„Żeby być godnym ich pamięci” - pod takim hasłem Szkoła Podstawowa w Sukowie świętowała 20. rocznicę nadania zaszczytnego imienia Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej. Uroczystą akademię poprzedziła Msza Święta, w której wzięli udział wszyscy związani i zaprzyjaźnieni z placówką – dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, uczniowie i ich rodzice oraz zaproszeni goście i poczty sztandarowe okolicznych szkół. „Mimo że rok szkolny chyli się ku końcowi, zebraliśmy się bardzo licznie, ponieważ czujemy się w obowiązku, aby oddać cześć patronom naszej szkoły – bohaterom ziemi kieleckiej i całej Polski – żołnierzom Armii Krajowej, ludziom, dla których najważniejsza była wolność Ojczyzny i bezpieczeństwo każdego obywatela” - usłyszeliśmy podczas wstępu do części artystycznej.
14 czerwca 2018 roku – to kolejna data, która przejdzie do historii Szkoły Podstawowej w Sukowie. To właśnie tego dnia minęło 20 lat, odkąd nasza placówka nosi imię Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej. Dzieci i młodzież szkolna oraz ich opiekunowie przed szkolną akademią uczestniczyli we Mszy Świętej w Kościele pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski i Świętego Augustyna w Sukowie. Każdy był w odświętnym stroju, każdy miał przypięty do piersi szkolny herb.
Po modlitewnym wstępie nastąpił przemarsz do szkoły. Tam na wszystkich czekały niezapomniane wrażenia. Inscenizacja przygotowana na tę okoliczność miała na celu przypomnienie, że dramat tamtych okrutnych czasów dotykał ludzi bez wyjątku, mających dom, rodzinę, plany na przyszłość, pasję, talent. Na wstępie o bolesnej historii walki o wolność i bogatych dziejach edukacji w Sukowie opowiadali młodzi konferansjerzy – Sylwia Januszek i Diana Mazurczak. W czasie widowiska zgromadzeni goście usłyszeli znane utwory Krzysztofa Kamila Baczyńskiego czy Adama Asnyka oraz te nieco mniej popularne, ale niemniej poruszające. Sceny z partyzanckiego lasu oraz liryki i kompozyce muzyczne połączone zostały w logiczną całość pokazującą ciągłość historii oraz życie w czasie wojny i po wojnie oraz dbałość o to, aby młode, współczesne pokolenie wciąż pamiętało o tym, co musiało się wydarzyć, „abyśmy my mogli żyć”.
Uczestnicy tej wyjątkowej lekcji historii nie kryli wzruszenia i podziwu dla młodych artystów. W roli partyzantów wystąpili: Franciszek Baran, Łukasz Dziewięcki, Szymon Lach, Filip Sobczyk i Michał Jamioł. Piękne kwestie wygłosiły także: Kamila Kwiecień, Marlena Strzębała, Małgosia Szlama, Nikola Rybak, Julia Miszczyk, Marysia Zarębska, Oliwia Mazurczak i Diana Mazurczak. Całość uzupełniły Aleksandra Syska, Agata Sobczyk i Julia Kowalik, które przedstawiły kilka druzgocących faktów z historii naszej ziemi. Zwieńczeniem montażu słowno-muzycznego były odniesienia do współczesności. Dlatego też przeszłość z punktu widzenia dziecka ocenił uczeń klasy pierwszej – Maksymilian Golonka, a na koniec rozbrzmiał utwór Tadka pt. „Milion bohaterów” opowiadający w rytmie hip-hopu o losach żołnierzy AK i ich udziale w budowaniu wolnej Polski. W innej scenie zakochanych zaprezentowali Łukasz Dziewięcki i Oliwia Matałowska. Program ubarwiły występy wokalne. Tu z pomocą przyszli absolwenci. Marysię Zarębską podczas wykonywania utworu pt. „Wrócą chłopcy” wsparł Mikołaj Kępski, który kilka chwil wcześniej wykonał solo piosenkę znaną z filmu „Katyń” pt. „Ostatni list”. Naszemu absolwentowi akompaniowała na gitarze Karolina Grzegorczyk – jego koleżanka… z sukowskiego gimnazjum. Z kolei „Elegię o chłopcu polskim” wyśpiewała Klaudia Adamiec, w której ręce na zakończenie roku szkolnego 2015/2016 powędrowała statuetka „Primus inter pares”.
Niezwykle wzruszające były także kolejne utwory - "Miejcie nadzieję" w wykonaniu Zosi Baran i „Nie pamiętasz” zaśpiewany przez Maję Kobryn. Występ został przyjęty entuzjastycznie, a wykonawcy zasłużenie otrzymali gromkie brawa i usłyszeli mnóstwo komplementów. Choć te czasy znamy tylko z kart podręczników do historii oraz z opowieści, tych którzy ze wzruszeniem podzielili się z nami wspomnieniami o gorzkiej przeszłości, z całą świadomością chcemy żyć tak, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się o zasługach Armii Krajowej, aby pamięć o bohaterstwie żołnierzy była żywa w sercu każdego człowieka. Zawsze będziemy wspominać tych, którzy w czasie II wojny światowej przelali krew, aby przyszłe pokolenia mogły żyć bez piętna dramatycznych przeżyć.
Tego dnia doszło także do symbolicznych gestów – zapłonął znicz pamięci, a pod tablicą pamiątkową delegacja uczniów złożyła wiązankę kwiatów. Zaproszeni goście – władze lokalne na czele z burmistrzem miasta i gminy Daleszyce – Dariuszem Meresińskim oraz byli dyrektorzy szkoły w Sukowie oraz włodarze zaprzyjaźnionych placówek i przedstawiciele Rady Rodziców i związanych z Sukowem projektów (Koło Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszenia „Nasz Suków”) zgodnie przyznawali, że przedstawienie było i piękne, i wzruszające, i – co najważniejsze – pouczające i zapadające w pamięć.