Coś drgnęło. Od lat eksperci biją na alarm: z czytelnictwem w Polsce nie jest dobrze. Teraz - jak podkreślają - jest światełko w tunelu. Poziom czytelnictwa uległ stabilizacji, a w ostatnim czasie notuje się nawet niewielki wzrost. To efekt koronawirusa i Tokarczuk. Nobel dla Polki podziałał na wyobraźnię, a pandemia groźnej choroby, która zamknęła nas w domach, sprawiła, że chętniej sięgamy po książki. 8 maja obchodzimy po raz 35. Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, tym razem pod hasłem: "Zasmakuj w Bibliotece". Z tej okazji przypominamy, co robić, aby słowo pisane zagościło w naszych domach poimo ograniczeń i na stałe.
Czy można połączyć bibliotekę z kuchnią, a książkę ze smakiem? Oczywiście! Zapraszamy na prawdziwą ucztę, ucztę literacką, ucztę dla ducha. Tym razem z przyczyn oczywistych będzie nieco inaczej. Nie będzie tradycyjnych spotkań bibliotecznych. Rozpoczynający się właśnie Tydzień Bibliotek odbędzie się online. Warto śledzić na bieżąco to, co proponują bibliteki. W czasach rosnących społecznych niepokojów książki mają szansę choć na chwilę wyrwać nas ze świata ogarniętego przez koronawirusa.
ZBIORY BIBLIOTECZNE DOSTĘPNE ON-LINE: "DLA CHCĄCEGO NIC TRUDNEGO. ZBIORY NA WYCIĄGNIĘCIE... MYSZKI"
Święto to zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i od wielu lat rozpoczyna Tydzień Bibliotek, trwający od 8 do 15 maja. Naprzeciw oczekiwaniom wychodzi Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach. Oto jej propozycje. Ciekawostki dotyczące bibliotek świata, nagrania od Maksyma Rzemińskiego, artystów kieleckich teatrów, Tetiany Galitsyny - artystki znanej z piaskowych opowieści, biurka znanych pisarzy – Tess Gerritsen, Robina Cooka, Joanny Bator, Andrzeja Pilipiuka i Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, recepta na literacki smak mistrzów kuchni Roberta Sowy, Jakuba Kuronia i Grzegorza Zawieruchy, savoir-vivre dla dzieci według Grzegorza Kasdepke, aranżacje wnętrz z książką w roli głównej, konkursy z nagrodami.
SZCZEGÓŁOWA OFERTA MBP W KIELCACH
Wróćmy jednak przy tej okazji do samego czytelnictwa. Według najnowszych badań Biblioteki Narodowej 39 procent Polaków przyznaje, że w minionym roku przeczytało choć jedną książkę. To trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa. Eksperci podkreślają, że to efekt Nagrody Nobla dla Olgi Tokarczuk. To bez wątpienia również zasługa licznych akcji czytelniczych, festiwali literackich, a także podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe.
Jest jeszcze nowe zjawisko. Polacy traktują e-booki jako ciekawą altenatywę dla książek papierowych. Ich czytelnictwo wskazało 6 procent badanych, a słuchanie audiobooków zadeklarowało 3 procent z nich. Z kolei 6 procent czytelników łączy czytanie ze słuchaniem. Potwierdzają to obserwacje z wcześniejszych badań BN: e-booki i audiobooki nie konkurują z tradycyjnymi książkami papierowymi, ale stanowią ich uzupełnienie.
Po raz pierwszy od 2012 roku listę autorów najchętniej czytanych publikacji otwiera aż trzech pisarzy współczesnych – Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk i Stephen King. W masowym obiegu czytelniczym znajdują się także stale przedstawiciele klasyki literatury pięknej – Henryk Sienkiewicz i Adam Mickiewicz. Przypomnijmy, że powieści Henryka Sienkiewicza niezmiennie od lat królowały na liście „polskich bestsellerów”.
Dostęp do literatury jest łatwiejszy niż kiedykolwiek. Jak widać, nadeszły nowe czasy.
Łukasz Wilczkowski