DZIEŃ MATKI, święto TYCH KOBIET, które są pod wieloma względami wyjątkowe i jedyne na świecie. Wychowują nas, troszczą się o nasze zdrowie, bezpieczeństwo, uczą, jak żyć i przede wszystkim - bezinteresownie kochają. Chętni uczniowie z klasy VI "a", pod okiem polonistki - Wiolety Smelcerz, postanowili uczynić swoje Mamy bohaterkami komiksów. Oto efekty ich pracy.
MAMY BOHATERKAMI KOMIKSÓW
"ZERÓWKA": RODZINNE ZAJĘCIA I ZABAWY
Najbliższym otoczeniem malucha jest dom, autorytetem rodzice, a pierwsze zabawy wynikają z obserwacji bliskich. Zabawa w "dom" to klasyka dziecięcej aktywności. Bystry obserwator przygotowywanie posiłków uważa za bardzo ważne zajęcie, a sprzęt gospodarstwa domowego za wręcz “magiczny”. Dlaczego o tym piszemy? Dziś uczniowie "zerówki", którzy już mają swoje domowe obowiązki, zastanowią się, jakie niebezpieczeństwa czyhają na tych, którzy niewłaściwie korzystają ze sprzętu znajdującego się w domu. Jak wiemy, pomaganie rodzicom jest niezwykle ważne, ale najważniejsze jest zawsze bezpieczeństwo. Co ciekawe, bohaterem dnia w "zerówce" będzie robot. Zapraszamy do wspólnej pracy.
Temat dnia (29.05.2020 r.): Rodzinne zajęcia i zabawy.
Propozycje zadań do wykonania przez dzieci:
1. „Robot” – zabawa logopedyczna. Rodzic opowiada historyjkę o robocie i zachęca dziecko do naśladowania wydawanych przez niego odgłosów.
Mam wspaniałego wielofunkcyjnego robota. Bardzo pomaga mi w kuchni i w domowych porządkach. Świetnie kroi warzywa (mówi: bżżżż, a dziecko powtarza), szatkuje kapustę ( ciach, ciach), robi soki (chlup, chlup), ubija mięso na kotlety (pach, pach). Potrafi zamiatać podłogę (szu szu szu). Umila także czas śpiewaniem (śpiewają la la la). I wiesz co? On mówi. Ale bardzo, bardzo dziwnie. Posłuchaj tylko (rodzic mówi: Dzień do-bry je-stem ro-bo-tem ma-mu-si i bar-dzo lu-bię po-ma-gać jej w pra-cy). Czy zrozumiałeś/zrozumiałaś, co powiedział robot?
Rodzic podaje inne słowa podzielone na sylaby i prosi dziecko o ich syntezę. Następnie dziecko może podawać własne przykłady wyrazów.
2. „Roboty od brudnej roboty” – wdrażanie do bezpiecznego korzystania z urządzeń AGD. Dziecko wymienia nazwy urządzeń gospodarstwa domowego, z których korzystają jego rodzice. Zastanawia się, jakie zagrożenia mogą ich spotkać, jeśli będą nieprawidłowo wykorzystywać te urządzenia (np. porażenie prądem, uszkodzenia ciała, zatrucie detergentami, groźba poparzenia lub pożaru itd.)
2. Wykonanie zadania w karcie pracy (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 4, str.43).
3. „Roboty” – zabawa z elementem dramy. Rodzic zachęca do wyprawy na planetę zamieszkałą przez roboty, na której dzieci uczą się poruszać oraz mówić w języku robotów. Rodzic demonstruje powolne, kanciaste ruchy. Prosi dziecko o wykonanie kilku kroków do przodu, w tył, przywitanie się, jak również dopinguje do odtańczenia radosnego tańca robotów.
4. „Zabawy z robotem” – doskonalenie percepcji wzrokowej (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 4, str.44).
5. „Robot” – wykonanie pracy plastyczno-technicznej. Dziecko wykonuje robota według własnego pomysłu, wykorzystując posiadane w domu materiały plastyczne. Może wykorzystać również plastikowe butelki, rolki po papierze toaletowym, tekturowe pudełka, nakrętki, plastikowe kubki itp.
Aneta Gawlik
Propozycje zajęć z religii:
Obejrzenie filmu animowanego: "W imię Jezusa. QUO VADIS"
Tomasz Górka
"LEŚNE SKRZATY" I RODZINNE OBOWIĄZKI
Kiedy należy włączyć dziecko w domowe obowiązki? Jak najszybciej - nie bez przyczyny przekonują eksperci. Maluch wiele potrafi i ma szczerą chęć pomagania. Im szybciej wyrobi w sobie przekonanie, że jest w stanie zrobić coś na rzecz całej rodziny, tym lepiej. A i satysfakcja z działania nie jest bez znaczenia. Dziś "Leśne Skrzaty", pozostając w kręgu zagadnień rodzinnych, zastanowią się, jak mogą pomóc mamie i tacie i co sprawiłoby im wielką radość. A może wspólna wyprawa na wiosenną łąkę? Pomysł godny rozważenia, prawda?
Temat dnia (29.05.2020 r.): Kiedy jesteśmy dla siebie jak rodzina?
1. Nasz taniec – swobodny taniec przy muzyce.
Dzieci wycinają z bibuły w różnych kolorach dowolną liczbę pasków i związują gumką recepturką. Po wykonaniu zadania odtwarzamy muzykę, a dzieci za pomocą gestów i ruchu pasków bibuły wyrażają naturalne emocje podczas tańca.
2.Mamo, mamo, zobacz! – słuchanie opowiadania „Zobacz, mamo!” Magdaleny Ledwoń.
Rozmowa na podstawie wysłuchanego opowiadania.
Dzieci zastanawiają się, dlaczego mamusia nie ucieszyła się z niespodzianek przygotowanych dla niej przez synka.
Próbują powiedzieć, co Króliczek powinien zrobić, żeby mama cieszyła się jednak z prezentu, który od niego dostała.
Prosimy, żeby dzieci zastanowiły się, czy im też czasami zdarza się zrobić coś, co zamiast ucieszyć mamę, sprawia jej przykrość.
Dzieci ustalają, dlaczego tak się dzieje (bo np. jesteśmy nieuważni, przysparzamy mamie pracy) i co należy wtedy zrobić (np. przeprosić, porozmawiać, przytulić się, pomóc w sprzątaniu).
3. "Tatuś" – rozmowa na temat sposobów pomagania rodzicom. Czytamy dzieciom opowiadanie następnie zadajemy pytania:
- O co tata poprosił Jacka?
- Dlaczego potrzebował ciszy?
- Czy Jacek pomógł tacie?
- Co Jacek zrobił, aby w domu była cisza?
- Czy tata był zadowolony z pomocy Jacka?
- W jaki jeszcze sposób dzieci mogą pomóc swoim rodzicom?
- Jak wy pomagacie rodzicom?
4. Majowa łąka dla mamy – burza mózgów.
Rozmawiamy z dziećmi na temat majowej łąki, pokazujemy ilustrację, zadajemy pytania:
- Co się może znaleźć na majowej łące?
- Jak pachnie majowa łąka?
- Czy ją słychać? Jeśli tak, to jak i dlaczego?
- Jakiego koloru jest majowa łąka?
Dzieci oglądają ilustracje przedstawiające mieszkańców łąki.
Dokonują analizy słuchowej wyrazów: dzielą na sylaby, artykułują głoski w nagłosie (na początku). Wyszukują rymy do wyrazów związanych z łąką.
Dla chętnych dzieci można podać jeszcze inne przykłady zwierząt czy roślin.
5. Łąka i jej mieszkańcy – zagadki.
6. Zapoznanie z literą T, t oraz cyfrą 8. Wykonanie kart pracy: 1,2,3,4,5.
6.Moja wesoła rodzinka – zaznajomienie z piosenką.
Ewelina Straż
"WESOŁE ŻABKI": MUZYKA JEST WSZĘDZIE
Muzyka odgrywa ważną rolę we wszechstronnym rozwoju dziecka, a wiek przedszkolny to najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z nią w roli głównej. "Muzyka jest jak powietrze, jest wszędzie: i w Tobie, i we mnie, i w zbożach na wietrze". "Wesołe Żabki", nadstawcie uszu, czy ją teraz słyszycie? Muzyka pełni wiele funkcji - pomaga wyrażać siebie, wyciszyć kipiące emocje, pobudzać wyobraźnię, lepiej rozumieć innych i zapamiętywać istotne chwile naszego życia. Obcowanie z nią jest po prostu przyjemne. A czy muzykę można namalować niczym pejzaż? Dla "Wesołych Żabek" próba uwiecznienia melodii w formie plastycznej może być niesamowitą przygodą.
"ZERÓWKA": MÓJ DOM, MOI NAJBLIŻSI, NASZ WSPÓLNY CZAS
Nikt tak nie doceni domu jak dzieci. Bez względu na to, jak długo w nim pozostaną, przez całe życie będą niosły wyobrażenie domu na wzór tego, który rodzice stworzyli dla nich. Warto, aby fundamentem było poczucie bezpieczeństwa i miłość oraz wzajemne zrozumienie, zaufanie i cierpliwość. A jak swoje domy widzą uczniowie "zerówki"? Co zauważają w jego otoczeniu? Co sprawia, że stawiają własne rodziny na pierwszym miejscu? Pytania mnożą się same, a odpowiedź może być prostsza niż się wydaje. Bo wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej.
Temat dnia: Rodzinne zajęcia i zabawy.
Propozycje zadań do wykonania przez dzieci:
1. „Co lubimy robić razem” – zagadki pantomimiczne. Dziecko zastanawia się, co lubi robić w domu razem z rodzicami. Następnie przedstawia ulubione czynności za pomocą mimiki, gestów. Członkowie rodziny odgadują, jaka to czynność.
2. „Mój dom jest …” – zabawa słowna metodą niedokończonych zdań. Dziecko kończy kolejne zdania: Mój dom jest …, W moim domu często…, Dom to miejsce gdzie…, Zawsze w moim domu mogę…
3. „Cyferkowe kręgle” – zabawa matematyczna doskonaląca umiejętność wyznaczania wyniku dodawania. Dziecko przygotowuje dziesięć kręgli. Może użyć gotowych zabawek lub zrobić je wraz z rodzicem z plastikowych butelek. Każdy kręgiel powinien mieć naklejoną lub narysowaną flamastrem cyfrę od 1 do 5. Dziecko rzuca piłką, a następnie dodaje do siebie cyfry z przewróconych kręgli. Dziecko może prowadzić dokumentację, zapisując działania dodawania na kartce.
4. Wykonanie zadań w karcie pracy (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 4, str. 41 i 42).
5. „Mój dom” – wykonanie pracy plastycznej. Dziecko rysuje swój dom oraz to, co znajduje się w jego otoczeniu (drzewa, trawa, kwiaty, chmury, słońce itp.). Koloruje rysunek zwracając uwagę na nieprzekraczanie konturu oraz użycie wielu kolorów kredek i zapełnienie całej powierzchni kartki.
Aneta Gawlik
"WESOŁE ŻABKI" W KRAINIE MUZYKI
Żyjemy w świecie pełnym dźwięków. Kształtowanie wrażliwości na bogactwo, różnorodność i piękno otaczającej nas rzeczywistości, w którym cisza stanowi tylko dopełnienie, konieczna przerwę, chwilę odpoczynku i „tło” dla muzyki i słowa, jest niezwykle ważne. Dziś "Wesołe Żabki" wsłuchają się w dźwięki wydawane przez niektóre instrumenty i zastanowią się, czym dla przedszkolaków jest muzyka i z czym ona się kojarzy. A czy mówi Wam coś hasło: muzyczka z patyczka? Przekonajcie się, że to także jest możliwe.
"LEŚNE SKRZATY" I RODZINNE PRZYGODY
Nie ma nic lepszego niż przygody na świeżym powietrzu w gronie najbliższych. Wspólne rodzinne wyjścia, które sprawią, że dorośli i mali odkrywcy będą równie szczęśliwi. Dni pełne przygód, najróżniejszych aktywności i zabawy oraz czas dla siebie, by nabrać energii. Brzmi kusząco? Dziś "Leśne Skrzaty" pomyślą nie tylko o tym, co można robić z mamą i tatą w zaciszu domowym, ale także o tym, jak zamienić aktywność w gronie ukochanych osób w prawdziwą przygodę. Do osiągnięcia poczucia szczęścia naprawdę nie trzeba wiele.
Temat dnia (28.05.2020 r.): Przygody dużych i małych rodzin w akcji.
2. Wycieczka rowerowa – ćwiczenie mięśni brzucha.
Dzieci leżą na plecach, pod każdą stopą trzymając np. woreczek, skarpetkę itp. Naśladują jazdę na rowerze, próbując utrzymać woreczki palcami.
3. Co robią rodzice? – zabawa słownikowa.
Pokazujemy dzieciom obrazki przedstawiające różne czynności domowe wykonywane przez rodziców: wycieranie kurzu, pranie, gotowanie, odkurzanie, trzepanie dywanów, prasowanie, szycie, naprawa szafki, naprawa kranu, pomaganie dzieciom w lekcjach itp.
Dzieci wymieniają czynności przedstawione na obrazkach.
Informujemy dzieci, że ich rodzice mają bardzo dużo zawodów, bo wykonują w domu czynności, które inni wykonują w pracy.
Pytamy dzieci:
- Jak nazywa się zawód osoby, która pierze ubrania i pościel? (praczka)
- Jak nazywa się zawód osoby, która naprawia kran? (hydraulik)
- Jak nazywa się zawód osoby, która szyje ubrania? (krawiec/krawcowa)
- Jak nazywa się zawód osoby, która uczy dzieci? (nauczyciel/nauczycielka)
- Jak nazywa się zawód osoby, która naprawia meble? (stolarz).
Dzieci dochodzą do wniosku, że ich rodzice potrafią wykonać wiele czynności i należy im w tym pomagać, ponieważ robią to dla wszystkich w rodzinie.
3. Nasze rytmy – zabawa w rytmy.
Dziecko ma przed sobą garść np. białej fasoli oraz grochu. Osoba prowadząca układa przed sobą prosty rytm, np. dwa ziarna fasoli, jedno ziarno grochu. Prosimy, aby dzieci ułożyły taki sam. Następnie wymyślamy inne rytmy, a dzieci je odtwarzają we właściwej sekwencji.
4. Dom z klocków – zabawa matematyczna.
Dzieci budują dom według instrukcji podanej przez osobę prowadzącą zabawę np. Zbudujcie dom z 15 czerwonych klocków, 9 niebieskich, 11 żółtych oraz 15 zielonych. Można zbudować kilka domów.
Ewelina Straż
UCZNIOWIE KLASY II"B" Z ŻYCZENIAMI DLA SWOICH MAM
- 9
Dzień Matki obchodzony jest w Polsce 26 maja, a historia tego święta sięga w naszym kraju lat przedwojennych. W tym szczególnym dniu mamy obdarowywane są kwiatami, słodkościami i własnoręcznie wykonanymi laurkami. Najważniejsze są jednak dobre słowo i sama pamięć, które są dowodem miłości i szacunku. Z ust dzieci, tych młodszych, ale i starszych, a nawet tych od dawna dorosłych, płyną pod adresem mam serdeczne życzenia i podziękowania za gorące serce, opiekę oraz trud włożony w wychowanie. A jak ten dzień wyglądał w domach uczniów klasy II”b”? Mamy możliwość się przekonać. Zapraszamy do "zwiedzenia" galerii zdjęć.
Chociaż czasy się zmieniają, a nawet przychodzą trudne chwile, to na szczęście są rzeczy, które są niezmienne. Mama jest osobą, która zawsze potrafi pocieszyć i przytulić, powodując, że choć na chwilę znikają wszystkie troski, a kłopoty i smutki wydają się błahostkami. To ona jest pierwszym i najważniejszym nauczycielem w życiu. Dlatego zasługuje na słowa pełne miłości. Nie tylko w kalendarzowe święto wszystkich mam.
"ZERÓWKA": ZAWODY NASZYCH BLISKICH
Rodzice, oprócz tego, że wychowują swoje dzieci, często też pracują zawodowo. Przy tym starają się znaleźć czas na realizowanie swoich pasji. Już sam ten fakt budzi podziw synów i córek. I słusznie. Dziś tematem dnia w "zerówce" będą zawody wykonywane przez najbliższych. To także okazja, by udowodnić, że praca każdego człowieka zasługuje na szacunek i wdzięczność. Choćby za czas, który ktoś poświęcił, by nauczyć dziecko czytać czy za energię, którą ktoś inny włożył, byśmy mieli świeży chleb co rano. Przykładów można mnożyć. Wniosek? Każda praca jest ważna, bo ma ona wpływ na życie tak wielu ludzi.
Temat dnia (27.05.2020 r.): Zawody naszych bliskich.
Propozycje zadań do wykonania przez dzieci:
1. „Gdzie pracują moi najbliżsi?” – wypowiedzi na określony temat. Dziecko opowiada, jaki zawód wykonują jego rodzice oraz gdzie pracują. Opisuje czynności związane z ich profesją, a także wyjaśnia, dlaczego ten zawód jest pożyteczny dla innych.
2. „Ciekawe zawody” – omówienie zdjęć na karcie pracy. Dziecko nazywa zawody przedstawione na ilustracjach w „Karcie pracy”, wylicza czynności wykonywane przez przedstawicieli danej profesji. Dziecko układa po jednym zdaniu, związanym z każdym zawodem (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 4, str. 39).
3. „Narzędzia potrzebne do pracy” – ćwiczenie w porządkowaniu na karcie pracy (Kolekcja sześciolatka, karta pracy 4, str. 40).
4. „Dzielny strażak” – zabawa z elementem równowagi. Rodzic przygotowuje trasę slalomu, na końcu ustawia pojemnik z pluszakami. Dziecko „strażak” biegnie slalomem, wyjmuje z pojemnika jedną maskotkę i szybko wraca na linię startu. Zostawia maskotkę (w drugim pojemniku) i kontynuuje bieg po kolejną maskotkę. W drugiej rundzie odnosi po klei zabawki na miejsce (do pierwszego pojemnika) również pokonując slalom.
5. „W jakim zawodzie chciałbyś/chciałabyś pracować w przyszłości?” – praca plastyczna. Dziecko przedstawia zawód, który chciałoby wykonywać, gdy dorośnie – wykonuje pracę dowolną techniką: np. rysuje kredkami, maluje farbami, robi wydzierankę z kolorowego papieru.
Aneta Gawlik
Propozycje zadań z języka angielskiego:
Farm animals:
Anna Mięsikowska
Propozycje zadań z religii:
Obejrzenie filmu animowanego o zesłaniu Ducha świętego.
Tomasz Górka
"LEŚNE SKRZATY": RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA!
"Kiedy rodzina jest w komplecie, jest tak radośnie, jest tak bezpiecznie. Bo kto rodzinę fajną ma, ten jest szczęśliwy tak jak ja" - mówi zwrotka znanego wiersza dotyczącego rodziny. Dziś "Leśne Skrzaty" staną przed wyzwaniem, aby nauczyć się go na pamięć. W nostalgiczny klimat wprowadzi dzieci przeglądanie albumów rodzinnych. Niemal każde zdjęcie, które tu się znalazło, ma ogromną wartość sentymentalną, historyczną, niekiedy artystyczną. Tym większą, im jest starsze. Tym większą, im ważniejsza chwila uwieczniona. Warto, by maluchy wiedziały jak najwięcej o swojej familii.
Temat dnia (27.05.2020 r.): Rodzina jest najważniejsza!
2. Nauka wiersza pt. „ Moja rodzina” na pamięć.
3. Kolorowa sól – zabawa badawcza.
Pokazujemy dzieciom sól i zadajemy pytania:
- Czy wiecie, co to jest?
- Jak pachnie? Jak smakuje?
- Czy wiesz, co zrobić, aby zafarbować sól na różne kolory?
W zależności od odpowiedzi próbujemy zafarbować sól według propozycji dzieci. Gdy czynność ta się nie udaje (soli nie można zafarbować farbami, mazakami i kredkami), pokazujemy dzieciom kredę i zapraszamy do wspólnego barwienia.
Dzieci wsypują sól do miseczek i wybierają kolor kredy.
Następnie pokazujemy, że kiedy rysujemy kredą po soli, sól zmienia swoją barwę. Kiedy dzieci wykonają zadanie, wsypują sól do buteleczek, tworząc barwny obrazek (w zależności od rodzaju kredy sól może uzyskiwać różne natężenie barwy).
4. „Miłe chwile z mamą”- rozmowa kierowana.
Proszę wziąć album ze zdjęciami i porozmawiać z dzieckiem na temat zdjęć. Kto jest na zdjęciu. Co przedstawia zdjęcie (uroczystość rodzinną, wspólne wakacje itd.), jeżeli dziecko było za małe i nie posiada informacji o zdjęciu proponuję dziecku przybliżyć tematykę fotografii.
5. „Idziemy na spacerek” – zabawa ruchowa
6. Wykonanie kart pracy: 1, 2. Dzieci mogą rysować po śladzie i kolorować obrazek, wypełniać kwiat plasteliną.
Ewelina Straż
"WESOŁE ŻABKI": RODZINA W AKCJI
Zapewne każdy z nas widział drzewo genealogiczne dynastii królewskich czy rodów arystokratycznych. A dlaczego nie utrwalić historii własnej rodziny? Warto poznać swoje korzenie i wiedzieć, skąd się wywodzimy, skąd pochodzili nasi przodkowie oraz czym się oni zajmowali. Dziś próbę stworzenia takiego niezwykłego drzewa podejmą przedszkolaki z grupy "Wesołe Żabki". Pomocne w tej misji zapewne będą rodzinne zdjęcia. A na deser zadania z języka angielskiego. Zgadniecie, jaki temat będzie królował tym razem? Oczywiście - my family.
WSPOMNIEŃ CZAR, TAK RODZINNIE BYŁO W STYCZNIU...
Przed laty rodziny wielopokoleniowe stanowiły normę. Nestorzy rodu spędzali jesień życia przy swoich dzieciach, pomagając w utrzymaniu domu i opiekując się najmłodszym pokoleniem. Ich doświadczenie po dziś dzień jest skarbem wykorzystywanym w procesie wychowania dzieci. Przy okazji świętowania razem ze wszystkimi mamami wspominamy styczniowe spotkanie. Było ono wyjątkowe, gdyż przy okazji celebrowania, jak ważni są Babcia i Dziadek, cieszyliśmy się z całej rodziny. Duża, silna familia, w której każdy czuje, że jest na swoim miejscu, bo każdy jest potrzebny, to jest prawdziwa wartość bez względu na czasy. Zapraszamy na podróż wehikułem czasu i odświeżenie sobie występu naszych "trzecioklasistów", którzy pod batutą wychowawczyni Joanny Śliwy i przy współpracy nauczyciela wspomagającego Katarzyny Bandury stworzyli coś niezwykłego. Przedstawienie, które połączyło wszystkie pokolenia - od najmłodszych - na scenie, po nestorów rodu - ocierających niejedną łzę - na widowni. Wszystkich symbolicznie zjednoczyła w murach naszej szkoły miłość i wdzięczność za to, że po prostu jesteśmy sobie potrzebni.
"PRZEPRASZAM, SMOKU", CZYLI O MOCY KULTURY OSOBISTEJ W "ZACZYTANEJ KWARANTANNIE". CZYTA: DAGMARA WIĘCKOWSKA
Wraca "Zaczytana kwarantanna". Dziś gościmy w niej rycerza, którego orężem była kultura osobista i smoka, dla którego od zwyczajowego dla jego gatunku siania postrachu ważniejsze były dobre maniery. Ten nietypowy, bo łamiący stereotypy duet jest bohaterem znanego od pokoleń wiersza Wiery Badalskiej pt. "Przepraszam, smoku". Jaką moc mają "magiczne słowa": proszę, przepraszam, dziękuję? Co możemy zdziałać, nie zapominając o nich w codziennych kontaktach? Posłuchajmy bajki i wyciągnijmy wnioski. Czyta dla nas Dagmara Więckowska.
JAK UCZNIOWIE "ZERÓWKI" NASŁUCHIWALI, CO W TRAWIE PISZCZY
- 35
Przyroda to niesłychanie zróżnicowany, skomplikowany i precyzyjny "mechanizm". Mamy ją na wyciągnięcie ręki, ale często nie dostrzegamy jej walorów i nie rozumiemy jej istoty. Jak to zmienić? Wystarczy wybrać się na pobliską łąkę, kucnąć i posłuchać, co w trawie piszczy. Docenić piękno rozmaitych przejawów życia to pierwszy krok do refleksji, jak można je ocalić. Takie klimaty panowały w naszej "zerówce" w minionym tygodniu. Uczniowie - jak widać na prezentowanych zdjęciach - nie marnowali czasu, a ich zaangażowanie i skrupulatność przyniosły wspaniały plon. Pełna barw i rozmaitych wymiarów wiosenna łąka to skarbnica wiedzy. Warto korzystać z tego dobrodziejstwa. Fascynujący świat jest tak blisko.
TYDZIEŃ "WESOŁYCH ŻABEK" NA WIOSENNEJ ŁĄCE
- 37
Jak fascynująca i pobudzająca zmysły jest wiosenna łąka, wie chyba każdy. Przyroda, która przespała całą zimę, budzi się do życia, a po chwili eksploduje paletą barw i zapachów. Łąka była też "areną" zmagań "Wesołych Żabek". Przedszkolaki z tej grupy przyglądały się z bliska wszelkim żyjątkom budującym swoje mieszkania pośród traw, kwiatów i ziół. Szczególną uwagą otaczały te, od których - mimo że takie małe - można nauczyć się tak wiele. Nie przez przypadek mówi się przecież, że ktoś jest pracowity jak pszczoła albo mrówka. Tą cechą legitymują się także nasze "Żabki". Dowód? Zapraszamy do odwiedzenia galerii. Na zdjęciach widać efekty wytężonej pracy i oczywiście zadowolone z nich dzieci. Brawo.
NASZ POLONISTA PONOWNIE NAJLEPSZY W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE!
W żargonie sportowym mówi się, że najtrudniej jest obronić tytuł, który się wcześniej wywalczyło. Podobnie jest w różnego typu konkursach, także o charakterze artystycznym. Łukasz Wilczkowski, który na co dzień uczy języka polskiego w Szkole Podstawowej w Sukowie, ponownie święci triumfy na poetyckim polu. Tym razem zdobył 1. miejsce w X Międzynarodowym Konkursie Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła w Tarnowskich Górach! Co ciekawe, nasz polonista w tym prestiżowy konkursie poetyckim najlepszy był również przed rokiem, a w gronie laureatów jest czwarty rok z rzędu. W pokonkursowej antologii, która już jest dostępna w księgarniach, możemy nie tylko przeczytać zwycięski wiersz pt. "O czym milczy kamień", ale także poznać jego profesjonalną recenzję i zobaczyć zdjęcia zwycięzcy sprzed roku z okolicznościowym pucharem.
W tym roku miało być wyjątkowo. Triumfator poetyckiej batalii miał odebrać puchar podczas uroczystej gali zorganizowanej w Wadowicach - w rodzinnym mieście Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Jana Pawła II. Rozstrzygnięcie konkursu miało nastąpić podczas obchodów 100-lecia Jego urodzin i miało być połączone z ogólnopolską promocją pokonkursowej antologii. Niestety, plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa. Gala została odwołana, ale to nie umniejsza wielkiego sukcesu naszego belfra.
Można śmiało powiedzieć, że Międzynarodowy Konkurs Jednego Wiersza o Puchar Wydawnictwa Św. Macieja Apostoła w Tarnowskich Górach to specjalność Łukasza Wilczkowskiego. Wysyła na niego prace od 4 lat. W 2017 roku, zgodnie z ówczesnym regulaminem, przyznano jedynie 1. miejsce, jednocześnie publikując listę artystów walczących do końca o triumf w tej imprezie. W finałowej "siódemce" był polonista z Sukowa. Rok później, zgodnie z nowymi zasadami, wybrano 3 najlepsze prace i przyznano ich autorom miejsca na podium. Tym razem skończyło się 3. lokatą. Jak mówi stare porzekadło: "do trzech razy sztuka". Słowa te znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistości, ponieważ w 2019 roku łupem Łukasza Wilczkowskiego padła główna nagroda tego konkursu. Kluczem do sukcesu okazał się wiersz pt. "Powiedz, że tak". Teraz ponowny triumf przyniósł mu wiersz pt. "O czym milczy kamień".
To niejedyny sukces naszego polonisty w ostatnim czasie. Na przestrzeni minionych miesięcy został również laureatem XII Konkursu Poetyckiego. im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki „Cena miłości ojczyzny” w Radomsku (grudzień 2019 r.) oraz otrzymał nagrodę specjalna w Dąbrowie Górniczej (kwiecień 2020 r.), gdyż jego wiersze zostały nagrodzone na trzech z rzędu ogólnopolskich konkursach pod hasłem "Siedem grzechów głównych". W 2018 roku liryki polonisty z Sukowa przyniosły mu nawet pierwsze miejsce w poetyckich zmaganiach profesjonalnych pisarzy z całej Polski. Za każdym razem jego propozycje były publikowane w pokonkursowych wydawnictwach.
Przypomnijmy, że już wcześniej Łukasz Wilczkowski zaistniał w poetyckim świecie, m.in. zdobywając główne nagrody w X Ogólnopolskim Konkursie „Siedem Grzechów Głównych” i I Wojewódzkim Konkursie „Wielkopostne Refleksje” w Daleszycach oraz wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie poetyckim organizowanym przez MDK "Koszutka" w Katowicach.
Łukasz Wilczkowski publikował swoje wiersze i eseje w kilku antologiach literackich - "Przebieracz i przyjaciele", "Santo subito", "Ogrody Boga", "Naturalne piękno", "Bóg się rodzi", "W Fatimie, u Maryi", "Ty wskazałeś drogę do miłości", "Matka", "Dla Jego bolesnej męki", "Koniec świata 2012", „Z tej perspektywy”, a także w "Poetyckiej poczcie".
ZWYCIĘSKI WIERSZ
"O CZYM MILCZY KAMIEŃ"
a oto oderwał się Kamień od Góry
zrodził się w bólu
zmężniał
i stał się Górą
krople słońca
zabłysły w grani czoła
ab initio
ad patres
nam żywym
gdzie nie spojrzeć
wszędzie Kamień
żebra biodra – Kamień
sukno włócznia zapach krwi
ramiona drzewa – Kamień
modlitwy w szczerbatym ogrodzie
odłogi ciszy
upadek
pierwszy
drugi
trzeci
wiecznie pod ręką
- Kamień
nie wiedzieć kiedy
jak akt strzelisty
na płótnie ust
ciasno spleciony Kamień
pobielony wapnem
według liczby pokoleń
zdobi miejsce spoczynku
i nurt Jordanu
odrzucony przez budujących
nie ostrzega krzykiem
nie podejrzewa brata
nie lęka się ciała
dba o jasność umysłu
otulony w strup powietrza
wraz z tłumem uparcie milczy
elegie
treny
peany
wszystkie słowa tego
Prawa
tylko
kamienne łotry
wołają ociosanych braci
do pustych grot
na skałę zgorszenia
kiedy już dla mnie ziemia
i Kamień
- tak
jestem
szczęśliwy -
tymczasem
módlmy się -
dla obarczonych
kamiennym sercem
o drogę do Damaszku
o niebo
na wieki
wieków
Kamień
"LEŚNE SKRZATY": KOCHAM CIĘ, MAMO!
Jaka jest moja Mama? To proste. Jest najlepsza na świecie - odpowie zapewne każde dziecko. A czy wiecie, co lubią Wasze Mamy? O czym marzą? Tu z kolei Mamy byłyby zgodne. Marzę, by moje dziecko było szczęśliwe - odpowiedziałyby. A może połączyć przyjemne z pożytecznym, tak by i dzieci i dorośli byli zadowoleni? Dziś każdy "Leśny Skrzat" zastanowi się, jak pomóc Mamie i jaki wyjątkowy prezent Jej podarować. Propozycji jest wiele. Ważne, by to, co robimy, płynęło prosto z serca. A okazja ku temu jest wyjątkowa. 26 maja obchodzimy przecież Dzień Mamy.
Temat dnia (26.05.2020 r.): Kocham Cię, mamo!
1. „Głowa, ramiona…”- zabawa ruchowa.
2. Jaka jest moja mama? – rozmowa przy zdjęciach, ilustracjach.
Dzieci wypowiadają się na temat cech fizycznych oraz osobowościowych ich mam, opowiadają, co mama lubi, czego nie, jak spędza swój wolny czas, jak się ubiera, jaki kolor lubi najbardziej.
Są to kolejne wypowiedzi dzieci, które również możemy nagrać.
Proponuję również, aby dzieci przeprowadziły wywiad z mamą na podstawie przygotowanych pytań i wspólne narysowanie odpowiedzi na kartce.
Możemy zadać następujące pytania:
- Jakiego domowego zajęcia najbardziej mama nie lubi?
- W jaki sposób najchętniej wypoczywa?
- Jak najbardziej lubi spędzać czas ze swoim dzieckiem/dziećmi?
- Jakie jest największe marzenie mamy?
- Jaki jest jej ulubiony przysmak?
3. Rodzinny piknik.
Dzieci opowiadają, co widać na obrazku, odpowiadając na pytania:
Ile osób jest na obrazku?
W jakim kolorze mają ubrania poszczególne osoby?
Po co przyjechali oni do parku?
Czy rodzina na obrazku przypomina Twoją rodzinę i dlaczego?
4.Koło fortuny – praca techniczna, wykonanie koła fortuny z przykładami emocji.
Przygotowujemy: koło z grubego kartonu podzielone na 6 części, pinezka, korek, klej, kolorowa strzałka z bloku technicznego, ilustracje obrazujące emocje: złość, radość, smutek, zaskoczenie, zadowolenie, rozczarowanie
Inicjujemy rozmowę:
- Czy wiecie, co to jest koło fortuny?
- Jak wygląda?
- Co można z nim zrobić?
Kładziemy przed dziećmi materiały potrzebne do zrobienia koła.
Na koło naklejają zdjęcia emocji.
Podczas pracy dzieci nazywają emocje i podają przykłady sytuacji (na podstawie własnych doświadczeń), kiedy można się tak czuć, np.
- złość, kiedy mama nie chce mi kupić słodyczy;
- radość, gdy mama przychodzi po mnie do przedszkola.
Na koniec za pomocą pinezki mocujemy strzałkę i koło do korka.
Razem z dziećmi sprawdzamy, czy koło fortuny będzie się obracać.
5. „Jesteś mamo skarbem mym” – nauka piosenki dla mamy.
6. „Jak pomóc mamie?”
Najpierw przyjrzyj się pierwszej ilustracji. Spróbuj powiedzieć, co robią postacie na obrazkach. Pamiętaj, by stosować określenia wskazujące na położenie np.:” „Na pierwszym obrazku….”. Jeżeli skończyłeś, spójrz teraz na drugą ilustrację. Znalazły się tam różne sprzęty. Spróbuj je nazwać. Powiedz, do czego służą i zastanów się, jak mógłbyś pomóc mamie w jej codziennych obowiązkach.
7. Propozycje prezentów dla Mamy:
„Biżuteria”- bransoletki i naszyjniki
Jeżeli Twoja mam lubi biżuterie, to możesz sprezentować jej bransoletkę. Do jej wykonania potrzebować będziesz plastikowej butelki i czegoś do ozdobienia jej np.: kawałka materiały, lakieru do paznokci, koralików, muliny, kordonka.
- „Pudełko z niespodzianką!”
Jeżeli chciałbyś przygotować słodką niespodziankę w pudełku, koniecznie zobacz film. Nie musisz oglądać całości tylko początek. Oczywiście do wykonania pudełka potrzebujesz pomocy kogoś dorosłego.
Do zrobienia czekoladek potrzebować będziesz kilku tabliczek czekolady, bakalii, kolorowej posypki i foremek. Najlepiej jeżeli masz w domu silikonowe foremki, wówczas łatwiej będzie Ci je wyjąć. Możesz wykorzystać również plastikowe łyżeczki.
Jeżeli mama lubi czekoladę, to wydaje mi się, że jest dobry pomysł na prezent dla niej
8. „Porządkujemy i dekorujemy” – porządkowanie swojego pokoju.
Rodzic zachęca dziecko by posprzątało swój pokój (kącik) i udekorowało go np. swoimi pracami plastycznymi, a mamie na pewno zrobi się przyjemnie, że ma w domu małego pomocnika.
9. Wykonanie kart pracy: Policz ze mną 1,2 oraz kart pracy 3, 4.
10. Korona dla mamy – praca plastyczna
Zadaniem dzieci jest zrobienie korony dla mamy z papieru. Pomysł na koronę to inwencja twórcza dziecka, zamieszczam jedynie wzór, który może pomóc w pracy.
Korona będzie potrzebna do zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z dzieckiem i przesłania go do mnie.
11. Powiedź swojej Mamie jak bardzo ją kochasz!
Ewelina Straż
"ZERÓWKA": ŚWIĘTO MAMY NA CO DZIEŃ?
"To dla ciebie bajka, mamo, jestem przecież czarodziejem!" - tak brzmi zakończenie popularnego wiersza, którego uczniowie naszej "zerówki" będą mieli okazję nauczyć się na pamięć. Gdyby naprawdę mieli czarodziejskie moce, ciekawe jakby je wykorzystali, aby umilić czas swoim rodzicielkom. Sposobność, aby snuć takie rozmyślania, jest doskonała. Dziś 26 maja - święto wszystkich Mam. Tego dnia należy pamiętać o życzeniach. Czego życzyć Mamie w jej święto? To podpowie serce. A do tego tradycyjna laurka. Co wy na to?
Temat dnia: Z mamą i tatą.
Propozycje zadań do wykonania przez dzieci:
1. „Bajka dla mamy” – nauka wiersza Heleny Bechlerowej na pamięć. Po wysłuchaniu treści wiersza dziecko odpowiada na pytania: W kogo zmieniło się dziecko?, Jakie kwiaty wyczarował dla mamy czarodziej?, Kto wyszedł z szafy?, W jaki sposób zareagowała mama na czary?. Następnie dziecko uczy się wiersza na pamięć przez rytmiczne powtarzanie. Zmieniając się w dyrygenta, modeluje swój głos, raz mówi normalnie, stonowanym głosem, innym razem wysokim, niczym śpiewaczka operowa, następnie cichutkim, piskliwym. Na zakończenie recytuje wiersz mamie z okazji „Dnia Mamy”.
„Bajka dla mamy”
Mam laseczkę czarodziejską.
Usiądź, mamo, na tapczanie
i nic nie mów, patrz i czekaj,
a zobaczysz, co się stanie.
Stuknę laską, powiem szeptem:
„Niech się zacznie czar dla mamy”.
Już z podłogi rosną, rosnąkolorowe tulipany.
Stuknę w szafę. Drzwi się sameotwierają po cichutku
i już z szafy wyskakujepięć wesołych krasnoludków.
I zrywają tulipany,i przy tobie stają wkoło.
Każdy bukiet ci podaje,a ty śmiejesz się wesoło.
A ty śmiejesz się i dziwisz:
- Tak się w bajce tylko dzieje!
- To dla ciebie bajka, mamo,
jestem przecież czarodziejem!2. „Moje niespodzianki na co dzień i od święta” – rozmowa kierowana. Dziecko zastanawia się, czym zajmują się członkowie jego rodziny, co każdy najbardziej lubi, jaką niespodziankę chciałby dostać. Następnie zastanawia się, jaki prezent można podarować z okazji święta poszczególnych członków rodziny, a także jaki prezent, nie zawsze materialny, można podarować na co dzień. Rodzic przysłuchuje się planom i pomysłom dziecka, zwraca uwagę, że drobne rzeczy czy czynności mogą czasami sprawić większą przyjemność niż materialne prezenty.
3. „Kwiatki dla rodziców” – praca plastyczno-techniczna. Dziecko z „Teczki małego artysty” wytłacza kwiatki: jeden duży i trzy mniejsze. Wypycha dziurki w kwiatkach. Samodzielnie maluje biały kwiatek. Na mniejszych kwiatkach przykleja odpowiednio wycięte zdjęcia własne i rodzeństwa. Za pomocą wstążki przywiązuje małe kwiatki do dużego kwiatka („Teczka małego artysty” – Kwiatki dla rodziców). Dziecko wręcza kwiatki rodzicom.
4. „Dla mamy” – wykonanie laurki lub obrazka dla mamy. Dziecko wybiera i koloruje laurkę lub obrazek konturowy. Zwraca uwagę na nieprzekraczanie linii podczas kolorowania. Wręcza swoją pracę mamie w prezencie.
Aneta Gawlik
"WESOŁE ŻABKI": BO W RODZINIE JEST SIŁA
W maju i czerwcu obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodzin oraz Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca. To czas, w którym dużo rozważamy o najbliższych. Myślimy, jak im podziękować za to, że mają dla nas czas, że są blisko i służą nam pomocą, gdy tego potrzebujemy. U progu nowego tygodnia "Wesołe Żabki" zastanowią się, co mogą zrobić dla swojej rodziny i jak mogą sprawić przyjemność swoim Mamom. Wszakże już we wtorek jest ich święto. Pomysłów jest wiele. Może wspólne gotowanie? Najważniejsze jednak, aby cieszyć się rodziną nie tylko od święta.
JAK "LEŚNE SKRZATY" PRZYGLĄDAŁY SIĘ RÓŻNYM PROFESJOM I WŁASNYM TALENTOM
Człowiek rodzi się z różnymi zdolnościami, a pielęgnowanie ich jest bardzo ważne. Świadomość mocnych stron sprzyja budowaniu poczucia własnej wartości i ułatwia poruszanie się po rynku pracy w życiu dorosłym. Dlaczego o tym wspominamy? Tematem tygodnia u "Leśnych Skrzatów" były nie tylko predyspozycje do wykonywania jakiejś profesji, ale także ciekawe zawody. Kim zostaniesz w przyszłości? Strażakiem? Policjantem? Aktorem? Nauczycielem? Sportowcem? Czas pokaże, ale jedno jest pewne już teraz. Talenty są różne, lecz łączy je to, że warto je rozwijać. A jakie zdolności mają nasze przedszkolaki? Wszelakie. Na potwierdzenie prezentujemy galerię ich prac.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Wszystkie