Wiosną rozpoczyna się szkolny sezon wycieczkowy. Oddziały klasowe wraz ze swoimi wychowawcami snuły dalekosiężne plany wypraw o charakterze edukacyjnym i rekreacyjnym. W obliczu pandemii koronawirusa i obowiązku zostania w domu wszelkie wyjazdy okazały się niemożliwe. Jednak nie musimy rezygnować z możliwości "odwiedzania" wymarzonych miejsc. Placówki kulturalne nie tylko w Polsce, ale z całego świata przenoszą swoją działalność do sieci, dając nam wszystkim możliwość skorzystania z bogatej oferty. Muzeum Historii Polski? Wycieczka do Nowego Jorku? Zasmakowanie Paryża? Może Windsor, Wielki Mur Chiński czy Machu Pichcu? Proszę bardzo! Nigdy wcześniej nie było to takie proste.
Dlaczego o tym wspominamy? Na 18 kwietnia przypadało tzw. "Święto Zabytków". Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, bo tak brzmi pełna nazwa, został ustanowiony przez Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków ICOMOS w 1983 r. oraz wpisany przez UNESCO do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym. W całym kraju tego dnia odbywały się imprezy, które mają na celu przybliżenie tematyki związanej z ochroną i opieką nad zabytkami. W tym roku proponujemy Wam wirtualne wycieczki do wymarzonych miejsc bliskich sercom wielu podróżników.
ŚWIAT
1) Akropol jest wizytówką Aten. Znajdziecie tu najwspanialsze pomniki architektury greckiej, a wśród nich: Partenon, który słynie jako najpiękniejsza świątynia wzniesiona w porządku doryckim, Świątynię Nike, Erechtejon czy Propyleje. A w tle - a jakże - muzyka kojarzona ze słynnym Zorbą.
2) Zwiedzając Paryż, nie należy żałować czasu na Luwr. W porażających wielkością wnętrzach znajduje się ponad 35 tys. dzieł sztuki, które co roku oczarowują 10 milionów turystów. Możesz dołączyć do grona pasjonatów i to nie wstając z fotela. Wystarczy wejść na stronę internetową muzeum i "przespacerować się" korytarzami obiektu, aby zobaczyć choćby "Mona Lisę" czy "Wenus z Milo".
3) A co powiecie na Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii w Madrycie? To jedno z najbardziej znanych muzeów poświęconych sztuce hiszpańskiej. Wystarczy wspomnieć, że znajdują się tu dzieła takich mistrzów jak Salvador Dali czy Pablo Picasso. To kultowe (nie tylko dla Hiszpanów) miejsce stoi przed nami otworem.
4) Miłośnikom sztuki Nowy Jork kojarzy się zapewne z Muzeum Guggenheima. Budynek zachwyca nie tylko swą oryginalną konstrukcją architektoniczną, ale również bogactwem kolekcji malarstwa impresjonistycznego i modernistycznego. To kopalnia inspiracji i świątynia wiedzy o sztuce współczesnej. I Ty możesz się wybrać na wirtualny spacer po tym niezwykłym i pobudzającym wyobraźnię miejscu.
5) Pompeje to miasto zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję Wezuwiusza w 79 roku. Wciąż jednak można podziwiać pozostałości antycznych świątyń, domów mieszkalnych czy łaźni oraz znajdujące się tam fantastyczne freski.
6) Koloseum (Amfiteatr Flawiuszów) to z kolei symbol Rzymu i największy amfiteatr na świecie. Miejsce to jest kojarzone głównie z walkami gladiatorów. Dziś Koloseum udostępnione jest do zwiedzania. Wchodząc do środka, możemy stanąć na trybunach i spróbować wyobrazić sobie krzyczących tubylców. Dziś jednak można tego zasmakować wirtualnie.
7) Krzywa Wieża w Pizie to jedna z najbardziej znanych budowli na świecie. Mówisz - Toskania, kojarzy się to miejsce. Ma 55 m wysokości i jest aż o ponad 4 metry odchylona od pionu. Tu również możesz zajrzeć bez konieczności planowania wyjazdu.
8) Zapraszamy ponownie do Paryża. Tutejszy Łuk Triumfalny upamiętnia wielkie zwycięstwa armii napoleońskiej. Budowla ma 49 metrów wysokości, a na jej wewnętrznych ścianach wykuto nazwy 128 miejscowości, w których toczono bitwy Rewolucji Francuskiej i Wielkiego Cesarstwa. Są tu też nazwiska ludzi zasłużonych na polu bitwy, m.in. generała Dąbrowskiego. Ciekawe? Odwiedź to miejsce koniecznie.
9) Zamek w Windsorze to rezydencja królów angielskich od 1110 roku usytuowana w hrabstwie Berkshire w Anglii. W zamku znajduje się tysiąc pokoi. Choć wszystkich nie sposób zobaczyć, to i tak warto poświęcić chwilę, aby poczuć się przez moment jak członek słynnej rodziny królewskiej.
10) A może Ameryka Południowa? W Peru znajduje się legendarne Machu Picchu. Liczne ogrody, tarasy, fontanny i pałace razem tworzą niesamowity klimat. Te starożytne ruiny zaginionego miasta Inków to marzenie wielu obieżyświatów. Ty tu możesz być już teraz.
Inne wspaniałe miejsce łączy się z kultem religijnym. 38-metrowa statua Chrystusa Zbawiciela spoglądająca ze szczytu granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro to miejsce kojarzące się z Brazylią. Możesz tam być i poczuć się jak prawdziwy zdobywca.
11) Tadż Mahal, znajdujący się w indyjskim mieście Agra, to jeden z siedmiu nowych cudów świata. Mauzoleum wzniesione przez indyjskiego władcę ku czci Mumtaz Mahal – przedwcześnie zmarłej żonie, nazywany jest "świątynią miłości". Zostań w domu i odwiedź to miejsce - kuszące, prawda?
12) Wielki Mur Chiński jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Służył jako wał obronny. W okresie swej świetności budowla liczyła ponad 7600 km długości, do czasów obecnych zachowało się ok. 2400 km. Jest co zwiedzać. Na początek proponujemy wirtualny spacer.
13) Zwiedzenie Piramid w Gizie to marzenie każdego podróżnika. Wystarczy wspomnieć, że to ostatnie ocalałe z listy siedmiu cudów starożytnego świata. Trzy główne słynne piramidy zostały zbudowane w czasie panowania trzech pokoleń egipskich władców: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. No to w drogę...
POLSKA
14) Zawitajmy jeszcze na nasze podwórko. Pasjonuje Cię sztuka animacji? To miejsce jest właśnie dla Ciebie. Muzeum Dobranocek w Rzeszowie to zupełnie wyjątkowa atrakcja na kulturalnej mapie Polski. Tu dobrze czują się dzieci, ale też dorośli. Wspaniała podróż w świat bajek i baśni, barwnych animacji i ciekawostek branżowych czeka.
15) Kopalnia Soli w Wieliczce to prawdziwy fenomen w skali nie tylko Polski, ale i całego świata. Umieszczony na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO obiekt to miejsce, które trzeba zobaczyć. Dla tych, którzy już tam byli, może to być swoista podróż sentymentalna. Niezwykłe solne rzeźby, zachwycające swą przejrzystością jeziora, zapierające dech w piersiach Groty Kryształowe. Pozycja obowiązkowa.
16) Historia to męczące zapamiętywanie dat? Niekoniecznie. Może to być pasjonująca wyprawa do krainy przeszłości. Na swojej internetowej Muzeum Historii Polski w Warszawie udostępnia bowiem szereg materiałów i wystaw, które pozwalają uczniom zanurzyć się w fascynującym świecie tego, co już było, ale pozostaje w związku z tym, co jest.
17) Do wirtualnej wizyty zachęca nas również Zamek Królewski w Warszawie. Dawna siedziba królów Polski to kolebka historycznego dziedzictwa naszego kraju. Wspaniała archotektura, bogactwo eksponatów, związek z dziejami naszego państwa. To musisz zobaczyć.
18) Również Wawel stoi przed nami otworem. Zapewne każdy pamięta z lekcji historii, że to dawna siedziba królów Polski i jedna z najsłynniejszych budowli naszego kraju, która co roku przyciąga ponad milion turystów z całego świata. Korzystając z komputera każdy chętny może zajrzeć do zabytkowych komnat, grobowców i wieży. Można też uczestniczyć w multimedialnych wykładach na temat tego miejsca i jego historii.
19) Łazienki Królewskie w Warszawie to dawna siedziba króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, która przed laty mieściła najwybitniejszych przedstawicieli kultury i nauki w państwie. Tu w Pałacu Na Wyspie król Stanisław August Poniatowski wydawał słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach. Ty także czuj się zaproszony do zwiedzania tego niezwykłego miejsca.
20) Miejscem, które każdy z nas powinien odwiedzić, jest bez wątpienia Muzeum Powstania Warszawskiego. Fotografie zniszczonego miasta, biogramy żołnierzy czy też nagrania wywiadów z uczestnikami powstania. Takie materiały zostały udostępnione na stronie internetowej placówki.
Ktoś powie, że wirtualna wycieczka to nie to samo, co kontakt bezpośredni i będzie miał rację. Oferta online jest jednak niezwykle ciekawa i warto z niej korzystać.
Łukasz Wilczkowski