• Piękne świętowanie Dnia Mamy i Taty

          • Za nami obchodzony 26. maja - Dzień Mamy. Przed nami Dzień Taty, którego świętowanie przypada na 23 czerwca. Aby uczcić te dwa wyjątkowe święta, przedszkolaki, zerówkowicze oraz uczniowie klas drugich i trzeciej naszej szkoły postanowili zorganizować dla swoich Rodziców Dzień Rodziny. Mimo, że każda z grup przygotowała własny program artystyczny, to cel był jeden - pokazać Rodzicom, jak bardzo są kochani przez swoje dzieci, okazać im wdzięczność za trud wychowania, a także w niejednym przypadku przeprosić za drobne przykrości. Każdy z występów był wyjątkowy i niepowtarzalny, sprawił że wiele łez wzruszenia pojawiło się w oczach najważniejszych osób na świecie - Rodziców.

          • Konkurs na Lapbook rozstrzygnięty

          • Zgodnie z zapowiedzianym uprzednio terminem, ogłaszamy listę zwycięzców II edycji Międzygminnego Konkursu „Mój pierwszy lapbook”. Przy tej okazji bardzo dziękujemy Panu Dariuszowi Meresińskiemu, Burmistrzowi Miasta i Gminy Daleszyce oraz Panu Stanisławowi Strąkowi, Burmistrzowi Miasta i Gminy Pierzchnica za ufundowanie nagród. Podziękowania należą się także Dyrekcji szkół, które nas zatrudniają za wsparcie tego skromnego przedsięwzięcia oraz nauczycielom prowadzącym dzieciaki : p. Annie Bekier-Traczyńskiej z S.P. w Pierzchnicy, p. Annie Fijałkowskiej-Węgrzyn z S.P w Słopcu, p. Katarzynie Ściana z S.P w Drugni, p. Katarzynie Szczepaniak, p. Magdzie Jaguś jak i p. Małgorzacie Meuś z S.P. w Niestachowie.

            Zwycięskie lapbooki w języku angielskim, wybrane przez Komisję Konkursową:

            1 miejsce – Izabela Korycińska, Szkoła Podstawowa imienia Edmunda Niziurskiego w Słopcu;

            2 miejsce – Szymon Łuszcz, Szkoła Podstawowa imienia Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie;

            3 miejsce – Anna Piras, Szkoła Podstawowa imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy;

            Zwycięskie lapbooki w języku niemieckim, wybrane przez Komisję Konkursową:

            1 miejsce – Maja Zielińska, Szkoła Podstawowa imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy

            2 miejsce – Zuzanna Bujak, Szkoła Podstawowa imienia Edmunda Niziurskiego w Słopcu

            3 miejsce – Justyna Pierzchalska, Szkoła Podstawowa imienia Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie

            W odpowiedzi na setki „polubień” z kont orientalnych pod 10 lapbookami Z RÓŻNYCH SZKÓŁ uznaliśmy, że jedynym uczciwym sposobem zliczenia głosów będzie odliczenie głosów wcześniej wspomnianych i wzięcie pod uwagę tylko głosów pochodzących z kont polskich, autentycznie istniejących ( co sprawdziliśmy wyrywkowo). Ulubionymi pracami autentycznych Internautów zostały lapbooki następujących osób:

            1 miejsce – lapbook Szymona Łuszcza, Szkoła Podstawowa imienia Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie z ilością 332 kwalifikowanych głosów

            2 miejsce – lapbook Natalii Dudkiewicz, Szkoła Podstawowa imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Pierzchnicy z ilością 278 kwalifikowanych głosów

            3 miejsce - lapbook Laury Souczek, Szkoła Podstawowa imienia Kornela Makuszyńskiego w Niestachowie z ilością 220 kwalifikowanych głosów oraz ex aequo praca Julii Wrzesień, Szkoła Podstawowa imienia Jana Pawła II w Drugni.

            Z przykrością informujemy, że w konsekwencji zaistniałej sytuacji z setkami „polubień” niewiadomego pochodzenia, w kolejnej edycji konkursu rezygnujemy z plebiscytu Internautów.

            Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, gratulujemy wygranych i podziwiamy kreatywność, dokładność i zmysł artystyczny uczestników. Well done! Gut gemacht!

            Z uwagi na opóźnienie związane z koniecznością weryfikacji głosów, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy zostaną przekazane do wszystkich szkół biorących udział w konkursie po 12 czerwca 2023 roku.

          • Poznaj Polskę

          • Miło nam zakomunikować, iż nasza szkoła w edycji wiosennej 2023 r. otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Wsparciem w wysokości 2 razy 5000 zł oraz 10 000 zł, w ramach programu, zostały objęte odpowiednio:

            -klasy I, IIa i IIb (5000zł)

            -klasa IV (5000zł)

            -klasy Va i Vb (10000zł).

            Przyznane przez Ministra środki finansowe przeznaczone są na dofinansowanie wycieczek szkolnych związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez Ministra w celu uatrakcyjnienia procesu edukacji dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków, kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

          • Z wizytą w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

          • 1 czerwca, przy okazji Dnia Dziecka, uczniowie klasy IIa i IIb pod opieką wychowawców - p. Elżbiety Pytel, p. Marzeny Ludwickiej oraz szkolnego bibliotekarza - p. Marianny Piątek uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Kielcach. Dzieci zapoznały się z działalnością i księgozbiorem biblioteki, dowiedziały się, w jaki sposób wypożycza się książki i jak należy szukać wybranych pozycji w katalogu. Najciekawsza dla naszych uczniów okazała się mediateka, gdzie każdy znalazł coś interesującego dla siebie.

          • Wycieczka przedszkolaków do ZOO Leśne Zacisze

          • W dn. 30.05.2023 r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego „A”, klasy 0 „A” i 0 „B” pod opieką wychowawczyń p. Alicji Bafia-Kuza, p. Anety Gawlik, p. Bożeny Mojeckiej i p. Marianny Piątek wybrały się na wycieczkę do ZOO Leśne Zacisze w Lisowie. Tam, podczas spaceru, przedszkolaki mogły podziwiać wiele gatunków zwierząt, które dotychczas oglądały jedynie w książkach i na filmach, m.in. lwa, zebry, strusie afrykańskie, daniele, osły, kozy, alpaki, wielbłądy, lemury, małpki oraz różnego rodzaju dzikie i kolorowe ptactwo, z pięknymi pawiami na czele. Miały również okazję potrzymać w rękach strusie jajko. Po zwiedzeniu ZOO dzieci udały się na wspaniały plac zabaw, na którym mogły do woli korzystać z wielu atrakcyjnych rozrywek: tyrolki, siatki wspinaczkowej, huśtawek, basenu z kolorowymi kulkami itp. Następnie przedszkolaki zjadły pyszną kiełbaskę z grilla i wyruszyły w drogę powrotną. Mimo zmęczenia dzieciom dopisywały humory. Dzień był pełen wrażeń i na pewno długo pozostanie w ich pamięci.

          • Integracyjne ognisko klasy czwartej

          • "Dziecko może nauczyć dorosłych trzech rzeczy: cieszyć się bez powodu, być ciągle czymś zajętym i domagać się ze wszystkich sił, tego czego się pragnie". (P. Coelho)

            Ponadczasowość tego cytatu potwierdziły w czwartek dzieciaki z klasy IV naszej szkoły, które pod opieką wychowawczyni, p. Anny Kędzierskiej oraz nauczycielki religii i matematyki, p. Joanny Dziewit świętowali swój pierwszy wspólny Dzień Dziecka na 2 etapie edukacyjnym. Skorzystali oni z zaproszenia Państwa Karoliny i Jakuba Baranów (absolwentów Gimnazjum w Sukowie, a teraz wspaniałych Rodziców naszych uczniów). Zjazdy na tyrolce, podniebne akrobacje na huśtawkach, gra w piłkę nożną, badmintona oraz planszówki, zabawa w chowanego, wspólny taniec, pieczenie kiełbasek i pianek w atmosferze niczym nieskrępowanej radości i wspólnej zabawy (bez telefonów komórkowych!) sprawiły, że ten dzień z pewnością na długo zapadnie wszystkim w pamięć. Nie obyło się także bez aspektu edukacyjnego- zarówno uczniowie jak i opiekunowie byli pod ogromnym wrażeniem kolekcji narzędzi rolniczych i sprzętów gospodarstwa domowego, wiekowych rowerów oraz innych fantastycznych eksponatów zbieranych od pokoleń w rodzinie Pana Jakuba.

            Gospodarzom dziękujemy za cudownie spędzony czas, Pani Monice Fatyga za pomoc w organizacji imprezy, a pozostałym Rodzicom za zapewnienie dzieciakom pyszności na stołach.

          • Szlakiem bohaterów Armii Krajowej

          • Uczniowie naszej szkoły w piątek, drugiego czerwca, wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. Pod opieką pani Marty Krogulec i pana Grzegorza Skowerskiego uczestniczyli w rajdzie śladami bohaterów Armii Krajowej. W linku poniżej relacja z wydarzenia przedstawiona przez TVP Kielce:


          • Wycieczka w ramach programu "Poznaj Polskę 2023"

          • 26 maja w ramach rogramu Ministerstwa Edukacji i Nauki "POZNAJ POLSKĘ 2023" uczniowie klas I, IIa oraz IIb pod opieką wychowawców - p.Agnieszki Nogackiej, p.Marzeny Ludwickiej, p.Elżbiety Pytel i p.Joanny Dziewit wybrali się na wycieczkę do Krakowa. Celem przedsięwzięcia było wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego uczniów poprzez umożliwienie im poznania Polski, jej zabytków kultury i historii. Wycieczka w 70% została sfinansowana przez MEiN, a w 30% przez rodziców.

            W programie wyjazdu nie zabrakło wizyty na Rynku, Wawelu oraz spotkania ze Smokiem. Największą jednak atrakcją była wizyta w zoo. Pogoda i humory tego dnia dopisywały wszystkim, czego potwierdzeniem są zdjęcia w poniższej galerii.

          • Wycieczka do Łodzi

          • Klasy VI, VII, VIII A oraz VIII B 30 maja 2023 roku wybrały się wraz z opiekunami p. Aleksandrą Górniak-Bandura, p. Katarzyną Bandura, p. Anną Mięsikowską, p. Wioletą Smelcerz oraz p. Grzegorzem Skowerskim na wycieczkę do miasta Łodzi by zwiedzić Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz odwiedzić tamtejsze zoo. W EC1 uczniowie mieli okazję poznać historię początków elektryczności w Łodzi aż do momentu powstania Centrum, dowiedzieli się, między innymi że elektrownia została ukończona 23 grudnia 1929 roku i tam we wnętrzu kotła firmy L. Zieleniewski Zarząd Elektrowni Łódzkiej świętował wigilią zakończoną budowę części zachodniej EC1. Uczniowie wdrapali się również na dawną chłodnię kominową elektrowni, która obecnie pełni rolę tarasu widokowego i tam z wysokości 40 metrów podziwiali panoramę miasta.

            Następnie uczniowie odwiedzili łódzkie zoo. Ogród powstał na ostatnim skrawku dawnej Puszczy Łódzkiej i graniczy obecnie z przepięknym i największym w Łodzi kompleksem parkowym, potocznie zwanym Park na Zdrowiu. Dokładna data otwarcia Ogrodu Zoologicznego pozostaje nieznana, natomiast przyjmuje się, że nastąpiło to w momencie ukończenia budowy parkanu okalającego, co miało miejsce w drugim półroczu 1938 roku. Uczniowie zwiedzili Orientarium – ogromny pawilon hodowlano – wystawienniczy, w którym zamieszkała fauna z południowo - wschodniej Azji, między innymi słonie indyjskie, orangutany sumatrzańskie i niedźwiedzie malajskie oraz zobaczyli inne gatunki zwierząt zamieszkujące ogród zoologiczny (w łódzkim zoo mieszka ponad 3350 osobników, które są przedstawicielami ponad 554 gatunków). Podsumowując była to intensywna, ale bardzo ciekawa wycieczka :)

          • Znów na podium w ogólnopolskim turnieju BRD

          • „Drugi” wicemistrz województwa świętokrzyskiego Najlepsze drużyny szkół podstawowych, z terenu województwa świętokrzyskiego rywalizowały w Nowinach na polu wykazania się wiedzą z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W dniu 30 maja 2023 roku na obiektach Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach rozegrano konkurencje teoretyczne i praktyczne. Na konkurencje teoretyczne składały się testy pisemne oraz tzw. skrzyżowania z prawa o ruchu drogowym. Natomiast praktyczne obejmowały rowerowy tor przeszkód, miasteczko ruchu drogowego (usytuowanego wewnątrz osiedla mieszkaniowego) i pierwsza pomoc przedmedyczna. Z powyższego wynika, że zakwalifikowanie oraz udział w turnieju wymagał od uczestniczących drużyn wszechstronnego, gruntownego przygotowania. W gronie jedenastu zespołów, które wystąpiły w tegorocznym Finale Wojewódzkim znalazła się ekipa ze Szkoły Podstawowej w Sukowie. Tworzyli ją Wojciech Pustuła, Kryspin Zelba oraz Szczepan Wójcik. W generalnej klasyfikacji tegorocznego XLIV Finału nasi uczniowie uplasowali się na trzecim miejscu.

          • Uczniowie klasy VB wicemistrzami województwa świętokrzyskiego w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym Szkół Podstawowych!

          • Reprezentacja naszej szkoły, którą tworzyli Maja Krężołek, Zuzanna Skrzeczyna, Antoni Stróżyk oraz Karol Król w dniu 29 maja 2023 roku zajęła drugą lokatę w gronie dziesięciu ekip uczestniczących w tegorocznym Finale. Zawodnicy musieli sprostać konkurencjom teoretycznym (testy z wiedzy o ruchu drogowym) oraz praktycznym (miasteczko ruchu drogowego, pierwsza pomoc przedmedyczna, rowerowy tor przeszkód). Finał Województwa Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Turnieju BRD Szkół Podstawowych z udziałem grup młodszych rozegrano na terenie gminy Sitkówka – Nowiny. Gratulujemy naszym uczniom sukcesu i czekamy na kolejne!

          • Szkolny konkurs na okolicznościową kartkę pocztową

          • Nasza szkoła 14 czerwca obchodzić będzie 25 rocznicę nadania imienia. W związku z tym wydarzeniem w naszej szkole został ogłoszony konkurs na kartkę okolicznościową. Jury miało ciężki orzech do zgryzienia by wybrać zwycięzców. Oto oni:
            I miejsce: Mikołaj Kaczmarczyk klasa VII
            II miejsce: Laura Galiasz klasa V a
            III miejsce: Filip Wilk klasa V a
            Zwycięzcom gratulujemy.
            Kartki zostaną wysłane do szkół noszących imię Partyzantów Armii Krajowej. 

          • Egzamin ósmoklasisty

          • 14 393 świętokrzyskich ósmoklasistów, a wśród nich 27 uczniów naszej szkoły zasiadło we wtorek, 23 maja o godzinie 9 do pierwszego poważnego testu w życiu, jakim jest egzamin ósmoklasisty sprawdzający wiedzę i umiejętności zdobyte podczas nauki w szkole podstawowej. Dziś ósmoklasiści zmierzą się z zadaniami z matematyki, a jutro sprawdzą swoje umiejętności rozwiązując testy z języków obcych - w naszej szkole wszyscy wybrali język angielski. Dyrekcja oraz nauczyciela złożyli młodzieży życzenia - "Życzymy Wam pomyślnych egzaminów! Wierzymy, że wiedza, umiejętności i trud włożony w przygotowanie się do nich zaowocują pomyślnymi wynikami. Pamiętajcie, że jesteśmy z Wami! Mocno trzymamy kciuki. Powodzenia!"

          • Klasa Vb na rajdzie rowerowym

          • 22 kwietnia uczniowie kl. Vb pod opieką wychowawcy - p.Katarzyny Bandury, p.Celiny Wsół, p.Grzegorza Skowerskiego oraz p.Tomasza Królaka wzięli udział w wycieczce rowerowej trasą Suków-Marzysz-Znojów-Kaczyn-Marzysz-Suków. Rowerzyści pokonali 20 kilometrów. Celem rajdu było zachęcenie do uprawiania turystyki rowerowej, poznanie urokliwych terenów najbliższej okolicy, a także integracja klasy. Głównym punktem wyprawy była wizyta w agroturystyce "Kajakiem z Marzysza". Uczestnicy rajdu rozpalili tam ognisko, a także mięli okazję do odpoczynku w pięknych okolicznościach natury. Pogoda i humory dopisywały wszystkim, czego potwierdzeniem są zdjęcia w poniższej galerii.

          • Klasa IV z wizytą w Warszawie

          • 22 maja 2023 uczniowie klasy IV pod opieką Pani pedagog Małgorzaty Ogrodnik oraz wychowawczyni, pani Anny Kędzierskiej, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”. Po intensywnym i pełnym zabawy a także doświadczeń naukowych pobycie w Centrum Nauki Kopernik, udali się na spacer po Starym Mieście, po drodze odwiedzając takie zabytki jak: Bazylika Archikatedralna p.w. Męczeństwa Św. Jana Chrzciciela, dzwon na Kanonii, Gnojną Górę, Kolumnę Zygmunta. Spacer po tonącej w słońcu stolicy przedłużony został w okolice Krakowskiego Przedmieścia. Tam nasi uczniowie zobaczyli Pałac Prezydencki, Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza i trwającą na nim zmianę warty, jak i Pomnik Smoleński. Nie zabrakło także czasu na buszowanie po staromiejskich straganach w poszukiwaniu pamiątek z Warszawy. Czy było "git" ( czyli "świetnie" w gwarze warszawskiej)? Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

          • 160. rocznica Powstania Styczniowego na rynku w Daleszycach

          • W sobotę, 20 maja na rynku w Daleszycach odbyła się jedna z największych imprez rekonstrukcyjnych z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Uczniowie klasy VI naszej szkoły również uczestniczyli w tym wydarzeniu.

            Po inscenizacji rozstrzygnięte zostały konkursy na esej historyczny oraz przebranie z epoki.

            Oskar Choiński zajął II miejsce w konkursie na esej historyczny, natomiast Hanna Banasik, Julia Banasik, Oliwia Zielińska, Kamil Stępniewski oraz Aleksander Pawlik zostali nagrodzeni za strój.

          • Dzień Niezapominajki

          • 13 maja zuchy z naszej szkoły wraz z zuchami z gromad z: Daleszyc, Kielc, Masłowa, Oblęgorka, Samsonowa, Woli Kopcowej i Tumlina uczestniczyli w Święcie Niezapominajki zorganizowanym przez Hufiec Kielce Powiat w Tumlinie.

            Celem Dnia Niezapominajki, który obchodzony jest 15 maja, jest promowanie zachowań ekologicznych i ochrony środowiska. Przy okazji święta zuchy miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach sportowych czy plastycznych. Odbył się turniej piłki nożnej, wyścigi z szarfami, gry sportowe. Podczas zajęć plastycznych zuchy wykonywały plakaty "niezapominajkowe", ozdobne świeczki czy stroje z recyclingu. I przede wszystkim wesoło spędziły wspólnie czas!

            Dziękujemy druhnie Julicie Wiśniewskiej, drużynowej 94 Drużyna Wielopoziomowa z Tumlina za organizację i koordynację wydarzenia

          • Uczta na Olimpie

          • Jak co roku, klasy piąte miały okazję przeżyć niecodzienną lekcję języka polskiego. Opowieści o greckich bogach,niesamowitych przygodach dzielnych herosów od zawsze wzbudzały żywe zainteresowanie wśród

            uczniów. Po cyklu lekcji związanych z mitologią grecką nadszedł czas na wielki finał – Ucztę na

            Olimpie. Uczniowie wcielili się w ulubione postacie z greckiej mitologii. Nie zabrakło

            Zeusa, Posejdona, Dionizosa, Hermesa, Heraklesa,Apolla czy zręcznych Hefajstosów. Pięknie prezentowały się także boginki – Afrodyty,mądre Ateny czy waleczne Artemidy. Przybyła także bogini urodzaju i przyrody- Demeter ze swoją córką Persefoną. Strach wzbudzał Hades,który pojawił się z trójgłowym psem strzegącym wejścia do podziemnej krainy. Uczniowie wykazali się niezwykłą inwencją twórczą, pomysłowością i zaangażowaniem. Jak na prawdziwą ucztę przystało stoły zastawione były smakołykami. Nim jednak rozpoczęła się biesiada, każdy opowiedział o swojej postaci, jej atrybutach i historiach z nią związanych.

          • Zajęcia w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach

          • Miejscem warsztatów praktycznych związanych z elementami postaw obronnych była miejscowa Bukówka, na której znajduje się Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Uczestniczyli w nich uczniowie klas ósmych ze Szkoły Podstawowej w Sukowie oraz Mójczy. Poruszane zagadnienia dotyczyły m. in. szkolenia strzeleckiego, medycznego oraz terenoznawstwa. Grupa młodzieży została podzielona na trzy podzespoły, które pod okiem wykwalifikowanej kadry zawodowego Wojska Polskiego zostali zapoznani z podstawowymi informacjami i czynnościami związanymi z powyższymi zagadnieniami oraz wdrażali je w „czyn”, tj. zostali przeszkoleni w sposób praktyczny. Szkolenie strzeleckie obejmowało czynności przygotowawcze (ładowanie magazynków, przygotowanie broni do strzelania, składanie i rozkładanie broni, obsługa broni). Ćwiczenia praktyczne dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej obejmowały zagadnienia związane z urazami (złamania, skręcenia, zwichnięcia) ich objawy oraz pierwsza pomoc przedmedyczna, RKO, pozycja bezpieczna. Istota orientowania się w terenie bez mapy to tematyka terenoznawstwa. Obejmowała ona takie kwestie jak: orientowanie się w terenie bez mapy (charakterystyczne cechy przedmiotów terenowych), dokonywanie prostych pomiarów bez przyrządów w terenie, wyznaczanie kierunków stron świata: wg ciał niebieskich i wskazań igły magnetycznej (busola/ kompas).

            Wszyscy uczestnicy zajęć wyrażają swoją wdzięczność za profesjonalny sposób przekazania informacji oraz przeprowadzenia warsztatów edukacyjnych. Merytoryczną i metodyczną pomoc w opanowaniu umiejętności w powyższego zakresu wiedzy na temat postaw obronnych.