...

          • Bajkowa wyprawa z "Jasiem i Małgosią"

          • Przedszkolaki z oddziału przedszkolnego "A" zrealizowały III moduł projektu "Bajkowa wyprawa". Tym razem zapoznały się z bajką "Jaś i Małgosia". Dzieci wysłuchały opowieści i odpowiedziały na pytania dotyczące bajki. Następnie posegregowały produkty spożywcze na zdrowe i szkodliwe i umieściły je w odpowiednich koszyczkach. Ćwiczyły także stosunki przestrzenne, do tego ćwiczenia wykorzystały papierowe pierniczki w geometrycznych kształtach. Dzieci przeanalizowały proces powstawania pierników, a następnie zajęły się najbardziej wyczekiwaną częścią dnia - przygotowaniem świątecznych pierniczków. Dzieci z zaangażowaniem dekorowały ciasteczka, często próbując czy aby lukier i posypki na pewno smakują tak dobrze, jak wyglądają Na koniec dnia przedszkolaki wykonały grupową pracę plastyczną - kolorową piernikową chatkę Baby Jagi. Bardzo dziękujemy mamie Franka za pomoc i przygotowanie pysznych, pachnących pierniczków.
          • Ożywiamy rynek w Daleszycach

          • Po raz kolejny nasza szkoła przyłączyła się do świątecznej akcji ,,Ożywiamy Rynek w Daleszycach” organizowanej przez Miasto i Gminę Daleszyce, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach oraz Nadleśnictwo Daleszyce. Reprezentacja uczniów pod opieką p. Alicji Bafia-Kuza udekorowała jedną z choinek, które będą zdobić daleszycki rynek podczas Świąt. Głównym założeniem imprezy jest twórcze wykorzystanie materiałów przeznaczonych do recyklingu. Po raz kolejny uczestnicy zaskoczyli swoją pomysłowością i kreatywnością w wykonaniu dekoracji z pozornie niepotrzebnych materiałów, które dzięki akcji dostały „drugie życie". Zachęcamy do spaceru wśród choinek aby na własne oczy zobaczyć ozdoby wykonane przez uczniów oraz samą choinkę.

          • Spotkanie ze Świętym Mikołajem

          • 15 grudnia najmłodsze dzieciaki z naszej szkoły odwiedził bardzo ważny gość. Przedszkolaki i zerówkowicze długo przygotowywały się na przybycie Świętego Mikołaja. Wszyscy przyszli w tym dniu ubrani na czerwono, a na głowach mieli mikołajkowe czapeczki.

            Przed przybyciem gościa, dzieci obejrzały świąteczne przedstawienie pt. " Strajk w fabryce Mikołaja " w wykonaniu Mat - Art Imprezy na każdą okazję. Po spektaklu nadeszła upragniona chwila. Dzieci usłyszały dźwięk dzwonków i znany odgłos: ho ho ho, sygnalizujący nadejście Świętego Mikołaja. Radość ukazała się na małych twarzyczkach. Wszystkie dzieci usiadły na kolanach Mikołaja i otrzymały prezent mogąc zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z siwym gościem. Za prezenty dzieciaki odwdzięczyły się pięknie zaśpiewanymi piosenkami.

            Na koniec św. Mikołaj wyraził nadzieję, że przez kolejny rok, dzieci będą równie grzeczne i będzie mógł je ponownie odwiedzić w przyszłym roku. Czekamy z niecierpliwością!

          • Ogólnopolski Projekt "Bajkowa Wyprawa"

          • Dzieci z Oddziału Przedszkolnego A zrealizowały II moduł Ogólnopolskiego Projektu "Bajkowa Wyprawa". Tym razem przedszkolaki poznały bajkę "Czerwony Kapturek". W czasie zajęć dzieci aktywnie słuchały czytanego tekstu, pokazując w odpowiednich momentach właściwych bohaterów, odgadły zagadki związane z przedmiotami, które znajdowały się w koszyczku dziewczynki, zagrały w grę planszową na dywanie, której celem było przeprowadzenie Czerwonego Kapturka przez las, aż do domku babci. Na zakończenie zajęć pokolorowały postacie z bajki, które następnie mogły zostać wykorzystane w domowych teatrzykach.

          • Betlejemskie Światło Pokoju

          • Światło Pokoju pali się już w naszej szkole.

            Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna akcja, podczas której harcerze i zuchy przekazują ogień pochodzący z Betlejem, z Groty Narodzenia Pańskiego, do różnych instytucji, kościołów i szkół. W tej sztafecie tradycyjnie uczestniczy delegacja naszej szkoły. Światełko Pokoju trafiło do Polski już po raz 32. Najpierw do Zakopanego, a potem do poszczególnych miast. Przedstawiciele naszej szkoły, pod czujnym okiem druhny pani Marzeny Ludwickiej, odebrali Światełko pokoju z Kościoła Akademickiego na ul. Wesołej w Kielcach, by przywieźć je do naszej szkoły i kościoła parafialnego. Dwie uczennice klasy Vb- Antosia Miszczyk i Karolina Garbat przekazały Światełko Pokoju również do kościoła w Kaczynie. Niech jego symboliczna obecność będzie dowodem na to, że miłość, poświęcenie dla bliźnich oraz życzliwość, to wartości ponadczasowe, które nie znają granic i potrafią pokonać każdą przeciwność losu.

          • Gminny turnieju mini piłki nożnej chłopców w Niestachowie

          • W poniedziałkowe przedpołudnie chłopcy z terenu gminy Daleszyce spotkali się w Szkole Podstawowej w Niestachowie, by zmierzyć się w rozgrywkach Gminnego turnieju mini piłki nożnej. Reprezentanci naszej placówki w składzie: Kacper Stępień, Wojciech Pustuła, Mikołaj Polak, Mikołaj Piłat, Damian Kucharski, Seweryn Rybak, Marcel Wasik i Maciej Dziedzic, uplasowali się na czwartym miejscu - tuż za podium. Serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sportowych sukcesów!

          • 41. rocznica stanu wojennego w Polsce

          • 13 grudnia 1981 roku to data w historii naszej Ojczyzny, obok której nie da się przejść obojętnie. Dokładnie 41 lat temu wprowadzono stan wojenny, radykalnie zmieniający życie codzienne wszystkich Polaków. Obchody rocznicy wydarzeń tamtych lat na stałe wpisały się w kalendarz uroczystości naszej szkoły. Atmosferę celebracji 13 grudnia dało się wyczuć już kilka dni wcześniej, kiedy na szkolnych korytarzach pojawiły się okolicznościowe gazetki przygotowane przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego oraz plakaty tematyczne przygotowane przez uczniów klas IV-VIII. Na lekcjach historii uczniowie oglądali filmy tematyczne. Dziś wszyscy uczniowie oraz pracownicy szkoły o ustalonej wcześniej godzinie wyszli przed swoje sale, by wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego oraz pieśni patriotycznej „Mury” upamiętnić ofiary stanu wojennego. Przy okazji spotkania, przedstawicielki Samorządu Uczniowskiego – Daria Zapała oraz Oliwia Ludwinek przybliżyły wszystkim zebranym historię grudnia 1981 roku.W ramach obchodów zorganizowany został również konkurs wiedzy oraz konkurs plastyczny pod hasłem „Stan wojenny w Polsce”, do którego przystąpili reprezentanci klas IV-VIII. Poniżej prezentujemy wyniki konkursów:Konkurs wiedzy:I miejsce - klasa VII i klasa VaII miejsce - klasa IVKonkurs plastyczny|:I miejsce - klasa VIII bII miejsce - klasa VIIIII miejsce - klasa VI i klasa Vb

          • Filip z III klasy nagrodzony w konkursie przyrodniczym

          • Tegoroczna edycja konkursu plastycznego zorganizowanego przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach miała na celu przybliżenie dzieciom najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne krajobrazy. W konkursie wzięli udział także uczniowie naszej szkoły. Przystąpienie do konkursu poprzedziły wycieczki z rodzicami w różne ciekawe miejsca województwa świętokrzyskiego, aby zaobserwować przyrodę i i rzetelnie odwzorować ją w pracy konkursowej. Praca ucznia klasy III - Filipa Siudaka została wyróżniona.

            Gratulujemy Filipowi i życzymy kolejnych sukcesów!

            Wręczenie nagród poprzedziły warsztaty mydlarskie, na których dzieci miały okazję własnoręcznie wykonać pachnące mydełka z motywem przyrodniczym.

            Bardzo miłym zaskoczeniem było również wręczenie naszej szkole vouchera na klasową wycieczkę do Centrum Edukacyjno-Przyrodniczego NIDARIUM w Umianowicach, w związku z tym, że uczniowie klasy III cyklicznie biorą udział w konkursach organizowanych przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.

          • Mikołajkowy turniej siatkowy

          • 6 grudnia 2022 roku w hali sportowej naszej szkoły rozegrany został siatkarski turniej mikołajkowy z udziałem chłopców szkół podstawowych. W nietypowej formie, ponieważ obok uczniów na parkiecie wystąpili również nauczyciele wychowania fizycznego (opiekunowie). Regulamin rozgrywek przewidywał rozegranie wszystkich spotkań systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych partii. Każdy set rozgrywano do 25 punktów. W przypadku remisu decydującą trzecią partię (tie-break) rozgrywano do 15 punktów. Pozostałe przepisy gry toczyły się według PZPS z pewnymi ułatwieniami. Tegoroczny turniej zgromadził cztery ekipy z powiatu kieleckiego, którzy w tym wyjątkowym dniu obdarowywania się prezentami, wspierani przez swoich nauczycieli wychowania fizycznego, próbowali swoich umiejętności pod siatką. Przednia zabawa dostarczyła mnóstwa pozytywnych emocji, nie tylko zawodnikom, ale także ich opiekunom i zgromadzonej widowni. Reguła rozgrywania meczy w turnieju, przypadła uczestnikom do gustu i jeszcze przed oficjalnym zakończeniem tegorocznych zmagań sportowych, wszyscy orzekli, że spotkają się za rok na kolejnej edycji. Jakby tego było mało, podczas oficjalnego zakończenia turnieju, przybył Święty Mikołaj. Wszyscy zostali obdarowani upominkami przywiezionymi przez Niego. Drużyny rywalizowały o Puchar Pracowni Projektowej Lerko w Kielcach. Dla uczestników przygotowano również nagrody w kategorii indywidualnej. Wręczeniem ich oraz serdecznymi gratulacjami zajął się włodarz gminy -burmistrz Dariusz Meresiński.

            W klasyfikacji końcowej w pierwszej Edycji Turnieju Mikołajkowego tryumfowali gospodarze zmagań sportowych przed reprezentacją Szkoły Podstawowej w Niestachowie. Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Szkoły Podstawowej w Daleszycach, tuż za nią Szkoła Podstawowa w Woli Jachowej.

            Gratulujemy wszystkim zawodnikom i ich opiekunom udziału w powyższym turnieju mikołajkowym.

            Dziękujemy wszystkim Partnerom – Sponsorom za pomoc w przygotowywaniu i przeprowadzeniu turnieju mikołajkowego.

            Oto rezultaty spotkań:

            SP Niestachów- SP Suków 1 : 2 (26 : 24; 20 : 25; 4 : 15)

            SP Daleszyce - SP Wola Jachowa 1 : 2 (25 : 23; 21 : 25; 11 : 15)

            SP Niestachów – SP Daleszyce 1 : 2 (25 : 21; 21 : 25; 10 : 15)

            SP Wola Jachowa – SP Suków 0 : 2 (8 : 25; 17 : 25)

            SP NIestachów – SP Wola Jachowa 2 : 0 (25 : 14; 25 : 18)

            SP Daleszyce – SP Suków 1 : 2 (27 : 25; 17 : 25; 10 : 15)

            Ostateczna kolejność:

            I. SP Suków

            II. SP Niestachów

            III. SP Daleszyce

            IV. SP Wola Jachowa

            W klasyfikacji indywidualnej:

            MVP Turnieju: Seweryn Rybak (SP Suków)

            Najlepiej rozgrywający zawodnik: Kacper Stępień (SP Suków)

            Najlepiej atakujący zawodnik: Filip Satro (SP Wola Jachowa)

            Najlepiej przyjmujący zawodnik: Oliwier Ostrowski (SP Niestachów)

            Najlepiej blokujący zawodnik: Bartosz Łysak (SP Niestachów)

            Najlepiej zagrywający zawodnik: Nikodem Mazurczak (SP Wola Jachowa)

          • Maraton pisania listów

          • Prawo do wolności słowa i pokojowych zgromadzeń w Rosji jest poważnie ograniczone. Prawie wszystkie stacje telewizyjne i gazety są kontrolowane przez rząd lub stosują autocenzurę w relacjonowaniu spraw drażliwych dla Kremla, takich jak inwazja Rosji na Ukrainę. Pozostałym nielicznym niezależnym mediom stale grozi zamknięcie, kara grzywny lub określenie mianem “zagranicznego agenta”, co może prowadzić do wszczęcia przeciwko nim postępowania karnego. Wolność słowa w Internecie także podlega monitoringowi i cenzurze ze strony organów ścigania

            Uczniowie klas ósmych oraz siódmej naszej szkoły wzięli 8 grudnia 2022 roku udział w maratonie pisania listów zorganizowanym przez Amnesty International, międzynarodową organizację pozarządowa, której celem jest zapobieganie naruszeniom praw człowieka poprzez wszelkie pokojowe akcje obywatelskie. Uczniowie wzięli w obronę panią Aleksandrę Skoczylenko, która sprzeciwia się inwazji Rosji na Ukrainę. 31 marca 2022 roku zastąpiła ona etykiety z cenami w lokalnym supermarkecie w Petersburgu małymi papierowymi etykietami z informacją o rosyjskiej agresji na Ukrainę. 

            Wczesnym rankiem 11 kwietnia 2022 r.  policja aresztowała Aleksandrę. Oskarżyła ją o „publiczne rozpowszechnianie fałszywych informacji o użyciu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej”. Podstawą był nowy artykuł kodeksu karnego pośpiesznie wprowadzony przez rosyjski rząd w marcu 2022 r. Miał on na celu powstrzymanie Rosjan przed krytykowaniem inwazji na Ukrainę.Aleksandra była przesłuchiwana do 3 rano następnego dnia, po czym trafiła do aresztu tymczasowego. Aleksandra cierpi na celiakię i wymaga specjalnej diety bezglutenowej. Jeśli nie będzie jej przestrzegać, może to prowadzić do rozwoju innych chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca typu 1 lub stwardnienie rozsiane, a także wielu innych schorzeń, w tym niepłodności, schorzeń neurologicznych, chorób serca czy nowotworów jelit. 

            Aleksandra od tego czasu jest przetrzymywana w areszcie w strasznych warunkach. Jest chora na celiakię (nietolerancję glutenu) i przez większość czasu głodowała, ponieważ w areszcie nie zapewniono jej bezglutenowej żywności, której potrzebuje. Jest również nękana przez pracowniczki aresztu i współwięźniarki. Jeśli zostanie skazana, grozi jej do 10 lat więzienia.

             

            (materiały:https://maraton.amnesty.org.pl/data/activism20-media/documents/189/tlo-rosja-aleksandra-skoczylenko.pdf?version=1669898792