Zimowe wymówki kończą się wraz z nadejściem wiosny, która niesie za sobą nową energię. Jak wrócić do aktywności fizycznej, aby uniknąć falstartu? Tę wiedzę posiadają "Wesołe Żabki", na które dziś czeka sporo ćwiczeń ogólnosprawnościowych. Potem przyjrzą się wiośnie i jej pogodowym psotom. Kwietniowe opady nie zepsują nikomu humoru, ponieważ staną się pretekstem do zabawy i zdobywania wiedzy. Na koniec podsumowanie pogodnowych informacji w języku angielskim. To będzie dzień pełen wyzwań.
TEMAT DNIA (piątek, 17.04.2020 r.): Tajemnice pogody.
I
Witam Was bardzo serdecznie . Na początek pobawmy się, poruszajmy się i poćwiczymy dla poprawienia naszej kondycji i lepszego samopoczucia. Zapraszam do ćwiczeń.
Każdy z Was teraz zrobi sobie rozgrzewkę przy piosence, którą niektórzy z was na pewno pamiętają. Także zapraszam wszystkich i życzę udanej zabawy.
ZACZYNAMY!
1. Zabawa kształtująca prawidłową postawę ciała:
„Świeci słońce- pada deszcz”
Przygotowanie: dzieci ustawiają się pod ścianą w taki sposób, aby głowa, plecy, pośladki i nogi przylegały do ściany.
Zabawa: na hasło: „Świeci słońce” – dzieci biegają swobodnie po obwodzie koła, na sygnał dźwiękowy (klaśnięcie) i hasło: „Pada deszcz” – ustawiają się pod ścianą.
Marsz:
Marsz po obwodzie koła ze zwróceniem uwagi na wysokie podnoszenie kolan. Dziecko maszeruje po obwodzie koła z możliwie jak najwyżej uniesionymi kolanami. Pamiętajmy, aby zwrócić uwagę nad prawidłową postawą ciała ( plecy proste, ręce wzdłuż ciała, oczy dziecka patrzą przed siebie)
Ćwiczenia mięśni, stóp i goleni:
„Podaj piłkę”
Przybory: mała piłka. Przygotowanie: dzieci siadają w siadzie zgiętym z podporem na obwodzie koła. Zadanie: dzieci chwytają piłkę podeszwową częścią stóp, a następnie przekazują współćwiczącemu tak, aby piłka nie dotknęła ziemi. Piłka krąży zgodnie z ruchem wskazówek zegara, po obwodzie koła.
Ćwiczenie celności:
Rzut do celu, dzieci celują woreczkami ( woreczek możemy zastąpić małą piłeczką lub kulą z papieru) do leżącej obręczy( jeżeli nie mamy to możemy rzucać do kosz czy pustego pudełka tekturowego) dziecko wykonuje to ćwiczenie kilka razy ( rodziców również zapraszam do wykonywania ćwiczeń wraz z dziećmi).
Ćwiczenia uspakajające
Dzieci siedzą w siadzie skrzyżnym , dłonie opierają o podłoże za plecami i spokojnie oddychają . wdech nosem- wysunięcie klatki piersiowej do przodu , wydech ustami ze skrzyżowaniem przedramion na klatce piersiowej.
Serdecznie Wszystkim dziękuje za udział w zajęciach, rodzicom za pomoc i przeprowadzenie tych zajęć.
II
- Zabawa “Kwietniowa pogoda”. Potrzebna nam będzie gazeta.
Każdy bierze kartkę gazety i wykonujemy następujące zadania:
– spacerujemy z gazetami, wachlując się nimi – wieje lekki wiatr
– zwijamy gazety i uderzamy się nimi w różne części ciała – wieje mocny wiatr
– rozkładamy gazety na podłodze, uderzamy w nie palcami – pada deszcz
– rozrywamy gazety na kawałki (szybko i nerwowo) – jest burza
Teraz pewnie część z Was jest przerażona… “kto to posprząta?!”,
– zbieramy kawałki gazety, robimy z nich kule – przyroda uspokaja się po burzy
– rzucajmy papierowe kule do kosza – powoli nadchodzi wiosna.
- Zabawy badawcze “Jaka jest pogoda”
Od dziś będziemy badać pogodę. Najpierw jednak musimy dowiedzieć się kilku rzeczy…
Sprawdźmy na początek jak powstają chmury. Zapraszam do zrobienia małego eksperymentu. Będą nam potrzebne kostki lodu, gorąca woda, miska i sitko. Zobaczcie film o tym eksperymencie, a potem powtórzcie go w domu.
Udało się? Widzieliście chmurę. Nieco mniejsza niż ta na niebie, ale Wasza. Gratuluję. Nasza Ziemia jest niezwykła. Bóg pięknie ją dla nas stworzył. Pomyślał o wszystkim. Wiecie, że są różne rodzaje chmur? Takie które chronią nas przed słońcem, takie które niosą deszcz czy nawet burzę. Obejrzyjcie jeszcze jeden film o chmurach.
Na koniec, można jeszcze obejrzeć film o obiegu wody.
- Wiemy już sporo o chmurach i deszczu. Teraz czas na wiatr.
Porozmawiajmy na temat wiatru.
− Po czym poznajemy, że wieje wiatr?
− Czy wiatr zawsze jest zimny?
− Jak możemy określić, skąd wieje wiatr?
Dla określenia kierunku wiatru wykonamy wskaźnik. Wykorzystamy rurki do napojów lub jakieś patyki. Potrzebne też będą wąskie paski bibuły lub woreczek albo zrywka, co kto ma. Przymocujmy to do naszego patyka. Sprawdźmy, z którego kierunku wieje wiatr. Aby to zrobić musimy wyjść na podwórko. Podniesiemy patyk do góry i zobaczymy, w którą stronę odchyla się bibuła, albo nasz woreczek
Wniosek? Wiatr wieje z przeciwnego kierunku niż ten, w którym wychyla się bibuła. Starszaki już znają kierunki prawo, lewo. To dobry moment, aby to utrwalić i przećwiczyć.
Wiatr może wiać bardzo delikatnie, ale i gwałtownie; w zależności od tego różnie go nazywamy. Mamy bryzę – lekki wiatr od morza; wichurę – wiatr wiejący bardzo silnie; huragan, który wyrywa drzewa z korzeniami, zrywa dachy domów, powoduje, że morze wdziera się w głąb lądu (sztorm). Tornado, najniebezpieczniejsze zjawisko, pojawia się w postaci trąby powietrznej poruszającej się z wielką szybkością i niszczącej wszystko na swojej drodze.
Pozostał nam jeszcze temat temperatury powietrza.
− Kiedy najczęściej jest ciepło na dworze?
− Za pomocą czego możemy określić, czy jest ciepło, czy jest zimno?
− Do czego służy termometr?
Obejrzyjmy termometr zaokienny, jeśli macie.
Spróbujcie wyjaśnić dzieciom jak odczytuje się temperaturę.
Porozmawiajcie o tym: Po co obserwujemy, badamy pogodę? Czy zjawiska pogodowe są zawsze dobre dla ludzi? Dlaczego chcemy wiedzieć jaka pogoda będzie jutro?
Obejrzyjcie zapowiedzi meteorologiczne.
Możecie też pobawić się w prezentera pogody. Ciekawa jestem kto się zdecyduje?
A tu dla Was taka mała podpowiedź (załącznik1)
Poćwiczcie teraz j. angielski -( Pogoda / Weather)
1. Posłuchajcie piosenek o pogodzie i deszczu ,może są chętni, którzy się ich nauczą.
piosenka 1
piosenka 2
- Sprawdź swoją pamięć – gra
III
Dla chętnych kart pracy i szlaczki (załącznik 2)
MATERIAŁ Z KARTAMI PRACY