Są takie wydarzenia, które jest ciężko ubrać w słowa i opisać w kilku linijkach tekstu. I takim właśnie wydarzeniem był Festiwal Żywej Pamięci, który miał miejsce 29 października w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach, pod honorowym patronatem Pana Dariusza Meresińskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce. Na Festiwalu zgromadzili się uczniowie i ich opiekunowie ze szkół podstawowych z Daleszyc, Niestachowa, Mójczy oraz Sukowa, by podsumować działania w ramach Szkoły Żywej Pamięci, zaprezentować swoje prace projektowe, rywalizować w konkursie wiedzy historycznej czy pieśni patriotycznej. Festiwal na kilka chwil przed południem otworzyli: Pan Dariusz Meresiński, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Pani Anna Kosmala, Radna Rady Powiatu, którzy towarzyszyli Panu Mariuszowi Marciniakowi, inicjatorowi Szkoły Żywej Pamięci, dobrej duszy Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach. A potem ...działo się wieeeele:
-prezentacje prac przygotowanych przez młodzież;
- konkurs wiedzy historycznej;
- konkurs pieśni patriotycznej i powstańczej;
- możliwość sprawdzenia swoich sił na strzelnicy ASG z replikami broni z okresu II wojny światowej przy instruktażu i pod nadzorem Pana Dawida Kniotka;
- pokaz grupy rekonstrukcyjnej złożonej z uczniów I L.O. im. Stefana Żeromskiego w Kielcach pod opieką p. Zbigniewa Kowalskiego;
- prezentacja WOT reprezentowanych przez P. Sarę Skrzyniarz;
- koncert pieśni patriotycznych i powstańczych w wykonaniu Koła Gospodyń Wiejskich "Wesołe Gosposie" z Widełek oraz Koła Gospodyń Wiejskich "Sukowianki znad Lubrzanki".
Muzyczną atrakcją Festiwalu była także autentyczna góralska kapela ! z Zakopanego .
Ci, którzy zaspokoili swój historyczny i muzyczny apetyt, mogli rozpieścić podniebienie kosztując specjałów powstańczej kuchni polowej i lokalnych przysmaków przygotowanych przez p. Lucynę Matusiak oraz p. Annę Kosmalę, kiełbasek i kociołka z ogniska, nad którego ogniem czuwali, jak zawsze, Pan Paweł Adwentowicz, sołtys Widełek oraz najlepszy fizjoterapeuta wśród Górali (i najlepszy Góral wśród fizjoterapeutów ) - Pan Mateusz Zych.
A teraz pora na autopromocję i pochwalenie się naszą fantastyczną młodzieżą, z którą mamy przyjemność pracować . Praca plastyczna powstała w ramach podsumowania projektu, a przygotowana przez uczniów klas 8 naszej Szkoły pod czujnym okiem p. Celiny Wsół oraz p. Anny Kędzierskiej została wyróżniona .
- Wiktoria Linek, uczennica klasy 8b zajęła I miejsce w powstańczym konkursie historycznym, wygrywając tablet i inne fantastyczne gadżety. Wiktoria profesjonalnie przygotowała i przedstawiła także prezentację o Zbigniewie Kruszelnickim, ps. "Wilk", którego ścieżki wojenne prowadziły, między innymi, przez tereny obecnej gminy Daleszyce. Prezentacja Wiktorii została wzbogacona nagraniem "teledysku" do zaśpiewanej przez klasy 8 "Elegii o chłopcu polskim", czyli do słów wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Teledysk nie powstałby, gdyby nie nasi szkolni fotoreporterzy i montażyści: Szymon Kamiński, Krystian Kamiński, Krystian Bandura i Marcel Andrejas z klasy 8a.
- Julia Kruk, uczennica klasy 8b, będąca jedną z dwóch solistek biorących udział w konkursie piosenki powstańczej, wyjechała z Widełek z opaską smartband oraz innymi nagrodami. Jej wykonanie piosenki Lecha Makowieckiego "Ostatni list" przy własnym akompaniamencie gitary spowodowało, że oczy wielu zgromadzonych zaszkliły się ze wzruszenia;
- Bartosz Czajkowski, uczeń klasy 8b wygrał głośnik bezprzewodowy oraz skrzynkę z tajemniczą zawartością udowadniając, że poprawne salutowanie i żołnierska musztra nie są Mu obce;
- Jan Smelcerz, uczeń klasy 8b otrzymał grę planszową i inne upominki za słowną interpretacje naszego projektu plastycznego;
- Maja Łuszczyńska z klasy 8a wprowadziła publiczność w tajniki karate, dąjąc krótki pokaz kata
Do uczestników projektu z naszej szkoły trafiły także gry planszowe za wykonaną pracę plastyczną, a opiekunki grupy otrzymały pamiątkowy plakat od pomysłodawców Szkoły Żywej Pamięci.
DZIĘKUJEMY za możliwość wzięcia udziału w Szkole Żywej Pamięci. Poza wiedzą historyczną, którą bezsprzecznie poszerzyli zarówno uczniowie, jak i wychowawczynie obu klas, zyskaliśmy nowe znajomości, jak również zacieśniliśmy relacje z nauczycielami i uczniami z ościennych szkół. Zyskaliśmy coś, czego nie odbierze nam nikt: mnóstwo pięknych wspomnień i cennych umiejętności. A to wszystko dzięki pasji i zaangażowaniu Pomysłodawców, ich pozytywnej energii oraz otwarciu na innych (nie wspominając już o cierpliwości do naszych partyzanckich działań po rozpoczęciu ciszy nocnej ). Chwil spędzonych z Wami nie zapomnimy nigdy.
W myśl tekstu popularnej piosenki
"Kto raz przyjaźni poznał moc nie będzie trwonić słów. Przy innym ogniu, w inną noc do zobaczenia znów." Do zobaczenia zatem!