Czy potrafisz wytłuaczyć znaczenie barw polskiej flagi? Oczywiście, że tak! Nasza flaga jest jedną z najprostszych na świecie. Ma tylko dwa kolory: biały i czerwony. Nawiązuje ona do średniowiecznego herbu Polski - białego orła na czerwonej tarczy. W heraldyce biel oznaczała wodę, a więc czystość duchową, a czerwień symbolizowała ogień i krew. Większość flag państwowych to skrupulatnie zaplanowane projekty mające historyczne uzasadnienie. Są jednak takie, które budzą nasze zdziwienie. Cudowronek na czerwonym tle? Trójkątna ze słońcem i księżycem? Z przyprawą do pasztetu? Z klonowym liściem? Moment, a dlaczego w tym gronie znalazła się powszechnie znana flaga Kanady? Koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł i książkę pt. "Flaga na maszt. Przewodnik po flagach z całego świata" Roberta G. Fressona.
Wśród 194 państw świata są takie, których flagi tworzą nietypowe kompozycje, mają ciekawe znaczenie lub niosą ze sobą wróżbę. Oto kilka ciekawostek.
1. Nepal to jedyny kraj na świecie, który nie ma czworokątnej flagi. Dlaczego? Ponieważ w swym kształcie nawiązuje do tradycyjnych chorągwi azjatyckich. Dwa trójkąty oznaczają dwie wielkie religie - hinduizm i buddyzm oraz górujące nad Nepalem szczyty Himalajów. Z kolei Księżyc i Słońce początkowo symbolizowały rody króla (co jest już nieaktualne, ponieważ monarchia została zniesiona) i premiera, a także życzenie, by naród mógł trwać tak długo jak te dwa ciała niebieskie.
2. Trzy razy w ciągu trzydziestu lat Seszele zmieniały swoja flagę. Każda z tych zmian wiązała się z politycznym wydarzeniem. Pierwsza z odzyskaniem niepodległości, druga z przejęciem władzy przez Alberta Rene na drodze zamachu stanu, trzecia, obecna flaga Seszeli, powstała trzy lata po pierwszych wielopartyjnych wyborach w kraju. Dlaczego jest aż tak kolorowa? Umieszczone we fladze pasy reprezentują młody, dynamicznie kroczący ku przyszłości naród. Niebieski obrazuje niebo i morze, które otaczają Seszele, żółty to słońce, czerwony symbolizuje mieszkańców i ich determinację w budowie społeczeństwa żyjącego w zgodzie i miłości, biały pas reprezentuje sprawiedliwość, a zielony to ziemia i środowisko naturalne.
3. Flaga Papui Nowej Gwinei podzielona jest po przekątnej na dwa trójkąty. U góry jest czerwone tło, a na nim wizerunek żółtego cudowronka, rajskiego ptaka, zamieszkującego Papuę. Ta część flagi symbolizować ma odzyskanie przez kraj niepodległości. Na dole: barwa czarna i Krzyż Południa - najmniejszy gwiazdozbiór nieba. W tym przypadku symbolizuje powiązania kraju z Australią i innymi państwami południowego Pacyfiku.
4. Saint Lucia to państwo w Ameryce Środkowej na Morzu Karaibskim, na wyspie o tej samej nazwie. Jego flagę zdominował kolor błękitny. Nieprzypadkowo, bo to symbol wód i wierności. Trójkąt na środku jest barwy żółtej symbolizującej blask słońca i wróżbę pomyślności dla kraju. Znajdujący się nad nim czarny grot strzały i jego biała obwódka swoimi kolorami oznaczają współistnienie w państwie różnych ras. Kształt trójkątów przypominać ma dwa wzniesienia pochodzenia wulkanicznego znajdujące się w południowo- zachodniej części wyspy: Gros Piton i Petit Piton, które w 2004 roku wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Trójkąt to również znak nadziei.
5. Grenada jest państwem położonym na wyspie o tej samej nazwie, należącej do Małych Antyli na Morzu Karaibskim. Flaga składa się z trzech barw: czerwonej, żółtej i zielonej. Pierwsza symbolizuje odwagę, druga - słońce, a trzecia to oznaka harmonijnego życia. Symbol widniejący po lewej stronie flagi to... gałka muszkatałowa. Jej znak nawiązuje do faktu, iż Grenada jest drugim na świecie dostawcą tej przyprawy. Gwiazdy oznaczają podział administracyjny tego państwa na tzw. parafie.
6. Bhutan zwany jest także Krainą Smoka. Stąd na fladze tego państwa widnieje wizerunek bezskrzydłego smoka. Ma on swoją nazwę - Druk. Dlaczego jest biały? Ma to symbolizować czystość i lojalność, a także zjednoczenie pomiędzy wszystkimi różniącymi się etnicznie i językowo mieszkańcami Bhutanu. Tło, na którym spoczął Druk, stanowią dwa trójkąty: żółty i pomarańczowy. Pierwszy ma oznaczać monarchię, autorytet króla i lojalność, a drugi - dominującą tam religię, czyli buddyzm.
7. Na tle skrupualatnie dopracowanych i pełnych symboli flag, w których każda gwiazdka i każdy pasek coś oznaczają, bardzo ciekawie wypada flaga Kanady. To projekt historyka George'a Stanley'a. Jest ona biało-czerwona, bo te barwy zostały uznane przez króla Jerzego V w 1921 roku za narodowe. Czerwony symbolizuje Anglię, a biały Francję. Liść klonu jest czerwony, a nie zielony, bo to jego pierwszy kolor po wiosennym pączkowaniu i ostatni, przed jesiennym opadem. Klon to symbol Kanady. Ale dlaczego ma 11 wierzchołków, skoro w rzeczywistości ma ich znacznie więcej? To... czysty przypadek. 11 rogów nic nie oznacza. Projektant po prostu uznał, że tak będzie ładnie trzepotał na wietrze, a główni zainteresowani przyznali mu rację. Poszukiwacze symboli i głębi w każdym szczególe mogą czuć się zawiedzeni.
Łukasz Wilczkowski