9. listopada 2018 roku o godzinie 11:11 wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy zgromadzili się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Sukowie, aby wspólnie zaśpiewać Hymn Narodowy dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonanie wszystkich czterech zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego" otworzyło okolicznościowy apel, wszyscy zgromadzeni byli odświętnie ubrani, a ich stroje zdobiły biało-czerwone kotyliony. Tym samym dołączyliśmy się do inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej "Rekord dla Niepodległej". Według zgłoszeń, jakie wpłynęły do MEN, w akcji śpiewania hymnu wzięło udział ponad 4 miliony 800 tysięcy uczniów i prawie 470 tysięcy nauczycieli.
Apel z okazji Święta Niepodległości na stałe wpisał się do kalendarza imprez Szkoły Podstawowej w Sukowie. Uroczystość ta była bez wątpienia nie tylko uczczeniem najważniejszego z punktu widzenia Polaków święta narodowego, ale też bodźcem, który skłonił niejednego widza do refleksji na temat naszej historii. Za pomocą słów pełnych nostalgii i refleksji deklamatorzy podkreślali, ile musiało przelać się krwi i łez, zanim 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska stała się ponownie wolna.
Montaż słowno-muzyczny dopełniła choreografia, która pozwoliła oddać ducha czasów, kiedy nasza Ojczyzna była potęgą na europejskiej i światowej scenie oraz tych, gdy agresorzy wyciągnęli ręce po naszą suwerenność i zniknęliśmy na 123 lata z mapy świata. Wychowankowie naszej placówki przywołali bolesną historię naszej Ojczyzny, a swoją postawą przypomnieli, co kryje się pod tak ważną dla Polaków datą. W scenariuszu znalazły się podniosłe wiersze znanych rodzimych poetów oraz pieśni patriotyczne, które dodały przedstawieniu patosu i zmusiły do zadumy nad losami poprzednich pokoleń. Uczniowie uczęszczający do naszej placówki z zainteresowaniem i w skupieniu prześledzili tę szczególną lekcję historii, ale także poczuli, że to święto jest niezwykle radosne i dotyczy każdego z nas, każdego Polaka. Całość uświetniły występy solistek - Zosi Baran, która zaśpiewała utwór "Niepodległa, niepokorna" i Mai Kobryn, w wykonaniu której "Kocham wolność" było zwieńczeniem przedstawienia.
Zanim jednak na scenie zagościli młodzi artyści w sali gimnastycznej rozbrzmiały cztery zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego". Tym samym wzięliśmy udział w inicjatywie „Rekord dla Niepodległej”. W kraju 20 tysięcy przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych zgłosiło się do akcji ogłoszonej przez Minister Edukacji Narodowej oraz Radę Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej.
Kropką nad „i” spotkania było podsumowanie konkursu literackiego. Uczniowie naszej placówki stanęli przed zadaniem, aby wyznać Polsce swoje uczucia i emocje w szczególnej chwili świętowania 100-lecia naszej wolności. Można było napisać list, wiersz lub wybrać inną formę wypowiedzi. Prac konkursowych było dużo, a jury w składzie Aleksandra Górniak-Bandura, Wioleta Smelcerz oraz Katarzyna Bandura mieli twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie uznano, że każdy, kto zdobył się na liryczne wyznanie patriotyzmu, jest zwycięzcą. Teksty uroczyście zapakowała Pani Dyrektor placówki - Małgorzata Bielecka i trafiły one do szkolnego archiwum. Najciekawsze z nich pojawią się na naszej stronie internetowej i profilu na Facebooku.