Gdy nuda zagląda do pokojów naszych dzieci, warto, zanim sięgniemy po telewizję czy internet, zaproponować książkę. Dzięki słowu pisanemu można przybliżyć dzieciom świat, ten na wyciągnięcie ręki i ten pełen fascynujących, magicznych przygód. 2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Dlaczego akurat tego dnia? Wybór nie jest przypadkowy. To właśnie 2 kwietnia urodził się autor najbardziej znanych baśni - Hans Christian Andersen. W ten sposób już od 1967 roku przypominamy, jak ważna jest lektura dla najmłodszych, często niesamodzielnych jeszcze czytelników. Słowa te dziś nabierają szczególnego znaczenia. Walczymy z epidemią, nie wychodzimy z domów, często pracujemy zdalnie, spędzamy więcej czasu z rodziną. To wspaniała okazja, aby zaprzyjaźnić się z książką i dać swojemu dziecku wspaniały prezent - swój czas i obcowanie z literaturą, które jest kapitałem na przyszłość. Nie marnujmy czasu... Do lektury!
Co daje nam czytelnictwo? Czytanie zabiera nas w krainę fantazji, z książką poznajemy świat. Z bohaterami możemy się utożsamiać, przeżywać smutki i radości, współczuć im. Dzięki lekturom wprowadzamy dziecko w świat wartości, emocji, uczymy je nazywać i przeżywać. Książki budzą ciekawość, dzięki nim nasuwają się pytania, ale i można uzyskać wiele odpowiedzi. Oferując dzieciom dobrą literaturę, kształtujemy ich umysły tak, aby miały szansę na świetlaną przyszłość.
Kiedy zacząć czytać dziecku? Im szybciej, tym lepiej. Badania naukowe nie pozostawiają cienia wątpliwości. Głośne czytanie dziecku uczy je kreatywnego myślenia, rozwija język, pamięć, wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, uczy empatii, buduje i umacnia więź pomiędzy nim a rodzicem, bo przecież każda przeżyta razem przygoda bardzo zbliża. Zapewnia też dziecku emocjonalny rozwój, pomaga w wychowaniu, ułatwia naukę w szkole, kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy. Jest najlepszą inwestycją w pomyślną przyszłość dziecka.
Mali czytelnicy są niezwykle wymagający. Co czytać w czasach koronawirusa? Mamy olbrzymi wybór fantastycznych książek dla dzieci - mądrych, ciepłych, dowcipnych. Dla najmłodszych proponuję:
- "Opowiastki dla małych uszu", "Historyjki dla małych uszu" oraz "Długie uszy i małe przygody" Joanny Wachowiak - opowiadania ze zwierzęcymi bohaterami, pięknie napisane, z nutką filozoficzną.
- "Ja chyba śnię", "O czym nie śniło się dorosłym" i "Bartek, Lena i sny" Joanny Wachowiak - problemy małych ludzi w sennej odsłonie, a jak wiadomo we śnie wszystko może się zdarzyć.
- "Opowiadania do chichotania", "Piegowate opowiadania", "Opowiadania z piaskownicy" Renaty Piątkowskiej - przedstawiają świat z perspektywy przedszkolaka, dlatego nawet najbardziej prozaiczna codzienna czynność może rozbawić do łez.
- "Pieski Tereski" i "Kotki Dorotki" Joanny Krzyżanek - niezwykłe, barwne opowiadania z przesłaniem, fantastyczna pozycja do nauki samodzielnego czytania i czytania ze zrozumieniem (w jednej podział kolorami na sylaby, w drugiej - pytania do tekstu na każdej stronie).
- Seria o Basi Zofii Staneckiej - klasyka, przygody inteligentnej, elokwentnej, ciekawej świata dziewczynki i jej rodziny z zabarwieniem humorystycznym.
- "W Robaczkowie" Katarzyny Biegańskiej - mały świat przyrody i wielkie problemy, ważna lekcja ekologii.
- Dla ciekawych świata dzieci polecamy np. serię książek "Opowiem Ci Mamo", z której dzieci dowiedzą się co kryje w sobie świat kotów, psów, samochodów, statków, samolotów... Wszystko w formie obrazkowej.
- Seria "Rok w...", każda książka zawiera 12 rozkładówek, z których każda prezentuje jeden miesiąc z życia... przedszkola, lasu, wsi, miasta. Uczy dzieci opowiadania historii, szukania szczegółów, łączenia faktów.
- "Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych" (praca zbiorowa, wśród autorów gwiazdy: Cezary Harasimowicz, Katarzyna Dowbor, Artur Barciś, Rafał Królikowski) - historie w przystępny sposób tłumaczą problemy dzieci: kłótnia, wiara w siebie, rywalizacja z rodzeństwem.
- Seria "Zaopiekuj się mną" Holly Webb - dzieciaki kochają zwierzęta, te książki opowiadają właśnie o czworonożnych przyjaciołach i ich małych opiekunach. Co więcej można dodać?
- "Piaskowy wilk" Asy Lind (seria) - przemawia do czytelnika słowami najmłodszych, będąc pośrednikiem pomiędzy dzieckiem, a dorosłym. Tych pierwszych ujmuje podobieństwem w myśleniu, a tym drugim przypomina czasy dzieciństwa. Stawia ważne pytania.
"Elmer. Słoń w kratkę" Davida McKee (serii) - uczy tolerancji i radości życia; mówi także o czymś niezwykle istotnym dla każdego - o przyjaźni i potrzebie pomagania sobie nawzajem.
Co roku sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci z całego świata i plakat z mottem. Gospodarzem tegorocznego świętowania miała być Słowenia. List pt. „Głód słów” napisał Peter Svetina, a plakat zaprojektował Damijan Stepančič.
LIST NAPISANY Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA KSIĄŻKI DLA DZIECI
Łukasz Wilczkowski