Na przestrzeni wieków naród polski przeżywał okresy świetności i upadku, zwycięstw i klęsk, bohaterskie zrywy i lata tragicznej walki o przetrwanie. Wielu żołnierzy oddało życie na polu walki, na placu egzekucyjnym, dziesiątki tysięcy wysłano na katorgę. Tego tragicznego bilansu nie da się zamknąć w cyfrach. Tylko ziemia nasiąknięta polską krwią wie, ile łez na nią spadło. Chcemy, aby o tych wydarzeniach nie zapomnieli ci, którzy żyją w wolnej Polsce. Każdorazowo przy okazji obchodów Święta Szkoły wszyscy wracamy pamięcią do chwil, które budzą grozę i podziw, smutek i szacunek, żal i nadzieję... Mając w pamięci bohaterstwo wielu rodaków, uczniowie klasy VII "b" i VIII "b" pod wodzą polonisty Łukasza Wilczkowskiego przygotowali akademię, która z założenia ma się stać pobudzającą do refleksji lekcją patriotyzmu. Zapraszamy do jej obejrzenia.
ŚWIĘTO SZKOŁY - AKADEMIA ZDALNA
14 czerwca 1998 roku – to data, która przeszła do historii Szkoły Podstawowej w Sukowie. To właśnie tego dnia nasza placówka otrzymała imię Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej. Dziś, 23 lata później, znów się spotykamy, aby przeżywać pamiętne wydarzenia z kart polskiej historii i oddawać hołd Bohaterom naszej Ojczyzny. 14 czerwca 2021 roku uczniowie tworzący delegacje klasowe uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i Świętego Augustyna w Sukowie. Każdy był w odświętnym stroju, każdy w skupieniu i zamyśleniu. Podniosłość chwili podkreślała obecność sztandaru. Naszą tradycją jest też okoliocznościowa akademia szkolna. I tym razem, ze względu na bezpieczeństwo, zorganizowaliśmy ją w formie zdalnej.
Inicjatywa miała na celu przypomnienie, że dramat tamtych okrutnych czasów dotykał ludzi bez wyjątku - mających dom, rodzinę, plany na przyszłość, pasję, talent. Sceny z partyzanckiego lasu oraz liryki i kompozycje muzyczne połączone zostały w logiczną całość pokazującą ciągłość historii oraz życie w czasie wojny i po wojnie oraz dbałość o to, aby młode, współczesne pokolenie wciąż pamiętało o tym, co musiało się wydarzyć, „abyśmy my mogli żyć”.
W filmie wystąpili: Bartosz Czajkowski, Karolina Długosz, Julia Kruk, Wiktoria Krzywicka, Wiktoria Linek, Mikołaj Majcherczyk, Julia Miszczyk, Maja Prusaczyk, Damian Rogowski, Jan Smelcerz, Adrian Sobczyk, Natalia Stelmach i Michał Stępień. Młodym aktorom i ich Rodzicom należą się szczególne podziękowania. Za poświęcony czas, kreatywność i przede wszystkim refleksyjne podejście do trudnych tematów: wojny i wolności, zniewolenia cielesnego i duchowego człowieka, poświęcenia dla Ojczyzny i miłości do Niej. To oni są wspaniałym przykładem, że można byc patriotami w czasach pokoju.
Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności, nie uznali obcego panowania. Upragniona wolność miała być spełnieniem marzeń i snów kilku pokoleń Polaków wierzących, że „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”. Miłość do Ojczyzny potrafiła czynić cuda i przykładem tego byli partyzanci, którzy ginęli w walce o wolny kraj. Różne były losy Polaków, dlatego uświadamiamy sobie, jaką rozkoszą jest żyć w wolnym kraju.
Pomimo upływu lat, postawa partyzantów AK powinna być wzorem dla każdego Polaka. Ich stale zagrożone życie toczyło się w tych bezwzględnych historycznie czasach w zgodzie z trzema ideami: Bóg, Honor, Ojczyzna. Zadaniem kolejnych pokoleń, także naszym, jest ocalić od zapomnienia piękne tradycje, historię i pamięć o niezwykłym pokoleniu ludzi walczących o bezpieczny dom – Polskę.
Dziś, przy okazji święta naszej szkoły, wspominamy wszystkich tych, których życie zostało brutalnie zgaszone pod zarzutem patriotyzmu. Choć te czasy znamy tylko z kart podręczników do historii oraz z opowieści, tych którzy ze wzruszeniem podzielili się z nami wspomnieniami o gorzkiej przeszłości, z całą świadomością chcemy żyć tak, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o zasługach Armii Krajowej, aby pamięć o bohaterstwie żołnierzy była żywa w sercu każdego człowieka. Zawsze będziemy wspominać tych, którzy w czasie II wojny światowej przelali krew, aby przyszłe pokolenia mogły żyć bez piętna dramatycznych przeżyć. Cześć ich pamięci!